رول آپ ها؛ برترین راه‌حل لایه ۲ جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم
0

رول آپ ها؛ برترین راه‌حل لایه ۲ جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

بازدید : 816

در حال حاضر رول آپ های Optimistic و ZK-Rollups، دو راه‌حل امیدوارکننده جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم در لایه ۲ به‌حساب می‌آیند.در حال حاضر رول آپ های Optimistic و ZK-Rollups، ۲ راه‌حل امیدوارکننده جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم در لایه ۲ به‌حساب می‌آیند. ازاین‌رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا ضمن بیان معضل مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم، به معرفی و بررسی یکی از راه حل‌های لایه ۲ جهت رفع این مشکل، که همانا رول آپ ها هستند بپردازیم.

ماشین حساب ارزدیجیتال

معضل مقیاس‌پذیری اتریوم

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) و ییلد فارمینگ (yield farming)، با ایجاد کاربردهای تازه و ورود بازیکنان جدید به عرصه ارزهای دیجیتال، باعث شده‌اند تا قراردادهای هوشمند بیشتری در شبکه اتریوم ایجاد شوند. در حقیقت با راه‌اندازی اپلیکیشن های جدید حوزه دیفای و همچنین افزایش روزافزون محبوبیت یونی سواپ (Uniswap)، تعداد قراردادهای هوشمند خارجی اجراشده بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم، از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا ماه آگوست همان سال (مردادماه ۱۳۹۹)، بیش از دو برابر گردید.

قراردادهای هوشمند خارجی اتریوم
تعداد قراردادهای هوشمند خارجی اجراشده بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم

از طرفی، توجه بیشتر کاربران به این حوزه، باعث شد تا فعالیت‌های زنجیره‌ای بیشتری نیز در این حوزه انجام شوند؛ اما همان‌طور که در چند ماه گذشته شاهد بودیم، با نزدیک شدن تعداد تراکنش‌های اتریوم در هر ثانیه به رقم ۱۵، کارمزد گس (Gas Fee) این شبکه ارز دیجیتال افزایش پیدا کرده و به تبعیت از آن، زمان تأیید تراکنش نیز افزایش پیدا می‌کند. در حقیقت کارمزدهای بالاتر، باعث خواهد شد تا کارمزدهای کاربرانی که از اتر (ETH) در پرداخت‌های ساده خود یا در اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می‌کنند نیز افزایش پیدا کند.

از طرفی دراین‌بین، چند نکته مهم نیز در مورد تمرکززدایی وجود دارد. درواقع اگر زنجیره بیش‌ازحد بزرگ شود، نیازهای سخت‌افزاری جهت اجرای یک نود یا گره کامل اتریوم در طول زمان، به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد که این موضوع شدیداً تمرکززدایی را کاهش داده و باعث کاهش پذیرش این شبکه خواهد شد. به بیانی دیگر، اگر راه‌اندازی یک گره، بیش‌ازحد معمول، طول کشیده یا به سخت‌افزارهای گران‌قیمت نیاز داشته باشد، افراد کمی تمایل به انجام این کار خواهند داشت.

اساساً کارمزدهای شبکه اتریوم، برحسب واحدهایی موسوم به گس (Gas) اندازه‌گیری می‌شوند که این واحدها، مستقل از رمز ارز اتریوم (ETH) هستند. در حقیقت، جهت انجام یک پرداخت ساده، نسبت به یک قرارداد هوشمند پیچیده، به میزان کمتری کارمزد گس لازم است؛ چراکه جهت انجام پرداخت ذکرشده در یک قرارداد هوشمند، به محاسبات بیشتری نیاز خواهد بود. از طرفی کاربران می‌توانند کارمزد گس بیشتری پرداخت کنند، تا بدین ترتیب تراکنش‌های آنها در شبکه سریع‌تر تأیید شوند.

قیمت کارمزد گس شبکه اتریوم
میانگین قیمت کارمزد گس شبکه اتریوم در سال 2020

علاوه بر این موارد، شاهد این بودیم که کارمزدهای گس و زمان تأیید تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، در دوران اوج استقبال از ییلد فارمینگ، به‌شدت افزایش پیدا کرد. درواقع، کارمزدهای بالاتر با ارزش‌گذاری یا قیمت‌گذاری تراکنش‌های کوچک‌تر، تمامی اکوسیستم اتریوم را تحت تأثیر قرار دهند. در تصویر بالا می‌توانید ۳ جهش در میانگین قیمت کارمزد گس شبکه اتریوم را مشاهده کنید. در حقیقت این کارمزدها در ۱۳ آگوست (رقم ۲۵۹ Gwei)، ۲ سپتامبر (۴۸۳ Gwei) و ۱۷ سپتامبر (۵۴۴ Gwei)، به حداکثر میزان خود رسیدند.

