اولین تراکنش بیت کوین چگونه انجام شد؟ آغازگران این انقلاب بزرگ چه کسانی بودند؟
0

اولین تراکنش بیت کوین چگونه انجام شد؟ آغازگران این انقلاب بزرگ چه کسانی بودند؟

بازدید : 221

12 ژانویه 2009، یکی از مهمترین نقاط عطف در تاریخ بیت کوین است. در آن روز اولین تراکنش بیت کوین بین ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto و هال فینی Hal Finney انجام شد. در اولین تراکنش که به معنای شروع مبادلات با بیت کوین بود، ناکاموتو کل 10 BTC را به فینی فرستاد. با این کار مشخص شد که بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده با فناوری قابل استفاده است. انقلابی که می تواند دریچه ای برای یک انقلاب بی سابقه در تاریخ تکنولوژی و اقتصاد باز کند.

شروع یک انقلاب

ساتوشی ناکاموتو با این ایده پیش آمد که با ایجاد بیتکوین دنیای مالی را برای همیشه تغییر دهد. موتور اولیه این چشم انداز، بحران مالی جهانی 2008 بود. که مانند یک دستکاری عظیم در اقتصاد جهان عمل کرد. بنابراین و با هدف ایجاد یک سیستم جدید اقتصادی دیجیتال، غیرمتمرکز و خصوصی، کار ایجاد بیت کوین آغاز شد.

اگرچه اولین بلاک در تاریخ 3 ژانویه (با نام بلاک پیدایش) از بلاکچین بیتکوین ایجاد شد. اما 9 ژانویه 2009 ، ناکاموتو در لیست پستی رمزنگاری Metzdowd راه اندازی نسخه اول بیت کوین را اعلام کرد. با این اعلام عمومی، رشد بیتکوین به عنوان یک سیستم اقتصادی آغاز شد.

اولین معامله بیت کوین
اولین تراکنش بیت کوین

در آن زمان بیت کوین یک نرم افزار بسیار ساده بود. و به نظر می‌رسید که به هم پیوستگی چندین ایده روشی ابتدایی باشد. ناکاموتو یک برنامه نویس خبره نبود، اما مهارت های او برای راه اندازی یک فناوری مانند بیتکوین کافی بود. پس از معرفی بیت کوین توسط ناکاموتو، هال فینی (یک سایفرپانک مشهور) به‌مناسبت آغاز پروژه به او پیام تبریک ارسال کرد. به این ترتیب، فینی اولین علاقمند به ایده بیتکوین بود.

از اولین تعامل بین ناکاموتو و فینی، یک ارتباط مداوم متولد شد. که بعداً ما را سمت به شگفتی‌های بزرگی سوق داد.

ساتوشی ناکاموتو و هال فینی، شروع معاملات بیتکوین

به محض انتشار کد منبع بیت کوین، هال فینی توجه خود را به آن معطوف کرد. اولین مداخلات وی در سیستم بعداً منجر به چندین پیشرفت در نرم افزار اولیه آن شد. اما جدا از این تبادل پیام های عمومی، ناکاموتو و فینی ایمیل‌های شخصی نیز با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. ما نتیجه این را در 10 ژانویه 2009دیدیم، زمانی که فینی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:

“Running Bitcoin de Hal Finney en Twitter”

با این پیام کوتاه یک روز پس از انتشار کد بیت کوین، فینی اولین شخص پس از ناکاموتو بود که نرم افزار بیتکوین را اجرا کرد.

پشتیبانی فینی از ناکاموتو در 11 ژانویه 2019 صورت گرفت. یعنی اولین تراکنش با بیت کوین رقم خورد. آن روز در ساعت 23:00 به وقت محلی، ناکاموتو برای فینی 10 بیت کوین می فرستد. بنابراین اولین معامله بیتکوین در تاریخ را انجام می‌دهد. ما همچنان می‌توانیم سابقه آن معامله تاریخی را در تاریخ بیت کوین مشاهده کنیم.

شروع اتفاقات بزرگ

با این حال، این پایان همکاری فینی و ناکاموتو نبود. فینی به تلاش خود برای حمایت از ناکاموتو ادامه داد. و این امر نتایج متعددی را برای بهبود ایمنی شبکه در برابر حملات اسپم و حملات داستینگ داشت.

با این کار، فینی و ناکاموتو به یک جفت توسعه تبدیل شدند که توانستند بیت کوین را به سمت آنچه امروز است سوق دهند. در واقع در سال 2013، فینی در فروم معروف بیت کوین تاک اینگونه نوشت:

«وقتی ساتوشی اولین نسخه انتشار نرم افزار را اعلام کرد، بلافاصله آن را اجرا کردم. فکر می‌کنم من علاوه بر ساتوشی اولین نفری بودم که بیت کوین را اجرا کردم. من بلاک 70 را استخراج کردم و اولین تراکنش بیت کوین انجام شد. ساتوشی برای من 10 سکه به عنوان اثبات ارسال کرد. من طی چند روز آینده با ساتوشی مکالمه ایمیلی داشتم و طی آن‌ها تعدادی از اشکالات را برطرف کردم.»

ساتوشی ناکاموتو و هال فینی
ساتوشی ناکاموتو و هال فینی

این امر باعث شد رابطه‌ی قوی بین فینی و ناکاموتو برای پیشبرد این هدف کاملاً واضح باشد. به خصوص به این دلیل که آن‌ها این دیدگاه را داشتند که بیتکوین و فناوری آن آینده اقتصاد جهان را تغییر خواهد داد.

تأثیر اولین تراکنش بیت کوین بر جهان

نقطه عطفی که ناکاموتو و فینی به آن رسیدند پیامدهای عمده‌ای داشت. در مرحله اول، نشان داد که تکنولوژی بیت کوین قابل اجراست. یک سیستم پول دیجیتال امن، خصوصی، غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور برقرار است.

دقیقا هر آنچه سایفرپانک‌هایی مانند دیوید چوم(David Chaum)، نیک سابو(Nick Szabo) و وی دای(Wei Dai) در خواب دیده بودند. با این حال، این فرد یا گروهی از افراد که معروفترینشان ساتوشی ناکاموتو بود، توانستند رویایی را تا آن زمان دست نیافتنی بود، تحقق بخشند.

تأثیر اولین تراکنش بیت کوین بر جهان
تأثیر اولین تراکنش بیت کوین بر جهان

از طرف دیگر، اولین تراکنش بیت کوین و اینکه همچنان بیش از ده سال پس از انجام آن منعکس شده است ، اثبات انکارناپذیری بر امنیت سیستم است. یک سیستم تبادل ارزش دیجیتال که هرگز حتی برای یک ثانیه هم متوقف نشده است. این سیستم تغییرناپذیر است و عملاً جاودانگی و تغییرناپذیری اطلاعات را تضمین می‌کند. چیزی که تاکنون هیچ سیستم دیگری به آن دست نیافته است.
سرانجام، این اولین تراکنش درهای دنیای جدیدی از امکانات را گشود. در همان لحظه اول، فینی و ناکاموتو تصویر واضحی از آینده سیستم داشتند. اما امروزه، فناوری زیربنایی کاملاً به سطح جدیدی رسیده و به نظر نمی‌رسد که متوقف شود. فرآیندهایی مانند توکن سازی یا قراردادهای هوشمند فقط امکانات جدیدی را برای هر کاری که با یک تراکنش ساده آغاز شده است باز می‌کنند.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x