ارز دیجیتال Diem فیسبوک تهدیدی برای سیستم بانکداری سنتی
0

ارز دیجیتال Diem فیسبوک تهدیدی برای سیستم بانکداری سنتی

بازدید : 1242

Diem یا همان لیبرا پروژه ارز دیجیتال فیسبوک است که از سال 2019 تا کنون موفق به راه اندازی نشده است. چرا که از سمت فیسبوک معرفی شده بود .و جوامع از همان ابتدا آن را تهدیدی برای سیستم مالی سنتی به حساب می آوردند. لیبرا توسط یک سازمان مستقل به نام “انجمن لیبرا” مدیریت میشد که در حال حاضر تغییر نام داد و مطابق اطلاعیه سایت این پروژه  به ” انجمن Diem “ شناخته میشود. هدف این انجمن از این کار نشان دادن استقلال و دریافت مجوز برای ورود به بازار است.

استیبل کوین Diem 

کوین های با ثبات( استیبل کوین ها) جزئی جدایی ناپذیر سیستم مالی آینده به حساب می آیند. ارز دیجیتال Diem که قبلا libra نام گرفته بود هم جزء این دسته خواهد بود .

طبق گزارشات، فیسبوک می تواند اوایل ژانویه ی 2021 ارز دیجیتال خود که مدتها در انتظارش بوده ایم را در قالب کوینی به پشتوانه ی دلار آمریکا منتشر کند. از زمانی که فیسبوک با منتشر کردن اوراق سفید خود در سال 2019 پرده از اهداف خود برداشت، بانک های مرکزی و نهاد های ناظر به تکاپو افتاده اند.

نگرانی بانک های مرکزی و ناظران خیلی هم بیجا نیست. چرا که این کوین ها، به ویژه ارز جدید دییم که پتانسیل ایجاد تغییرات بزرگ را دارد، خطرات جدیدی را برای مصرف کنندگان ، سپرده گذاران و همچنین سیستم مالی جهانی بوجود می آورند.

اما آنها می توانند مزایای زیادی در قالب بهبود سرعت ، بهره وری (بازده) و گنجایش مالی به همراه داشته باشند. همچنین می توانند در کشورهایی که استیبل کوین داخلی ندارند، برای سپرده گذاران آنجا نقش ارز ذخیره را بازی کنند . درست مانند موقعیتی که دلار در بازار بسیاری از کشورهای نو ظهور دارد.

کوین های باثباتی که قانونی هستند. و با قوانین نظارتی مناسبی کنترل میشوند، نقش ارزشمندی را در اقتصاد جهان بازی میکنند. این کوین ها می توانند مزایای فناوری رمزارز را برای نسل کاملاً جدیدی از کاربران به ارمغان آورند.

از زمانی که فیسبوک در سال 2019 دییم را به این حوزه معرفی کرد، این کوین به عنوان بهترین استیبل کوین شناخته شد. در واقع ، Diem به دلیل تحریک بانک های مرکزی (CBDS) به تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال شهرت زیادی پیدا کرده است. به علاوه ،جامعه نظارتی جهانی مدتی است قوانین سختگیرانه ای برای استیبل کوینها وضع کرده است. حال راه اندازی این پروژه درست با چنین رویدادی مصادف شده است.

چرا بانک های مرکزی و ناظران اینقدر نگران استیبل کوین ها هستند؟ آیا واقعاً جای نگرانی هست؟

استیبل کوین ها ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که هدفشان تثبیت ارزش خود در مقایسه با دارایی های دیگر است.این دارایی ها میتوانند ارز فیات، مجموعه ای از ارزهای فیات یا کالاهای اساسی باشند. هدف اصلی این است که با تثبیت ارزش میتوان از این کوین ها به عنوان روشی برای پرداخت استفاده کرد.

لیبرا یا دییم؟
libra or Diem

این هدفی است که نسل قبلی رمزارزها مثل بیت کوین (BTC) و غیره نتوانستند به آن دست یابند. بی ثباتی بی اندازه بیتکوین ثابت شده است. حداقل با توجه به روند پر نوسان آن در ماه گذشته، بیش از پیش به این موضوع مطمئن شده ایم.

کوین های پایدار ساختار کاملا متفاوتی دارند. از نظر ماهیتی ، آنها به عنوان ارزی برای ذخیره ارزش (مهمترین ویژگی پول) طراحی شده اند . بنابراین می توانند به عنوان روش پرداخت عمل کنند.دییم پتانسیل ایجاد تاثیرات گسترده بر روی شبکه را دارد.  فیسبوک ماهانه 2.7 میلیارد کاربر فعال دارد ،از اینرو Diem این امکان را دارد که به یک وسیله مبادله ی فوری کالا در سطح جهانی تبدیل شود.

