انواع استخراج ارز دیجیتال

انواع استخراج ارز دیجیتال
0
بازدید : 4138

بیشتر کسانی که این مقاله را میخوانند از وجود انواع دستگاه های استخراج رمزارز باخبرند. اما احتمالاً تازه واردانی هم هستند که به حوزه استخراج ارز دیجیتال علاقه مندند اما نمیدانند که چگونه و از چه طریق فعالیتشان را آغاز کنند. در این مقاله شما را با انواع استخراج ارز دیجیتال و البته انواع مختلف سخت افزارهای ماینینگ آشنا خواهیم کرد.

از زمانی که بیت کوین و آلتکوین ها وارد روند جدیدی شده اند روز به روز به تعداد افرادی که به سمت استخراج این ارزها متمایل میشوند، بیشتر و بیشتر میشود.اولین زمانی که هش ریت شبکه بیت کوین به بالاترین مقدار خود رسید ، 120 میلیون تراهش بر ثانیه بود که واحد آن به 120 اگزاهش بر ثانیه تغییر یافت.

پس اگر شما هم جزء دسته این افراد هستید و نمیدانید چگونه به استخراج رمزارز بپردازید، این مقاله تمام ابهامات موجود در ذهن شما را برطرف میکند. در این پست ضمن اشاره جزئی به رمزنگاری به توضیح علت تمایل مردم به استخراج ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

اول از هرچیز تنها دلیل این امر این است که افراد از این راه میتوانند درآمد کسب کنند.اما همه آنها هم از استخراج رمزارز چنین هدفی ندارند.تنها کسانی که پس از تحقیق و بررسی در بهترین روش را انتخاب کرده اند میتوانند به این مهم دست پیدا کنند و از مبلغی که در ماینینگ سرمایه گذاری کرده اند به سود برسند.

قبل از اینکه به معرفی انواع استخراج ارز دیجیتال بپردازیم بهتر است ابتدا به طور خلاصه توضیح دهیم که اصلاً ماینینگ رمزارز به چه معناست.

استخراج ارز دیجیتال

آیا تا به حال واژه ی استخراج طلا به گوشتان خورده است؟ وقتی صحبت از استخراج به میان بیاید، طلا و ارز دیجیتال هر دو شبیه هستند. استخراج طلا فعالیتی فیزیکیست که طی آن ماشینهای مجهز در جهت یافتن مقداری طلای ارزشمند به کندن زمین مشغول میشوند.

جالب اینجاست که استخراج رمزارز هم دقیقاً چنین فرآیندی است. با این تفاوت که کامپیوتر به جای فعالیت فیزیکی ، با انجام فرآیندهای محاسباتی و حل مسائل ریاضی، ارز دیجیتال استخراج میکند. برای درک بهتر کسب درآمد از طریق استخراج پیشنهاد میکنیم مقاله پاداش بلاک سایت ما را بخوانید.در این مقاله استخراج بیتکوین ، دلیل حل معماهای ریاضی توسط ماینرها و البته چگونگی انجام این فعالیت به صوت مفصل توضیح داده شده است.

انواع استخراج ارز دیجیتال

در فضای رمزارز 100 کوین با الگوریتم گواه اثبات کار وجود دارد، که شما میتوانید آنها را استخراج کنید. کافیست تصمیم بگیرید که به استخراج کدامیک علاقه مندید. پس از آن برای ماین این ارز به یک سخت افزار نیاز دارید.

انوع مختلف سخت افزار ماینینگ

هر کوین الگوریتم استخراج مخصوص به خودش را دارد. و هر کدام از این الگوریتم ها تنها به وسیله ی سخت افزار خاصی قابل استخراج هستند.برای مثال:

 • الگوریتم هش بیتکوین SHA256 است. پس استخراج آن تنها از طریق دستگاه های SHA256 ASIC امکانپذیر است.
 • الگوریتم هش لایتکوین اسکریپت Scrypt  است. بنابراین استخراج لایتکوین هم تنها با ASIC های Scrypt ممکن است.
 • الگوریتم هش رمزارز دش هم X11  است . پس فقط با دستگاهی با همان الگوریتم ماین میشود.
 • اتریوم هم از الگوریتم  Ethash PoW استفاده میکند. قبلاً اتریوم با سخت افزارهای معمولی GPU هم استخراج میشدند، اما اکنون تنها ماینرهایی که از ASICهای  Ethash استفاده میکنند سود خوبی میگیرند.

