ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟ + ویدئو آموزشی

بازدید : 4364

چیا رمزارزی که این روزها ترند شده شبکه ایست که فعالیتش بر روی بلاک چین های کم مصرف متمرکز شده است. چیا به تازگی توانسته اولین ارز دیجیتال خود به نامXCH را راه اندازی کند. از اهداف مهم و قابل توجه این شبکه میتوان به تبدیل کردن فرآیند استخراج به فعالیتی قابل دسترس برای همگان که حداقل ضرر و زیان را برای محیط زیست به همراه داشته باشد، اشاره کرد.

چیا (Chia) چیست؟

چیا در سال 2017 توسط بنیانگذار شبکه بیت تورنت ،برام کوهن، راه اندازی شد. عملکرد اصلی و مهم این شبکه در فضای کریپتو به عنوان یک بلاک چین و بستری هوشمند برای معاملات پیچیده شناخته شده است.هدف اصلی این بلاک چین اتخاذ رویکردی سازگار با محیط زیست است. و در عین حال از فراهم آوردن شرایطی کاملاً غیر متمرکز، امن و کارآمد برای کاربرانش سخن میگوید.

ارز دیجیتال Chia چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟

امسال سال بسیار مهمی برای این شبکه به حساب می آید. چرا که آنها ایده های بلند پروازانه ی خود را ارائه خواهند داد. شبکه ی چیا در ماه مارس امسال ،شبکه ی اصلی فارمینگ خود که آنالوگ چیا نام دارد را به منظور ارائه ی نسخه ای سازگار تر با محیط زیست راه اندازی کرد.

اما 3 مه نقطه ی عطف بسیار مهمی در تاریخچه این شبکه به حساب می آید. چرا که این شبکه در این تاریخ با صدور ارز دیجیتال سبز خود ، چیا ، به همراه زبان برنامه نویسی Chialisp ، امکان اجرای تراکنش های “Smart coin ” را فراهم آورد. Chia در حال پیاده سازی قابلیت های جدیدی بر روی ایده های قدیمیست ، زیرا “اولین الگوریتم اجماع ناکاموتو از زمان بیت کوین در سال 2008” را اجرا می کند.

رمزارز XCH و  زبان برنامه نویسی Chialisp

ایده این شبکه برای راه اندازی ارز دیجیتال از آنجا نشأت میگیرد که به نظر آنها ارز دیجیتال آمده است تا کاربردش از پول نقد راحت تر باشد و در عین حال که سرقت آن سخت است ، به این راحتی ها هم از دست نرود.

در اصل چیا به منظور ارزی برای اهدای پاداش به ماینرهای فعال بر روی این بلاک چین به وجود آمد. پروتکل Chia استفاده پیشرفته ولی در عین حال ساده تر از سیستم خروجی تراکنش خرج نشده بیت کوین (UTXO) است که قابلیت های کوین ها را افزایش میدهد. در سال اول فعالیت ،هر ماینر در ازای استخراج هر بلاک میتواند 2 XCH به دست آورد.

طبق داده های ارائه شده از بلاک چین چیا ، این شبکه به عنوان “بزرگترین و غیر متمرکزترین بلاکچین با بیش از 100000 نود کامل” وارد بازار شد. این شبکه زبان ارز هوشمند خود که Chialisp نام دارد را اجرا میکند. برخلاف تمامی بلاکچین های قبلی همه آنچه بر روی بلاکچین چیا قرار دارد یک کوین است. از طریق Chialisp ، برنامه های موجود در شبکه می توانند برای بانکداری ، پرداختها ، پرداخت دارایی و صرافی ها به کار روند. از قابلیت های اصلی و مهم Chialisp میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت های اصلی Chialisp

 • Colored coins (کوین هایی که برای انتقال داراییهای واقعی بر روی بلاک چین بیت کوین به کار میروند. )
 • Digital identity wallets ( کیف پول های دیجیتال )
 • Rate limited wallets (کیف پول های با نرخ محدود)
 • Authorized payee wallets (کیف پول های گیرنده مجاز)
 • Multi-signature wallets ( کیف پول های چند امضایی)
 • Recoverable wallets ( کیف پول های قابل بازیابی)
 • Atomic swaps ( تبادلات اتمی)

پلتفرم مشتقات رمزنگاری ACDX اولین صرافی ایست که یک توکن (BBS) اهرم دار را برای این توکن های جدید چیا راه اندازی می کند. بازار رمزارز ها هیچ روزی تعطیل نیست و همه چیز در این حوزه به سرعت در حال رشد است. شبکه های قدیمی در این فضا شاهد مسائل و مشکلاتی هستند که از عملکرد ثابت آنها ناشی میشود. اصلی ترین آن ها تأثیرات زیست محیطی مربوط به بهره وری انرژی و محصولات سخت افزاری یکبار مصرف در فرآیند استخراج است.

