هدرا هش گراف (hedera-hashgraph ) چیست؟

بازدید : 2267

هدرا هش گراف چیست؟

هدرا هش گراف یک شبکه است که در تلاش است به عنوان پلتفرمی مورد استفاده قرار بگیرد که کاربران بتوانند برنامه‌های خود را بر روی آن توسعه داده و به راحتی اجرا کنند. البته این نرم‌افزار تحت نظارت گروهی از بهترین شرکت‌ها می‌باشد.

هدرا در جهت دستیابی به این مهم، تراکنش‌هایش را آنقدر جالب طراحی کرده که همین مسئله آن را از دیگر پلتفرم‌ها متمایز می‌کند. برای مثال: تراکنش های رمزارز این شبکه که HBAR  نام دارد با سرعتی کاملاً خیره کننده انجام می‌شوند. اما تنها نودهای مورد تأیید اجازه دارند در فرآیند مشخص کردن تاریخ تراکنش شرکت کنند.

این شبکه با محدود کردن تعداد نودهای شرکت کننده در عملیات مهمی مثل زمان‌بندی و ترتیب دادن به تراکنش‌ها نه تنها قادر است به سرعت به مرحله‌ی تأیید کامل دست یابد، بلکه می‌تواند تراکنش‌های بسیاری را نیز پردازش کند و احتمال تغییر وضعیت تراکنش‌ها را به حداقل برساند.

تیم Hedera معتقد است که این امر به مشاغل تضمین لازم را می‌دهد و آنها می‌توانند هنگام تصمیم گیری بر اساس این داده‌ها اطمینان کامل داشته باشند.

و همانطور که در ویدئو بالا هم ذکر شده، کمپانی‌های بزرگی همچون ال جی، بوئینگ، گوگل به عنوان نودهای فعال در این شبکه مشغول به فعالیت هستند. اگر مایلید که درباره این پروژه اطلاعات کاملتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به بلاگ رسمی هدرا مراجعه نمایید. در این بلاگ می‌توانید به روزرسانی‌های شبکه و تکامل تکنولوژی آن را دنبال کنید.

هش گراف یک بلاک چین نیست (به این معنا که بر روی زنجیره‌ای از بلوک‌ها ساخته شده باشد) و بهتر است آن را به عنوان یک گراف تصور کنید که به موجب آن با اضافه شدن تراکنش‌های بیشتر به شبکه، سرعت تأیید تراکنش‌ها افزایش می‌یابد. فناوری پایه این شبکه دگ (DAG) نام دارد که مخفف Directed Acyclic Graph می‌باشد.

فناوری DAG برای کمک به هدرا هش گراف در پردازش بیش از صد هزار تراکنش در ثانیه طراحی شده است و آن را به رقیبی واقعی برای ویزا (Visa) و سایر شرکت‌های پرداخت انبوه تبدیل می‌کند.

هدرا هش گراف چگونه کار می‌کند؟

شورایی متشکل از 19 شرکت چند ملیتی از سراسر جهان و نرم‌افزاری که روی میلیون‌ها گره در سراسر جهان اجرا می‌شود، این پلتفرم را اداره می‌کنند. برای دستیابی به اجماع، به جای ماینینگ، گره‌ها در هش گراف با یکدیگر «شایعه پراکنی» (Gossip) می‌کنند و یادداشت‌های (Notes) مربوط به تاریخچه تراکنش‌های شبکه را مقایسه می‌کنند.

همانطور که گره‌ها شایعه می‌کنند، چند «شاهد معروف» (Famous Witnesses) را انتخاب می‌کنند. هر شاهد یک رخداد یا یک تراکنش است و به این دلیل معروف می‌شود که در اوایل فرآیند با گره‌ها ارتباط برقرار کرده است. سپس گره‌های انتخاب‌شده شایعات مربوط به این شاهدهای معروف در گره‌ها را با هم مقایسه می‌کنند.

بنابراین تنها کاری که انجام می‌دهیم این است که برای ارسال تراکنش‌هایمان صحبت می‌کنیم، اطلاعات کوچکی را اضافه می‌کنیم و این در نهایت کل تاریخچه تراکنش‌ها را به ما می‌دهد. این تاریخچه هش گراف (Hashgraph) نامیده می‌شود.

در آینده، Hedera امیدوار است که گره‌های شبکه اصلی را بدون مجوز (Permissionless) کند و به افراد بیشتری اجازه دهد در فرآیند تأیید تراکنش شرکت کنند و از شبکه در برابر حملات محافظت کنند.

چهار سرویس اصلی هدرا

شبکه هدرا هش گراف از چهار مؤلفه یا سرویس اصلی تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا امکان انتقال پول، ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند، انتقال فایل و غیره را فراهم کنند:

  • HBAR: یک ارز بومی برای امکان‌پذیر کردن تراکنش‌های با کارمزد پایین.
  • قراردادهای هوشمند: برای اجرای خودکار منطق و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز.
  • سرویس فایل (File Service): برای ذخیره‌سازی فایل‌های اضافی و توزیع‌شده.
  • سرویس اجماع: برای دستیابی به اجماع سریع، منصفانه و ایمن در هر برنامه‌ای که نیاز به اعتماد دارد.

