Gas یا سوخت در اتریوم
0

Gas یا سوخت در اتریوم

بازدید : 168

یکی از مهمترین مفاهیم در شبکه اتریوم Gas یا سوخت می باشد. کلمه ای که مطمئناً در معاملات خود با اتریوم یا در تعامل با قراردادهای هوشمند با آن برخورد داشته اید.

تعریف Gas یا سوخت در اتریوم

گاز به کارمزد یا ارزش قیمت گذاری شده که برای انجام موفقیت آمیز تراکنش یا اجرای قرارداد در بستر بلاکچین Ethereum مورد نیاز است، گفته می شود. این گاز با کسری کوچک از اتر ارز رمزنگاری شده ، که معمولاً به آن gwei گفته می شود (گاهی اوقات nanoeth نیز نامیده می شود) ، برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می شود تا برنامه های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند بتوانند خود به خود اجرا شوند.

مفهوم گاز به نظر ساده است. اما ، این مفهوم ساده نکات زیادی را در پشت خود پنهان می کند .گاز برای هر چیزی در داخل Ethereum ضروری است و وجود آن برای این اکوسیستم بسیار حیاتی است.

مثال برای درک Gas یا سوخت

فرض کنید می خواهید با خانواده خود از شهری به شهر دیگر سفر کنید . این سفر با ماشین شما انجام می شود. در این مرحله ، شما از قبل می دانید که مقصد 500 کیلومتر دورتر است و ماشین شما هر 10 کیلومتر از یک لیتر بنزین استفاده می کند . بنابراین برای رسیدن به مقصد خود به 50 لیتر بنزین نیاز خواهید داشت. علاوه بر این ، شما می دانید یک لیتر بنزین بین 1 تا 1،5 یورو قیمت دارد.

این همان اتفاقی است که در Ethereum رخ می دهد. از یک طرف ، هر کار در Ethereum دارای هزینه مشخص و ثابتی است که با نام Gas یا سوخت بکار می رود. که معادل لیتر بنزین است که ماشین شما در هر 10 کیلومتر استفاده می کند. البته ، عملیات در Ethereum از عملکردهای مختلف کوچکتر تشکیل شده است ، هرکدام با یک مقدار خاص گاز (یا مصرف بنزین) و مجموع آنها همان چیزی است که به ما مقدار نهایی گاز عملیات گفته شده (کل بنزین برای ساخت سفر ما). بنابراین فقط یک چیز برای ما باقی مانده است ، چقدر برای آن گاز پرداخت خواهیم کرد تا بتوانیم عملیات را در اتریوم انجام دهیم؟

در مثال بالا ، هزینه سوخت بین 1 تا 1،5 یورو متغیر است . شما می توانید محل سوخت گیری را انتخاب کنید و برای خرید 50 لیتر بنزین موردنیاز خود تا آنجا که ممکن است کمترین هزینه را پرداخت کنید. در اتریوم نیز همین اتفاق می افتد ، Gas دارای قیمتی در واحد اتر است که با تقاضا و عرضه عملیات در اتریوم مشخص می شود. یعنی قیمت Gas در اتر متغیر است ، اگرچه در این حالت می توانید مقداری را که قرار است برای آن بپردازید انتخاب کنید و اگر یک استخراج کننده با این مقدار موافقت کند ، آنها تراکنش شما را اجرا می کنند.

Gas ، روشی منحصر به فرد برای اندازه گیری توان محاسباتی در اتریوم است.

بلاکچین هایی که از پروتکل اثبات کار (PoW) استفاده می کنند ، همگی با یک فرض کار می کنند:

برای اینکه شما تراکنشی را پذیرفته و در بلاکچین گنجانده باشید ، باید کمیسیونی برای استخراج کنندگان پرداخت شود تا تراکنش شما را انجام دهند و آن را در یک بلاک قرار دهند. پس از آن ، تراکنش مذکور توسط شبکه تأیید می شود و سپس ، دستوراتی که در تراکنش وجود دارد ، اجرا می شوند . فقط در این صورت می توانید بگویید که تراکنش پذیرفته و تأیید شده است.