خصوصیات ارز دیجیتال چیا

 • چیا کوین بومی شبکه ارز دیجیتال چیاست.
 • پلتفرم چیا بلاک چینیست که برای تراکنش های هوشمند طراحی شده است.
 • مؤسس و بنانگذار این شبکه برام کوهن، مخترع شبکه ی بیت تورنت است.
 • برام کوهن در پروژه های به نامی همچون Gene Hoffman ، Overstock.com ، Vindicia، eMusic.com فعالیت مثمر ثمر و فوق العاده ای داشته است. و در بیشتر آنها سمت مدیر عامل را داشته است.
 • Chia Networks خاطر نشان می کند که شبکه بلاکچین آن از طریق اولین الگوریتم اجماع به سبک ناکاموتو تأمین می شود.
ارز دیجیتال چیا چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟
خصوصیات ارز دیجیتال چیا
 • ارز چیا از طریق الگوریتم اجماعی به نام “اثبات زمان و مکان “در حال پردازش است.
 • این الگوریتم جایگزین الگوریتم اثبات کار میشود. چرا که تیم توسعه دهنده چیا معتقد است ساز و کار این الگوریتم به گونه اییست که مقدار زیادی انرژی به هدر میرود.
 • در این پروژه به ‌جای فرایند «ماینینگ» که انرژی زیادی مصرف میکند، فرایند «فارمینگ (Farming) در نظر گرفته شده و بر اساس «ذخیره‌سازی و زمان» کار می‌کند.
 • ارز چیا هنوز پروژه ی نوپایی به حساب می آید چرا که تنها حدود 1هفته از آغاز فعالیتش میگذرد.
 • الگوریتم  زمان و فضا (Proof of space and Time)

  چیا میتواند با ارائه پروتکل جدیدش مقدمات لازم جهت موج جدیدی از تغییرات رو به رشدی را فراهم کند. الگوریتم اثبات زمان و فضا شبکه ی چیا در نوع خودش از جدیدترین الگوریتم ها به حساب می آید . این الگوریتم حجم اختلاف و نابرابری موجود در فرآیند استخراج فعلی و مقدار انرژی زیاد مصرفی در این فرآیند را کاهش میدهد و در عین حال مسئله متمرکز بودن الگوریتم اثبات کار را حل میکند.

  عملکرد الگوریتم زمان و فضا به ترکیبی از ذخیره سازی زمان و فضا و عملکرد تأخیر قابل تأیید بستگی دارد ، تا بتواند تعهداتش که امنیت و کارآمدیست را برآورده کند.

  طبق گفته تیم توسعه دهنده این ارز ، کسانی که به فرآیند استخراج بر روی بلاک چین چیا مشغول هستند در حال حاضر مجبورند از تعدادی CPU برای ایجاد “پلات ها” بر روی هارد دیسک استفاده کنند. اما بعداً در سال های آتی باید برای شرکت در مکانیزم اجماع این شبکه که وظیفه ی تأیید بلاک های جدید در بلاک چین را به عهده دارد ،از فضای درایوی کم مصرف تری استفاده کنند .

  این ایده می تواند هزینه های گزاف برق پروتکل های سنتی را تا حد زیادی کاهش بدهد. درست است که قابلیت های سازگاز با محیط زیست شبکه چیا برای فضای رمزنگاری و ارز دیجیتال جدید و نو آورانه است اما از ضروریات به حساب می آید.

  چگونه چیا استخراج کنیم؟

  چیا به شما اجازه میدهد تا از اسپینینگ هارد دیسک ها (spining platters) کمال استفاده را ببرید .

  چگونه چیا استخراج کنیم؟
  چگونه چیا استخراج کنیم؟

  همانطور که از ماه آوریل تا کنون گزارش شده، ارز دیجیتال جدید چیا از مدت ها قبل در صنعت ذخیره سازی سرو صدایی به پا کرده. در چند ماه اخیر هم با فراهم شدن شرایط معامله آن ،موضوع جالب تر هم شده. در حال حاضر کل فضای خالصی که برای چیا تحت الشعاع قرار گرفته ، 2 اگزابایت است . اما اگر تقاضا برای آن همین طور رو به افزایش باشد ، ممکن 2 یا حتی 3 برابر بشود.

  اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به دنبال استخراج این رمزارز جدید هستید با ما همراه باشید که این فرآیند را قدم به قدم به شما آموزش خواهیم داد.

  اگر قبلاً تنها کمی در ارزهای دیجیتال دیگر سرک کشیده اید ، همین ابتدا باید بدانید که چیا با همه ی آنها فرق می کند.درست است که اصل کار یکیست اما الگوریتم اجماع این کوین متفاوت است و برای بالا بردن امنیت بلاکچین خود از الگوریتم زمان و فضا بهره میبرد. البته به نظر می‌رسد که فضا، عامل مهمتر و مناسب تریست. بر عکس الگوریتم اثبات کار که حجم زیادی از انرژی را صرف انجام یک وظیفه میکند ، چیا به پلات‌های ذخیره سازی احتیاج دارد . اما ضروریست که این پلات ها با اطلاعات درستی پر شوند.

  شباهت های این فرآیند با کشاورزی در دنیای واقعی از عمد و هدفمند است. برای مثال اگر قصد کشاورزی در یک زمین را داشته باشید، ابتدا باید آن زمین را پاکسازی کنید ( در فرآیند استخراج ابتدا باید هر گونه فایلی که بر روی دستگاه ذخیره سازی خود دارید را پاک کنید) . سپس زمین را شخم بزنید و دانه پاشی کنید ( یک پلات برای چیا آماده کنید) .خوب اینجاست که دیگر باید منتظر بنشینید تا محصول شما رشد کند و به بار بنشیند.البته در رابطه با چیا خیلی طول میکشد تا بلاک های چیای شما تولید بشوند.

