چگونه دیفای می تواند تجارت الکترونیکی را بهبود بخشد
0

چگونه دیفای می تواند تجارت الکترونیکی را بهبود بخشد

بازدید : 2338

به نظر نمیرسد که ترکیب امور مالی غیرمتمرکز(Defi ) و خرید خیلی خوب از آب در بیاید. اما چنین پروتکل هایی شرایط معاملات بهتری را برای مصرف کنندگان و تجار فراهم خواهند کرد.در ابتدا امور مالی غیر متمرکز و خرید، یک ترکیب غیر معمول بودند. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که استخرهای نقدینگی چگونه می توانند به شما در صرفه جویی در هزینه ها کمک کنند؟ اگر دقیق تر شویم به اهمیت و کارایی امور مالی غیر متمرکز پی خواهیم برد.

با توجه به اینکه بخش خرده فروشی با یکی از چالش برانگیزترین زمان ها در طول یک نسل مواجه شده، در ادامه این مقاله به بررسی مشکلات مهمی که تجارت الکترونیک با آن روبروست میپردازیم… والبته اینکه چگونه امور مالی غیرمتمرکز در جهت حل این مشکلات به پا خواسته است.

رقابت فروشگاه های اینترنتی

سایت های محبوبی مثل آمازون(Amazon )، ای بی (eBay) و شاپیفای (shopify) نحوه خرید کالاهای روزمره را تغییر داده اند. با وجود این تکنولوژی هرکسی میتواند فروشنده باشد. و در عرض چند ساعت کالای سفارشی شما را برایتان ارسال کند. اما ظهور این پلتفورم های تجارت الکترونیکی علاوه بر ایجاد مشکلات جدید، مشکلات قدیمی را هم تشدید کرده اند.

مشاغل کوچک که کالاهای خود را از طریق این ابر قدرتهای بازار آنلاین می فروشند ، سود آنچنان زیادی به دست نمی آورند. چرا که اغلب مجبورند 15 تا 20 درصد کمیسیون پرداخت کنند. پس به ناچار ،این هزینه ها را به گردن مشتری می اندازند. به این معنا که اگر مشتری همین کالا را در بازار عادی و متمرکز خریداری کند هزینه کمتری میپردازد.

برخی از پلتفورم های بلاکچینی مدتی است در تلاشند تا این مشکلات را حل کنند. و احتمالاً نتیجه این تلاشها باعث تغییراتی خواهد شد. در حال حاضر سیستم پرداخت بین المللی PayPal سرویس معامله و پرداخت رمزارز خود را راه اندازی کرده است . و این به این معنی است که به زودی میلیون ها تاجر می توانند دارایی های دیجیتالی را به عنوان روشی برای پرداخت بپذیرند. بانک (Deutsche ) دویچه هم در گزارش اخیر خود هشدار داده است كه روزهای پرداخت شماره گذاری شده اند. و کارت های اعتباری محبوبی همچون ویزا و مستركارد را مورد انتقاد قرار داده است.

دویچه که از قدرتمندترین بانکهای آلمان است در بیانیه ای اعلام کرد:

“این کارتهای اعتباری در تعیین قیمتها نقش به سزایی دارند ، که خبر خوشایندی برای خرده فروشان و مصرف کنندگان نیست.”

البته لازم به ذکر است که دیفای برای این حوزه مزایا و فواید بسیار زیادی به ارمغان آورده است. زمانی که پای کاهش هزینه ها وسط باشد ،امور مالی غیرمتمرکز روش خاص خودش را خواهد داشت. برای مثال در حال حاضر برای کسانی که به دنبال انتقال رمزارز خود از شخص A به B هستند، واسطه ها را حذف می کند. به علاوه دیفای برای مشکلاتی که بازار مالی متمرکز قادر به حل آنها نیست راهکارهای خوبی ارائه داده است.

طرح های وفاداری امور مالی غیرمتمرکز

اصولاً فروشگاه ها برای اینکه قدردانی خود از خرید دوباره مشتری را به او نشان دهند ، برنامه های  خاصی مثل تخفیف برای خرید دوم در نظر میگیرند.  که به این برنامه ها طرح های وفاداری گفته میشود.

همانطور که دلویت Deloitte اخیراً خاطرنشان کرده است ، روش هایی که قبلاً برای اطمینان از خرید دوباره مشتری تست شد ، نیاز به بازنگری دارد. چرا که طرح های سنتی از کار افتاده و فاقد قابلیت شخصی سازی هستند. در گزارش این شرکت آمده است که مشتریان اکنون انتظار پاداش هایی را دارند که متناسب با سلیقه شخصی آنها باشد. و خریداران جوان تر دوست دارند برندهای مورد علاقه شان از چنین طرح هایی استفاده کنند.

دلویت( Deloitte ) در ادامه افزود:

” مشاغل باید با اتخاذ راهکارهای هوشمندانه و انعطاف پذیر با عصر دیجیتال سازگار شوند .چرا که هر روز انتظارات مشتریان در حال تغییر است.”

یكی از بزرگترین نقایص در طرحهای وفاداری ،میزان تمایز آنها از یکدیگر است. بسیاری از خرده فروشان سیستم های خاص خود را دارند. و خریداران چاره ای جز ثبت نام در این طرح ها ندارند. این روش اصلاً کارآمد نیست. چرا که اگر به  مشتری خود که برای خرید عجله دارد بگویید برای دریافت تخفیف، فورم پر کن، حاضر است به راحتی از این تخفیف چشم پوشی کند .