 

خطرات محتمل

تعداد خطراتی که حوزه رمزارز را تهدید میکند بسیار زیاد است. پس کاربران باید با مدیریت موارد مهمی، احتمال وقوع خطرات را به صفر برسانند. از این میان میتوان به ایمن سازی فضای ذخیره کیف پول، نظارت و کنترل شبکه ، قوانین ضد پولشویی ، محافظت از اطلاعات ، رعایت قوانین مالیاتی و امنیت سایبری اشاره کرد.

علاوه بر این خطرات ، استیبل کوینها ریسکهای دیگری نیز به همراه دارند. مورد آخر اما بسیار مهم در مورد استیبل کوین ها این است که کاربران باید از پشتیبانی این کوین ها توسط آن دارایی وابسته مطمئن شوند. به علاوه آیا تمام اقدامات لازم به منظور مدیریت این ذخایر انجام شده است یا خیر.

موفقیت جهانی استیبل کوین ها چالش های بیشتری را به همراه دارد. اگر مصرف کنندگان و سپرده گذاران بخواهند از این ارزها به جای ارزهای داخلی خود استفاده کنند ، برای سیستم های مالی فعلی پیامدهای سنگینی ، در بر خواهد داشت. و نهایتاً سیاست پولی و رشد اقتصادی آن کشوررا تحت تأثیر قرار خواهد داد. ناظران( تنظیم کنندگان) جهانی بسیار نگران این تاثیرات گسترده و عمیق هستند.

تعرفه گروه G-7

در اکتبر سال 2019 ، گروه G-7 تعرفه ای در مورد استیبل کوین ها منتشر کرد. و در آن ضمن تأیید مزایای کوین های پایدار از جمله پرداخت های جهانی سریعتر ، ارزان تر و فراگیرتر به چالشهای قانونی ، نظارتی این نوآوری جدید اشاره کرد. این چالشها عبارتند از “سیاست های پولی” ، “ثبات اقتصادی” ، “سیستم مالی بین المللی” و “رقابت عادلانه”.

نهادهای نظارتی اکنون اقداماتی را برای رفع این نگرانی ها، انجام داده اند. پاییز امسال ، کمیسیون اروپا یک آیین نامه جامع برای ساماندهی دارایی های رمزنگاری شده ارائه داد. این آیین نامه کلیه دارایی های رمزنگاری را پوشش می دهد. به علاوه، مقررات سختگیرانه ای برای صادرکنندگان “دارایی های وابسته به توکن ها” (استیبل کوین ها ) و حتی برای “شناخته شده ترین دارایی های وابسته به توکن ها” (پایدارترین سکه های جهانی ) در نظر گرفته است.

خزانه سلطنتی، وزارت خزانه داری انگلستان ، قصد دارد به زودی پیش نویس مقررات جدیدی را برای استیبل کوین ها و بانکهای مرکزی صادر کند.

این مقررات بدون شک مورد استقبال قرار میگیرند. زیرا کوین های پایدار با ارائه خدمات پرداختی سریعتر و ارزان تر ، به ویژه در رابطه با حواله های بین المللی ، توانایی بهبود کارایی سیستم مالی موجود را دارند.

آنها همچنین می توانند ضمن بهبود گنجایش مالی ، منبعی برای ذخیره ارزش به سپرده گذاران کشورهایی که ارزهای پایدار داخلی ندارند ، ارائه دهند. به محض اینکه مجوز مربوطه از سمت ناظران سوئیسی صادر شود،  توکن فیسبوک دییم (Diem ) به عنوان روش پرداخت راه اندازی خواهد شد.

جمع بندی مطالب

فیسبوک پس از تلاشهای شبانه روزی در ژوئن سال 2019 از پروژه لیبرا رونمایی کرد . اما ساختار و اهداف آن مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه قرار گرفت. در آن زمان این پروژه به عنون استیبل کوینی که از سمت مجموعه ای از ارزهای فیات اعم از دلار ،یورو و یوان پشتیبانی میشود، معرفی شد. قانونگذاران تا زمانیکه بتوانند چهارچوب نظارتی مشخصی برای این ارز دیجیتال تعریف کنند پروژه را متوقف کردند .

درست است که لیبرا مزایای زیادی برای این حوزه به ارمغان می آورد. اما آنها باید از بیخطر بودن آن برای ثبات مالی دنیا مطمئن میشدند. به گفته مدیر عامل اجرایی این پروژه( لووی) لیبرا از لحاظ فنی آماده است تا به ‌محض دریافت مجوز از سازمان نظارت بر بازارهای مالی سوییس (FINMA)، اولین استیبل کوین خود را با نام دییم به بازار عرضه کند. پشتوانه دییم دلار آمریکا خواهد بود.اما با توجه به مشکلات پیش آمده لووی از ارائه زمان دقیق خودداری کرد.

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x