  شانس شما برای حل بلاک ارز چیا دقیقاً به این بستگی دارد که چه مقدار از کل فضای شبکه را در اختیار دارید ( فضای خالص). در حال حاضر فضای خالص chia تقریباً معادل 3.4 EiB است (Exbibytes – واحد SI دودویی است ، بنابراین 1 EiB برابر است با 2 ^ 60 بایت )

  این بدان معناست که اگر شما یک فضای 10 ترا بایتی را به پلات چیا اختصاص دهید، اگر قسمت درصد را کم کنیم، شانس شما برای برنده شدن 0.000257٪ یا 0.00000257 خواهد بود . که این افتضاحه و اصلاً کار آمد نیست.

  ارز دیجیتال چیا چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟
  استخراج چیا

  اما باید بدانیم که روزانه تقریباً 4,608 بلاک چیا تولید میشود ( تقریباً در هر 10 دقیقه 32 بلاک یا میتوان گفت 18.75 ثانیه صرف تولید یک بلاک میشود.) که هر کدام از آنها میتواند در پلات شما قرار بگیرد. با یک حساب کتاب ساده هم میتوانید میانگین مدت زمانی که لازم است تا برنده این میدان شوید را به دست بیاورید. اما این کار با ماشین حساب چیا بسیار راحت تر است. یک HDD  کامل 10 ترا بایتی میتواند 91 بلاک استاندارد چیا ذخیره کند (101.4 GiB) .

  تفاوت تبی بایت و ترا بایت (Tebibyte و Terabyte)

  حواستان باشد که تبی بایت را با ترابایت اشتباه نکنید چرا که قطعاً واحد های SI مهم است. به هر حال ، 91 بلاک روی یک HDD  با حجم 10 ترابایت باید هر سه ماه یکبار، بلاک برنده شود. در فضای خالص فعلی هر 84.3 روز یکبار اتفاق می افتد که به سرعت هم در حال افزایش است. نهایتاً هر پلات چیا به نوعی شبیه به یک کارت Bingo عظیم و پیچیده میشود که در پشت آن محاسبات ریاضیاتی زیادی وجود دارد .

  هر بار که چالش یک بلاک در شبکه با موفقیت به اتمام میرسد، شبکه چیا بر اساس قوانین خاصی یک برنده انتخاب میکند . اگر پلات شما با بلاک مطابقت داشته باشد و “برنده” شود ، پاداش بلاک را دریافت خواهید کرد (در حال حاضر 2 XCH ، مخفف ارز Chia). این پاداش بلاک در طول 12 سال اول هر سه سال کاهش پیدا میکند. ولی بعد از این 12 سال، این پاداش ثابت و بی نهایت خواهد بود.

  نرخ پاداش چیا

  در سؤالات رسمی این شبکه ،نرخ پاداش در هر 10 دقیقه 64 XCH  اعلام شده که هر سه سال یکبار این پاداش نصف خواهد شد. و تا انتهای این دوره ی 12 ساله پاداش حل بلاک به 4 XCH  میرسد. این بدین معناست که کاربر بابت هر بلاک 0.125  XCH  دریافت میکند. البته درست است که شانس هم در این میان بی تأثیر نیست .اما از لحاظ تئوری تنها داشتن چند پلات برای برنده شدن نتیجه کافیست. البته از طرفی هم ممکن است با وجود صدها پلات نتوانید در طول چند ماه حتی یکبار هم نتیجه بگیرید.

  قانون میانگین ها باید با گذشت زمان برابر شود، این بدان معناست که برای افزایش شانس خود ، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی پلات های Chia نیاز خواهید داشت. البته توجه داشته باشید: اینکه یک پلات یک بار برنده شده ، صرفاً به این معنا نیست که بار دیگر نمیتواند برنده بازی باشد. پس پلات های خودتان را پس از برنده شدن حذف نکنید.

  این مسابقه ایست که دهه هاست در رابطه با ارزهای دیجیتال محبوب دیگر هم شاهد آن هستیم. ماینرهای بزرگ – که در این مورد همان کشاورزان هستند – برای به دست آوردن مقدار چیای بیشتر در رقابت هستند و برای بالا بردن شانس خود در برنده شدن تعداد سخت افزارهای خود را افزایش میدهند. اما این بار فقط خرید بیشتر SSD یا HDD مهم نیست. بلکه این بار کشاورزان باید هر یک از آنها را با پلات پر کنند و براساس آزمایش ما ، این کار نه ساده است و نه اینکه میتواند خیلی سریع انجام بشود.

