آیا یک حمله هکری باعث سقوط قیمت لونا و بی ثباتی استیبل کوین UST شده است؟
0

آیا یک حمله هکری باعث سقوط قیمت لونا و بی ثباتی استیبل کوین UST شده است؟

بازدید : 88

فکت کوینز: از ابتدای هفته تاکنون استیبل کوین UST با مشکلات زیادی مواجه بوده که مهمترین آن بی ثباتی و کاهش قیمتش نسبت به 1 دلار است. در همین زمان، لونا توکن بومی شبکه ترا نیز با اصلاح عمیقی مواجه شده و بیش از 80% در 4 روز گذشته کاهش قیمت داشته است. اما آیا دلیل بی ثباتی UST و سقوط لونا می‌تواند حمله هکری به اکوسیستم ترا باشد؟

در میان حمام خونی که توکن های شبکه ترا با آن رو به رو بودند، اکنون گزارش هایی مبنی بر یک حمله هکری برنامه ریزی شده به استیبل کوین UST به گوش می‌رسد. در یکی از گزارش ها آمده است که هکری موفق شده از طریق بایننس و کرو بیش از 285 میلیون دلار UST را به فروش برساند.

با این حال باید بیان داشت که هکر این حمله برنامه ریزی شده می‌توانست بیش از 800 میلیون دلار سرمایه را به سرقت ببرد. حساب توییتری آنچین ویزارد، یک تحلیلگر درون زنجیره ای گزارشی منتشر کرده است و در آن به نحوه احتمالی این حمله هکری به اکوسیستم ترا اشاره کرده است.

در ماه مارس، بنیاد لونا اعلام کرد که قصد خرید 10 میلیارد دلار بیت کوین به عنوان ارز ذخیره استیبل کوین UST را دارند. بنابر صحبت های آنچین ویزارد، هکر در همین زمان فعالیت خود را آغاز کرده است. همچنین به نظر می‌رسد اعلامیه 4pool Frax برای UST به هکر در اجرایی ساختن استراتژی اش کمک شایانی کرده است. وی در ادامه می‌گوید:

«ما نمی‌دانیم دقیقا هکر چه زمانی 100 هزار بیت کوین را برای آغاز کار خود وام گرفت. تنها حدس می‌زنیم که در زمان خرید کوان به فروش رسید.بنیاد لونا در فاصله 27 مارس تا 11 آوریل حدود 15 هزار بیت کوین خریداری کرد. پس اجازه دهید تا قیمت میانگین آن را در نظر بگیریم (42 هزار دلار).»

در نتیجه آن، هکر در تاریخ 11 آوریل حدود 4.2 میلیارد دلار را در معامله فروش بیت کوین قرار داد. به صورت همزمان وی یک موقعیت معاملاتی 1 میلیارد دلاری برای UST و از طریق OTC نیز باز کرد. اکنون این اتفاق باعث لیکوئید شدن استیبل کوین و فروش بیت کوین به صورت همزمان می‌شود، چرا که بنیاد لونا برای حفظ ثبات UST حتما دست به فروش بیت کوین هایش خواهد زد.

حمله به UST آغاز می‌شود

بنیاد لونا در ابتدا 150 میلیون دلار از نقدینگی 4pool را از بین برد. این اتفاق در تاریخ 8 مه رخ داد و همزمان هکر از 350 میلیون دلار UST استفاده کرد تا نقدینگی کرو را خالی کند. این حرکت هکر باعث بی ثباتی UST و ریزش قیمت آن به 0.97 دلار شد.

مطلب مفید: ترون (TRX) چیست؟ راهنمای جامع آشنایی با شبکه ترون

در ادامه بنیاد لونا اقدام به فروش بیت کوین های خود می‌کند تا ثبات را به UST بازگرداند. چنین اتفاقی باعث افزایش فشار روی بیت کوین می‌شود. اکنون که نقدینگی کرو از بین رفته، هکر با خارج کردن 650 میلیون دلار دیگر در موقعیت 1 میلیارد دلاری سرمایه داخل بایننس را نیز خالی می‌کند. آنچین ویزارد می‌گوید:

«پس بنیاد لونا در حال فروش بیت کوین است و هکر نیز در حال فروش UST در بایننس است. در نهایت زنجیره با ازدحام مواجه می‌شود و بایننس برداشت های UST را معلق می‌کند تا از احساس ترس ایجاد شده برای فروش دارایی نیز جلوگیری کند. این اتفاقات باعث ریزش قیمت UST به 0.65 دلار و سقوط بیت کوین شد.»

اکنون با لیکوئید شدن UST، توکن لونا نیز به دلیل مکانیسم الگوریتم دار ترا شروع به ریزش می‌کند. در یک ماه گذشته قیمت بیت کوین از 42 هزار دلار به 32 هزار دلار رسید. اکنون اگر هکر 100 هزار بیت کوین خود را در قیمت 32 هزار دلاری به فروش رسانده باشد، اکنون باید در پی حمله هکری به استیبل کوین UST سرمایه ای حدود 950 میلیون دلار داشته باشد. البته در جریان دامپ کردن UST مقداری ضرر نیز داشته اما در مقابل این عدد بسیار ناچیز بوده است. آنچین ویزارد در این باره گفت:

«فکر می‌کنم در جریان دامپ کردن UST هکر چیزی حدود 11 میلیون دلار در پلتفرم کرو و 125 میلیون دلار در بایننس ضرر کرده باشد که در نهایت سرمایه بدست آمده حدود 815 میلیون دلاری باعث از بین رفتن نگرانی ضرر مذکور می‌شود.»

وی در ادامه نیز به این موضوع اشاره داشت که هر موقعیت فروشی در لونا باعث سود بیشتر هکر می‌شده است.

توییت آنچین ویزارد

برای اطلاع از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x