آموزش استفاده از والت‌ های بایننس +ویدئو

بازدید : 2858

والت یا کیف‌پول ارز دیجیتال چیست؟

با افزایش تعداد افرادی که از ارز های دیجیتال و برنامه‌های غیر متمرکز استفاده می‌کنند، اهمیت وجود روشی ساده، قدرتمند و مخصوصا ایمن برای دسترسی به آنها از هر زمان دیگری بیشتر میشود. برخلاف بازارهای سنتی، دنیای ارزهای دیجیتال تعطیلی ندارد. به زبان ساده، کیف پول ارز دیجیتال ابزاری برای برهم کنش با شبکه بلاک‌چین است. کیف پو‌ل‌ها به 3 دسته اصلی تقسیم می‌شوند: نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، کاغذی.

بخش مهمی از ارائه‌دهندگان کیف‌ پول مبتنی بر نرم‌افزار است. و استفاده از آنها ساده‌تر از کیف پول سخت‌افزاری میباشد. با این حال کیف‌ پول‌های سخت افزاری گزینه‌های امن‌تری هستند؛ زیرا شما کلید خصوصی‌تان را به صورت آفلاین در یک مکان امن نگه داری می‌کنید. کیف پول سخت افزاری کلید خصوصی شما را بر روی یک یو‌ اس‌ بی ذخیره می‌کند. در مقاله استفاده رایگان از کیف‌پول بیت کوین، طریقه افزایش امنیت والت را به شما آموزش داده ایم. از طرفی دیگر کیف پول‌های کاغذی، شامل یک “کیف پول” است که برروی کاغذی پرینت شده است. اما اکنون استفاده از این کیف پول منسوخ شده و غیرقابل اعتماد تلقی می‌شود.

در کیف پول سخت افزاری، کلید خصوصی و امضای دیجیتال که برای خرج کردن بیت‌کوین مورد نیاز است، از طریق همان والت تولید می‌شود. محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری از لایه‌های امنیتی ویژه‌ای برخوردارند. تا مطمئن شوند، کلیدهای شما سرقت نشده و جای بیت‌کوین شما امن است. اما اگر کیف پول سخت افزاری خود را گم کنید، در صورتی که پک آپ معتبری از کلیدها نگه داشته باشید هیچ اتفاقی برای رمز ارز شما نمی‌افتد.

والت‌ها بر اساس کارکرد به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می‌شوند. نوع اول به اینترنت متصل و آنلاین هستند و از آنها با نام کیف پول “گرم” یاد می‌شود. دومین نوع والت، به اینترنت متصل نبوده، آفلاین فعالیت میکند. و از آن با نام کیف پول “سرد” یاد می‌شود. برای مبالغ زیاد، کیف پول‌های سرد بهترین گزینه برای حفظ و نگهداری ارز دیجیتال هستند. اما کیف پول گرم روش ساده‌تر و معمول‌تری برای ذخیره سازی و نگه داری از ارزهای دیجیتال است.

والت بایننس
کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول چه کاری انجام می دهد؟

برخلاف تصور رایج، کیف پول‌‍‌های ارزهای دیجیتال درواقع ارزها را ذخیره نمی‌کنند. بلکه، آنها ابزارهای لازم برای تعامل با بلاک‌چین را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، این کیف پول قادر به ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال از طریق تراکنش‌های بلاک چین است و از این طریق اطلاعات را انتقال می‌دهند. این کیف‌پول ها شامل یک آدرس هستند که یک شناسه عددی است.

به طور کلی یک والت ارز دیجیتال دارای کلید خصوصی (privet key) و یک کلید عمومی (public key) مخصوص به خود است. کلیدهای خصوصی مثل رمز عبور برای دسترسی به حساب بانکی هستند.و کلیدهای عمومی درست مثل شماره حساب بانکی عمل می‌کنند. همه کسانی که در شبکه بیتکوین فعالیت دارند می‌توانند کلید عمومی را ببینند. شما به عنوان صاحب کیف پول می‌توانید آدرس والت عمومی خود را در اختیار اشخاصی که قصد واریز ارز دیجیتال به حساب شما را دارند قرار دهید.

کیف پول دارای سه عملکرد اصلی است:

  • ایجاد، ذخیره و مدیریت کلیدها وآدرس‌ها
  • نمایش موجودی (Balance)
  • ایجاد و امضای تراکنش برای انتقال پول

کیف پول درواقع به شما کمک می‌کند تا با بلاکچین تعامل داشته باشید. شما در واقع هیچ رمز ارزی را در کیف پول خود ذخیره نمی‌کنید. فقط کلیدها را برای دسترسی به پول خود در بلاکچین، ذخیره می‌کنید. برای خرج کردن پول خود‌، به کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول نیاز دارید. کیف پول موجودی شما را نشان می‌دهد، فقط با کلیک بر روی “deposit”یا ”receive” برای دریافت وجه آدرس ایجاد می‌کنید .کیف پول  یک رابط ساده برای ارسال وجه به شما ارائه می‌دهد.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که آدرس و میزان پولیرسالی خود را وارد کنید. روش ارسال با استفاده از کلید خصوصی شما هنگامی که روی دکمه ارسال کلیک می‌کنید، در پس زمینه اتفاق می‌افتد.