  تجهیزات لازم برای استخراج چیا

  پیش نیاز استخراج اتریوم وجود چند GPU  است. و تنها کافیست چند GPU مناسب برای استخراج را بر روی یک کامپیوتر شخصی اجرا کنید. اما این مسئله در رابطه با چیا صادق نیست. زیرا همانطور که در بالا هم گفتیم استخراج چیا نیازمند شخم زنی و نقشه کشیست که فرآیندی زمانبر خواهد بود. اما ، آیا چه قدر زمان میبرد تا همه چیز آماده شود؟

  به طور آزمایشی با استفاده از یک SSD مدل Optane 905P و بسیار سریع، در هر پلات استاندارد حدود شش یا هفت ساعت زمان میبرد. البته با چندین پلات به صورت یکجا و با استفاده از یک سخت افزار مناسب هم ممکن است. البته شما میتوانید به صورت مستقیم بر روی درایو سخت، پلات ایجاد کنید ، اما بعداً دو برابر زمان میبرد و در عمل هر دو پلات منطبق به یک پلات کاهش پیدا میکند.

  ارز دیجیتال چیا چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟
  تجهیزات لازم برای استخراج چیا

  بهترین راهکا ر فراهم کردن یک SSD  حجم بالا و سریع است. داشتن یک درایو سازمانی با مقاومت بالا U.2 با قابلیت های زیاد ایده بدی نیست.اینکه بخواهید یک SSD مصرف کننده کوچک با حجم 512 گیگا بایت داشته باشید اصلاً ایده خوبی نیست. نه تنها به سرعت پر میشود بلکه تنها میتواند همزمان دو پلات را اجرا کند.

  در ابتدا یک SSD با حجم بالا برای نقشه کشی و پلات بندی داشته باشته باشید. سپس پلات های تکمیل شده را به به یک HDD با حجم بالا منتقل کنید. برنامه Chia به شما اجازه می دهد این کار را انجام دهید . اما ممکن است کمی سخت گیر باشد . و اگر مشکلی مثل بیش از حد ذخیره سازی موقت رخ دهد ، پلات شما خراب شود و تمام کارها را از دست بدهید. به عبارت دیگر ، به پلات خود بیش از حد برنامه ندهید.

  هر پلات 101.4 گیگابایتی رسماً به 350 گیگابایت حافظه موقت نیاز دارد. هرچند ما موفق شده ایم چندین بار با یک هارد SSD با حجم 260 گیگابایتی ، یک پلات واحد را اجرا کنیم. البته سرعت متوسط نوشتن در طول روند پلات بندی متفاوت است . گاهی اوقات به بیش از 100 مگابایت در ثانیه می رسد. اما یک بار دیگر می تواند آنقدر کاهش پیدا کند تا به حوالی صفر هم برسد. وقتی این سرعت افت می کند ، معمولاً به معنای استفاده بیشتر از محاسبات و حافظه است. به علاوه، پلات بندی به 4 گیگابایت حافظه نیاز دارد. بنابراین باز هم حافظه های با ظرفیت بالا برای این روند مناسب تر هستند.

  در نهایت ، در مورد SSD های سریع ، تنها عامل منفی احتمالاً ظرفیت ذخیره سازی خواهد بود. اگر ما از 350 گیگا بایت فضای ذخیره سازی موقتی استفاده کنیم ، یعنی یک SSD 2 ترابایتی میتواند حداکثر تا 5 پلات همزمان را اداره کند. اما طبق آزمایشات ما اجرای 6 یا حتی 7 پلات هم ممکن است. اما اجرای همان 6پلات امن تر خواهد بود. اگر شما قصد دارید تعداد پلات های بیشتری را اجرا کنید، به یک SSD با ظرفیت بالاتر یا چندین SSD نیاز خواهید داشت. کامپیوتر شما بابت ساخت هر پلات به 4 گیگا بایت حافظه و 2 رشته CPU نیاز دارد .

  همانطور که ما از هفته های قبل پیش بینی میکردیم ، در چین هم قیمت HDD و SSD  به شدت افزایش پیدا کرده و همچنان هم در حال افزایش است.  بهترین راهکاری که میتوانیم به شما پیشنهاد دهیم این است که به بر روی قیمت هر گیگ تمرکز کنید. زمانی که چیا تازه گل کرده بود قیمت هر HDD برای درایو های 10 ترا بایتی به ازای هر گیگا بایت حدود 0.02 دلار بود.در این جا برای مثال قیمت حدودی پیکر بندی یک سیستم را برای شما فراهم آورده ایم:

  [table id=28 /]

  استخر استخراج چیا

  نکته ی مهم در رابطه با استخراج چیا این است که هنوز هیچ گونه استخری که از فارمینگ چیا حمایت کند به وجود نیامده است. البته فعالیت هایی د راین رابطه انجام شده و استخرهایی هم وجود دارند اما برای این کار مجبورید کلید چیای خود را در اختیار آنها قرار بدهید که اصلاً بی خطر نیست و ما هم به شما توصیه نمیکنیم.

  ارز دیجیتال چیا چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟
  استخر استخراج چیا

  اما خبر خوب این است که طبق گفته ی برام کوهن به زودی استخرهای استخراج چیا راه اندازی خواهند شد. اما خبر بد این است که اگر شما از قبل پلات های خود را تشکیل داده باشید دیگر نمیتوانید آنها را به استخر ها انتقال دهید. و مجبور میشوید پلات های جدیدی را اجرا کنید.

  این مسئله بدان معناست که فعلاً فارمینگ چیا به صورت انفرادی یا سولو قابل اجراست. یعنی برای برنده شدن در این فرآیند به فضای و تعداد زیادی پلات نیاز خواهید داشت. در حال حاضر اگر یک فضای 20 ترا بایتی را به پلات های چیا اختصاص دهید ( یعنی 200 k=32 plots ) به صورت میانگین هر ماه یک بلاک برنده خواهید شد.