هدرا هش گراف چه تفاوتی با بلاک چین دارد؟

تفاوت اصلی بین هدرا هش گراف و برخی از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین این است که نیازی به اثبات کار محاسباتی سنگین ندارد.

مزایای هدرا هش گراف

Hedera Hashgraph ادعا می‌کند که از طریق آلگوریتمی به نام aBFT (تاب آور خطای بیزانس ناهمزمان) که توسط گره‌ها به کار می‌رود، به بالاترین سطح امنیت دست می‌یابد، حتی زمانی که عوامل مخرب در شبکه حضور دارند.

هدرا هش گراف سریع‌تر از بلاک‌چین‌های بیت‌کوین یا اتریوم است، زیرا تراکنش‌ها را می‌توان به صورت موازی و نه سریالی پردازش کرد و تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا یک تراکنش توسط شبکه ارسال و تأیید شود (با اطمینان 100 درصد).

پلتفرم Hedera Hashgraph از همان زبان برنامه‌نویسی اتریوم معروف به سالیدیتی (Solidity) برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. با فعال کردن قراردادهای هوشمند، می‌توان از این پلتفرم برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) استفاده کرد که می‌توانند برای موارد مختلف از جمله بازی‌ها، برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، هویت دیجیتال و موارد دیگر استفاده شوند.

هدرا همچنین از کارمزدهای بسیار کم و تراکنش‌های سریع سود می‌برد، به طوری که تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه نهایی می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها کمتر از 1 سنت است. در مقایسه، تایید تراکنش‌های بیت کوین بیش از 10 دقیقه طول می‌کشد و میانگین کارمزد تراکنش بیش از 1 دلار است. گفتنی است، در اوایل سال 2021، کارمزدهای بیت کوین به 30 دلار در هر تراکنش هم رسید.

سرویس اجماع هش گراف

هدرا هش گراف برای اطمینان از توافق همه رایانه های موجود در شبکه توزیع شده درباره ی تاریخ تراکنش از مکانیزم اجماع Hashgraph استفاده می کند. که توسط دو نوع نود(گره) تأمین می شود. نودها ی اجماع ترتیب و تاریخ تراکنش را مشخص میکنند. در حالیکه نودهای آینه وظیفه ی نشر دوباره ی این اطلاعات از طریق شبکه را برای دیگر سهامداران بر عهده دارند.

اینکه شبکه تعداد نودهای کمتری را برای اجرای فرآیند مشخص میکند به منظور اطمینان از عدم دستکاری تراکنش در آینده میباشد. همین مسئله شبکه هش گراف را از دیگر بلاک چین های سنتی متمایز میکند. چرا که الگورینم اجماع در اکثر بلاک چین های سنتی به گونه ایست که وضعیت بلاکچین در یک بازار رقابتی که در دسترس عموم قرار دارد ، توسط کاربرانی که بلاک هایی را برای اضافه شدن به زنجیره پیشنهاد میدهند مشخص میشود.

در نتیجه، هدرا هش گراف مدعی ارائه قابلیت هاییست که از مزایای هر دو نوع شبکه های بلاکچینی خصوصی و عمومی بهره برده است.

آینده هدرا هش گراف

در ماه فوریه 2021، هدرا سرویس Hedera Token را راه‌اندازی کرد که هر کسی را قادر می‌ساخت تا توکن‌هایی را روی این پلتفرم ایجاد کند. انتقال توکن‌ها فقط 0.001 دلار هزینه دارد.

همچنین آپدیت‌های متعددی برای شبکه اصلی Hedera Hashgraph در ماه‌های بعد اجرا شد. طبق نقشه راه آن، برنامه‌هایی برای کاهش زمان از کار افتادن شبکه هنگام «تعمیر و نگهداری» وجود دارد (برخلاف کوین‌های غیرمتمرکز که به طور مداوم حتی در حین ارتقا اجرا می‌شوند).

شبکه هدرا هش گراف همچنین شاهد معرفی تراکنش‌های زمان‌بندی‌شده خواهد بود. به این صورت که شخص زمانی در آینده که می‌خواهد تراکنش انجام شود را مشخص می‌کند. از طرف دیگر، ممکن است شخصی بخواهد تراکنش توسط تعداد خاصی از افراد قبل از ارسال آن امضا شود.

در آینده آپدیت‌های بیشتری نیز در راه است. این‌ آپدیت‌ها شامل فعال کردن چندین طرف برای انجام تراکنش‌ها و همچنین اضافه شدن فناوری شاردینگ (Sharding) است، راهی برای تقسیم شبکه به چند شبکه کوچک‌تر (شارد) به منظور افزایش تعداد تراکنش‌هایی که می‌تواند پردازش کند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x