بیشتر بخوانید: بررسی میزان کارمزد تراکنش‌های اتریوم: بهترین ساعات برای انجام تراکنش‌های اتریوم چه زمانی است؟

به‌طور کلی، همزمان با افزایش میزان استفاده، ابعاد بلاک چین نیز گسترش پیدا می‌کند و این موضوع نه‌ تنها لزوم اجرای یک گره را افزایش می‌دهد، بلکه هزینه آن را نیز برای کاربران گران‌تر می‌کند. ازاین‌رو، جهت بدل گشتن اتریوم به اکوسیستمی پشتیبانی‌کننده از اپلیکیشن های حوزه دیفای، این شبکه باید مقیاس‌پذیر باشد.

اساساً ظهور حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تنها بیانگر یک چیز است: نیاز به یک راه‌حل مقیاس‌پذیری به شکلی که اتریوم بتواند تا دستیابی به نسخه نهایی اتریوم 2.0 (که انتظار نمی‌رود حداقل تا سال ۲۰۲۲ به‌طور کامل تکمیل شود)، آن را مدیریت کند. ازآنجایی‌که تراکنش‌هایی با ارزش بالاتر، بر تراکنش‌های کوچک‌تر ارجحیت دارند، رویدادهایی که در حدفاصل ماه آگوست (مردادماه) تا اکتبر (مهرماه) اتفاق افتادند، منجر به این شد که برخی از اپلیکیشن های مبتنی بر اتریوم، به فکر استفاده از راه‌حل‌های لایه ۲ افتاده یا به‌طور کامل به دیگر بلاک چین‌ها، نقل‌مکان کنند.

راه حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم

در حال حاضر چندین راه‌حل لایه ۲، جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • پلاسما (Plasma)
  • کانال‌های پرداخت (Payment Channels)
  • زنجیره‌های جانبی یا Sidechains (مثل Matic و XDai Stable Chain)
  • رول آپ های زد کا (ZK-Rollups)
  • رول آپ های آپتیمیستیک (Optimistic Rollups)
  • زنجیره‌های لایه ۱ که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار هستند (مثل Avalanche، Polkadot و Cosmos)

اساساً برای هرکدام از راه حل‌های فوق، مبادلات مختلفی وجود دارد. به‌عنوان مثال، اتریوم پلاسما در سال ۲۰۱۷ معرفی شد و در تئوری، ایده بسیار خوبی به‌حساب می‌آید. از طرفی پس از تحقیقات بیشتر، راه‌حل مقیاس پذیری با مشکلات مختلفی مواجه شد که بایستی برطرف می‌شدند و درنهایت این موضوع منجر به ایجاد پروژه‌های گوناگونی مانند Plasma Cash و More Viable Plasma گردید. در حقیقت، ایرادات غیرمنتظره‌ای در پلاسما وجود داشت؛ مثلاً یکی از این مشکلات که ایراد اساسی به‌حساب می‌آمد این بود که کاربران باید بیشتر اوقات آنلاین باشند و داده‌های زیادی را دانلود کنند. همچنین یکی دیگر از اشکالات عمده پلاسما نیز مربوط به کانال‌های پرداخت پلاسما می‌شد که از قراردادهای هوشمند مشارکت باز که توسط محبوب‌ترین اپلیکیشن اتریوم، یعنی Uniswap مورداستفاده قرار می گرفتند، پشتیبانی نمی‌کردند.

همچنین بخوانید: لایه ۲ اتریوم، این شبکه را نجات نخواهد داد!

جدا از این موارد، به علت ملاحظات امنیتی در زنجیره‌های جانبی لایه ۱ که با EVM سازگار هستند (مثل مکانیزم‌های اجماع جدیدتر موجود در زنجیره‌های لایه ۱)، و البته محدودیت‌های موجود در پلاسما و پیشرفت آهسته‌تر از حد انتظار این راه‌حل، ۲ راه‌حل امیدوارکننده‌تر برای لایه ۲ اتریوم وجود دارند که توانسته‌اند توجهات بیشتری را به سمت خود جلب کرده و از محبوبیت بالاتری برخوردار شوند: رول آپ ها (Rollups).