  و اگر بخواهید شانس برنده شدنتان را افزایش دهید به 10 درایو 10 ترابایتی که با تعدادی پلات پر شده باشد نیاز خواهید داشت. به این مسئله هم توجه داشته باشید که فارمرهای دیگر هم دقیقاً در حال انجام همین کار هستند و به همین منئال با گذشت زمان شانس شما کمتر و کمتر میشود. اما اصلاً چطور پلات بسازیم؟

  ساخت پلات برای استخراج چیا

  از ابتدای مقاله تا به اینجا با ارز دیجیتال چیا ، بلاک چین و شبکه ی آن آشنا شدید . اما در این قسمت قصد داریم مراحل ساخت پلات را به شما آموزش دهیم. این مراحل آنقدرها هم سخت نیستند اما چالش های مربوط به خود را دارند.

  اولین مشکل این است که فرآیند پلات بندی نباید متوقف شود، بنابراین کامپیوتر ی که پلات شما بر روی آن اجرا شده باید 24 ساعته روشن باشد. پس بهتر است این کار را با لپ تاپ انجام ندهید.

  ابتدا بلاکچین چیا را دانلود کنید. ما از ویندوز استفاده می کنیم ، اگرچه این برنامه در MacOS موجود است و می تواند از طریق کد منبع برای سیستم عامل های مختلف لینوکس فراهم بشود. قبل از شروع کار ، باید اجازه دهید بلاک چین همگام سازی شود. با این حال ، شما هنوز هم می توانید قبل از همگام سازی بلاکچین پلات هایی را ایجاد کنید – که طبق تجربه ما شاید 10 ساعت طول بکشد. اما با اضافه شدن بلوک های بیشتر ، به طور حتم طولانی تر می شود.

  ساخت پلات برای استخراج چیا
  بلاکچین چیا

  در این مرحله برای شروع باید یک کلید خصوصی بسازید. از کلید فراهم شده در تصویر بالا استفاده نکنید، چرا که هرکسی از طریق اینترنت میتواند کوین هایی که ارم کردید را به سرقت ببرد. از این 24 کلمه اسکرین شات بگیرید یا آنها را در جایی یادداشت کنید. زیرا بعداً تنها راه شما برای دسترسی به کیف پولتان همین عبارات است. آنها را در جای امنی ذخیره کنید.

  ساخت پلات برای استخراج چیا
  ساخت پلات

  در این مرحله صفحه اصلی را مشاهده میکنید. همانطور که در بالا ذکر شد ، همگام سازی ممکن است مدتی طول بکشد. و هر اطلاعاتی که قبل از داشتن بلاکچین کامل در این صفحه نمایش داده شود ، در جریان نخواهد بود. به عنوان مثال ، تصویر بالا در حالی گرفته شد که کل فضای خالص فقط 1.51 EiB بود (اوایل هفته قبل). زبانه های کیف پول ها و فارم در سمت چپ در حال حاضر هیچ چیز مفیدی نخواهد داشت ، بنابراین به بخش Plots بروید و مراحل پلات بندی را شروع کنید.

  ساخت پلات برای استخراج چیا
  اضافه کردن پلات

  اگر از قبل پلات های خود را آماده کرده اید ، میتوانید پوشه را به اینجا انتقال دهید. اما کلید شما باید با کلیدی که برای ساخت پلات ها استفاده کرده اید، همخوانی داشته باشد. در این جا باز هم تأکید میکنیم که مراقب کلید خود باشید و آن را در اختیار کسی قرار ندهید.

  ساخت پلات برای استخراج چیا
  اجرای چند پلات همزمان

  اجرای چند پلات همزمان

  این مرحله جاییست که معجزه اتفاق می افتد. ما 6 پلات K=32 به صورت همزمان به این کار اختصاص داده ایم. که بین آغاز هرکدام از آنها 10 دقیقه وقفه وجود خواهد داشت. و نتیجتاً اجرای هر پلات هم با 10 دقیقه تأخیر پایان خواهد یافت. همانطور که در بالا هم گفتیم ، فضای موقت شما یک SSD با حجم بالا و سریع است.

  شما می توانید در ابتدا با تأخیر کمتری بین پلات ها شروع کنید ، اما قطعاً شش پلات همزمان بار مناسب تری را برای بیشتر SSD ها در پی خواهد داشت. همچنین توجه داشته باشید که تیم چیا معتقد است که هر پلات به 239 گیگابایت فضای موقت احتیاج دارد .اما این مسئله برای ما مشخص نیست که آیا این 239 گیگ علاوه بر آن 101.4 گیگابایت برای پلات نهایی است یا خیر ، اما میزان فضای استفاده شده قطعاً در طول مراحل ایجاد پلات در نوسان خواهد بود.

  K=32 در واقع مدل پلات موجود بر روی درایو شماست. تنظیم آن بر روی k = 33 اندازه و فضای موقت موردنیاز را دو برابر می کند ، بنابراین در واقع مانند دو نمودار k = 32 است. شبکه Chia سرانجام استفاده از پلات های k = 32 را متوقف خواهد کرد ، اما انتظار نمی رود که این اتفاق تا محدوده زمانی 2026-2031 رخ دهد.

