سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟
0

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

بازدید : 3145

آدرس‌های کریپتو رشته‌های طولانی از اعداد و حروف هستند که برای خواندن توسط رایانه طراحی شده‌اند. این آدرس های طولانی منجر به سردرگمی کاربران و حتی در برخی موارد از دست رفتن سرمایه آن‌ها شده است.

سرویس نام اتریوم یا Ethereum Name Service (ENS)، یک فناوری توزیع شده مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که برای حل این مشکل ابداع شده است: به این صورت که  یک URL که نمایانگر یک آدرس ارز دیجیتال است (درست مانند نام وب‌سایت یا ایمیل) تولید می‌کند. اما قبل از پرداختن به ENS، ابتدا بیایید ببینیم که DNS چیست.

سیستم نام دامنه (DNS) چیست؟

DNS مخفف Domain Name System است. DNS به ما این امکان را می دهد که به جای استفاده از آدرس IP برای دسترسی به یک سایت از یک نام استفاده کنیم که این نام قابل خواندن توسط انسان باشد. به عنوان مثال، به جای آدرس آی پی xx.xx.xx.xx که مربوط به سایت فکت کوینز است می توان از نام factcoins.com استفاده کرد. به خاطر سپردن آدرس های IP دشوار است. بنابراین ، برای سهولت کار، DNS معرفی شد.

سرویس نام اتریوم (ENS) چیست؟

ENS مخفف Ethereum Name Service یک سرویس نامگذاری توزیع شده، باز و قابل توسعه است که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است.هدف ENS مشابه DNS است.

ENS یک روش امن و غیرمتمرکز برای آدرس دهی منابع در داخل و خارج از بلاک چین با استفاده از نام‌های ساده و قابل خوانش توسط انسان می‌باشد. بنابراین اساساً، ENS به هر داده قابل خوانش توسط ماشین مانند آدرس اتریوم، فراداده‌ها، هش و غیره یک نام قابل خوانش توسط انسان اختصاص می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، این مکانیزم مشابه DNS است. به عنوان مثال، می توان “vitalik.eth” را با آدرس Eethereum مرتبط کرد. بنابراین ، به جای تایپ آدرس هگزادسیمال طولانی ، می توانید از vitalik.eth برای ارسال اتر استفاده کنید.

سرویس نام اتریوم (ENS) چه کاربردی دارد؟

می‌توانید به جای ارسال پول به آدرس های طولانی و ناخوانا از نام دامنه استفاده کنید.

ENS مانند DNS بر روی سیستمی از اسامی سلسله مراتبی به نام دامنه (Domain) عمل میکند. دامنه‌های سطح بالا مانند “.eth” و “.test” متعلق به قراردادهای هوشمند موسوم به registrar ها است که قوانین مربوط به تخصیص دامنهها را مشخص میکند. هرکسی می تواند با پیروی از قوانین اعمال شده توسط این قراردادهای ثبت، مالکیت یک دامنه را برای استفاده شخصی خود بدست آورد.

به دلیل ماهیت سلسله مراتبی ENS، هر کسی که دارای یک دامنه در هر سطح است، می تواند زیر دامنه ها را (برای خود یا دیگران) به دلخواه پیکربندی کند. به عنوان مثال، اگر آلیس مالک “alice.eth” باشد، می تواند نام “pay.alice.eth” را ایجاد کرده و آن را به دلخواه پیکربندی کند.

سرویس نام اتریوم در شبکه اصلی Ethereum و در چندین شبکه آزمایشی پیاده سازی شده است.

معماری ENS

دو جز مهم ENS عبارتند از:

  • رجیستری ENS
  • Resolver

Registry بخش مهمی از ENS است. رجیستری یک قرارداد هوشمند است که نام دامنه و نام زیر دامنه را نگه داری می‌کند. رجیستری همچنین وظیفه ذخیره مالک دامنه، ذخیره TTL در دامنه و Resolver را بر عهده دارد . به یادداشته باشید که مالک می تواند یک حساب خارجی، یا یک قرارداد هوشمند باشد. رجیستر سه قسمت مهم اطلاعات در مورد هر دامنه را ذخیره می کند:

  • صاحب دامنه (owner)
  • resolver
  • حافظه پنهان برای ثبت تاریخچه موجود در دامنه
سرویس نام اتریوم (ENS)
سرویس نام اتریوم (ENS) – معماری ENS

ساختار رجیستری سرویس نام اتریوم ساده است. Resolver مسئول فرآیند ترجمه نام به آدرس است. هر قراردادی که استانداردهای مربوطه را اجرا کند می‌تواند به عنوان یک resolver در ENS عمل کند.

resolver یک نام در ENS یک فرآیند دو مرحله ای است: اول، از رجیستری بپرسید کدام resolver مسئول نام است و بعد از مشخص شدن resolver پاسخ خود را دریافت کنید.