والت
3 عملکرد کیف پول ارز دیجیتال

عملکرد کیف پول به زبان ساده

فرض کنید طی دو تراکنش 20 کوین دریافت کردید که به صورت زیر در کیف پول شما با آدرس عمومی ABC قرار می گیرد. دقت کنید که این مقدار به صورت رمزنگاری و قفل است. و فقط با کلید خصوصی می توانید آن را باز کنید. حالا اگر بخواهید 2 کوین از کیف پولتان خرج کنید .کیف پول یکی از تراکنش های قبلی که به کیف شما اضافه شده را به صورت تصادفی انتخاب می کند. پولی که در یک معامله خرج می شود input و پولی که دریافت می شود output نامیده می شود. کیف پول شما قفل یکی از خروجی های شما را با استفاده از کلید خصوصی باز می کند ، بنابراین قابل مصرف می شود . این همان چیزی است که ما آن را امضای تراکنش (signing the transaction) می نامیم. خروجی باز نشده اکنون به عنوان ورودی برای یک معامله جدید استفاده می شود.

سپس، کیف پول از شما آدرسی برای ارسال پول و مبلغ مورد نظرتان را می خواهد. شما می‌خواهید 2 کوین برای پرداخت هزینه خود به آدرس XYZ ارسال کنید ، بنابراین کیف پول شما بر این اساس اولین خروجی را ایجاد می‌کند. خروجی دوم به طور خودکار تولید می شود – خروجی تغییر(change output) نامیده می شود. خروجی ها مشابه اسکناس های نقدی است. اگر شما نیاز به پرداخت 2 دلار آمریکا دارید اما فقط یک اسکناس 10 دلاری دارید ، انتظار دارید 8 دلار دریافت کنید. کیف پول شما به طور خودکار اینکار را انجام میدهد. در نهایت، کیف پول شما تراکنش را به شبکه منتقل می‌کند. جایی که همه گره ها و ماینرها بررسی می‌کنند که آیا امضایی که برای باز کردن قفل پول خود استفاده کرده اید معتبر است یا نه.

اگر چنین باشد‌، ماینرها تراکنش شما را در بلوک بعدی قرار می‌دهند. خروجی 10 کوین مورد استفاده شما از این پس به صورت خرج شده به صورت عمومی قابل مشاهده است. خروجی‌های تازه ایجاد شده 2 و 8 کوین در یک بلوک جدید گنجانده شده و قفل شده است ، یا مصرف نشده است که به آن خروجی خرج نشده (UTXO )گفته می‌شود.

کیف پول بایننس

اگر شما در صرافی بایننس ولت ایجاد کرده اید و دارایی‌هایتان را در این صرافی نگهداری می‌کنید، برای دسترسی به آدرس کیف پول بایننس خود، در گام اول باید به اکانت خود وارد شوید.در مقاله ساخت حساب در صرافی بایننس طریقه ساخت حساب را آموزش دادیم. از منو بالای صفحه، گزینه “wallet” و سپس “Fiat and Spot” را انتخاب کنید.

والت
گزینه “wallet” و “Fiat and Spot”

سپس به آدرس کیف پول خود در بایننس ارجاع داده می‌شوید. و می‌توانید موجودی خود را مشاهده کنید. برای ورود به آدرس کیف پول خود مانند تصویر زیر در ردیف مربوط به بیت کوین، بر روی “Deposit” کلیک کنید. شبکه های ارائه ارز های دیجیتال متفاوت است. مثلا، بیت کوین در بلاکچین های بیت کوین، BEP2، BEP20، BTC SEG و ERC20 ارائه می شود. این شبکه‌ها کارمزد متفاوت و زمان انجام تراکنش متغیر دارند. آدرس ولت بیت کوین در هر شبکه متفاوت از دیگری است. توجه داشته باشید اگر شما قصد خرید بیت کوین در شبکه BTC را دارید ولی آدرس کیف پول بیت کوین در شبکه BEP20 را داده‌اید، بیت کوین خریداری شده به ولت شما واریز نخواهد شد. پس در انتخاب شبکه دقت به خرج دهید.

والت
بخش “Deposit”

نتیجه گیری

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال جزئی جدا ناپذیر از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. والت‌ها زیرساخت‌های اساسی هستند که دریافت و ارسال وجه را از طریق شبکه بلاک‌چین امکان پذیر می‌کند. هر نوع کیف پول مزایا و معایب خود را داراست، بنابراین بسیار مهم است که قبل از انتقال وجه، نحوه کار والت را بدانید. (نکته: به طور کلی ملاقات باغریبه ها برای تبادل بیتکوین به صورت نقدی ایده خوبی نیست، مواظب باشید).

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x