  پس از تنظیم همه چیز ، روی دکمه ایجاد پلات در پایین کلیک کنید و 6-8 ساعت آن را به حال خودش بگذارید تا انجام شود. اگر هشت ساعت دیگر برگردید ، همه چیز بدون هیچ پیش آمدی به پایان رسیده و اکنون شاهد پلات های فعال در فارم Chia خود خواهید بود.

  سپس میتوانید یک مجموعه ی 6 پلاتی دیگر را برای اجرا آماده کنید . البته میتوانید هر اندازه پلات که کامپیوتر شما از عهده ادره ی آن بر می آید را وارد چرخه کنید . بدین طریق احتمالاً روزانه میتوانید 3 بار پلات بندی داشته باشید.

  ساخت پلات برای استخراج چیا
  پلات بندی چیا

  با این وجود راهی بهتر از روش فوق هم وجود دارد! توصیه می کنیم صف های جداگانه ایجاد کنید و از برنامه نخواهید پلات های همزمان را انجام دهد. هر مجموعه هنوز همزمان با مجموعه های دیگر اجرا می شود . و به این ترتیب می توانید از قبل برای پر کردن یک HDD کامل برنامه ریزی کنید.

  به عنوان مثال اگر از رایانه شخصی 6X استفاده می کنید ، می خواهید شش مجموعه جداگانه از 15 پلات ایجاد کنید. دو تا از آنها باید 16 پلات داشته باشند تا درایو را کاملا پر کنند. به نظر می رسد که همه چیز در برنامه به هم ریخته میشود . اما به این ترتیب شما در حدود پنج روز ثابت را برای پر کردن یک درایو 10 ترابایتی ثابت صرف خواهید کرد. هنوز هم می توانید هر زمان که بخواهید پیشرفت کار را بررسی کنید. اما نیازی نیست که هر روز چندین بار تکمیل فر آیند را چک کنید. (حداقل به صورت روزانه آن را چک کنید . زیرا ممکن است روند متوقف شده باشد.)

  بعد از آن کافیست اجازه دهید همه چیز به صورت آنلاین انجام شود . مگر اینکه بخواهید همه ی درایو ها را به یک سیستم جداگانه که از همان کلید استفاده میکند،انتقال دهید. با این روند قطعاً موفق به حل بلاک خواهید شد و پاداش را به دست می آورید.

  استخراج چیا با چند کامپیوتر

  آنچه در قسمت قبلی برای شما توضیح داده شد، مراحل فارم ارز دیجیتال چیا با استفاده از یک کامپیوتر شخصی بود. اما همانطور که قطعاً خودتان هم متوجه شدید ،پر کردن HDD با چندین پلات زمانبر خواهد بود. از لحاظ فنی میتوان چند کامپیوتر را به هم وصل کرد و سپس بلاک چین چیا را دانلود کرد و پروسه ی ساخت کلید که در بالا توضیح داده شد را پیش برد. به این روش دروگر یا harvester گفته میشود.

  نود کامل

  ایده به اندازه کافی ساده است: بهتر است شما یک نود کامل Chia در شبکه خود باشید که همه چالش ها و به روزرسانی ها را برطرف می کند. اگر چه ترافیک شبکه Chia از پهنای باند زیادی استفاده نمی کند ، داشتن چندین رایانه شخصی (به ویژه برای یک مزرعه بزرگ) که که همگی به بلاک چین چیا سینک شوند ایده ی خوبی نیست. در حال حاضر اندازه بلاکچین به 2.6 گیگابایت رسیده است و با گذشت زمان بیشتر هم خواهد شد.

  در حالت ایده آل ، بهتر است سریعترین رایانه خود را برای نود کامل Chia انتخاب کنید، سپس سایر رایانه های شخصی موجود در شبکه را به عنوان هاروستر پیکربندی کنید. همچنین اگر GUI  را رد کنید و با کامند لاین راحت باشید ، بهترین حالت را خواهید داشت. خوشبختانه ، این مشکل خاصی نیست.

  نود هاروستر

  ابتدا نود اصلی Chia خود را مانند آنچه در بالا گفتیم ، فعال کنید ، در آنجا نیازی به تغییر نیست. سینک کردن با بلاکچین مدتی طول می کشد ، اما شما می توانید قبل از اتمام این فرآیند تولید پلات ها را شروع کنید. فرآیند راه اندازی نودهای ثانویه هاروستر را با نصب Chia به همان روش بالا شروع کنید . اما هنگامی که رابط اصلی به شما ارائه می شود ، از شما می خواهد یک کلید جدید بسازید .فقط از برنامه خارج شوید و سپس یک خط فرمان باز کنید – البته PowerShell نیز کار خواهد کرد.

  در این مرحله به چند مورد نیاز خواهید داشت. ابتدا ، شما از نود اصلی خود به پوشه CA (Certificate Authority) نیاز دارید. می توانید این مورد را از طریق شبکه به اشتراک بگذارید ، گرچه این لزوماً مطمئن ترین روش انجام کار نیست. اما اگر فارم را خارج از خانه ی خود اجرا میکنید ، مسئله ی مهمی نیست. ضروریست نام و آدرس IP رایانه اصلی Chia را بدانید ، بنابراین بیایید از آنجا شروع کنیم. صفحه “About” رایانه خود را باز کنید .