پس برای دستیابی به شبکه بلاکچین همیشه باید هزینه کمی بپردازیم. به طور کلی این پرداخت به واحد اعشاری ارزی که در بلاکچین کار می کند انجام می شود.

در بیت کوین هزینه تراکنش ها با واحد ساتوشی پرداخت می شوند که کوچکترین واحد اعشاری بیت کوین است

چرا برای انجام تراکنش ها هزینه می پردازیم؟

برای هر کاری که در شبکه اجرا می شود هزینه تعیین می شود. این امر انگیزه های اجرای عملیات در شبکه را حفظ می کند ، وظیفه ای که به ماینرها بستگی دارد.

با جلوگیری از دسترسی بی رویه به منابع ، امنیت سیستم را حفظ می کند. از آنجا که همه چیز هزینه دارد ، به عنوان مثال یک هکر نمی تواند خود را وقف ارسال هرزنامه یا انجام DDoS از طریق شبکه کند ، زیرا هزینه آن بسیار زیاد است.

در اتریوم هر تراکنش “یک برنامه کوچک” است. این برنامه به ماشین مجازی اتریوم (EVM) دستور می دهد ، به طوری كه ماشین مجازی آنها را به عنوان یك عمل یا یك سری اقدامات انجام شده تفسیر می كند. در این مرحله ، اتریوم و EVM آن با Bitcoin و Bitcoin Script برابر هستند. آنچه واقعاً آنها را متمایز می کند این است که اتریوم انعطاف پذیری بسیار بیشتری نسبت به بیت کوین ارائه می دهد.

gas
هزینه انجام تراکنش ها با Gas یا سوخت در اتریوم

توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفتند مقادیر ثابت را به عملیات مختلفی كه می توان در اتریوم انجام داد ، اختصاص دهند. به این ترتیب ، هر وظیفه در اتریوم دارای مقدار گاز قید شده است که با افزایش یا کاهش ارزش اتر ، واحد پول رایج اتریوم ، تغییر نمی کند .

ثابت بودن این مقدار گاز به این واقعیت پاسخ می دهد که اگرچه قیمت اتر فرار است ، اما هزینه محاسباتی عملیات همیشه ثابت است. به همین دلیل است که با ایجاد گاز ، توسعه دهندگان اتریوم می توانند بین هزینه محاسبه و ارزش واقعی عملیات گفته شده در یک زمان مشخص تفاوت قائل شوند. در واقع ، این سیستم به اتریوم کمک می کند و شبکه آن بدون در نظر گرفتن افزایش یا سقوط اتر ، در هر زمان قابل استفاده باقی بماند.

مقادیر مهم برای Gas یا سوخت در اتریوم

Gas Unit : میزان Gas ای است که می تواند به یک دستورالعمل خاص نسبت داده شود ، اما ارزش پولی ندارد.

Gas Price : قیمت گاز ، کارمزدی است که برای هر واحد گاز پرداخت می کنیم. این کار را با استفاده از واحدهای اعشاری اتر ، Gwei ، انجام می شود. این کمیسیون همان چیزی است که به شما امکان می دهد برای تراکنش ها اولویت بخرید. اگر برای هر واحد گازی که استفاده می کنید هزینه بیشتری پرداخت کنید ، ماینرها سریعتر تراکنش شما را انجام می دهند و آن را به یک بلاک می برند.

Gas Limit : محدودیت گاز مقداری است که نشان دهنده حداکثر تعداد واحدهای گاز است که شبکه اتریوم می تواند در هر زمان خاص اداره کند. این حداکثر حد مجاز آنها است و استخراج کنندگان در هر زمان نمی توانند از آن فراتر روند.

Gas limit چقدر است؟

محدودیت گاز بستگی به این دارد که ما به یک تراکنش یا عملیاتی با قراردادهای هوشمند یا بلاک مراجعه کنیم.