خوب حتماً برایتان سؤال پیش آمده که ASIC چیست. ASIC که مخفف Application Specific Integrated Circuit است دستگاهیست که تنها برای ستخراج یک الگوریتم خاص طراحی شده است. تنها استفاده این دستگاه ها برای ماین رمزارز میباشد. چنانچه رمزارزهای ASIC را با GPU  یا CPU ماین کنید احتمالاً به سود چشمگیری دست پیدا نخواهید کرد.

البته اصلاً جای نگرانی نیست.صدها کوین وجود دارد که  ASIC resistant هستند. به این معنی که هنوز هیچ دستگاه یا راه حل ASIC برای استخراج آنها ساخته نشده است. به عنوان مثال مونرو در این دسته از کوین ها قرار دارد .این کوین از الگوریتم RandomX  استفاده میکند که تنها برای GPU  و CPU ها مطلوب است .خوب حال اگر هیچ کدام از این دستگاه ها را نداشتید اما باز هم دوست داشتید در این حوزه فعالیت داشته باشید چه؟ اینجاست که استخراج ابری ( cloud mining) وارد بازی میشود اهمیتش آشکار میشود.

نوع اول: استخراج ابری

این روش بهترین و تنها روشی است که میتوانید بدون اینکه برای دستگاه هزینه کنید به استخراج بپردازید. استخراج ابری نوعی فرآیند استخراج کریپتو است که از مرکز داده از راه دور با قدرت پردازش اشتراکی بهره میگیرد. و بدین ترتیب به کاربر اجازه میدهد بدون نیاز به هیچگونه سخت افزاری بیت کوین یا هر آلتکوین دیگری را ماین کند.

انواع استخراج ارز دیجیتال
استخراج ابری

انبار های کمپانی های استخراج ابری مجهز به انواع سخت افزارهای ماینینگ هستند. این کمپانی ها معمولاً چندین فارم در خود دارند که این فارم ها حاوی هزاران تجهیزات استخراج میباشند. کافیست که شما چند دستگاه استخراج این کمپانی را اجاره کنید. البته با این کار دستگاه های آنها را اجاره نکرده اید بلکه هزینه ای برای هش ریت دستگاه پرداخت میکنید. براساس مقدار هش ریت اجاره شده ،شما از درآمد حاصل از نیروی هشی که خریداری کرده بودید ، سهم پرداخت خود را بدست خواهید آورد.برای این که بتوانید کمپانی ارائه دهنده این خدمات را پیدا کنید میتوانید واژه استخراج ابری یا اجاره تجهیزات استخراج را در گوگل جستجو نمایید.

نوع دوم : استخراج ارز دیجیتال با ASIC

از انواع استخراج ارز دیجیتال میتوان به ماینینگ با ASIC اشاره کرد. اگر مایلید برای استخراج کوین های برتری همچون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین یا دش سرمایه گذاری کنید،باید در مورد دستگاه های ASIC تحقیق کنید.همانطوز که در ابتدای مقاله گفتیم ASIC مخفف عبارت Application Specific Integrated Circuit است که به معنای مدارهای مجتمع با کاربردهای خاص میباشد.

این دستگاه ها برای استخراج یک الگوریتم خاص طراحی شده اند.برای مثال کاربران نمیتوانند از دستگاه اسیک بیتکوین برای استخراج اتریوم یا لایت کوین استفاده کنند.برای استخراج این کوین ها به دستگاه اسیک مخصوص به الگوریتم خودشان احتیاج دارند.

انواع استخراج ارز دیجیتال
استخراج با ASIC

اسیک ها در مقایسه با  GPU و CPU  کم مصرفترند. تنها عیبی که این دستگاه ها دارند این است که هرسال مدل جدید و قدرتمندتری از آنها به بازار می آید و همین امر به منسوخ شدن دستگاه های قدیمی تر منجر خواهد شد.

هر بار که یکی از این دستگاه های جدیدتر و قابل رقابت تولید میشود، دستگاه های قدیمیتر بلا استفاده میشوند. این دستگاه ها به جز استخراج یک کوین با الگوریتم خاص هیچ استفاده دیگری ندارد.مسئله دیگر این است که از آنجایی که فاصله زمانی بین تولید این دستگاه ها زیاد است، همه افراد قادر به خرید آن نیستند.