دقت داشته باشید که توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم، در راستای افزایش توان تراکنش‌ها، کاهش تراکم شبکه و کمک به رشد بلندمدت این اکوسیستم، شروع به کشف راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مختلف کردند که درنهایت، به نظر می‌رسد رول آپ ها، به نسبت دیگر راه حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲، گزینه بهتری باشند. از طرفی اساساً رول آپ ها به ۲ شکل کلی ارائه می‌شوند: رول آپ های آپتیمیستیک (Rollups) و زد کی (ZK-Rollups).

رول آپ چیست؟

Rollup یک تجمیع خارج از زنجیره تراکنش‌ها در داخل یک قرارداد هوشمند اتریوم است که با افزایش توان عملیاتی بلاک چین از ۱۵ به بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه، کارمزدها و البته تراکم این شبکه را به‌شدت کاهش می‌دهد. اساساً توسط یک قرارداد هوشمند، کاربران می‌توانند با ضمانت‌های امنیتی، با این اطمینان تراکنش‌های خود را انجام دهند که از تراکنش‌های آنها هیچ‌گونه سوء استفاده‌ای نخواهد شد و در آینده نیز با زنجیره اصلی تسویه‌ حساب خواهند کرد. در حقیقت به‌وسیله یک قرارداد هوشمند، داده‌های کافی در زنجیره منتشر خواهد شد تا هر ناظری در شبکه بتواند وضعیت تراکنش (مثلاً مانده‌حساب یک تراکنش) را مجدداً بررسی کرده و عدم اعتبار آن را تشخیص دهد.

موضوع شکل‌گیری رول آپ ها به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد؛ زمانی که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، این مفهوم را تحت عنوان زنجیره‌های سایه (shadow chains) به کاربران معرفی کرد. بعدها و پس از عدم موفقیت راه‌حل‌هایی مثل پلاسما و کانال‌های حالت (state channels)، توسعه‌دهندگان را بر آن داشت تا زنجیره‌های سایه‌ای بوترین  که در حال حاضر بانام رول آپ شناخته می‌شوند، را مجدداً در دست بررسی قرار دهند. دقت داشته باشید که کانال‌های پلاسما و حالت قادر هستند تا میلیون‌ها تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند، ولی ایرادی که دارند این است که با قراردادهای هوشمندی که توسط بسیاری از اپلیکیشن های محبوب و پرکاربرد دیفای استفاده می‌شود، سازگاری ندارند.

مفهوم زنجیره سایه در رول آپ ها
مفهوم زنجیره سایه

در تصویر بالا می‌توانید مفهوم یک زنجیره سایه را مشاهده کنید که البته با یک زنجیره جانبی نیز قابل‌مقایسه است. شرکت‌کنندگان در یک زنجیره سایه به‌صورت پیش‌فرض، بلوک‌ها را تأیید نمی‌کنند. در حقیقت اگر بازگشتی وجود نداشته و زنجیره به‌موازات زنجیره اصلی اجرا گردد، به‌طوری‌که کلیه داده‌ها را تحت‌الشعاع قرار ندهد، بلوک‌ها پس از ۲ هفته تکمیل می‌شوند. به‌صورت کلی ایده اصلی این کار، جداسازی داده‌ها و همچنین اجرای قراردادهای هوشمند است که باعث افزایش کارمزد گس خواهد شد.

درواقع نگاه ویتالیک بوترین به رول آپ ها، تنها یک استراتژی جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم در کوتاه‌مدت است و البته که همین موضوع باعث شده تا تمامی اکوسیستم اتریوم تحت تأثیر آن قرارگرفته و بسیاری از اپلیکیشن های غیرمتمرکز برتر (Dapp) نیز شروع به تغییر خود در این راستا کنند. علاوه بر این موارد، رول آپ ها یک مزیت اصلی دیگر نیز دارند و آن این است که هر زنجیره رول آپ را می‌توان به‌عنوان یک شارد (Shard) در نظر گرفت که در آن هر شارد (یا زنجیره رول آپ) می‌تواند پیاده‌سازی آزمایشی شبکه اتریوم را در مدل‌های مختلف و بدون رخ دادن هرگونه هارد فورک، امکان‌پذیر سازد.