  • محدودیت گاز تراکنش حدود 21000 واحد گاز است. این بدان معناست که هیچ تراکنشی در اتریوم بیش از این مقدار گاز مصرف نخواهد کرد.
  • محدودیت گاز یک قرارداد هوشمند بسیار بالاتر است و متغیر است. چون قراردادهای هوشمند ممکن است در تعاملاتشان پیچیدگی داشته باشند و این باعث افزایش سطح گاز بیشتری می شود. به طور معمول این حد معمولاً بین 130 تا 145 هزار واحد گاز است.
  • محدودیت گاز یک بلاک ایجاد شده بیش از 8 میلیون واحد گاز نیست. این بدان معناست که ماینرها می توانند تا حد امکان تراکنش ها و تعاملات با قراردادهای هوشمند را انجام دهند ، به شرطی که از این حد فراتر نروند.

[irp posts=”10720″ name=”قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت چیست؟”]

این محدودیت ها امکان مواجهه با “مساله توقف” را فراهم می کند. مساله توقف، یک مشکل محاسباتی است که به ما اجازه می دهد بفهمیم آیا یک برنامه کامپیوتری در یک حلقه بی نهایت اجرا می شود یا نه؟. این وضعیت می تواند یک مشکل جدی در زنجیره بلوکی ایجاد کند که منجر به حمله DoS شود. با این حال ، از آنجا که اتریوم محدودیت گاز را در هر بلاک اعمال می کند ، هیچ عملیاتی بر روی اتریوم ، هرچقدر هم پیچیده باشد ، نمی تواند بیش از این حد مشخص شده باشد.

حقوق ماینرها چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، گاز هیچ ارزش اقتصادی ندارد و توکنی در اتریوم نیست . بلکه فقط یک واحد اندازه گیری است. Gas واحد مهمی برای تعیین ارزش تراکنشها است. چون قیمت هر واحد گاز در Gwei (اعشار اتر) است. بنابراین ، برای تراکنشی که مقدار مشخصی Gas مصرف می کند ، باید مقدار مشخصی اتر پرداخت کنید تا پردازش شود.

به عنوان مثال ، اگر ما یک عملیات با هزینه 12000 واحد گاز داشته باشیم و هزینه واحد گاز 20 Gwei باشد ، ما باید به مقدار زیر هزینه پرداخت کنیم:

Gas یا سوخت در اتریوم

ماینرهای اتریوم که کلیه کارهای مهم تأیید و پردازش تراکنش ها را در شبکه انجام می دهند ، در ازای خدمات محاسباتی خود این هزینه ویژه را دریافت می کنند. اگر میزان Gas بسیار کم باشد ، ماینرها می توانند چنین تراکنش هایی را نادیده بگیرند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\gas-tx.png
هزینه در قراردادهای هوشمند

در حال حاضر پاداش بلاک اتریوم در هر بلاک 2 Ether است .که به طور متوسط هر 15 ثانیه استخراج می شود.

بنابراین هر بلاک تولید شده پاداش ثابت 2 اتر دارد. در حالی که بقیه پاداش توسط کمیسیونهایی که ماینرها بدست می آورند ،محاسبه می شود. به عنوان مثال نشان داده شده در بالا است.

Gwei (گیگا wei)چیست؟

Gwei کوچکترین واحد اتر است که در شبکه اتریوم استفاده می شود. گیگا وی که با نام نانو اتر هم شناخته می شود می تواند تا دقت 9 رقم اعشار را نمایش دهد.

واحد های مختلف اتر

سخن پایانی

به طور خلاصه ، هزینه های gas به امنیت شبکه Ethereum کمک می کند. با نیاز به هزینه برای هر محاسبه ای که در شبکه انجام می شود ، از ارسال هرزنامه در شبکه توسط بازیگران جلوگیری می کنیم. به منظور جلوگیری از حلقه های نامحدود تصادفی یا دیگر خرابکاری های محاسبات در کد ، لازم است هر معامله محدودیتی را برای تعداد مراحل محاسباتی اجرای کد تعیین کند. واحد اساسی محاسبات “گاز” است.

اگرچه تراکنش شامل محدودیت است ، اما هر گازی که در معامله استفاده نشده باشد به کاربر برمی گردد.

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x