راهنمای استخراج ارز چیا Chia Coin (XCH) با کامپیوتر خانگی

راهنمای استخراج ارز چیا Chia Coin (XCH) با کامپیوتر خانگی
0
بازدید : 4906

چیا Chia Coin (XCH) چیست؟

بلاک چین چیا یک ارز دیجیتال جدید است که از اثبات فضا و زمان (Proof of Space and Time) استفاده می‌کند. به جای استفاده از سخت افزار گران قیمت که مقدار زیادی از برق را برای استخراج کریپتو مصرف می کند، از فضای خالی هارد دیسک موجود در رایانه شما استفاده می کند تا با حداقل منابع مانند برق، رمز ارز ها را استخراج می‌کند. در مورد استخراج ارز چیا شور و شوق زیادی وجود دارد. این رمز ارز توسط برام کوهن Bram Cohen ایجاد شده است.او یکی از بنیانگذاران BitTorrent و خالق مفهوم با نام تورنت است. BitTorrent یکی از درخشان‌ترین نوآوری‌های فناوری در دو دهه اخیر محسوب می‌شود.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

نحوه کشت ارز چیا (XCH)

آماده کردن پیش نیاز های استخراج ارز چیا آسان و به شرح زیر است: کامپیوتر با ویندوز ، که در آن MacOS یا Linux نصب شده باشد. توصیه می‌شود از رایانه جدید با SSD قدرتمند استفاده کنید. توجه: برای استخراج ارز چیا نیازی به استفاده از رایانه اختصاصی نیست. می‌توانید از رایانه‌ شخصی‌تان استفاده کنید. Chia در پس زمینه کوین چیا را پرورش می‌دهد. رایانه رومیزی بر لپ تاپ ترجیح داده می‌شود زیرا جا به جایی لپ تاپ با هارد های  اکسترنال‌ متصل شده، دشوارتر است.

هارد دیسک (SSD) 250 گیگابایت یا بیشتر مورد نیاز است. اگر فضای خالی دیسک شما کمتر از 250 گیگابایت است، می‌توانید از SSD خارجی (به عنوان مثال ، SSD قابل حمل Samsung T7 استفاده کنید. SSD 10x (در حالت خواندن) تا 20x (در نوشتن) سریعتر از HDD است.  هارد دیسک خارجی (HDD) با حجم های بالاتر  بهتر است.

مطلب مفید: ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی چیست؟

نرم افزار بلاک چین چیا Chia Blockchain

توجه: قیمت SSD و HDD اخیراً به دلیل محبوبیت Chia Blockchain ، که در 19 مارس 2021 راه اندازی شد ، افزایش یافته است. به همین دلیل SSD و HDD در چین کمیاب شده‌اند. برای نصب نرم افزار چیا از ویندوز استفاده می کنیم. زیرا اکثر مردم در خانه به ویندوز دسترسی دارند. در مرورگر خود به آدرس https://www.chia.net بروید. روی دکمه “install Chia Blockchain” کلیک کنید، سپس شما را به INSTALL هدایت می کند. برای بارگیری نرم افزار “ChiaSetup” روی پیوند “نصب کننده Windows – پیوند” Chia Blockchain Windows “کلیک کنید.

برای نصب نرم افزار  روی”ChiaSetup” کلیک کنید. “ChiaSetup” به طور خودکار نرم افزار Chia Blockchain را بر روی رایانه شما نصب می کند. این نرم افزار را بر روی/Users/Your Username/.chia دایرکتوری نصب می کند.هنگامی که فایروال Windows Defender درخواست دسترسی می دهد، روی دکمه “Allow access” کلیک کنید. شما نرم افزار Chia Blockchain را بر روی رایانه خود نصب کرده اید!

تنظیم نرم افزار چیا بلاک چین

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

سپس روی «Create a new private key» کلیک و اقدام به ساخت ولت چیا کنید، در این مرحله ۲۴ کلمه بازیابی در اختیارتان قرار داده می‌شود، این کلمات را با دقت یادداشت کنید و آن را به هیچ عنوان در اختیار کسی قرار ندهید.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

توجه: لطفاً از کلید کیف بالا استفاده نکنید. این فقط برای اهداف مرجع ارائه شده است. برای شروع استفاده از نرم افزار Chia Blockchain روی دکمه “NEXT” کلیک کنید. اگر فایروال Windows Defender درخواست دسترسی کرد ، روی دکمه “Allow access” کلیک کنید. سپس وارد قسمت «Full Node» شوید و منتظر بمانید تا گره با شبکه همگام‌سازی شود.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

اولین کاری که نرم افزار چیا انجام می دهد این است که با بلاک چین چیا همگام سازی را انجام دهد. تکمیل همگام سازی تا چند ساعت طول می کشد. انتظار می رود هر دو عدد – 1344 و 47773 هنگام همگام سازی تغییر کنند. همانطور که در زیر نشان داده شده است، هنگامی که همگام سازی کامل شد، وضعیت به “Synched” تغییر می کند.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