بیشتر بخوانید: شاردینگ (Sharding) چیست؟ | راهنمای جامع برای مبتدی‌ها

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، هر زنجیره Rollup ممکن است مدل اجرای متفاوتی داشته باشد؛ اما درنهایت همگی رول آپ ها از زنجیره اصلی اتریوم برای اعتبارسنجی داده‌های خود استفاده خواهند کرد.

زنجیره های رول آپ
زنجیره های رول آپ در نقش شاردها

رویکرد رول آپ های اصلی (Optimistic Rollups و ZK-Rollups) در روشی که اعتبار بلوک‌های زنجیره جانبی را تضمین می‌کنند، متفاوت از هم خواهد بود. درواقع در رول آپ آپتیمیستیک، تأییدیه با فرض ضد تقلب بودن و همزمانی تضمین می‌شود؛ این در حالی است که در رول آپ ZK، تأییدیه توسط پروتکل اثبات دانش صفر (zero-knowledge proofs) تضمین می‌شود.

رول آپ های آپتیمیستیک می‌توانند هم از پرداخت‌های ساده و هم از قراردادهای هوشمند پیچیده‌ای پشتیبانی کنند که در آنها ۸۰ درصد ابزارهای ماشین مجازی اتریوم (EVM) قابل‌انتقال هستند. با توجه به اینکه بیشتر کارمزدهای شبکه اتریوم صرف هزینه‌های پیچیده می‌شود، رول آپ Optimistic یک راه‌حل فوری به‌حساب می‌آید. از طرفی دیگر، انتقال یکپارچه قراردادهای هوشمند از زنجیره اصلی اتریوم به ZK-Rollups، فرایند به‌مراتب دشوارتری است.

درنتیجه، ZK-Rollups را می‌توان یک راه‌حل امیدوارکننده در طولانی‌مدت در نظر گرفت. اگرچه این تکنیک مقیاس پذیری در حال حاضر در پرداخت‌های ساده و به‌عنوان مکمل رول آپ های Optimistic مورداستفاده قرار می‌گیرد، ولی هم‌اکنون از این فناوری در برخی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز مثل LoopRing، به‌عنوان راه‌حل اصلی استفاده‌شده و پیشرفت‌هایی در راستای دستیابی به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نیز در آنها صورت گرفته است.

همچنین بخوانید: تحلیل رمز ارز لوپرینگ؛ آیا شاهد ثبت اوج جدیدی از آن خواهیم بود؟

رول آپ زد کی (ZK-Rollups) چیست؟

به‌طور خلاصه، ZK-Rollup یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که در آن تمامی وجوه توسط یک قرارداد هوشمند در زنجیره اصلی نگهداری می‌شود؛ درحالی‌که در این راه‌حل، محاسبات و ذخیره‌سازی خارج از زنجیره انجام‌ گرفته و اعتبار زنجیره‌های جانبی توسط پروتکل دانش صفر تضمین می‌شود.

ZK-Rollups که در ابتدا در سال ۲۰۱۸ و توسط بری وایتهت (Barry Whitehat) پیشنهاد شد، دارای ضمانت‌های امنیتی مشابه با لایه ۱ اتریوم (تولید بلوک‌ها در کمتر از یک دقیقه و افزایش توان پردازش تراکنش‌ها تا ۲۰۰۰ عدد در هر ثانیه) است. از طرفی در حال حاضر پروژه‌های مختلفی بر روی پیاده‌سازی ZK-Rollup کار می‌کنند که ازجمله معتبرترین آنها می‌توان به Matter Labs و Starkware اشاره داشت.

اساساً به‌جای آنکه دو هفته منتظر بمانید تا یک بلوک در زنجیره سایه (Shadow Chain) تکمیل شود، ZK-Rollups می‌تواند جایگزین چالش‌های تقلب به‌وسیله پروتکل داش صفر شود. از طرفی در این راه‌حل، حساب‌ها و مانده‌حساب‌ها نیز به‌وسیله درختان مرکل (Merkle Trees) و به‌صورت جداگانه نمایش داده می‌شوند. درواقع ریشه‌های درخت مرکل تضمین می‌کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند داده‌ها را جعل کند. همچنین ریشه‌های هر درخت مرکل (یکی برای حساب‌ها، دیگری برای موجودی‌ها) هر دو در یک قرارداد هوشمند ذخیره شده و به‌صورت مختصر وضعیت زنجیره جانبی را نمایش می‌دهند. دقت داشته باشید که در اینجا، کلیه داده‌های دیگر نیز در خارج از زنجیره ذخیره می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید نمایی ساده از درختان مرکل را مشاهده کنید.