سرویس نام اتریوم (ENS) - resolver
سرویس نام اتریوم (ENS) – resolver

در مثال بالا ، ما در حال تلاش برای یافتن آدرس Ethereum هستیم که با نام “foo.eth” نشان داده شده است. ابتدا، ما از رجیستری می پرسیم که کدام یک از resolver ها مسئول “foo.eth” است. سپس آن resolver را برای آدرس ‘foo.eth’ فراخوانی می کنیم.

محدودیت منابع در اتریوم باعث می شود تا همیشه نتوانیم از اسامی قابل خوانش استفاده کنیم.

Namehash چیست؟

ENS صرفاً با هش های رمزنگاری 256 بیتی با طول ثابت کار می‌کند. به منظور استخراج هش از نام دامنه و در عین حال حفظ خصوصیات سلسله مراتبی آن، از فرایندی به نام Namehash استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، مقدار namehash برای نام alice.eth معادل عبارت 0x787192fc5378cc32aa956ddfdedbf26b24e8d78e40109add0eea2c1a012c3dec است. این نمایش اسامی است که به طور انحصاری در ENS استفاده می‌شود.

Namehash یک فرایند بازگشتی است که می تواند برای هر نام دامنه معتبری یک هش منحصر به فرد ایجاد کند. این ویژگی است که امکان ایجاد یک سیستم سلسله مراتبی را برای ENS فراهم می کند، بدون اینکه با رشته های متنی که توسط انسان قابل خواندن نیست سرو کار داشته باشد.

نام‌ها قبل از هش شدن با namehash، ابتدا با استفاده از فرایندی به نام UTS-46 نرمال می‌شوند. این فرایند تضمین می‌کند که با نام‌های با حروف بزرگ و کوچک به طور یکسان رفتار می‌شود.

چگونه یک دامنه‌ی ENS بسازم؟

با داشتن یک کیف پول اتریومی مانند متامسک می‌توانید نام دامنه‌های آزاد و در دسترس را جست و جو نمایید.

درست مانند DNS پس از یافتن دامنه مورد نظر می‌توانید آن را به مدت مشخصی اجاره کنید. حالا، به عنوان صاحبِ آن دامنه، می‌توانید آدرس‌ها یا اطلاعات مختلفی را نامگذاری کرده و حتی این کار با زیر دامنه‌های (sub-domain) خود نیز انجام دهید.

[irp posts=”3990″ name=”آشنایی با انواع ولت یا کیف پول”]

نتیجه سرویس نام اتریوم (ENS)

با استقبال گسترده از بلاکچین و محبوبیت بیشتر اتریوم ، ممکن است سرویس نام اتریوم در سال‌های آینده به یک پروتکل عمومی تبدیل شود. کیف پول های ارز دیجیتال در حال حاضر از نام ENS برای ساده کردن آدرس اتریوم برای پرداخت‌های کاربر پسند استفاده می‌کنند.

ENS نیاز به کپی یا تایپ آدرس‌های طولانی را از بین می برد. بنابراین دیگر نیازی به کپی کردن آدرس‌های طولانی نخواهد بود. ما م‌توانید  از نام ENS خود برای ذخیره تمام آدرس‌های خود و دریافت و پرداخت ارز دجیتیال استفاده کنید.

ENS چیست؟

ENS یک سرویس نام دامنه بر بستر اتریوم است که به منظور اختصاص دادن نام‌های قابل خوانش به ادرس‌های طولانی ارز دیجیتال ساخته شده است. یعنی می‌توانید به جای ارسال رمزارز به آدرس های طولانی و ناخوانا از نام دامنه استفاده کنید.

ENS به چه اطلاعاتی نام دامنه اختصاص میدهد؟

ENS به هر داده قابل خوانش توسط ماشین مانند آدرس اتریوم، فراداده‌ها، هش و غیره یک نام قابل خوانش اختصاص می‌دهد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x