محاسبه فاندینگ ریت ( نرخ بودجه) قسمت دوم
0

محاسبه فاندینگ ریت ( نرخ بودجه) قسمت دوم

بازدید : 378

در پست قبلی شما را با فاندینگ ریت ( نرخ بودجه) و مفهوم آن در بازار رمزارز آشنا کردیم. دراین قسمت قصد داریم شما را در جریان نحوه محاسبه این نرخ و همچنین نرخ بودجه چندین صرافی مهم در جهان قرار دهیم.

محاسبه نرخ بودجه

درست است که فرمول محاسبه همه جا یکیست، اما برای محاسبه و اعمال فاندینگ ریتها هر صرافی راه روش خاص خودش را دارد. اساساً فاندینگ ریت از دو مؤلفه تشکیل شده است:

  • نرخ بهره
  • شاخص کارمزد

نرخ بودجه یا همان فاندینگ ریت از محاسبه نرخ بهره جفت ارز معاملاتی (XBT/USD) و شاخص کارمزد به دست می آید. نرخ بهره و کارمزد در هر دقیقه محاسبه میشود و پس از 8 ساعت از همه آن اعدادی که از هر دقیقه به دست آمده میانگین گرفته میشود. و نتیجتاً فاندینگ ریت 8 ساعته اعلام میشود.

در اکثر صرافی ها این نرخ بهره روزانه 0.03 درصد تنظیم شده، یعنی هر 8 ساعت 0.01 درصد.حال با توجه به تفاوت قیمت فعلی مارکت و آخرین قیمت قرارداد معامله شده، کارمزد متفاوت است. این نرخ یا منفیست و یا مثبت. و این منفی و مثبت شدن است که مشخص میکند چه کسی ملزم به پرداخت فاندینگ ریت میباشد. هر 8 ساعت یکبار این نرخ بودجه قیمت آخرین قرارداد معامله شده را به قیمت لحظه ای بازار نزدیک میکند.

در کدام قسمت صرافی ها به دنبال فاندینگ ریت (نرخ بودجه ) بگردیم؟

فاندینگ ریت تنها به تریدرهایی که معاملات باز دارند تعلق میگیرد. این امر بدین معناست که اگر شما هم جزء تریدرهایی هستید که در هر کدام از این فاصله های زمانی (هر 8 ساعت) معامله باز دارید، بله این نرخ بودجه شامل حال شما هم میشود. اما اگر قبل از زمان تبادل بودجه پوزیشن خود را ببندید، دیگر ملزم به پرداخت فاندینگ ریت نخواهید بود. نرخ بودجه در اکثر صرافی ها به صورت دوره ای اعمال و سه مرتبه در روز پرداخت میشود.( هر 8 ساعت) البته زمان دقیق پرداخت فاندینگ در صرافی های مختلف متفاوت است.

در ادامه مقاله نحوه دستیابی به بودجه و نرخ های پیش بینی شده در برخی از صرافی های محبوب مشتقات را ارائه خواهیم داد.

 صرافی Bitmex

محاسبه نرخ بودجه
نرخ بودجه در صرافی بیتمکس

در صرافی بیتمکس ، در سمت چپ درست پایین اسلاید اهرم، میتوانید جزئیات قرارداد را پیدا کنید. در این بخش است که فاندینگ ریت و کارمزدی که کاربر دریافت یا پرداخت میکند، قرار گرفته شده است. اگر نرخ بودجه در این قسمت منفی باشد، شما ملزم به پرداخت آن هستید. اما بر عکس اگر مثبت شود، آن مبلغ را از تریدرهای دیگر دریافت میکنید.

زمانی که نشانگر موس را بر روی فاندینگ ریت میبرید ، کارمزد و نرخ بودجه پیش بینی شده نمایش داده میشود. همچنین بسته به نوسانات و با توجه به شاخص کارمزد و نرخ بهره، فاندینگ پیش بینی شده تا زمانی که بودجه قبلی تسویه شود نوسان خواهد داشت.

 

 

 صرافی Bybite

محاسبه نرخ بودجه
شمارش معکوس نرخ بودجه در صرافی Bybite

این صرافی هم درست مثل صرافی بیتمکس هر 8 ساعت یکبار نرخ فاندینگ را به همه پوزیشن های باز اعمال میکند.

در صرافی Bybite در پایین منوی اصلی مسیریابی سایت، این اطلاعات برای کاربران فراهم شده است. به علاوه Bybite شمارش معکوسی هم برای زمان اعمال فاندینگ ریت در سایت قرار داده است. کافیست نشانگر موس را بچرخانید تا اطلاعات مورد نیازتان را مشاهده کنید. البته در این قسمت کارمزد دقیق پرداختی شما ارائه نشده، پس مجبورید خودتان آن را محاسبه کنید.

بایننس فیوچرز

این صرافی هم مثل Bybite فاندینگ ریت را نمایش میدهد، اما نرخ پیش بینی شده ای که شما ملزم به پرداخت آن هستید را نه.

FTX

در صرافی FTX  برعکس سایر صرافی هایی که تا اینجا در موردشان صحبت کردیم، فاندینگ ریت هر ساعت محاسبه میشود. درست در سمت راست صفحه اطلاعات کاملی از نرخ بودجه و همچنین نرخ پیش بینی شده ای که کاربران باید پرداخت کنند، موجود است.

