سرویس نام اتریوم (ENS)
0

سرویس نام اتریوم (ENS)

بازدید : 221

Ethereum Name Service یا سرویس نام اتریوم (ENS) یکی از امکانات اتریوم است. قبل از پرداختن به ENS ، ابتدا بیایید DNS را درک کنیم.

سیستم نام دامنه (DNS) چیست؟

DNS مخفف Domain Name System است. دی ان اس ، به ما این امکان را می دهد که به جای استفاده از آدرس IP برای دسترسی به یک سایت از یک نام استفاده کنیم. که این نام قابل خواندن توسط انسان باشد و به راحتی حفظ شود. به عنوان مثال ، به جای آدرس آی پی xx.xx.xx.xx که مربوط به سایت فکت کوینز است می توان از نام factcoins.com استفاده کرد. به خاطر سپردن آدرس های IP دشوار است. بنابراین ، برای سهولت کار ، DNS معرفی شد.

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

ENS مخفف Ethereum Name Service یک سرویس نامگذاری توزیع شده ، باز و قابل توسعه است که بر بستر Ethereum ساخته شده است.هدف ENS مشابه DNS است.

ENS یک روش ایمن و غیرمتمرکز برای آدرس دهی منابع در داخل و خارج از بلاک چین با استفاده از نام های ساده و قابل خواندن توسط انسان می باشد. بنابراین اساساً ، ENS به هر داده قابل خواندن توسط ماشین مانند آدرس اتریوم ، فراداده ، هش محتوا و غیره یک نام قابل خواندن توسط انسان اختصاص می دهد. همانطور که مشاهده می کنید ، این مکانیزم شبیه DNS است. به عنوان مثال ، می توان “vitalik.eth” را با آدرس Eethereum مرتبط کرد. بنابراین ، به جای تایپ آدرس هگزادسیمال طولانی ، می توانید از vitalik.eth برای ارسال اتر استفاده کنید.

سرویس نام اتریوم (ENS) چه کاربردی دارد؟

می توانید به جای ارسال پول به آدرس های طولانی و ناخوانا از نام دامنه استفاده کنید.

مانند DNS ، ENS بر روی سیستمی از اسامی سلسله مراتبی به نام دامنه عمل می کند .دامنه های سطح بالا مانند “.eth” و “.test” متعلق به قراردادهای هوشمند موسوم به registrar ها است ، که قوانین مربوط به تخصیص دامنه ها را مشخص می کند. هرکسی می تواند با پیروی از قوانین اعمال شده توسط این قراردادهای ثبت ، مالکیت دامنه ای را برای استفاده شخصی خود بدست آورد.

به دلیل ماهیت سلسله مراتبی ENS ، هر کسی که دارای دامنه ای در هر سطح است ، می تواند زیر دامنه ها را – برای خود یا دیگران – به دلخواه پیکربندی کند. به عنوان مثال ، اگر آلیس مالک “alice.eth” باشد ، می تواند “pay.alice.eth” ایجاد کرده و آن را به دلخواه پیکربندی کند.

ENS در شبکه اصلی Ethereum و در چندین شبکه آزمایشی مستقر شده است.

با ENS می توانید داده های خارج از زنجیره را مرتبط کنید می توانید دامنه های فرعی مرتبط با نام دامنه ENS اصلی خود داشته باشید.

معماری و اجزای ای ان اس

دو قسمت مهم ENS عبارتند از:

  • رجیستری ENS
  • Resolver

Registry بخش مهمی از ENS است. رجیستری یک قرارداد هوشمند است که نام دامنه و نام زیر دامنه را نگه داری می کند. رجیستری همچنین وظیفه ذخیره مالک دامنه ، ذخیره TTL در دامنه و Resolver را بر عهده دارد .مهم است که به خاطر داشته باشید که مالک می تواند یک حساب خارجی ، یا یک قرارداد هوشمند باشد. رجیستر سه قسمت مهم اطلاعات در مورد هر دامنه را ذخیره می کند:

  • صاحب دامنه (owner)
  • resolver
  • حافظه پنهان برای ثبت همه رکوردهای موجود در دامنه
سرویس نام اتریوم (ENS)
سرویس نام اتریوم (ENS) – معماری ENS

ساختاررجیستری ENS ساده است و فقط برای نگاشت از یک نام به resolver مسئول آن به کار می رود.

