آیا طرح BIP-119 باعث نابودی BTC و شبکه آن خواهد شد؟ محقق بیت کوین پاسخ می‌دهد
0

آیا طرح BIP-119 باعث نابودی BTC و شبکه آن خواهد شد؟ محقق بیت کوین پاسخ می‌دهد

بازدید : 102

فکت کوینز: آندریاس آنتونوپولوس، محقق بیت کوین و نویسنده مطرح اخیرا درباره طرح شماره 119 بهبود بیت کوین (BIP-119) ابراز نگرانی کرده و بیان داشته است که این طرح ممکن است باعث نابودی بیت کوین شود. BIP-119 توسط جرمی روبین، توسعه دهنده بیت کوین و موسس سازمان جودیکا ارائه شده و بنابر آن شاهد سافت فورکی (CTV) در شبکه بیت کوین خواهیم بود که با افزودن نوعی قرارداد (covenant) موارد کاربردی جدیدی را به این شبکه اضافه خواهد کرد.

این نوع قرارداد شباهت زیادی به قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم دارد. به عبارت ساده تر این نوع قرارداد، مکانیسمی است که به کاربران اجازه خواهد داد برای انتقال بیت کوین های خود شرایط ویژه ای تعیین کنند. در حال حاضر برنامه نویسی بیت کوین در مرحله ابتدایی تراکنش ها قرار دارد.

برای مثال، یک برنامه نویس با استفاده از اسکریپت بیت کوین می‌تواند اتفاقات قبل از وقوع تراکنش را محدود کند. همچنین با استفاده از قفل ساعتی می‌توان زمان صورت گرفتن تراکنش را به تاخیر انداخت. هدف این قرارداد برنامه نویسی پذیری بیشتر شبکه بیت کوین است که به برنامه نویس اجازه دهد نحوه انتقال در آینده را تحت کنترل بگیرند. با استفاده از این روش می‌توان آدرس های خاصی را بلوکه کرد و یا حتی  برای شخصی که کلید دسترسی به بیت کوین ها را دارد محدودیت ایجاد کرد.

عواقب ناخواسته طرح BIP-119

در حالی که نویسنده BIP-119 ادعا می‌کند طرح CTV شامل قراردادهای سادهزیادی خواهد بود، آنتونوپولوس گفته است که طرح پیشنهادی می‌تواند عواقب و نتایج ناخواسته و زیان آور زیادی داشته باشد. وی همچنین گفته است که اگر این طرح برای قراردادهای برگشتی پشتیبانی ایجاد کند احتمال نابودی بیت کوین وجود خواهد داشت.

منظور از قرارداد بازگشتی زمانی است که یک برنامه نویس نه تنها تراکنش بعدی را محدود می‌کند بلکه تراکنش های بعد از آن را نیز محدود می‌کند. چنین چیزی چالش های مهمی را برای بیت کوین ایجاد خواهد کرد. بدین ترتیب برنامه نویس می‌تواند لیستی از آدرس های دریافتی را محدود کند و در این صورت آن بیت کوین خاص دیگر قابل معاوضه نخواهد بود و شاهد دسته جدیدی از بیت کوین ها خواهیم بود.

علاوه بر آن زمانی که قابلیت قرار دادن آدرس هایخاصی در لیست سیاه وجود داشته باشد، احتمال فراوان دولت ها و قانون گذاران از فرصت استفاده کرده و آدرس های زیادی را در این لیست قرار خواهند داد. وی در ادامه افزود:

«زمانی که این اتفاق صورت گیرد شما دوباره به پی پال روی می‌آورید که مقیاس پذیری بالایی نیز ندارد. این روشی است که با آن بیت کوین را نابود می‌کنید.»

باید دقت داشت که این سناریو بدترین اتفاق ممکن درباره BIP-119 است و نظرات مختلفی درباره این طرح وجود دارد. روبین اخیرا ادعا کرده است که طرح آماده است و خواستار اجرایی شدن آن از طریق فرایند امتحانی سریع شده است. در این فرایند ماینرها سه یا چهار ماه فرصت دارند تا حمایت خود از طرح BIP-119 را نشان دهند. در طول این زمان اگر بیش از 95 % ماینرها در دو هفته رای به حمایت از طرح بدهند، شاهد فعال شدن آن خواهیم بود.

با این حال برای اجرایی شدن یک طرح در شبکه باید علاوه بر ماینرها حمایت اکثریت کاربران، توسعه دهندگان، کیف پول ها و صرافی ها را جلب کرد. اگر طرحی بدون حمایت تمامی این دسته های اشاره شده اجرا شود، شاهد ایجاد هارد فورک در شبکه خواهیم بود.

مطلب مفید: مجموعه NFT آزوکی چیست؟

آنتونوپولوس گفته است که در حال حاضر BIP-119 به نظر حمایت حداکثری از سمت دسته های بالا را ندارد. علاوه بر آن از نظر وی این طرح باید قبل از هر تصمیمی برای اجرایی شدن مورد آزمایش، بازبینی و بررسی قرار گیرد. در همین راستا آدام بک، مدیرعامل شرکت بلاک استریم گفته است که BIP-119 باید مورد بازبینی قرار گیرد و توسعه دهندگان قبل از تصمیم به ادامه کار باید طرح های جایگزین را نیز در نظر بگیرند.

توییت آدام بک

مت کورالو، هم‌بنیانگذار شرکت بلاک استریم نیز در این باره اظهار نظر کرده و گفته است که فشار برای اجرایی شدن BIP-119 از هر دیدی اشتباه به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد به جای یک مهندسی سازنده شاهد انجام کار بدون در نظر گرفتن بازخوردها و به صورت باری به هر جهت هستیم.

روبین اما از سمتی دیگر موافق سرسخت BIP-119 است و لیستی از مزایای آن نیز درست کرده است. از مهم ترین مزایای آن روبین به بهبود برنامه نویسی بیت کوین و برنامه ریزی شدن پرداخت ها برای زمانی خاص اشاره کرده است.

برای اطلاع از  آخرین اخبار ارزهای دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x