نحوه کار بلاک چین به چه صورت است؟
0

نحوه کار بلاک چین به چه صورت است؟

بازدید : 2144

شاید بلاک چین برای یک کاربر عادی پیچیده به نظر برسد و قطعاً از نظر فنی چنین است، اما می‌توان به طور ساده اینطور گفت که بلاکچین نوعی پایگاه داده یا دیتا بیس (Database) است. اما یک سری ویژگی‌های خاص، بلاک چین را از دیگر انواع پایگاه داده متمایز می‌کند که مهم‌ترین آن غیرمتمرکز بودن آن است.

امروزه کاربران مفهوم بلاک چین را به طور کلی درک کرده‌‌اند، اما نحوه کار بلاکچین موضوعی است که شاید بسیاری از افراد از آن بی اطلاع باشند. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم به نحوه کار بلاک چین بپردازیم، اما قبل از هر چیز باید با اجزای یک بلاک چین و اصصلاحات آن آشنا شویم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

  • Full node: گره کامل یا فول نود مانند برج آنتن تلفن همراه است که تلفن شما به آن متصل می شود. تمام ایستگاه های آنتن (گره های کامل) به یکدیگر متصل شده و زیرساخت شبکه ارتباطی را تشکیل می دهند. اگر می خواهید با تلفن خود تماس بگیرید، قبل از اینکه بتوانید با هر تلفن همراه دیگری تعامل کنید، ابتدا باید به برج تلفن همراه متصل شوید. در شبکه توزیع شده بلاکچین، گره‌های کامل در بیشتر اوقات فعال هستند و شبکه توزیع شده را تشکیل می‌دهند. آنها همچنین یک نسخه از کل بلاکچین را نگهداری می کنند.
  • Light node: گره سبک یا لایت نود نسخه کپی بلاکچین را نگه نمی‌دارد برای همین قبل از اینکه بتواند با بلاکچین ارتباط برقرار کند، باید به یک نود کامل متصل شود. زمانی که از کیف پول روی تلفن یا رایانه خود استفاده کنید، از گره سبک استفاده خواهید کرد. بیشتر کیف پول‌های موجود گره‌های سبک هستند، به این معنی که آنها کلیدهای شما را ذخیره می کنند اما کپی بلاک چین را حفظ نمی‌کنند.
  • Miner: استخراج کننده ها یا ماینرها هم نوعی گره هستند. ماینرها مشابه نودهای کامل یک نسخه کامل از بلاکچین را ذخیره می‌کنند و مسئول ایجاد بلوک‌های جدید هستند.

بنابراین گره‌ها زیرساخت‌های بلاکچین را تشکیل می‌دهند و  ماینرها حسابداران این دفتر کل هستند. آنها حساب می‌کنند که چه مقدار BTC وجود دارد و چه کسی مالک آنها است. برای داشتن مالکیت باید هویت داشته باشیم. شما باید تنها مالک دارایی خود باشید و باید راهی برای پیوند دادن دارایی با هویت شما وجود داشته باشد. اینجاست که رمزنگاری وارد صحنه می‌شود.

نحوه کار بلاک چین:

برای درک بهتر نحوه کار بلاک چین گام‌های زیر را دنبال کنید:

گام 1 : با اولین بلاک شروع کنید

بلاکچین متشکل از  بلاک هایی است که زنجیروار به هم متصل هستند. ساتوشی ناکاماتو اولین بلاک که جنسیس نام دارد را ایجاد کرد. در هر بلاک اطلاعات زیر وجود دارد:

بلاک چین چگونه
  • Index: ایندکس شماره‌ای است که موقعیت بلاک در زنجیره را مشخص میکند. شماره ایندکس برای بلاک جنسیس صفر است و برای بلاکهای بعدی به ترتیب افزایش می‌یابد.
  • Timestamp: تایم استمپ یا برچسب زمانی تاریخ ایجاد بلاک را نشان می‌دهد. تاریخ برای حفظ ترتیب بلاک‌ها در بلاکچین کاربرد دارد.
  • Hash: هش یک رشته تصادفی از اعداد و حروف است که منحصر بفرد است.هش دارای طول ثابت است. تبدیل هش به داده غیرممکن است. یک تغییر کوچک در داده‌ها منجر به تغییر زیادی در هش می‌شود چون برای ایجاد هش اطلاعاتی از قبیل data، previous hash، data، timestamp و nonce به عنوان ورودی به یک تابع هش داده می‌شود تا هش ایجاد شود.
  • PREVIOUS HASH: هش بلاک قبلی است.هش بلاک قبلی برای بلاک پیدایش صفر است چون قبل از آن بلاکی وجود ندارد.
  • DATA: دیتا اطلاعات مختلف اعم از اطلاعات تراکنش‌ها است که در بلاک‌ها ذخیره می‌شود. مثلا در ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین اطلاعاتی از قبیل  موجودی حساب، آدرس فرستنده و گیرنده ذخیره می‌شود.
یافتن هش معتبر
  • Nonce: نانس عددی است که برای یافتن یک هش معتبر استفاده می‌شود. نانس از صفر شروع می‌شود و یکی یکی اضافه می‌شود تا زمانی که هش معتبر پیدا شود. با افزایش سختی معمایی که ماینرها باید حل کنند، تعداد هش‌های معتبر احتمالی کاهش می‌یابد و قدرت پردازش بیشتری برای یافتن هش معتبر لازم است.

گام 2: اضافه کردن بلاک جدید و چک کردن بلاکچین با پرسش و جو از نودهای دیگر

یک بلاک هنگام اضافه شدن به بلاک چین، باید شرایط زیر را داشته باشد:

ایندکس بلاک یکی بیشتر از ایندکس آخرین بلک است.

هش بلاک قبلی برابر با آخرین هش بلاک برابر باشد.

هش بلاک باید به درستی محاسبه شده باشد.

گام 3: ورود به شبکه همتا به همتا

یک شبکه جهانی از رایانه با هم همکاری می‌کنند تا بلاکچین را ایمن، صحیح و سازگار نگه دارد. در هر لحظه نودهای شبکه از نودهای مجاورشان استعلام بلاک جدید را دریافت می‌کنند و اگر شرایط گفته شده در بالا را داشته باشند به حافظه خود اضافه می‌کنند.

در آخر، همه نودها در شبکه دارای طولانی ترین زنجیره معتبر خواهند بود.

سوالات متداول

فول نود یا گره کامل چیست؟

گره کامل یا فول نود مانند برج آنتن تلفن همراه است که تلفن شما به آن متصل می شود. تمام ایستگاه های آنتن (گره های کامل) به یکدیگر متصل شده و زیرساخت شبکه ارتباطی (بلاک چین) را تشکیل می‌دهند.

وظیفه لایت نود چیست؟

گره سبک یا لایت نود نسخه کپی بلاکچین را نگه نمی دارد برای همین قبل از اینکه بتواند با بلاکچین ارتباط برقرار کند، باید به یک نود کامل متصل شود

2
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x