Resolver مسئول فرآیند ترجمه نام به آدرس است.هر قراردادی که استانداردهای مربوطه را اجرا کند ممکن است به عنوان یک resolver در ENS عمل کند.

هر نوع رکورد ، آدرس ارز رمزنگاری شده ، محتوای هش و موارد دیگر – روش یا روش هایی را تعریف می کند که برای ارائه رکوردهای از آن نوع ، یک resolver باید آن روش را اجرا کند.

resolver یک نام در ENS یک فرآیند دو مرحله ای است: اول ، از رجیستری بپرسید کدام resolver مسئول نام است و بعد از resolver مشخص شده پاسخ خود را دریافت کنید.

سرویس نام اتریوم (ENS) - resolver
سرویس نام اتریوم (ENS) – resolver

در مثال بالا ، ما در حال تلاش برای یافتن آدرس Ethereum هستیم که توسط “foo.eth” نشان داده شده است. ابتدا ، ما از رجیستری می پرسیم که کدام یک از resolver ها مسئول “foo.eth” است. سپس ، ما آن resolver را برای آدرس ‘foo.eth’ فراخوانی می کنیم.

محدودیت منابع در اتریوم باعث می شود تا همیشه نتوانیم از اسامی قابل خواندن استفاده کنیم.

Namehash چیست؟

ENS صرفاً با هش های رمزنگاری 256 بیتی با طول ثابت کار می کند. به منظور استخراج هش از نام و در عین حال حفظ خصوصیات سلسله مراتبی آن ، از فرایندی به نام Namehash استفاده می شود.

به عنوان مثال ، مقدار namehash برای نام alice.eth معادل عبارت 0x787192fc5378cc32aa956ddfdedbf26b24e8d78e40109add0eea2c1a012c3dec است. این نمایش اسامی است که به طور انحصاری در ENS استفاده می شود.

Namehash یک فرایند بازگشتی است که می تواند برای هر نام دامنه معتبری یک هش منحصر به فرد ایجاد کند. این ویژگی است که امکان ایجاد یک سیستم سلسله مراتبی را برای ENS فراهم می کند ، بدون اینکه با رشته های متنی که توسط انسان قابل خواندن است سرو کار داشته باشد.

قبل از هش شدن با namehash ، نامها ابتدا با استفاده از فرایندی به نام UTS-46 نرمال می شوند.این فرایند تضمین می کند که با نام های با حروف بزرگ و کوچک به طور یکسان رفتار می شود .

چگونه یک دامنه‌ی ENS بسازم؟

با داشتن یک کیف پول اتریوم مانند MetaMask، می‌توانید نام دامنه‌های آزاد و در دسترس را جست و جو نمایید.

درست مانند DNS پس از یافتن دامنه مورد نظر می توانید آن را به مدت مشخصی اجاره کنید.حالا، به عنوان صاحبِ آن دامنه، می‌توانید آدرس‌ها یا اطلاعات مختلفی را نامگذاری کرده و حتی این کار با زیر دامنه‌های(sub-domain) خود نیز انجام دهید.

[irp posts=”3990″ name=”آشنایی با انواع ولت یا کیف پول”]

نتیجه سرویس نام اتریوم (ENS)

با استقبال گسترده از بلاکچین و محبوبیت بیشتر اتریوم ، ممکن است ENS در سالهای آینده به پروتکل اصلی تبدیل شود. کیف پول های رمزنگاری در حال حاضر از نام ENS برای ساده کردن آدرس اتریوم برای پرداخت های کاربر پسند استفاده می کنند.

ENS نیازی به کپی یا تایپ آدرسهای طولانی را از بین می برد. دیگر کپی و جایگذاری آدرس های طولانی وجود ندارد. از نام ENS خود برای ذخیره تمام آدرس های خود و دریافت و پرداخت با هر ارز رمزپایه استفاده کنید.

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x