نقش دیفای در بهبود طرح های وفاداری

اما امور مالی غیرمتمرکز می تواند به از بین بردن این مشکل کمک کند.دیفای شرایطی را ایجاد کرده که مشتریان برای دریافت جایزه خود از فروشگاه ها فقط به یک آدرس مشخص نیاز دارند. قراردادهای هوشمند امیدوارند که در آینده این طرح های وفاداری، بین‌المللی شوند. به این معنی که یک جهانگرد انگلیسی که از فروشکاه کاستکو Costco در آمریکا خرید میکند بتواند همان امتیازات را از فروشگاه کاستکو در انگلیس هم دریافت کند .

همه این شرایط می تواند به وضوح و شفافیت برنامه های وفاداری کمک کند. تشویق خرده فروشان برای همکاری با یکدیگر همچنین می تواند به دوام اقتصادی بیشتر این برنامه ها منجر شود. که این مسئله با توجه به اینکه دلویت طرح های مبتکرانه موجود را گران و خطرناک توصیف میکند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

امور مالی غیرمتمرکز همانطور که می تواند به 1.7 میلیارد مشتری غیربانکی در جهان کمک کند تا از خدمات مالی برخوردار شوند ، میتواند درهای ضروری زیادی را هم به روی دنیای خرید اینترنتی باز کند.

به علاوه در صورتی که این روند به درستی پیش رود ،پروتکل ها می توانند امکانات بهتری را به بازرگانان ارائه دهند. به عنوان مثال با تکیه بر این امکانات تحمل شرایط اقتصادی بد برای آنها قابل تحملتر میشود.(درست مثل بلایی که ویروس کرونا این روزها بر سر اقتصاد کشورها آورده است.)

این مشاغل کوچک هر روز با معضل جدیدی روبرو هستند. درست است که روشهای پرداخت بدون دردسر، باعث شده مردم راحتتر و بیشتر خرید کنند، اما از طرفی به تعداد کلاهبرداری ها افزوده شده است. که در بسیاری از موارد ، مشتریان انتظار دارند خود فروشندگان این هزینه ها را متحمل شوند. و پول آنها را پس بدهند.طبق گزارش نیلسون در سال 2019، 32میلیارد دلار از طریق کلاهبرداریهای کارتهای اعتباری گم شد. و این مشکلی است که در سال 2020 هم همچنان با آن مواجه خواهیم بود.

قراردادهای هوشمندانه تر، خرید هوشمندانه تر

Uquid در نظر دارد از طریق Defito، دیفای و خرید اینترنتی را به هم ربط دهد. که البته بخش خرده فروشی تا قبل از این اکوسیستم چنین قابلیت هایی را به خود ندیده است. فرآیند استخراج از معاملات به معنای این است که هر باری که مشتری کالایی را خریداری می کند ، توکن یا سکه جدیدی تولید می شود. البته وجود قرارداد هوشمند برای اطمینان از این مسئله است که کاربرد دوباره این دارایی ها امکانپذیر باشد.

چنین فرایندی نه تنها به صورت خودکار و فوری انجام می شود بلکه از طرفی برای از بین بردن برخی نقایص مرتبط با طرح های وفاداری هم مفید خواهد بود.علاوه بر این، در این فضا قابلیت هایی الهام گرفته از سازندگان بازار خودکار هم وجود دارد. منظورمان قرارداد های هوشمندی است که برای ساخت استخر های نقدینگی توکن ها نوشته شده اند.

عملکرد اکوسیستم

در این اکوسیستم ، خرید خودکار ، کالاهای تأمین کنندگان مختلف را گرد هم می آورد. سپس مشتریان می توانند مستقیماً به این استخر متصل شوند و تعداد محصولات موجود و قیمت آنها را پیگیری كنند. که البته آنها میتوانند از بین کالاهای درخواستیشان بهترین را انتخاب کنند.

امیدواریم با گذشت زمان و با کمک این قراردادهای هوشمند بازرگانان و خریداران خرید بدون واسطه را هم تجربه کنند. تا به نوعی هزینه های پرداختی کاهش یابد.

Uquid معتقد است امور مالی غیر متمرکز میتواند به رشد سریع تجارت های الکترونیکی و دستیابی به سطح گسترده تری از مشتریان در سطح جهان کمک کند. این شرکت همچنین اطمینان دارد که رویکردش می تواند تجارت جهانی را دگرگون سازد.

یکی از اولین مکانهایی که مردم می توانند با استفاده از این اکوسیستم به راحتی از آنجا خرید کنند، فروشگاه دیجیتالی Uquid است. این فروشکاه بیش از 40،000 محصول دیجیتال دارد.  Uquid از بازی های ویدیویی ، کارت های هدیه ، اشتراک ها گرفته تا وسایل جانبی تلفن همراه را به مشتریان خود ارائه میدهد.

این پلتفرم از نود شبکه لایتنینگ( Lightning Network ) استفاده می کند. این نود در عین حال که تراکنش ها را با هزینه کمتری انجام میدهد ،به انجام آنها هم سرعت میبخشد. محصولات جدید این فروشکاه آنلاین به صورت روزانه به لیست کالاها اضافه می شوند. این سایت قصد دارد در آینده نزدیک خرید حضوری را هم برای مشتریانش امکانپذیر سازد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x