  استخراج چیا با چند کامپیوتر
  صفحه About رایانه

  اگر تا به حال نام مناسبی برای کامپیوتر خود انتخاب نکرده اید ، در این مرحله این کار بسیار ضروریست. چرا که به خاطر سپردن نامی مثل “Desktop-AH81JFG”  یا از این قبیل بسیار سخت است. سپس شما باید رایانه اصلی خود را به صورت اترنت متصل کنید. اینطور نیست که شما نمی توانید از Wi-Fi استفاده کنید ، اما تأخیر در اتصالات سیمی معمولاً حداقل چند میلی ثانیه کمتر است. و همین تأخیر می تواند باعث تفاوت ها شود.

  در رایانه اصلی استخراج چیا، پنجره اجرای (Win + R) را باز کنید ، سپس “٪ USERPROFILE٪ \. chia \ mainnet \ config \ ssl” را تایپ کنید تا پوشه پیکربندی Chia مورد نیاز خود را دریافت کنید.

  استخراج چیا با چند کامپیوتر
  آدرس پوشه ssl

  بر روی پوشه CA کلیک راست کرده و سپس بر روی Properties کلیک کنید . بعد از آن روی تب Sharing کلیک کنید. ما گفتگوی “Advanced Sharing” را ترجیح می دهیم ، سپس تیک Share this folder را بزنید .اگر می خواهید نام را تغییر دهید (پیش فرض”ca” باید خوب باشد) ، و روی” Permissions “کلیک کنید.  “Everyone”را از لیست حذف کنید ، سپس روی “Add” کلیک کنید ، “Authenticated Users” را تایپ کنید. و دکمه  Check Name را فشار دهید ، در آخر هم دکمه ی OK را فشار دهید.

  حال فقط رایانه های شخصی ای که از حساب کاربری و رمز ورود رایانه شما مطلع هستند می توانند به اشتراک شما دسترسی داشته باشند. اکنون آماده راه اندازی رایانه های ثانویه هستیم. خط فرمان  (Win + R ، سپس “cmd” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید) یا خط PowerShell (Win + X ، سپس “I” را فشار دهید) را باز کنید. اطلاعات زیر را در خط فرمان تایپ کنید:

  [Command Prompt:] cd “%LOCALAPPDATA%\chia-blockchain\app-1.1.5\resources\app.asar.unpacked\daemon”
  [PowerShell:] cd “$ENV:LOCALAPPDATA\chia-blockchain\app-1.1.5\resources\app.asar.unpacked\daemon”

  توجه داشته باشید که اگر نسخه جدیدتر Chia را اجرا می کنید ، باید قسمت “app-1.1.5” را تغییر دهید. اکنون در مرحله ای هستیم که می توانیم harvester را پیکربندی کنیم. به علاوه باید آدرس IP کامپیوتر اصلی Chia را بدانیم ، پس عبارت زیر را تایپ کنید:

  ping -4 [Main PC Name]

  آدرس IP  و پاسخ آن را باید به صورت زیر مشاهده کنید:

  استخراج چیا با چند کامپیوتر
  آدرس IP

  آدرس IP کامپیتری که در این جا مثال زدیم 10.0.0.135 است. آدرس کامپیوتر شما ممکن است مشابه این آدرس  یا 192.168.1.xxx باشد ، یا حتی ممکن است کاملاً متفاوت باشد. شماره آن هرچه باشد ، باید با همه رایانه های شخصی بعدی که پیکربندی می کنید سازگای داشته باشد.

  اگر سرور اصلی DHCP (روتر یا کابل یا مودم DSL) به صورت دوره ای آدرس IP را دوباره تعیین می کند ، باید یک آدرس IP ثابت برای کامپیوتر اصلی کانفیگ کنید. این موردیست که باید به تنهایی از پس آن برآیید. زیرا بسته به سخت افزار شبکه شما ممکن است متفاوت باشد.

  جمع بندی

  DHCP خود را به گونه ای پیکربندی کنید که طیف وسیعی از آدرسهای IP را مستثنی کند و سپس کامپیوتر اصلی خود را از طریق ویژگی های آداپتور شبکه و تنظیمات IPv4 تنظیم کنید ،تا از یک آدرس IP ثابت در محدوده مستثنی شده استفاده کند و IP روتر / مودم به عنوان ورودی باشد. به عبارت دیگر ، اگر روتر به شما اجازه می دهد، رایانه های خاصی را به یک آدرس IP اختصاص دهید .

  • حالا بیایید هاروستر چیا را آماده کنیم. عبارت \chia.exe stop all -d را تایپ کنید:

  این نوع هاروستر اطمینان می دهد که Chia در حال اجرا نیست (نباید باشد). همچنین با تایپ کردن \chia.exe plots show می توانید ببینید که چه مکان هایی برای پلات های این نود اسکن می شوند:

  فقط با تایپ کردن “chia” یا “. \ chia.exe” لیست گزینه ها نشان داده میشود و می توانید پارامترهای این گزینه ها را با ضمیمه -h (به عنوان مثال “. \ chia.exe plot -h”) بررسی کنید. یک دستور مفید دیگر: “.\chia.exe plots check”  همه ی پلات ها را بررسی میکند. و به شما اطلاع میدهد که چه تعداد پلات موجود است و کدام از آنها معتبر هستند.

