آموزش بریجینگ یا پل زدن از بلاک چین لایه 1 به لایه 2

آموزش بریجینگ یا پل زدن از بلاک چین لایه 1 به لایه 2
0
بازدید : 3757

راه حل های لایه 1 برای بهینه‌سازی عملکرد بلاک چین بومی، کاربردی را اضافه می‌کنند و راه‌حل‌های لایه 2 پروتکل‌هایی هستند که با بلاک چین اصلی ادغام شده و توان انجام تراکنش‌ها را افزایش می‌دهند. فناوری‌های لایه 2 می‌توانند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را انجام دهند. در این مقاله از فکت کوینز نحوه پل زدن از یک بلاک چین لایه 1 به لایه 2 را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این روزها کریپتو از فناوری‌های لایه 1 و لایه 2 تشکیل شده است. لایه 1، لایه‌ی پایه یک شبکه بلاک چین است؛ شبکه‌هایی مانند سولانا، اتریوم و بیت کوین، لایه 1هستند. شبکه‌های لایه 2 بر روی شبکه‌های لایه 1 قرار می گیرند. معمولاً لایه 2ها سریع‌تر و ارزان‌تر از لایه‌ی پایه بلاک چین هستند.

مقدمه

شما می‌توانید تعیین کنید که آیا یک فناوری لایه 1 است یا خیر؛ ارز مورد استفاده در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و استقلال شبکه در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. اگر دیدید بلاک چین مستقل است، بی‌شک لایه 1 است. لایه 2 به لایه 1 (لایه پایه) وابسته باقی می‌ماند و داده‌ها را به آن بر می گرداند. اغلب، آنها نسبت به بلاک چین لایه 1 غیرمتمرکزتر هستند؛ این بهایی است که برای صرفه جویی در هزینه و زمان روی لایه 2 می پردازید.

مطلب مفید: تفاوت بلاکچین لایه 1 و لایه 2 ؟ راه حلی برای مقیاس پذیری

بررسی یک مثال برای پل زدن از لایه 1 به لایه

نمونه‌هایی از فناوری‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ عبارتند از آربیتروم(Arbitrum)، پالیگان(Polygon) و آپتیمیزم(Optimism). هر کدام از این پلتفرم‌ها تراکنش‌های اتریوم را در یک شبکه بلاک چین مجزا، پرسرعت و کم‌هزینه قبل از ارسال اطلاعات تراکنش‌ها به اتریوم پردازش می‌کنند.

پل های توکن مانند Multichain ، WBTC،  Ren و Wormhole به شما امکان می‌دهند دارایی‌ها را در سراسر بلاک چین جابجا کنید. ما در اینجا بر مقیاس‌بندی لایه 2 (L2) تمرکز می‌کنیم، که اساساً فعالیت‌های مربوط به یک بلاک چین را سرعت می‌بخشد و به جای پل‌های چند زنجیره‌ای، به شما امکان می‌دهد دارایی‌ها را در شبکه‌های متعدد بلاک‌چین منتقل کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید 10 اتریوم را به لوپرینگ (Loopring) ارسال کنید، در صرافی غیرمتمرکز بدون گس آن معامله کنید و سپس هر آنچه که باقی مانده است را به بلاک چین اتریوم بازگردانید. اما دقیقاً چگونه باید این کار را انجام داد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

مطلب مفید: رول آپ ها؛ برترین راه‌حل لایه ۲ جهت رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم

مرحله 1: یک شبکه لایه 2 را انتخاب کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک شبکه لایه 2 را انتخاب کنید که قصد دارید توکن های خود را به آن متصل کنید. فرایند انتقال وجوه از لایه 1 به لایه 2  تحت عنوان پل زدن یا بریجینتگ (bridging) شناخته می‌شود. همه پل‌ها چند زنجیره‌ای نیستند، برخی فقط با اتریوم کار می‌کنند. راه‌حل‌های مختلف فراوانی وجود دارد و برخی به لایه 1 خاصی متصل می‌شوند؛ اتریوم محبوب‌ترینِ آن‌هاست و البته نسبتاً گران و کند است. پل های برجسته لایه ۲ اتریوم عبارتند از: Arbitrum، Boba، Loopring، Optimism و dYdX.

در پل‌های چند زنجیره ای، می‌توانید توکن‌های خود را بین بلاک چین ها منتقل کنید بدون اینکه نگران باشید که آیا یک دارایی بومی توسط بلاک چین مورد نظر شما پشتیبانی می‌شود یا خیر. اما ما در این مقاله روی این پل‌ها تمرکز نمی‌کنیم.

مطلب مفید: لایه ۲ اتریوم، این شبکه را نجات نخواهد داد!

مرحله 2: کیف پول خود را آماده کنید

پل‌های لایه 2 از طریق کیف پول های Web3 غیرحضانتی قابل دسترسی هستند. متامسک (MetaMask) محبوب‌ترین انتخابِ ممکن است. دارایی‌هایی که قصد دارید با بریج یا پل ارسال کنید را به همراه مقداری از توکن اصلی لایه 1 برای تامین هزینه تراکنش، به کیف پول خود واریز کنید.

