کیف پول HD یا کیف پول تعیین کننده سلسله مراتبی
0

کیف پول HD یا کیف پول تعیین کننده سلسله مراتبی

بازدید : 1336

کیف پول های HD نیاز کاربر به تولید مداوم و انتظار برای تولید کلیدهای ایمن را از بین می برند ، بنابراین فقط باید نگران تهیه نسخه پشتیبان باشند.

HD -wallet
کیف پول HD یا کیف پول تعیین کننده سلسله مراتبی

همانطور که در مقالات قبلی بیان شد ، کیف پول درواقع به شما کمک می کند تا با بلاکچین تعامل داشته باشید. شما در واقع هیچ ارز رمزپایه ای را در کیف پول خود ذخیره نمی کنید. فقط کلیدها را برای دسترسی به پول خود در بلاکچین، ذخیره می کنید.کیف پول برنامه ای است که دارای سه عملکرد اصلی است:

 • ایجاد ، ذخیره و مدیریت کلیدها و آدرس ها
 • نمایش موجودی (balance)
 • ایجاد و امضای تراکنش برای انتقال پول

کیف پولهای ارزهای دیجیتال علاوه بر ارائه یک رابط گرافیکی برای استفاده از ارز رمزنگاری شده به روش ساده ، وظیفه ایجاد آدرس ها را نیز دارد. آدرسها دارای یک کلید خصوصی مرتبط هستند و بدون آن کلید خصوصی موجودی مرتبط با آدرس قابل جابجایی نیستند.

[irp posts=”3990″ name=”آشنایی با انواع ولت یا کیف پول”]

کیف پول های استاندارد

از کیف پول استاندارد ارز رمزنگاری شده برای ذخیره توکن یا کوینهای ارز رمزنگاری شده استفاده می شود. این کیف پول یک آدرس عمومی دارد که کاربر می تواند به دیگران برای دریافت وجه بدهد و یک کلید خصوصی دارد که کاربر برای خرج موجودی ذخیره شده استفاده می کند.

این مکانیزم ترکیبی عمومی / خصوصی ایمنی رمزهای ارز رمزنگاری را تضمین می کند . اما با اضافه کردن سربار، کاربر هر بار مجبور است به تولید مکرر یک جفت تصادفی از آدرس های خصوصی / عمومی (یا کلیدها) و تهیه نسخه پشتیبان که یک جفت جدید از آنها پیکربندی می شود ، بپردازد. با افزایش تعداد تراکنش ها ، این روند برای کاربر دست و پا گیر می شود.

کیف پول HD

کیف پول های HD یا کیف پول های تعیین کننده سلسله مراتبی ، با استخراج تمام آدرس ها از یک هسته اصلی ، این مشکل را برطرف می کنند .از این رو به آن ها سلسله مراتبی هم گفته می شود. همه کیف پول های HD از یک نوع کلید اصلی seed 12 کلمه ای استفاده می کنند و هر بار که این seed در انتها با یک مقدار متغیر گسترش می یابد ، تعداد نامحدودی آدرس جدید را تولید می کند.

کیف پول های HD نیاز کاربر به تولید مداوم و انتظار برای تولید کلیدهای ایمن را از بین می برند ، بنابراین فقط باید نگران تهیه نسخه پشتیبان باشند.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\hd wallet magyarul.png
استفاده از عبارت seed در کیف پول

بنابراین ، کیف پول های Hierarchical Deterministic که با عنوان کیف پول های HD نیز شناخته می شوند ، کیف پول های رمزنگاری شده ای هستند که از یک seed متشکل از 12 ، 18 یا 24 کلمه کلیدی استفاده می کنند . که با آنها می توانند تعداد نامحدودی آدرس ایجاد کنند. این کار به صورت خودکار ، سلسله مراتبی و به ترتیب انجام می شود.