  • تذکر: اگر پلات های زیادی داشته باشید ، این فرآیند زمانبر خواهد بود . اما در اینجا bit است که گزینه های گره هاروستر را تعیین می کند. سپس عبارت \chia.exe init -c [Your CA folder location] را تایپ کنید.
  استخراج چیا با چند کامپیوتر
  command line

  در مثال بالا فایل های کانفیگ شده ی CA  از کامپیوتر اصلی به کامپیوتر فرعی را مشاهده میکنید. حالا عبارت

  \chia.exe configure –set-farmer-peer [Main PC IP Address]:8447

  را تایپ کنید.

  قسمت “: 8447” درگاه مورد استفاده را مشخص می کند که به طور پیش فرض 8447 است . شما می توانید آن را تغییر دهید ، اما این بخش در این آموزش نمی گنجد. در این مرحله تقریباً روند رو به پایان است. حالا فرمان \chia.exe start harvester -r را وارد کنید.

  استخراج چیا با چند کامپیوتر
  command line

  با این کار کامپیوتر ثانویه شما به عنوان نود هاروستر شروع به کار می کند پس از اتمام این کار ، به برنامه Chia رایانه شخصی خود بروید و از صفحه Farm هاروسترهای فعال خود را ببینید. تقریباً هر ده ثانیه ، شبکه Chia باید چالش جدیدی را ارائه دهد. که اکنون نود اصلی شما می تواند پاسخگو باشد و تمام پلات های متصل هاروستر را بررسی کند. با فرض اینکه همه چیز به همین خوبی پیش برود ، اکنون میتوانید به فارم بلاک های چیا مشغول شوید.

   از کجا چیا بخریم؟

  در زمان انتشار این مقاله یعنی 20 ماه مه سال 2021 ،قیمت  ارز دیجیتال چیا 1049،70 دلار است و حجم معاملات آن در  24 ساعت گذشته 128،328،221 دلار میباشد. البته با ریزش بیت کوین  Chia هم 1.31٪ افت را تجربه کرده است. رتبه بندی این ارز در سایت CoinMarketCap در حال حاضر 2535 است. و در حال حاضر صرافی های  Huobi Global ، OKEx ، MXC.COM ، Bibox و Gate.io ارز دیجیتال چیا را لیست کرده اند.

  خوب امیدواریم که این مقاله به تمامی سؤالات شما در زمینه ارز دیجیتال چیا و البته طریقه استخراج آن پاسخ داده باشد.

  الگوریتم اثبات فضا و زمان (POT) چیست؟

  Proof of Space یک تکنیک رمزنگاری است که در آن افراد فضای هارد دیسک بلااستفاده خود را به یک شبکه بلاک چین اختصاص می‌دهند. برای اینکه به عنوان یک الگوریتم اجماع مورد استفاده قرار گیرد، اثبات فضا باید به اثبات زمان گره بخورد. PoT تضمین می‌کند که زمان‌ بلاک همیشه ثابت بوده و امنیت کلی بلاک چین را افزایش می‌دهد.

  آیا چیا از کد بیت کوین استفاده می‌کند؟

  خیر، کدهای رمزارز چیا کاملا از اول نوشته شده و از بیت کوین مستقل است.

  ارز دیجیتال چیا (CHIA) چیست؟

  شبکه چیا یک بلاک چین و پلتفرم معاملاتی هوشمند است که توسط برام کوهن، مخترع پلتفرم بیت تورنت (BitTorrent) ساخته شده است.

  چگونه ارز دیجیتال CHIA استخراج کنیم؟

  برای استخراج CHIA شما تنها به حداقل ۳۰۰ گیگ فضای خالی روی هارد دیسک خود نیاز خواهید داشت. از دیگر مزایای استفاده از این پروتکل، مصرف بسیار پایین انرژی است. استخراج ارز چیا با ساده‌ترین امکاناتی که امروزه در تمامی خانه‌ها وجود دارد، ممکن شده است.

  0
  10
  برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

  فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

  برای دیدن آموزش های
  رایگان بیشتر،عضو شوید

   اشتراک در
   اطلاع از
   10 نظرات
   بازخورد (Feedback) های اینلاین
   مشاهده همه نظرات
   مريم
   2 سال ago

   ممنون خيلي كامل بود خسته نباشيد

   محمد
   2 سال ago

   میتونیم از دیتا سنتر ها سرور اجاره کنیم؟؟
   و چیا رو روش راه اندازی کنیم؟؟

   امید
   2 سال ago

   سلام من ارز xch خریدم برای انتقال بر روی شبکه chia از چه کیف پولی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایم کنید

   حسن
   2 سال ago

   سلام روز بخیر من قبل از اینکه ولت سینک کنم ارز انتقال دادم ولی موجودیم صفر هست اگر سینک کنم موجودیم نشون میده؟
   راهی هست که بتونم ولت سریع تر سینک کنم؟

   آخرین ویرایش1 سال قبل توسط حسن
   محل تبلیغ
   ramzarzy
   10
   0
   نظر خود را بنویسید !x