پلات ارز چیا Chia Coin (XCH)

استخراج ارز چیا دو بخش مجزا دارد. ابتدا ، شما باید یک سری قطعه ایجاد کنید ، سپس می توانید با آن قطعات فارمینگ انجام دهید تا کوین چیا Chia Coin (XCH) پاداش بگیرید. برای ایجاد پلات ها، مطابق شکل زیر ، به صفحه “Plots” بروید.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

در صفحه‌ بعد تنظیمات پیشنهادی زیر را وارد کنید:

اندازه‌ی پلات: پلات 101.4GiB (k=32, temporary space: 239GiB)T، مقدار پیشنهادی شبکه‌ چیا. می‌توانید اندازه‌های مختلفی را انتخاب کنید. ۹۰ پلات‌های شبکه دارای پارامتر k=32 هستند. انتخاب تعداد پلات: این مقدار به اندازه‌ی فضای خالی SSD  وابسته است. زیرا هر پلات حدود ۲۵۰ GiB فضا لازم دارد. با توجه به مقادیر اشاره‌شده در زیر می‌توان تعداد پلات به ازای فضای خالی SSD را متوجه شد:

270GiB Free Diskspace on SSD: 1 Plot

540GiB Free Diskspace on SSD: 2 Plots

810GiB Free Diskspace on SSD: 3 Plots

1,080GiB Free Diskspace on SSD: 4 Plots

1,350GiB Free Diskspace on SSD: 5 Plot

گزینه «Plot in Paralell» را برای موازی‌سازی و سرعت ساخت بیشتر پلاتینگ انتخاب کنید و مقدار تأخیر را بین ۰ تا ۶۰ دقیقه قرار بدهید.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

در گام بعدی «Temporary Directory» را در SSD یا NVMe خود قرار بدهید. «Final Directory» را مسیری در HDD اکسترنال خود انتخاب کنید. دقت کنید که SSD برای ساخت پلات است و HHD برای فارم پلات (farm plot).

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

در پایان روی «CREATE PLOT» کلیک کنید. به‌طور متوسط و با توجه به سخت‌افزار مورد استفاده، زمانی بین ۶ تا ۱۲ ساعت برای ساخت هر پلات طول خواهید کشید. اگر بیش از سه پلات به‌طور هم‌زمان بسازید، CPU و رم رایانه شما تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

اگر یک پلات به هر دلیل با شکست مواجه شد، باید از ابتدا روند پلات بندی را شروع کنید. مطمئن شوید که فایلهای temp را در دایرکتوری موقت حذف می کنید زیرا به صورت خودکار حذف نمی شوند.

فارمینگ ارز چیا

برای کشت Chia Blockchain ، نیازی به انجام هیچ کاری ندارید ، زیرا تمام قطعه های تکمیل شده بلافاصله فارمینگ را شروع می کنند. اینجا جایی است که برای پاداش با Chia Coin (XCH) رقابت می کنید. اینجاست که فارمنیگ چیا جالب می شود. فارمینگ به یک مسابقه بی پایان برای پلات بیشتر تبدیل می شود تا بتوانید اندازه کل قطعات فارم خود را افزایش دهید. هرچه مزرعه شما بزرگتر باشد ، شانس شما برای پاداش کوین چیا (XCH) بیشتر است.

شما در حال رقابت با تمام فارمهای دیگر در شبکه هستید که به طور تصاعدی در حال رشد هستند. برای برآورد میزان درآمد شما از پرورش کوین چیا (XCH) ، لطفاً به یک ماشین حساب ارز دیجیتال چیا مراجعه کنید.برای مشاهده سرعت رشد بلاک چین Chia ، لطفاً به chiaexplorer.com مراجعه کنید.

چگونه می توانم در Chia Coin (XCH) پاداش بگیرم؟

فارم چیا شما 4،608 شانس در روز برای برنده شدن 2 کوین چیا (XCH) خواهد داشت. برای دریافت پاداش Chia Coin (XCH) ، پلات شما باید از فیلتر عبور کند و سپس با سایر قطعات تصویب شده برای بهترین اثبات فضا برای پاداش کوین Chia (XCH) رقابت کنید. نمودارها از فیلتر عبور کرده اند؛ یک الگوریتم اطمینان می دهد که نمودار شما 1/512 شانس عبور از فیلتر را دارد. یک پلات باید حدود هجده بار در یک دوره 24 ساعته از فیلتر عبور کند.

توجه: باید به طور منظم قطعات خود را از فیلتر عبور دهید. هنگامی که یک پلات از فیلتر عبور می کند ، برای بهترین اثبات فضا با هر پلات دیگری که از فیلتر عبور کرده است رقابت می کند. هر پلات در حال رقابت است تا بهترین اثبات فضا را داشته باشد که در آن شانس دریافت پاداش به اندازه کل قطعات فارم شما بستگی دارد.

