به روز رسانی شبکه اتریوم
0

به روز رسانی شبکه اتریوم

بازدید : 2103

گزیده خبر:

طبق اخبار رسیده ، تیم توسعه دهنده شبکه اتریوم روز جمعه به توافق رسیدند تا در تاریخ 14 آوریل شبکه را به روز رسانی کنند. این به روز رسانی از جهات مختلف باعث پیشرفت شبکه و حل مشکلات عمده آن خواهد شد. از این میان میتوان به طراحی راهکارهای مقابله با حملات DDOS ، نحوه خوانش کد شبکه نوسط ماشین مجازی اتریوم و تغییر در مقدار کارمزد پرداختی به ماینر ها اشاره کرد.

شبکه اتریوم در نظر دارد تا به ایجاد یک مکانیزم قیمت گذاری در تراکنش که شامل سوزاندن کارمزد هر بلاک و گسترش سایز بلاک ها میشود از ازدحام شبکه جلوگیری کند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا از جزئیات این به روز رسانی و نحوه تغییر کارمزد پرداختی به ماینر ها باخبر شوید.

توسعه دهندگان شبکه اتریوم یک نوع تراکنش  EIP-2718 جدید با فرمتی به شرح زیر معرفی کرده اند:

0x02 rlp([chainId, nonce, maxInclusionFeePerGas, maxFeePerGas, gasLimit, to, value, data, access_list, signatureYParity, signatureR, signatureS

گس پرایس(GAS) در شبکه اتریوم چیست؟

گس همان کارمزد شبکه اتریوم است که به‌صورت اتر از کاربر دریافت می‌شود. اما دو نوع گس در این شبکه وجود دارد:

  • گس لیمیت (Gas limit)
  • گس پرایس (Gas price)

برای انجام تراکنش، کاربر باید گس لیمیت مشخص کند. گس لیمیت مقدار سوختی است که کاربر حاضر است برای انجام یک عمل در شبکه پرداخت کند .

در پروتکل اتریوم برای هر Gas یا سوخت یک کارمزد پایه وجود دارد. این کارمزد براساس یک فرمول مشخصیست که تابع گس استفاده شده در بلوک والدین و گس لیمیت میباشد. زمانی که بلاک ها بیشتر از گس مشخص شده باشند، کارمزد پایه افزایش پیدا میکند و زمانی که بلاک ها کمتر از آن گس باشند، کارمزد کاهش پیدا میکند. اما این کارمزد پایه برای هر گس سوخته میشود.

gas
Gas یا سوخت در اتریوم

معاملات حداکثر کارمزدی که به ازای هر گس به ماینرها داده میشود را مشخص میکنند. تا آنها را به قبول انجام تراکنش ها ترغیب کنند( کارمزد افزودن). به علاوه تراکنش ها حداکثر کارمزدی که شامل هر دوی کارمزدها ، یعنی کارمزد افزودن و کارمزد شبکه بلوک میشود ،را هم مشخص میکنند.( حداکثر کارمزد )

همیشه هر تراکنش کارمزد پایه آن بلوکی که در آن قرار گرفته را پرداخت میکند. تراکنش برای هر گسی که در معامله تعیین شده ، کارمزد را پرداخت میکند .اما به شرطی که مقدار ترکیبی این دو کارمزد از حداکثر کارمزد تراکنش برای هر گس بیشتر نباشد.

الگوریتم پرداخت کارمزد در شبکه تراکنش ساده و مشخص است. سازو کار این شبکه به گونه ایست که کاربران خودشان گس لیمیت را مشخص میکنند. ماینرها هم ترجیح میدهند تراکنشی که گس لیمیت بیشتری دارد را انتخاب کنند. گس پرایس هم مقدار هزینه‌ای است که کاربر باید برای هر گس لیمیت پرداخت کند. اما این فرآیند منجر به مسائلی میشود که در ادمه مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • نوسان زیاد کارمزدها

الگوریتم کارمزد شبکه اتریوم باعث میشود که مبلغ کارمزدها بسیار نوسان داشته باشد. زمانی که کارمزد به ازای هر گس 10 نانواتر است ، این امر که هزینه ای که شبکه از پذیرش یک تراکنش دیگر در یک بلوک متحمل می شود در واقع 10 برابر بیشتر است در مقایسه با زمانی که هزینه هر گس 1 نانومتر است ، غیر معقول به نظر میرسد.

  • تأخیر در شبکه

به دلیل مشکل گس لیمیت موجود در هر بلوک و البته نوسان طبیعی حجم معاملات ، تراکنش ها زمان زیادی در ممپول نگه داشته میشوند تا نهایتاً به بلوک ها اضافه شوند. این تأخیر امری طبیعیست اما مورد پسند کاربران نیست. هیچ کس این مسئله را درک نمیکند که مکانیزم این شبکه طوری نیست که یک بلوک بزرگتر بشود و تعداد بیشتری تراکنش را در خودش جای بدهد.

  • نا کارآمدی روش تعیین کارمزد

رویکرد فعلی شبکه اتریوم که بر اساس آن کاربران تراکنش خود را با حداکثر کارمزد مشخص شده به شبکه ارسال میکنند و ماینرها نیز تراکنشی که کارمزد ان بیشتر است را انتخاب میکنند، به روشی بسیار نا کارآمد معروف شده. به نظر میرسد که الگوریتم های برآورد کارمزد بسیار پیچیده تری برای این عملیات نیاز است. اما حتی در نهایت این الگوریتم ها هم خیلی خوب کار نمی کنند و منجر به پرداخت اضافه تری می شوند.