ساختار کیف پول های HD

با این حال ، به خاطر سپردن seed تا حدودی پیچیده است . زیرا این یک رشته کاراکتر/عدد ناخوانا است ، بنابراین کدهای mnemonic ایجاد شد. آنها این seed ها را برای ما تبدیل به کلمات قابل فهم می کنند ، بنابراین تهیه نسخه پشتیبان بسیار آسان تر و کاربردی تر است.

اجرای این نوع کیف پول ها مشکلی را که در ابتدای تهیه نسخه های پشتیبان و تولید آدرس به صورت دستی ارائه شده حل می کند. اکنون با استفاده از کیف پول HD فقط تهیه نسخه پشتیبان از seed لازم است که مبتنی بر پروتکل (BIP) است که به 32 BIP معروف است.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\4.png
نسخه پشتیبان از seed

از نظر ریاضی ، BIP 32 به کیف پول اجازه می دهد تا از seed ، یک ساختار سلسله مراتبی از کلیدهای خصوصی به شکل درخت ایجاد کند. بنابراین ، هنگامی که دستگاهی گم یا خراب شد ، می توان کیف پول را با تمام کلیدهای خصوصی درخت و البته با تمام موجودی ، با داشتن پشتیبان seed بازیابی کرد. و این شگفتی اجرای این فناوری است.

کیف پول HD همچنین الگوریتم SHA-256 را برای سرگرمی این درخت بدون هیچ خطایی پس از درست شدن کلید اولیه وارد شده به کار می برد.

ویژگی های کیف پول HD

 • آنها از یک seed 12 ، 18 یا 24 کلمه کلیدی استفاده می کنند.
 • در صورت از دست دادن یا آسیب رساندن کیف پول و همه موجودی آن ، فقط نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از seed دارد.
 • از همان seed اولیه ، می توانید جفت های کلیدی بی نهایت را برای ارزهای رمزپایه مختلف تولید کنید. این به لطف پروتکل BIP 32 است که امکان ایجاد کلیدهای ثانویه را به صورت سلسله مراتبی فراهم می کند.

[irp posts=”7276″ name=”BIP:پیشنهاداتی برای بهبود پروتکل بیت کوین”]

 • همچنین می توان برای حفظ حریم خصوصی کاربرانی که تراکنش های زیادی انجام می دهند ، تعداد نامحدودی آدرس عمومی ایجاد کرد.
 • این کیف پول ها امنیت نسبتاً بالایی را ارائه می دهند. زیرا برای هر تراکنش جدید آدرس جدیدی ایجاد می شود. بنابراین هک کردن آنها کاملاً دشوار و پیچیده است.
 • به طور کامل یا جزئی با سایر سیستم هایی که از استانداردهای BIP 32/39/44 استفاده می کنند سازگار هستند. آنها به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند . بنابراین در آینده کیف پول های بیشتری با یکدیگر سازگار خواهند بود.

توصیه هایی برای استفاده

همانطور که احتمالاً قبلاً متوجه شده اید ، seed مهمترین عنصر کیف پول است . چه در زمان پیکربندی یا بازیابی آن. بنابراین ، محافظت از آن برای تضمین امنیت و یکپارچگی وجوه ما ضروری است.

 • توصیه می شود از آن پشتیبان گیری صحیح کرده و آن را کلمه به کلمه منتقل کنید . دقیقاً همانطور که کیف پول در هنگام پیکربندی آن را نشان می دهد. یعنی باید اطمینان حاصل کنید که دقیقاً و به همان ترتیبی که کیف پول شما آنها را نشان می دهد کپی می کنید.
HD wallet
 • اگر شخص دیگری به seed شما دسترسی داشته باشد یا آن را از دست بدهید و کسی آن را پیدا کند . آن شخص می تواند به وجوه شما دسترسی داشته باشد. حتی اگر از همان دستگاهی که شما دارید استفاده نمی کند.
 • توصیه نمی شود که seed خود را به صورت دیجیتال ذخیره کنید. از آنجا که کامپیوترها ، دستگاه های تلفن همراه ، ایمیل ها و حساب های شخصی می توانند هک شوند. بنابراین ، پیشنهاد این است که آن را در یک محیط فیزیکی ذخیره کنید . می توان آن را روی کاغذ نوشت ، آن را مهر و موم کرد و از آن در یک گاو صندوق محافظت کرد.
نکاتی برای استفاده از کیف پول