مطلب مفید: مقایسه بین کیف پول حضانتی و کیف پول غیرحضانتی | کدام امنیت بیشتری دارد؟

مرحله 3: پل!

سپس به ورودی لایه 2 هدف بروید. برای این مثال، Optimism را انتخاب می‌کنیم، این مراحل در همه پل‌ها کاملاً یکسان است. پس از رسیدن به ورودی، با صفحه‌ای روبه‌رو می‌شوید که به شکل زیر است؛ در اینجا، می‌توانید هر توکن لایه 1 ERC-20 یا خود اتریوم را به پل تبدیل کنید. این توکن شما را به شبکه لایه 2 منتقل می‌کند. ما 0.01 اتریوم را متصل کردیم و با صفحه زیر روبه‌رو شدیم:

برای انتقال دارایی‌ها، مجبور بودیم هزینه گس یا همان کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم را بپردازیم. متامسک حدود 12.50 دلار از ما درخواست کرد.

ما با خوشحالی آن را پرداخت کردیم، زیرا می‌دانستیم که پس از این معاملات به طور قابل توجهی ارزان‌تر خواهد بود. حدود 20 دقیقه طول کشید تا وجوه به Optimism رسید. پس از انجام تراکنش، با پیام زیر مواجه شدیم:

مرحله 4: در لایه 2 به فعالیتتان ادامه دهید

اکنون توکن‌های شما باید در شبکه لایه 2 باشند. این بدان معناست که شما می‌توانید آن‌ها را در هر پروتکل مالی غیرمتمرکز که از لایه 2 پشتیبانی کند، استفاده کنید یا آنها را به کیف پول های لایه 1 دیگر منتقل کنید. با ادامه بررسی مثال خود از Optimism، اکنون می‌توانیم با استفاده از پل لایه 2 Optimismدر یونی سواپ (Uniswap) معاملات خودمان را انجام دهیم .

مطلب مفید: به‌روزرسانی اتریوم 2.0: اینجا درباره به روز رسانی Merge اتریوم بخوانید

برای این کار، پس از انجام پرداخت، با زدن گزینه Optimism از برگه انتخاب شبکه و دادن مجوز به متامسک برای تغییر شبکه از اتریوم به Optimism، به Optimism تغییر موقعیت دادیم.

همه چیز در لایه 2 ارزان‌تر و سریع‌تر است. در این تجربه شخصی، یونی سواپ از ما 15 دلار برای مبادله 0.01 اتریوم با DAI در شبکه اصلی اتریوم درخواست کرد. اما زمانی که ما به Optimism تغییر مکان دادیم و 0.0099 اتریوم ترید کردیم، Optimism کمتر از 1 دلار کارمزد تراکنش را از ما دریافت کرد و معامله فقط 1.5 ثانیه طول کشید!

 آربیتروم هم تقریباً به همین روش کار می کند. پل های دیگر ممکن است کمی متفاوت عمل کنند، اما تفاوت‌های جزئی‌ای دارند. گاهی اوقات، ممکن است کارمزد تراکنش با ارز دیجیتال بومی لایه 2 را بپردازید. در موارد دیگر، شما حتی ممکن است اصلاً چیزی پرداخت نکنید!

مرحله 5: وجوه خود را به شبکه اصلی برگردانید

برای انجام این کار، پل ها مدت زمان‌های مختلفی را می‌طلبند. برای مثال، برداشت‌های متکی به فناوری به نام optimistic rollups، یک هفته کامل طول می‌کشد تا به اتریوم بازگردند. این اجازه می‌دهد تا اعتبارسنجی‌های بلاک چین هرگونه اختلافی را که ممکن است از تراکنش‌هایی که به نظر تقلبی به نظر می‌رسند به وجود آید، حل و فصل کنند.

همچنین برای درخواست توکن ها از شبکه لایه 2 باید هزینه تراکنش را بپردازید. Optimism برای انجام این کار یک هفته فرصت میخواهد و حدود 60 دلار اتریوم از دریافت می کند تا اندک اتریوم خودتان را دریافت کنید. اگر ترید خود را از طریق Hop Protocol یاCeler انجام دهید، می‌توانید فوراً وجوه خود را از Optimism برداشت کنید.

صرافی هاپ می خواست برای این کار 20 دلار به صورت DAI از ما دریافت کند. فناوری دیگری به نام zero-knowledge rollups، که پل‌های لایه 2 مانند لوپرینگ را تامین می‌کند، چنین مکانیزمی ندارد و برداشت‌ها تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

و در آخر

در این مقاله سعی کردیم تا با ذکر یک مثال به بررسی چگونگی بریجینگ یا پل زدن از لایه 1 به لایه 2 بپردازیم. اگر در این فرایند با مشکلی برخوردید، سوالات خود را با ما در فکت کوینز به اشتراک بگذارید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x