ذخیره کردن NFT؛ راهنمایی برای مبتدی‌ها
0

ذخیره کردن NFT؛ راهنمایی برای مبتدی‌ها

بازدید : 121

اگر اثر هنری مهمی از نقاشی مثل ون‌گوگ داشته باشید چه می‌کنید؟ این را هم در نظر بگیرید که این نقاشی میلیاردها دلار می‌ارزد. واضح است؛ برای امنیتش و قراردادن آن در جایی امن تلاش می‌کنید. درست است؟ برای نگهداری از دارایی‌های دیجیتالی‌تان هم باید آدابی را رعایت کنید و حواستان حسابی به حفظ امنیتشان جمع باشد. ذخیره کردن NFT هم اصولی دارد. شاید هنوز ارزش توکن‌های این‌چنینی به‌اندازه آثار مهم دنیای واقعی نشده باشد اما بعضی‌هایشان در همین مقطع زمانی، میلیون‌ها دلار می‌ارزند. در این مقاله از فکت کوینز برایتان از شیوه‌های نگهداری توکن‌های غیرقابل معاوضه یا همان Non-fungible token می‌گوییم.

بازار روبه‌رشد NFT

نگهداری از nft

بنا به گزارش‌های معتبر، در بهار ۲۰۲۱ بازار nftها از ۱۳.۷ میلیون دلار به ۲.۵ هزار میلیارد دلار رسیده بود. حجم فروش در بازار این توکن‌ها بسیار بالا و در حدود ۵ هزار میلیارد دلار است. بازار فروش محصولات هنری nft هم بسیار پررونق است.

در حراج بزرگی مثل کریستی (Christie’s sale)، اثری متعلق به یک هنرمند فعال در حوزه هنر دیجیتالی (Beeple) به مبلغ ۶۹ میلیون دلار به فروش رسید. آثار دیگری هم در این بازار با مبالغ بسیار بالا به فروش رسیده‌اند.

مؤسس توئیتر، جک دورسی (Jack Dorsey)‌ هم نخستین توئیت این شبکه اجتماعی را در قالب nft به مبلغ ۲.9 میلیون دلار به فروش رسانده است. همه این‌ها نشان می‌دهد که توکن‌های nft روزبه‌روز مهم‌تر می‌شوند. پس باید فکری به‌ حال خرید و نگهداری از آنها کنید. در ادامه برایتان از ذخیره کردن nft بیشتر می‌گوییم.

لینک مفید: نکات مهمی که باید برای انتخاب بهترین nft ها بدانید

چرا ذخیره کردن NFT به شکل و شیوه‌ای درست مهم است؟

نگهداری از nft

در ماه‌های گذشته، توکن‌های nft تبدیل به دارایی‌های دیجیتالی بااهمیتی شده‌اند. برای همین هم هست که سرمایه‌گذاران برای داشتن این دارایی‌ها رقابت می‌کنند و البته پای هکرها هم به میدان باز شده است. هکرها یا به دنبال دزدیدن آثار هنریِ nft هستند یا سعی دارند با هک‌کردن کارت‌های اعتباری و به‌دست‌آوردن پول بیشتر، nftهای زیادتری بخرند.

متأسفانه، هکرها موفق هم بوده‌اند. به‌تازگی، سرقت‌های کلانی رخ داده که البته تاحد زیادی می‌توان تقصیر را به گردن صاحبان nft‌ها انداخت. چرا؟‌ چون در بیشتر موارد نکات امنیتی ذخیره کردن nft را رعایت نکرده بوده‌اند و برای مثال، به سراغ احراز هویت دوعاملی نرفته بوده‌اند.

رعایت نکات امنیتی مهم است. جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید اگر کلیدهایتان را در اختیار نداشته باشید، دارایی‌های دیجیتالی‌تان هم به‌سادگی از جیبتان خارج می‌شوند. منظور چیست؟ یعنی اگر کلیدهای خصوصی‌تان را نگه ندارید، دیگر نمی‌توانید مالکیت دارایی‌هایتان را هم داشته باشید.

کیف پول های دیجیتالی رشد و تکامل خوبی داشته‌اند و حسابی پیشرفت کرده‌اند. با رونق‌گرفتن بازار nft‌ها، انواع تازه‌ای از کیف‌ها هم به بازار آمده‌اند تا فقط مخصوص حفاظت و ذخیره کردن nft باشند.