نکاتی برای پشتیبان گیری از seed

 • هنگام تهیه نسخه پشتیبان از seed ، توصیه می شود که تنها باشید. و دور از دسترس دوربینی است که بتواند اطلاعات شما را ضبط کند.
 • البته با انتقال آنها که روی کاغذ نوشته شده ، با گذشت زمان مستعد آسیب های محیطی می شوند. بنابراین ، باید آنها را در مکانی امن که در معرض آب یا عامل دیگری قرار ندارد ، نگهداری کنید.
 • برخی از توسعه دهندگان به کاربران اجازه می دهند رمزهای عبور شخصی خود را پیکربندی کنند. حتما عباراتی را طراحی کنید که مربوط به شما یا یکدیگر نباشد. زیرا اگر الگویی شناسایی شود ، هک شدن امنیت شما آسان تر خواهد بود.
mnemonic hd wallet
 • با توجه به استاندارد هایی که seed ها با آن تولید شده اند ، با کیف پول های دیگری که با آنها کار می کنند سازگار هستند. صرف نظر از اینکه از نرم افزار یا سخت افزار مختلف باشند. با این حال ، این خطر وجود دارد که دسترسی به ارزهای خاص یا آلت کوین برای شما دشوار باشد. زیرا همه کیف پول ها با ارزهای رمزپایه یکسان کار نمی کنند. بنابراین ، اگر می خواهید seed خود را به کیف پول دیگری منتقل کنید ، ابتدا مطمئن شوید که آن را با ارزهای رمزپایه (مالکیت) خود کار می کنید.

چند نمونه از کیف پول HD

تا به امروز ، انواع مختلفی از کیف پول HD وجود دارد که می توانیم از آنها برای محافظت از ارزهای رمزپایه خود استفاده کنیم. برخی از آنها کاملا رایگان هستند و برخی دیگر ، برعکس ، نیاز به سرمایه گذاری خاصی دارند. از جمله رایج ترین و محبوب ترین ها در بازار:

مطمئنا کیف پول های HD بسیار متنوع هستند و امنیت زیادی را ارائه می دهند. اما استفاده از آن برای برخی از افراد که می خواهند بدون عواقب اساسی فقط به بیت کوین دسترسی داشته باشند ، بسیار پیچیده است. بنابراین در انتخا کیف پول خود دقت کنید.

[irp posts=”5198″ name=”کیف پول الکترام (Electrum Bitcoin Wallet)”]

سخن پایانی

در روزهای اولیه بیت کوین ، کلیدهای خصوصی به طور تصادفی تولید می شدند و هر آدرس جدید را مجبور می کرد یک پشتیبان گیری جدید ایجاد کند. به عبارت دیگر ، هر تراکنش جدید به دلیل تغییر ، نیاز به پشتیبان داشت.

به همین دلیل ، برخی از کاربران ترجیح می دهند از همان آدرس Bitcoin بطور مکرر استفاده کنند . اگرچه می دانیم که این امر برای حفظ حریم خصوصی توصیه نمی شود. اما با ورود کیف پول های HD همه چیز به سمت بهتر تغییر کرد.

به منظور بهبود بازپرداخت وجوه ، توسعه دهندگان ارزهای رمزپایه کیف پول های HD را طراحی کردند. این کیف پول ها امکان استفاده از مجموعه ای از کدها یا کلمات mnemonic را دارند که به بازیابی کلید خصوصی کمک می کند.

 

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x