محاسبه نرخ بودجه
نرخ بودجه در صرافی FTX

نحوه محاسبه نرخ بودجه

نرخ بودجه متناسب با اندازه پوزیشن معامله گران در نظر گرفته میشود. این نرخ محاسبه شده ایست که به اندازه اصلی پوزیشن تریدرها اعمال میشود بدون اینکه اهرم مورد استفاده آنها در نظر گرفته بشود.

به عنوان مثال:

بیایید در نظر بگیریم که شما 10000 دلار پوزیشن خرید باز دارید.قیمت فعلی بیتکوین 10 هزار دلار است و فاندینگ ریت هم 0.01 درصد. چه شما از اهرم 1X استفاده کرده باشید و چه 10X، نرخی که پرداخت میکنید همان 1 دلار خواهد بود.

محاسبه فاندینگ ریت ( نرخ بودجه) قسمت دوم
نحوه محاسبه نرخ بودجه

قرارداد Perpetual سواپ: مثال اول

Funding rate payment = (Funding rate * Position notional) / Current BTC price

فاندینگ ریت پرداختی= (فاندینگ ریت × مقدار پوزیشن تریدر)×قیمت فعلی بیتکوین

برای درک بهتر این فرمول، در نظر بگیرید که فاندینگ ریت  0.02 درصد باشد. از آنجایی که این نرخ مثبت است پس تریدری که پوزیشن خرید گرفته این مبلغ را به تریدری که پوزیشن فروش گرفته پرداخت میکند. برای مثال اندازه پوزیشن شما 50000 دلار است.قیمت فعلی بیتکوین هم 17200 دلار است.پس نرخ فاندینگ از طریق فرمول زیر محاسبه میشود.

 بیتکوین 0.00058139 =17200÷  10  👉 دلار  10 = 0.02× 50000

 یا به زبان ساده تر 58139 ساتوشی، مبلغ کارمزد فاندینگیست که شما باید پرداخت کنید.

برای تبدیل ساتوشی به دلار هم میتوانید از ابزار مربوط به این عملیات استفاده کنید.

قرارداد Perpetual دلاری : مثال دوم

حال اگر فاندینگ ریت 0.01 درصد باشد، و شما بخواهید 20 واحد بیتکوین بخرید. محاسبه به شرح زیر است:

دلار  34.4   =  17200   ×  0.002👉  بیتکوین 0.002 = 0.01 %   ×  20

 34.4 مبلغیست که به عنوان کارمزد فاندینگ پرداخت میکنید.

همانطور که ملاحظه میکنید اهرم ( لوریج) در این محاسبات لحاظ نمیشود. اندازه پوزیشن شماست که مهم است.

[irp posts=”8128″ name=”بازار ساز و گیرنده بازار ( Maker / Taker )”]

جمع بندی مطالب

نکات مهم درباره نرخ بودجه

  1. همه صرافی های مشتقات در معامله های دائمی perpetual  از مکانیزم فاندینگ ریت استفاده میکنند. با این کار تعادل بین خرید و فروش در هر 8 ساعت حفظ می شود. و این اطمینان را می دهد که قیمت خیلی از قیمت لحظه ای آن دارایی دور نمیشود.
  2. کاربران فاندینگ ریت را به صرافی پرداخت نمیکنند. نرخ بودجه فرد به فرد است (peer-to-peer). این مبلغیست که مستقیماً بین خریداران و فروشندگان مبادله میشود.
  3. این نرخ توسط صرافی محاسبه میشود و هر صرافی روش و نرخ مختص به خودش را دارد.اگر نرخ بودجه مثبت باشد، تریدرهایی که پوزیشن لانگ گرفته اند این نرخ را به تریدرهایی که پوزیشن شورت باز دارند ، پرداخت میکنند. اما اگر این نرخ منفی باشد برعکس فروشندگان به خریداران پرداخت میکنند. این اطلاعات از قبل بر روی همه پلتفورم های معاملاتی ارائه شده است.
  4. اگر قبل از زمان تبادل بودجه پوزیشن خود را ببندید، دیگر پرداخت و دریافت فاندینگ ریت شامل حال شما نمیشود.
  5. کارمزد فاندینگ فقط بر معاملات دائمی( Perpetual ) اعمال میشود نه معاملات فیوچرز.
  6. نرخ بودجه اغلب به ضرر تریدرهاست.اگر اکثر تریدرها برای بیتکوین پوزیشن لانگ گرفته باشند، این نرخ تمایل به افزایش پیدا میکند و نشان میدهد که طرفداران بیتکوین زیاد شده اند. اما از آن طرف اگر بیشتر تریدرها پوزیشن شورت بگیرند فاندینگ ریت متمایل به منفی میشود، پس نشان میدهد که علاقه به فروش زیاد شده است.

تاریخ نشان داده که بازار بیتکوین بیشتر اوقات صعودی بوده است . پس تریدرهایی که پوزیشن لانگ گرفته اند بیشتر بوده اند و مبلغ بیشتری به معامله گرانی که فروشنده بوده اند پرداخت کرده اند.

این نرخ بودجه همیشه با تغییر روند بازار در حال نوسان است. اگر منفی شود ، یعنی همه فروشنده هستند و اگر مثبت شود بدین معناست که خریداران این صنعت افزایش یافته اند. اما توجه داشته باشید که نرخ بودجه تضمینی برای جهت حرکتی قیمت یک دارایی نیست.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x