تبدیل صندوق GBTC گری اسکیل به ETF
0

تبدیل صندوق GBTC گری اسکیل به ETF

بازدید : 1486

گزیده خبر:

  • شرکت گریاسکیل (Grayscale) نقشه راه تبدیل محصولات خود به صندوق‌های معاملات ارزی دیجیتال (ETF) را منتشر می‌کند.

پس از چندین بار تلاش در سال‌های گذشته، شرکت گری اسکیل تلاش دوباره‌ی خود برای انتشار ETF بیت کوین یا بیت کوین در صندوق قابل معامله در بورس را در بازارهای دارایی آمریکا آغاز کرده. بر اساس نقشه راه روز دوشنبه، دو صندوق GBTC و ETHE در فهرستی که قرار است از میان آنها برای تبدیل شدن به ETF های مناسب انتخاب شوند قرار گرفته اند. با این حال، این شرکت هیچ گونه تلاش مشخصی مانند ارائه درخواست جدید به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) را نشان نداده . و همچنین برنامه زمانی مشخصی برای این طرح ارائه نکرده است.

شرکت گری اسکیل یکی از اصلی ترین تأمین‌کنندگان ارزهای رمزنگاری شده در بازارهای سنتی و عامل چندین صندوق سرمایه برای ارزهای دیجیتال اصلی است. این صندوق‌ها حاوی ارزهای رمزپایه ای مانند بیت کوین (BTC) ، اتر (ETH) ، بیت کوین کش (BCH) و بسیاری دیگر هستند. و سهامی منتشر می کنند که انتظار می رود بازتابی از ارزشِ این دارایی‌ها باشد.

انواع صندوق های گری اسکیل

طبق نقشه راه شرکت گری‌اسکیل، هر صندوق سرمایه به چهار دسته‌ی توسعه تقسیم می‌شود. اولین مرحله «جایگذاری خصوصی» است. جایی که دارایی‌ها فقط برای خرید و فروش در معاملات خارج از بورس در دسترس هستند.

دسته دوم مربوط به سهام با نام عمومی در بازارهای ثانویه است. به این معنی که صندوق های سرمایه، نمادی خاص دریافت می‌کنند و توسط مردم قابل معامله هستند. صندوق‌های سرمایه برای Bitcoin Cash ، Litecoin (LTC) و Ethereum Classic (ETC) در این گروه قرار می گیرند. و دسته ی آخر هم ، پیشرفته‌ترین صندوق‌های سرمایه هستند. که متعهدند به صورت دوره‌ای ترازنامه و عملیات خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کنند. در حال حاضر فقط صندوق‌های Bitcoin و Ethereum به کمیسیون بورس و اوراق بهادار گزارش می دهند.

آخرین و آرمانی‌ترین وضعیت، متعلق به ETF است؛ صندوقی کاملاً تنظیم شده که خاصیت نقدشوندگی بالا دارد. صندوق‌های معاملات بورس (ETFs) معمولاً برای قرار گرفتن در معرض شاخص ها یا سبدهای دارایی در بازارهای سهام ایالات متحده استفاده می‌شوند. صندوق‌های معاملات بورس (ETFs) معمولاً هزینه مدیریت کمتر و دسترسی گسترده تری در مقایسه با صندوقهای سرمایه دارند. و برای دنبال کردن ارزش خالص دارایی ، بسیار دقیق طراحی شده‌اند. محصولات شرکت گری‌اسکیل از این جنبه ضعیف هستند. زیرا صندوق سرمایه گری‌اسکیل به طور مداوم نسبت به ارزش بیت کوین موجود در آن با کارمزد بسیار قابل توجهی معامله می شود.

کاهش کارمزد گری اسکیل

کارمزد گری اسکیل اخیراً سقوط کرده و در حال حاضر 10٪ زیر ارزش خالص دارایی (NAV) معامله می شود. این کاهش کارمزد، همراه با رقابت شدید Purpose Bitcoin ETF در کانادا، ممکن است مشوقی برای شرکت گری‌اسکیل باشد.

وعده تشکیل ETF بیت کوین از سال 2017، زمانی که شرکت گری‌اسکیل برای اولین بار تلاش کرد که برای ETF به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) مراجعه کند، یکی از داستان های جالب بیتکوین است. ناظران به طور مداوم این پرونده ها را رد کرده اند. و معمولاً دلیل غیرقانونی بودن زیرساخت های بیت کوین را به عنوان اصلی ترین مانع برای قبول این درخواست عنوان می کنند. درخواست بیت وایز (Bitwise) برای ETF بیت کوین یکی از انگیزه های انتشار گزارش آن در مورد حجم مبادلات در سال 2019 بود. جایی که ادعا می کرد تا 90٪ از حجم گزارش شده در واقع وجود ندارند. این استدلال توسط این شرکت مورد استفاده قرار گرفت. و ادعا کرد که بیشترین شکل گیری قیمت بیت کوین در صرافی های تحت نظارت رخ داده است. اما این امر در آن زمان تنظیم کنندگان را قانع نکرد.

جریانی از بایگانی‌های ETF بیت کوین توسط شرکت‌هایی مانند VanEck ، WisdomTree و SkyBridge در سال 2021 هنوز ادامه دارد. و اکنون شرکت گری اسکیل نیز دوباره واردشده است. با توجه به سابقه طولانی در عدم پذیرش، این شرکت قول ETF خود را با اشاره به اینکه «زمان مشخص توسط مرجع نظارتی تعیین می شود» رد کرد. پذیرش سازمانی و زیرساخت ها از زمان آخرین تلاش های شرکت گری‌اسکیل پیشرفت چشمگیری داشته اند. هرچند هنوز مشخص نیست که آیا این امر در نهایت می تواند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) را برای پذیرش اولین درخواست خود تحت تأثیر قرار دهد یا نه.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x