درخ مرکل در رول آپ ها
نمایی از درخت مرکل

پروتکل دانش صفر (zero-knowledge proofs) چیست؟

برای آن دسته از افرادی که اطلاعاتی در مورد پروتکل دانش صفر ندارند نیز بد نیست اشاره داشته باشیم که اثبات دانش صفر به‌ سادگی نشان می‌دهد که شما از راز یک شخص اطلاع داشته و این راز را فاش نخواهید کرد. درواقع از طریق صحت محاسبات ریاضی، کاربر تأییدکننده می‌تواند بررسی کند که فرد اثبات‌کننده از راز اطلاع دارد، بدون آنکه این راز واقعاً برای وی فاش شود.

به‌طور معمول در ریاضی یا زندگی واقعی، زمانی که قصد داریم تا چیزی را به دیگران تفهیم کنیم (مثلاً من میدانم که x صحیح است و می‌خواهم شمارا نیز قانع کنم که x صحیح است)، سعی می‌کنیم تا همه حقایقی که از آنها اطلاع داشته و همچنین نتایج ضمنی که صحت درست بودن x را نشان می‌دهد را ارائه دهیم. در این پروتکل، اثبات‌کننده (Prover) تلاش می‌کند تا تصدیق‌کننده (Verifier) را متقاعد کند که ادعایش صحیح است. در حالت عادی، اثبات‌کننده در راستای ادعای خود، یک‌سری اطلاعات را در اختیار تصدیق‌کننده قرار می‌دهد و تصدیق‌کننده نیز با انجام یک سری محاسبات، صحت ادعای اثبات‌کننده را می‌پذیرد. اما سؤال اینجا است که آیا می‌توان بدون انتقال اطلاعات حیاتی و حائز اهمیت، تصدیق‌کننده را متقاعد کرد؟ در واقع آیا می‌توان پیام‌های بیشتری ردوبدل کرد و درعین‌حال اطلاعات مهم را نیز حفظ کرد؟ آیا می‌توان با در نظر گرفتن احتمال خطای غیر صفر و با انتقال حداقل اطلاعات حیاتی، تصدیق‌کننده را قانع کرد؟

به‌عنوان مثال آلیس قصد دارد باب را قانع کند که x صحیح است، ولی به شکلی باب نتواند اطلاعات دیگری خارج از فرایند قانع شدن از آلیس کسب کند؛ این یعنی باب دانایی صفر را به‌دست می‌آورد. مثلاً من می‌دانم عدد ۲۶۷۸۱ یک عدد اوّل نیست و برای اثبات آن، دو فاکتور اول آن را به‌دست می‌آورم که همانا ۱۱۳ و ۲۳۷ هستند. حال از طریق پروتکل اثبات دانش صفر، شما تلاش خواهید کرد تا به فرد دیگری بقبولانید که ۲۶۷۸۱ یک عدد اول نیست و درعین‌حال نمی‌خواهید دو فاکتور اول آن را هم برای وی آشکار کنید.

حال مجدداً برگردیم به بحث ZK-Rollup. این راه‌حل اساساً مانند صحبت کردن با شخصی (که در اینجا رله کننده یا relayer نامیده می‌شود) است که بلوک‌ها و به روز رسانی‌های حالت (state) را پیاده‌سازی می‌کند. در اینجا، تغییر حالت، هش شده و ورودی این تابع هش نیز یک SNARK (نوعی پروتکل اثبات دانش صفر) است که شامل اثبات اعتبار برای هر تراکنش در یک بلوک رول آپ نیز خواهد بود.

رول آپ Optimistic چیست؟

رول آپ های خوش‌بینانه یا Optimistic به‌موازات زنجیره اصلی اتریوم در لایه ۲ قرار می‌گیرند. این راه‌حل‌ها قادر هستند تا پیشرفت‌هایی را در مقیاس‌پذیری اتریوم حاصل کنند؛ چراکه به صورت پیش‌فرض هیچ محاسباتی را انجام نمی‌دهند. در عوض، پس از انجام یک تراکنش، حالت جدیدی را به Mainnet پیشنهاد می‌کنند. ایده Rollup های Optimistic برای اولین بار در پستی از جان آدلر (John Adler) در انجمن تحقیقاتی بنیاد اتریوم در ژوئیه ۲۰۱۹ توضیح داده شد. از طرفی در حال حاضر تیم‌های مختلفی بر روی این رول آپ ها مشغول به‌کار هستند که ازجمله آنها می‌توانیم به Optimism، Fuel Labs، آربیتروم (Arbitrum) و… اشاره داشته باشیم.

