تاریخچه وب
0

تاریخچه وب

بازدید : 2674

بروزرسانی :اکتبر 8, 2020 @ 11:02 ق.ظ

نقطه آغاز تاریخچه وب در سال 1968 در وزارت دفاع آمریکا و در بستر جنگ سرد و براساس طرح وینتون سرف شکل گرفت. که چند کامپیوتر نظامی با استانداردهای آن زمان دنیا بهم متصل شود. تا در صورت وقوع جنگ اتمی بین آمریکا و شوروی سابق، این کامپیوترها بتوانند اطلاعات نظامی را به یکدیگر ارسال کنند. اما تاریخ تولد رسمی اینترنت از سوی سازمانهای معتبر جهانی اول سپتامبر 1969 اعلام شده است. با این حال فراگیری اینترنت و بلوغ آن به سال 1989 بر می گردد. در ادامه این مقاله از فکت کوینز به معرفی تاریخچه وب خواهیم پرداخت.

تاریخچه وب

سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) یکی از بزرگترین مراکز تحقیقی در زمینه فیزیک هسته‌ای و ذرات بنیادی است. در این سازمان باید اطلاعات کاری شان را با دانشمندان دیگر در اقصی نقاط دنیا به اشتراک می گذاشت .و به همین خاطر بعداز اندک زمانی به این نتیجه رسید که آنها نیازمند ابزاری خاص برای این منظور هستند.

در سال 1989 تیم برنرزلی (Tim Berners-Lee) مهندس و دانشمند علوم کامپیوتر انگلیسی، با این سازمان همکاری نمود و طرح خود را ارائه داد. برنرز لی پیشنهاد استفاده از هایپرتکست یا ابرمتن را داد.زبانی که برای اشتراک گذاری متون به صورت الکترونیکی به کار می رود.

وی با در نظر داشتن نیاز به اشتراک گذاری اطلاعات شروع به ایجاد نمونه اولیه از شبکه مورد بحث کرد که انکوایر (ENQUIRE) نام داشت. او مفاهیمی نظیر گره (نود) و هایپرتکست یا ابرمتن را تعریف کرد و ایده دامنه‌ها را مطرح نمود و توانست اولین ارتباط موفق میان یک کلاینت و سرور را بر اساس پروتکل HTTP برقرار کند. این ارتباط موفقیت‌آمیز را می‌توان تولد دنیای وب یا شروع ایجاد تاریخچه وب نامید.

تاریخچه وب

وب 1

کاربران در وب ۱٫۰ تنها امکان دسترسی به اطّلاعات موجود و استفاده از آن‌ها را داشتند و توان ایجاد یا تغییر محتوا نداشتند.

از زمان پیدایش وب و نقطه شروع تاریخچه وب توسط برنرز لی شرکت ها و افراد تلاش کردند تا محتوای کاغذی خود را به محتوای دیجیتالی تبدیل کنند. دیجیتالی شدن اطلاعات سبب شد که کاربران امکان دسترسی به انبوهی از اطلاعات را داشته باشند.

نتیجه این حرکت میلیون‌ها صفحه حاوی اطلاعات مختلف است که امروز در دسترس ماست و در واقع شبکه ای از متن‌ها به وجود آمد. وب ۱٫۰ بسیار محدود و ساده‌ بود و تنها تعدادی نسبتاً اندک از مؤسّسات گوناگون، دانشگاه‌ها، مراکز تبلیغاتی و غیره به ایجاد مطلب و محتوا بر روی آن مبادرت می‌نمودند.

کاربران در وب ۱٫۰ تنها امکان دسترسی به اطلاعات موجود و استفاده از آن‌ها را داشتند و توان ایجاد یا تغییر محتوا نداشتند. به عبارتی اینترنت یک طرفه (Read-Only web) بود. برای مثال شما تنها میتوانستید متنی برای دیگران قرار دهید اما دیگران نمی توانستند نظری ثبت کنند.یکی از وب سایت های پیشرو در این زمینه نت‌اسكیپ است.