توجه: پلات مجموعه ای از اثبات فضا است؛

در هر قطعه حدود 40 اثبات فضا وجود دارد. برخی از فارمرهای چیا خوش شانس هستند. همانطور که در زیر نشان داده شده است، مواردی وجود داشته است که آنها فقط با یک پلات کوین چیا Chia (XCH) کسب می‌کنند.در بیشتر موارد، نتایج شما متفاوت خواهد بود.

مراحل استخراج ارز چیا
مراحل استخراج ارز چیا

 

میزان درآمد حاصل از استخراج ارز چیا (XCH)

در حال حاضر، هیچ قیمتی برای Chia Coin (XCH) وجود ندارد. ترید کوین چیا (XCH) در 3 مه 2021 فعال شد. در حال حاضر، چند بازار آتی وجود دارد که IOU های Chia Coin (XCH) را ترید می کنند.

استخر استخراج چیا

با افزایش حجم ذخیره‌سازی شبکه‌ی چیا، کار فارمینگ برای یک فارمر تنها سخت‌تر می‌شود. در حالت solo mining، زمانی که شبکه به یک اگزابایت برسد، فارمری با فضای ۱۰ ترابایت، تنها ۰٫۰۰۰۱ درصد شانس بردن یک بلوک در ۲۰ روز را دارد، این فرض در صورتی است که فارمر خوش‌شانس باشد، در غیر این صورت باید چندین ماه منتظر باشد. حال شرایط برای فارمری با کمتر از ۱۰ ترابایت به‌مراتب بدتر است و باید زمان بسیار بیشتری صرف کند.

حال اگر فارمری به استخر استخراج بپیوند، می‌تواند شانس خود را برای استخراج بالاتر ببرد. استخرهای استخراج مجموع تعداد بسیار زیادی استخراج‌کننده هستند که با به اشتراک گذاشتن توان خود، شانس خود را برای استخراج بلاک بالاتر می‌برند. یکی از مزایای استخر این است که به محض متصل شدن به یک استخر (pool)، استخر به میزان مشارکت فرد، پاداش اختصاص داده و آن را به‌صورت دوره‌ای به ولت شخص می‌ریزد.

استخر اختصاصی چیا با نام PoolChia، توسط وب‌سایت رسمی چیا پشتیبانی می‌شود، از طریق نرم‌افزار بلاک چین چیا قابل دسترسی است و نیازی به نصب برنامه‌ای جداگانه روی سیستم نیست. برای مشاهده‌ی اطلاعات بیشتر در مورد استخر چیا به این لینک مراجعه کنید.

در زمان نوشتن این مقاله، استخر رسمی چیا در نسخه‌ی بتای قرار دارد و مشارکت‌کنندگان باید قبل از اتصال مقدار اندکی چیا در ولت خود داشته باشند. باید توجه داشت در صورت اتصال به استخر چیا، پلات‌هایی که قبلاً در حال solo farming ایجاد شده‌اند باید حذف شده و دوباره اقدام به ایجاد پلات کرد.

سایر ملاحظات در زمینه فارمنیگ کوین چیا (XCH)

موارد زیر برخی از ملاحظات دیگر هنگام کشت ارز دیجیتال چیا (XCH) است:

 1. سعی کنید توقف و راه اندازی مجدد نرم افزار Chia Blockchain را تا آنجا که ممکن است به حداقل برسانید زیرا تکمیل همگام سازی تا 1 ساعت یا بیشتر طول می کشد. تا زمانی که همگام سازی کامل نباشد، نمی توانید فارمینگ کنید.
 2. هنگام کشاورزی برای Chia Coin (XCH) در رایانه، تنظیمات انرژی (power setting) را به حالت “Never Sleep” تغییر دهید.
 3. اگر می‌خواهید عملیات فارم چیا خود را گسترش دهید بهتر دو یا چند کامپیوتر در جایی که یک مجموعه کامپیوتر در حال پلات است و مجموعه دیگری از رایانه ها در حال کشاورزی/برداشت هستند، راه اندازی شود.
 4. با استفاده از یک کلید می‌توانید در چندین رایانه، نرم افزار Chia Blockchain اجرا کنید. به جای ایجاد یک کیف پول جدید، “IMPORT FROM MNEMONICS” را انتخاب کرده و بیست و چهار کلمه رمز را به ترتیب صحیح وارد کنید.
 5. ترسیم در رایانه لینوکس (که در اوبونتو با پیکربندی سخت افزاری مشابه ویندوز آزمایش شده) سریعتر از رایانه ویندوزی است.
 6. هنگامی که نرم افزار Chia Blockchain را در رایانه حذف می کنید، کلیدهای کیف پول حذف نمی شوند. شما باید کلیدهای کیف پول را با استفاده از نرم افزار Chia Blockchain از طریق گزینه “DELETE ALL KEYS” حذف کنید.
 7. نرم افزار Chia Blockchain هنوز کامل نشده است. به فواصل چند روزه شاهد آپدیت‌های جدید این نرم‌افزار هستیم.

استخراج ارز چیا (XCH) را شروع کنید و پیشرفت کنید! موفق باشید!

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x