  • بی ثباتی بلاک چین هایی که پاداش بلوک ندارند

در دراز مدت ، بلاک چین هایی که در حال حاضر در آنها هیچ صدوری وجود ندارد ( مثل بیت کوین و زی کش) مایلند کاملاً از طریق کارمزد تراکنش ها به پاداش دادن به ماینرها روی بیاورند. با این حال ، موارد شناخته شده ای در این مورد وجود دارد که احتمالاً منجر به مشکلاتی از جمله بی ثباتی زیاد، ایجاد انگیزه در استخراج “بلوک های خواهر” که کارمزدهای های تراکنش را می دزدند ، حملات قدرتمندی در حوزه استخراج و …. میشود.

طرح پیشنهادی در این EIP با مقدار کارمزد پایه ای آغاز میشود که براساس پروتکل خاصی کم و زیاد میشود. این پروتکل بر شدت تراکم شبکه مبتنی است.زمانی که ظرفیت شبکه از میزان گس مصرفی در هر بلاک بیشتر شود ، هزینه پایه کمی افزایش می یابد و وقتی ظرفیت زیر هدف باشد ، کمی کاهش می یابد. از آنجایی که تغییرات این کارمزدهای پایه محدود است، پیش بینی تفاوت آنها در بلوک های مختلف امکانپذیر است. همین قابلیت باعث شده تا کیف پول ها به صورت خودکار و بهتر بتوانند کارمزدهای گس را برای کاربران مشخص کنند.

جوانب مثبت طرح به روزرسانی شبکه اتریوم

بنابراین دیگر لازم نیست کاربران به صورت دستی کارمزد را وارد کنند. حتی زمانی که تراکم شبکه هم بالا باشد کیف پول به صورت خودکار این عملیات را اجرا میکند. برای بیشتر کاربران کارمزد پایه و کارمزد افزودن به بلوک توسط کیف پول محاسبه میشود.

این کارمزد افزودن هر چند اندک است اما به صورت اتوماتیک تنظیم میشود و به گونه ای جبران کننده زمانهاییست که ماینرها ممکن است به صورت همزمان معایی را حل کرده باشند و یکی از آنها فعالیتش بدون پاداش باقی بماند( بلوک یتیم). به علاوه کاربران می توانند حداکثر کارمزد تراکنش را به صورت دستی تنظیم کنند تا کل هزینه های خود را محدود کنند.

نکته قابل اهمیت در این سیستم کارمزد، این است که ماینرها تنها کارمزد افزودن را دریافت میکنند. همیشه کارمزد پایه سوخته میشود( یعنی توسط پروتکل از بین میرود).این فرآیند اطمینان میدهد که کارمزد تراکنش های شبکه اتریوم را تنها میتوان با eth پرداخت کرد. این امر ، ارزش اقتصادی ETH در بستر اتریوم را تقویت میکند. و خطرات مرتبط با استخراج (MEV) را هم کاهش میدهد.

جدا از همه این مسائل ، در ضمن این که پاداش بلوک و کارمزد افزودن به ماینرها پرداخت میشود، این سوزاندن کارمزد پایه، تورم سیستم اتریوم را متعادل میکند. نهایتاً این امر که ماینر کارمزد پایه را دریافت نمیکند، بسیار حائز اهمیت است. چرا که انگیزه ماینرها برای دستکاری کارمزدها و دریافت مبالغ بالاتر از کاربران را غیر ممکن میکند.

آیا معاملات قدیمی تر هم به روز رسانی میشوند؟

آیا معاملات قدیمی تر اتریوم هم به روز رسانی میشوند؟
به روز رسانی شبکه اتریوم

تراکنش های قدیمی اتریوم همچنان کار خواهند کرد و در بلوک ها گنجانده میشوند، اما سیستم جدید قیمت گذاری شامل حال آنها نمیشود. چرا که به روز رسانی تراکنش های قدیمی به جدید به مصرف شدن کامل گس پرایس تراکنش های قدیمی ختم خواهد شد. این گس پرایس یا توسط کارمزد پایه در ازای هر گس مصرف میشود یا توسط کارمزد افزودن در ازای هر گس.

تغییر در هش بلوک اتریوم

ساختار داده ای که برای محاسبه هش بلوک به keccak256 منتقل می شود ، در حال تغییر است. به علاوه همه برنامه های معتبری که بلوک ها را تأیید می کنند، یا برای تأیید محتوای بلوک از هش بلوک استفاده می کنند، باید برای پشتیبانی از پایگاه داده جدید (یک مورد اضافی) سازگار شوند. اگر شما تنها بایت های هدر بلوک را بگیرید و هش کنید ، هنوز هم باید یک هش دریافت کنید. اما اگر از اجزاء سازنده آن ،یک هدر بلوک بسازید، مجبورید در آخر آن را به یک بلوک جدید اضافه کنید.

نظر شما چیست؟ آیا این به روز رسانی تغییر چشم گیری در قیمت اتریوم ایجاد میکند؟

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x