لینک مفید: ارزانترین راه برای ساخت NFT؛گام به گام آموزش ساخت NFT

چه امکاناتی برای نگهداری از NFT موجود است؟

امنیت nft

تأمین امنیت nft به‌اندازه رمزارزها اهمیت دارد. اگر توکن‌هایتان را در صرافی یا پلتفرم‌های بازار رها کنید، امکان دارد که دارایی‌تان با ریسک‌های قابل‌توجهی روبه‌رو شود. شما که چنین چیزی نمی‌خواهید، می‌خواهید؟ سیستم ذخیره بلاک‌چینی غیرمتمرکز است و به صاحبان اجازه می‌دهد که خودشان مراقبت تمام‌وکمال دارایی‌هایشان را به دست بگیرند.

در واقع، می‌توانیم بگوییم که دست کاربران برای محافظت از توکن‌هایشان باز است و همین به آنها امنیت ‌خاطر می‌دهد. خوب است که یادآوری کنیم، کیف پول‌ها ضامن دسترسی به سرمایه‌ای هستند که از راه کلید خصوصی در بلاک‌چین قرار دارد.

با وجود این کلید خصوصی، شما صاحب یک آدرس رمزگذاری‌شده می‌شوید. اما باید حواستان را جمع کنید چون زمانی که دارایی دیجیتالی‌تان آنلاین است، در معرض حمله‌های مهاجمان و هکرها قرار دارد. پس واجب می‌شود که راه‌های ذخیره کردن nft به شیوه ذخیره سرد (cold storage) را بدانید. این شیوه از نگهداری از فضای آنلاین دور است و خطر هک‌شدن برای آن کم می‌شود.

بهترین راه برای ذخیره nft در فضای آفلاین، این است که کیف پولی سخت افزاری بخرید و دارایی‌های دیجیتالی‌تان را به آن منتقل کنید. کیف پول‌های این مدلی اطلاعات هویتی و رمزعبور هم دارند و امن به‌حساب می‌آیند.

لینک مفید: درخشش بازارهای NFT و Dappهای سولانا علیرغم سقوط 20 درصدی قیمت

چند نکته مهم درباره ذخیره کردن NFT

ذخیره کردن nft
  • nftهایی را که برای سرمایه‌گذاری بلندمدت انتخاب کرده‌اید در بستری آفلاین نگه دارید.
  • هر کیف پول دیجیتالی از راه عبارت بازیابی ۱۲ تا ۲۴کلمه‌ای قابل‌دسترسی است. این عبارت نباید هرگز در فضای آنلاین وارد شود چون در معرض حمله هکرها قرار می‌گیرد.
  • برای اینکه امنیت توکن‌هایتان تأمین شود از هر راه امنیتی مثل انتخاب رمزعبور پیچیده یا احراز هویت دوعاملی استفاده کنید.
  • نگذارید که اطلاعات محرمانه ورودتان به کیف پول nft شما در دست کسی قرار بگیرد.
  • رمزعبورها و عبارت‌های بازیابی‌تان را در رایانه ذخیره نکنید. آنها را روی کاغذ بنویسید و در جایی امن نگه دارید.
  • دور سایت‌های مشکوک را خط بکشید و نگذارید که امنیت سیستمتان به خطر بیافتد.
  • بهتر است که از vpn استفاده کنید تا IP شما را پنهان و ترافیک اینترنت‌تان را رمزگذاری کند.

وقتی می‌خواهید گزینه‌ای برای ذخیره کردن NFT انتخاب کنید، حواستان به سازگاری میان بستر ذخیره با بازار و شبکه آن توکن هم باشد. آسان‌بودن استفاده از کیف پول و امنیت آن هم که خیلی مهم است.

لینک مفید: کاهش علاقه سرمایه گذاران به کریپتو؛ همچنان NFT ها پرطرفدارند

روش‌های متداول برای ذخیره و نگهداری NFT چیست؟

نگهداری از توکن های nft

در بخش آخر این مقاله می‌خواهیم از روش‌های رایج ذخیره کردن NFT برایتان بگوییم:

کیف پول‌های نرم‌افزاری (متاماسک یا تراست‌ولت)

راه‌اندازی کیف پول نرم‌افزاری آنلاین کار نسبتاً ساده‌ای است. حتی کسانی که چندان هم وارد نیستند و تجربه خاصی ندارند، از عهده این کار برمی‌آیند. سازوکار این کیف‌های دیجیتالی ساده است و کاربران را گیج و سردرگم نمی‌کند.