همچنین بخوانید: امکان واریز به بایننس توسط شبکه آربیتروم فراهم شد

به‌صورت کلی، رول آپ های خوش‌بینانه از تراکنش‌های تقریباً فوری و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند و از طرفی نیازی به کارمزد گس نیز ندارند (البته کارمزدهای مربوط به تجمیع تراکنش‌ها از این قاعده مستثنی است). از طرفی سرعت تراکنش فعال‌شده توسط Optimistic Rollups در روش امضاهای موجود ECDSA، تقریباً ۱۰۰ تراکنش در ثانیه است و با استفاده از روش BLS، این رقم تا ۵۰۰ تراکنش در ثانیه نیز افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: ارزش قفل شده در پروتکل های لایه دو اتریوم از 3 میلیارد دلار فراتر رفت

دقت داشته باشید که به‌صورت کلی در رول آپ های خوش‌بینانه، دو بازیگر اصلی وجود دارد: تجمیع کننده‌ها یا aggregators (که پاداش آنها توسط کارمزدهای شبکه پرداخت می‌شود) و اعتباردهنده‌ها یا validators (که پاداش آنها مشابه با گره‌های کامل شبکه بیت کوین پرداخت می‌گردد). همان‌طور که در تصویر زیر نمایش داده شده است، زمانی که تجمیع کننده‌ها به‌روزرسانی‌های زیادی را دریافت می‌کنند، آنها را در یک بلوک قرار داده و بلوک را در یک قرارداد رول آپ ثبت می‌کنند. از طرفی تجمیع کنندگان، یک ضمانت نزد شبکه قرار می‌دهند و ازاین‌رو اگر یک تراکنش نامعتبر را در یک بلوک قرار دهند، از شبکه خارج‌شده و ضمانت آنها نیز از دست خواهد رفت.

رول آپ آپتیمیستیک
رول آپ Optimistic

دقت داشته باشید که این مدل از رول  آپ ها از تئوری بازی (game theory) شامل یک بازی اعتبارسنجی جهت اطمینان از اعتبارسنجی داده‌ها استفاده می‌کنند. درواقع در این رول آپ ها، همه وجوه توسط یک قرارداد هوشمند واحد و داخل یک رول آپ نگهداری می‌شوند که در آن یک تجمیع کننده، ضمانتی به نام اثبات تقلب می‌گذارد که اگر ترتیب‌دهنده مرتکب اعمال مخربی در شبکه شود، ضمانت تجمیع کننده توقیف خواهد شد. در حقیقت تجمیع کننده‌ها با این فرض کار می‌کنند که همه کاربران در شرایطی کاملاً اخلاقی عمل می‌کنند، اما در صورت ورود یک عضو مخرب، یک نسخه بازگشتی وجود دارد که امکان پوشش خطای وی را فراهم می‌سازد؛ ازاین‌رو به این رول آپ ها، رول آپ های Optimistic گفته می‌شود.

نتیجه‌گیری

Rollup ها پتانسیل‌های زیادی در شبکه اتریوم دارند، اما هنوز چالش‌هایی وجود که باید بر آنها غلبه کنند. دراین‌بین اصلی‌ترین چالشی که رول آپ ها با آن روبرو هستند، ترکیب‌پذیری خدمات حوزه امور مالی غیر متمرکز یا DeFi است. اگر اپلیکیشن های غیرمتمرکز مختلف در زنجیره‌های مختلف Rollup وجود داشته باشد، برقراری ارتباط بین آنها دشوارتر از زنجیره اصلی اتریوم خواهد بود. ازاین‌رو جهت حفظ ترکیب‌پذیری، سرویس‌های DeFi باید در یک زنجیره Rollup بخصوص تجمیع شده و تشکیل یک زنجیره رول آپ مشخص را دهند.

اگرچه علائم امیدوارکننده‌ای از پذیرش Rollup ها در میان اپلیکیشن های اتریوم وجود دارد، اما ماهیت بدون مجوز شبکه بلاک چین به این معنی است که همه کاربران یا سرویس‌ها، این تمایل را ندارند تا از این راه‌حل‌های لایه 2 استفاده کنند. اما تا زمان فعال‌سازی کامل اتریوم ۲٫۰، Rollup ها استراتژی اصلی جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم خواهند بود.

منبع: medium

3
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x