وب 2

تاریخچه وب

در این دوره نرم افزارهای مبتنی بر وب و شبکه های اجتماعی به وجود آمدند. و مردم هم می توانستند در تولید محتوا نقش داشته باشند. به عبارت دیگر طرّاحی و معماری وب ۲٫۰ بر پایهٔ مشارکت‌ها، همکاری‌ها، و تعاملات (interactions) انسان‌ها، ماشین‌ها، نرم‌افزار، و عامل‌های هوشمند با یکدیگر استوار است و کاربر محور است.

از وب سایت های پیشرو در این زمینه فیسبوک ، یوتیوب و وردپرس است.

وب 3

در این نسخه به سمت هوشمند شدن وب (وب معنایی) پیش می رویم .به صورتی که محتوا قابل فهم برای کامپیوتر است. اگر فرض کنیم وب 1 انقلابی در اطلاعات ایجاد کرده است .و وب 2 انقلابی در تعاملات ایجاد می کند ، وب 3 این امکان را دارد که انقلابی در توافق نامه ها و تبادل ارزش ایجاد کند.

تاریخچه وب

تکنولوژی بلاک چین مهمترین اختراع در تاریخچه وب است که حذف واسطه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد و روشی برای ذخیره و مدیریت داده‌ها ارائه می کند به این صورت که در ذخیره داده ها همه اعضای یک شبکه نقش دارند از این رو بلاک چین را نسل بعدی اینترنت یا وب 3 می نامند. بلاکچین این امکان را می‌دهد تا معاملات و انتقال دارایی خود را بدون واسطه انجام دهیم.

پیش به سوی اینترنت غیرمتمرکز

اینترنتی که هم اکنون استفاده می کنیم متمرکز است. شرکت هایی مثل آمازون (Amazon) و مایکروسافت (Microsoft) بیش از ۶۰ درصد از ظرفیت ذخیره‌سازی وب را تحت کنترل خود دارند. بزرگترین چالش این است که برای استفاده از اینترنت اطلاعات و هویت شما کنترل می‌شود. و این اینترنتی نبود که در دهه هشتاد میلادی انتظار آن را دشته ایم. شبکه اینترنت مجموعه‌ای از کامپیوترهای متصل به هم است. و هیچ مالکی ندارد، هیچ شرکت یا سازمانی نسبت به آن ادعای مالکیت نمی‌کند.

در این ساختار هرکسی می‌تواند به اینترنت متصل شود و در نقش یک تولید کننده یا مصرف‌کننده از آن استفاده کند. همین ویژگی‌ها باعث شده، تا این شبکه ارتباطی در سال‌های اولیه رشد چشمگیری را تجربه کند.اما همه این‌ها تا قبل از این بود که غول‌هایی مثل گوگل، آمازون، فیسبوک و … در دره سیلیکون سبز شوند.

شاید احتمال فروش اطلاعات کاربران فیسبوک به شرکت‌های دیگر وجود داشته باشد. امروزه 90 درصد از اطلاعاتی که جستجو می کنید در اختیار گوگل قرار دارد.

بلاک چین نیروی محرکه اینترنت نسل بعدی یعنی وب 3 است. به‌صورت غیرمتمرکز برای همه قابل‌ مشاهده است و هر تغییری در آن نیاز به توافق همه اعضای شبکه دارد. هیچ سازمان مرکزی نمی‌تواند این دفترکل را کنترل یا دست‌کاری کند. هدف اصلی وب 3 غیرمتمرکز کردن اینترنتی است که در حال حاضر در سلطه شرکتهای بزرگ فناوری قرار دارد. هدف تغییر تاریخچه وب است.

سوالات متداول

وب 1 چیست؟

وب 1 اولین نسل اینترنت بود که کاربران در آن تنها امکان دسترسی به اطلاعات موجود و استفاده از آن‌ها را داشتند و امکان تولید محتوا نداشتند.

وب 2 چیست؟

در عصر وب 2 نرم افزارهای مبتنی بر وب و شبکه های اجتماعی به وجود آمدند و مردم هم می توانستند در تولید محتوا نقش داشته باشند.

وب 3 چیست؟

وب 3 نسل جدید اینترنت است که بواسطه فناوری بلاک چین ایجاد شده و غیرمتمرکز است. در وب 3 کاربران مالک واقعی داده‌ها هستند و نه شرکت‌هایی چون گوگل و فیس بوک.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x