در فضای NFT، تعداد کیف پول‌های ارز دیجیتال نرم‌افزاری زیاد است. بیشتر آنها هم دو نسخه اپلیکیشن و وِب را دارند. برای مثال، کیف پولی مثل متامسک از بهترین گزینه‌های برای ذخیره کردن NFT است.

متاماسک مبتنی بر کروم کار می‌کند و تراکنش‌هایش با کد بازیابی ۱۲ تا ۲۴حرفی رمزگذاری می‌شوند. این کیف پول از اتریوم و دیفای پشتیبانی می‌کند. یادتان باشد که این کیف هم به‌هرحال آنلاین است و استفاده از آن می‌تواند تاحدی خطرناک باشد.

حواستان به نسخه‌های تقلبی متامسک هم باشد چون قبلاً بعضی از کاربران دچار این اشتباه شده و ضرر کرده‌اند. تراست ولت (Trust) و انجین ولت (Enjin ) هم گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید رویشان حساب کنید.

لینک مفید: از NFT های خود کسب درآمد داشته باشید؛کسب درآمد غیرفعال در سولانا!

سیستم پرونده بین‌سیاره‌ای (IPFS)

ipfs

سیستم پرونده بین‌سیاره‌ای هم پروتکلی یکتابه‌یکتاست که به کاربران اجازه می‌دهد nftهایشان را به‌ صورت آف‌چین (off-chain) ذخیره کنند. همین باعث می‌شود که احتمال هک‌شدن کمتر شود.

این سیستم با استفاده از آدرس‌دهی محتوامحور به‌جای آدرس‌دهی استاندارد، موقعیت‌محور توزیع اطلاعات را به‌کلی تغییر داده است. با اضافه‌شدن هر فایل به IPFS ، آن فایل به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود. ضمن اینکه بعد از رمزگذاری به آن اثرانگشتی منحصربه‌فرد و کدی هویتی موسوم به (CID) داده می‌شود.

این کدهای هویتی یا شناسه‌های محتوایی (Content identifiers) هَش‌هایی هستند که به‌طور مستقیم به محتوای NFT کاربر متصل می‌شوند و دیگر نیازی به وصل‌شدن به لینک قابل‌ هک‌ HTTP وجود نخواهد داشت. منحصربه‌فردبودن شناسه‌های محتوایی نمی‌گذارد که هکرها تغییری روی فایل‌هایتان ایجاد کنند. چون هرگونه تغییری را متوجه خواهید شد.

پیناتا (Pinata) نمونه‌ای از این کیف پول‌ها است و در حدود ۴۵ میلیون فایل در آن وجود دارد. حدود ۷۰۰۰۰ کاربر از سراسر دنیا از این بستر استفاده می‌کنند و باید بگوییم که ظرفیت رشد فوق‌العاده‌ای هم دارد.

لینک مفید: شبکه IPFS؛ با ستون فقرات Web3 بیشتر آشنا شوید

کیف پول سخت‌افزاری ذخیره سرد

نگهداری از nft ها

این روش امن‌ترین راه برای ذخیره کردن NFT است. اگر می‌خواهید برای امنیت توکن‌هایتان سنگ تمام بگذارید، از کیف پول‌های سخت‌افزاری آفلاین استفاده کنید. این یعنی کلیدهای خصوصی‌تان که امکان دسترسی به دارایی‌های دیجیتالی شما را به‌وجود می‌آورند، در کیف پولی سخت‌افزاری نگهداری می‌شوند که هک نخواهد شد.

امکان احراز هویت دوعاملی با این کیف پول‌ها هم وجود دارد و حسابی امن‌وامان هستند. از معروف‌ترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری می‌توان به ترزور (Trezor) و لجر (Ledger) اشاره کرد. کیف‌های مذکور کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند که به کاربران دسترسی لازم برای دارایی‌هایشان در بستر آن‌چین (on-chain) می‌دهند.

لینک مفید: کیف پول سخت افزاری جدید لجر با تمرکز بر NFT ها عرضه شد

در آخر

برای ذخیره کردن nft مانند هر دارایی دیگری، نیاز به صرف وقت، توجه و انتخاب درست دارید. انتخاب درست یعنی اینکه امنیت توکن‌هایتان را با نگهداری‌شان در بستری مناسب و ایمن حفظ کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه برای ذخیره بلندمدت هستند. با این حال، هر کاربر باید بنا به نیازها و اقدامات موردنظرش دست به انتخاب بزند.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x