تنها تعداد کمی از شرکت ها این نوع ماشین آلات را تولید می کنند و آنها را فقط به صورت دسته ای می فروشند . پس یکی از دلایل اینکه همچنان استخراج اکثر کوین های کم حجم و متوسط بازار با GPU  و CPU ممکن است همین مسئله میباشد.

نوع سوم: استخراج ارز دیجیتال با GPU  

از دیگر انواع استخراج ارز دیجیتال ماینینگ با GPU است. رایجترین روش برای استخراج آلتکوینها ماین با GPU  است. اگر طراح یا علاقه مند به بازیهای کامپیوتری هستید پس به احتمال زیاد یک GPU   بر روی سیستم خود دارید. پس با استفاده از آن میتوانید هر آلتکوینی که مایلید را استخراج کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر میخواهید به سود برسید باید به دنبال کوین هایی باشید که  ASIC resistant باشند.

انواع استخراج ارز دیجیتال
استخراج با GPU

بعد از اینکه کوین خود را انتخاب کردید به ماشین حساب whattoMine مراجعه کنید. در ویدئو وات تو ماین به طور کاملاً واضح و کامل برای شما نحوه کار با این ماشین حساب را توضیح داده ایم. بعد از اینکه مدل GPU   خود را وارد کردید، ماشین حساب آنلاین این سایت لیست کوین هایی که استخراج آنها برای شما سودآور خواهد بود را نشان میدهد. اما بهتر است قبل از اینکه عملیات ماین را آغاز کنید، از خطرات و ریسکهای استخراج با PC آگاه شوید.

اگر قصد دارید GPU مدل 24 x 7 خود را برای استخراج به کار بگیرید ، پیشنهاد میکنیم از رایانه شخصی خود استفاده نکنید. در عوض بهتر است تنها با حدود 3000 دلار یک ریگ مجهز به GPU اختصاصی برای استخراج بسازید. تنها مشکل استخراج با GPU این است که به این زودی ها سرمایه شما بر نمیگردد و به سود آنچنانی نمیرسید.

جستجو در گوگل بهترین گزینه برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

نوع چهارم: استخراج ارز دیجیتال با CPU

از میان انواع روشهای استخراج ارز دیجیتالماینینگ با CPU هم گزینه ی قابل تفکر و البته قدیمی ترین آنهاست. این روش اولین بار توسط ساتوشی ناکاماتو پیشنهاد شد.

CPU 1 =  Vote 1

بیتکوین هم همان اوایل کار با CPU استخراج میشد. همانطور که استخراج رمز ارز با GPU  از قدرت GPU  برای پردازش استفاده میکند CPU هم از قدرت CPU بهره میبرد. بهترین و البته تنها گزینه برای استخراج بیتکوین در آن روزها CPU بود.اما این روزها کمتر کوینی دیگر با CPU استخراج میشود.دلیلش هم سرعت بسیار پایین و مصرف برق بالای آن در مقایسه با GPU  است.

به هر حال هنوز هم کوین هایی هستند که با استفاده از CPU قابل استخراج می باشند. اما باید بسیار مواظب باشید، چرا که استخراج CPUدستگاه شما را بیش از حد گرم میکند و همین امر سرعت سیستم شما را پایین می آورد.

نوع پنجم : استخراج  با موبایل

علاوه بر 4 روشی که در بالا برایتان توضیح دادیم، روش دیگری به نام استخراج موبایلی هم وجود دارد. این روش آنچنان رایج و محبوب نیست چرا که تعداد بسیار کمی از آلتکوین های کم حجم بازار از طریق این روش قابل ماین هستند. حالا در نظر بگیرید در شرایطی که CPU هم، آنچنان مفید نیست چطور استخراج موبایلی سودآور باشد.

اما هنوز برخی کوین ها سعی دارند با اجرای این روش کاربران زیادی را به سمت استخراج جذب کنند. حالا که از تفاوت روش های استخراج با خبر شدید قطعاً مایلید بدانید که کدام کوین ها برای استخراج مناسب هستند.

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم هر کوین الگوریتم مخصوص به خودش را دارد. و متعاقباً هر الگوریتم هم به دستگاه خاص خود نیاز دارد. شما هم همیشه برای پیدا کردن پرسود ترین کوین از ماشین حساب های استخراج کمک بگیرید. این ابزار به شما کمک میکند تا براساس سخت افزارتان بهترین کوین را انتخاب کنید.امیدواریم این مقاله انواع استخراج ارز دیجیتال کارآمد واقع شده باشد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x