معاملات گرید (Grid Trading) چیست؟

بازدید : 11364

معاملات گرید

معامله گری شبکه ای (Grid Trading) به روشی گفته می‌شود که در آن دستورهای معاملاتی در بالا و پایین یک قیمت خاص قرار می‌گیرند و یک شبکه از معاملات را می‌سازند .این معاملات با تغییرات پله‌ای قیمت، افزایش و یا کاهش می‌یابند. بسیاری از تازه‌کاران در مواجهه با بازار ساید  گیج شده یا معاملات خود را متوقف می‌کنند. در این مقاله به توضیح استراتژی معاملات شبکه ای می‌پردازیم. این تکنیک به دنبال کسب سود از نوسانات قیمتی، از طریق قراردادن دستورهای خرید و فروش با بازه‌هایی مساوی از یک قیمت می‌باشد.

در این شیوه معامله، تریدر با  قرار دادن دستورات خرید و فروش در سطوحی از پیش تعیین ‌شده در بالا و پایین یک قیمت پایه ، کسب سود می‌کند. این شبکه‌ها می‌توانند به‌منظور کسب سود از روندهای بازار و یا حالت رنج در بازار مورد استفاده قرار گیرند.
به‌منظور کسب سود در روندها، دستورات خرید باید در بازه‌هایی در بالای قیمت پایه، و دستورات فروش نیز باید در بازه‌هایی در پائین قیمت پایه قرار گیرند.
به‌منظور کسب سود از بازارهای در حالت رنج، دستورات خرید باید با بازه‌هایی در زیر قیمت پایه، و دستورهای فروش در بازه‌هایی در بالای قیمت پایه قرار گیرند.

دو روش اجرای استراتژی معاملاتی گرید:

 • معامله در جهت روند: این استراتژی زمانی موثر است که قیمت در جهت مشخصی حرکت می‌کند. در این روش، اوردر خرید بالاتر از قیمت پایه، و اوردر فروش زیر قیمت پایه قرار می‌گیرند.
 • معامله در خلاف جهت روند: این استراتژی بیشتر در بازارهای خنثی کاربرد دارد. اوردر فروش در بالای قیمت پایه قرار می‌گیرد و سفارشات خرید پایین‌تر از آن.

طریقه انجام معاملات گرید:

 1. ورود

پس از ورود به سایت Binance ، از طریق قسمت  “Derivatives” وارد بخش USDⓈ-M Futurest شوید، بر روی گزینه “Grid Tranding” کلیک کنید تا وارد بخش معاملات گرید شوید.

https://www.binance.com/en/futures/BTCUSDT
 1. وارد کردن تنظیمات معاملات گرید

کوینی که می‌خواهید استراتژی بر روی آن اجرا شود را انتخاب کنید. پارامترهای شبکه را تنظیم کرده، روی “Create” کلیک کنید، سپس برای شروع معاملات گرید، تنظیمات را تأیید کنید.

گرید تریدینگ
تنظیمات گرید تریدینگ
گرید تریدینگ
تنظیمات گرید تریدینگ

لطفا توجه کنید که شرایط زیر ممکن است باعث عدم ایجاد شبکه شود:

 • وقتی همان لحظه گرید دیگری درحال فعالیت روی کوین است.
 • وقتی بر روی کوین مورد نظر سفارشات باز دارید.
 • وقتی در حالت پوشش ریسک هستید، لطفاً حالت خود را به حالت یک طرفه تنظیم کنید.
 • وقتی بیش از حد مجاز معامله کرده باشید، مقدار کل معاملات شبکه و کارکرد محدود آن 10 است.
 1. مکانیسم معاملات گرید

 • Grid trigger (راه‌انداز شبکه) (اختیاری)

(بخش 10 و 11 تصویر)

کاربران می‌توانند بلافاصله لیمیت اوردرها را تنظیم کنند، یا تا رسیدن قیمت بازار به یک محدوده خاص صبر کرده و سپس اقدام کنند. اوردر شبکه وقتی راه‌اندازی می‌شود که قیمت تریگر انتخابی افزایش یا کاهش داشته باشد.

 • Initial structure (ساختار اولیه)

(بخش 1، 2، 3، 4 و 6 تصویر)

ساختار اولیه، تعیین یک سطح قیمت با توجه به آخرین قیمت بازار (خرید، فروش، قیمت متوسط) است. اوردر لیمیت فروش را به قیمتی بالاتر از قیمت بازار قرار دهید. و اوردر سقف خرید را به قیمتی کمتر از قیمت بازار بگذارید. سپس منتظر بمانید تا به قیمت مورد نظر برسد.

توجه داشته باشید که تعداد لیمیت اوردرها یکی بیشتر از تعداد شبکه است. زیرا هیچ قیمتی ثابت نمی‌ماند. آخرین قیمتی که در بازار وجود دارد، دستور اولیه است که در انتظار اجراست.

 • Open position 

باز کردن یک پوزیشن منوط به این است که جهت بازار در نزدیکی سطح قیمتی انتخاب شده نوسان کند. معامله بعد از ساختار اولیه صورت می‌گیرد. نیاز به عملیات خاصی برای این فرایند نیست.

 •  Grid Update 

به روزرسانی شبکه به این معناست که هربار قیمت به لیمیت اوردر مشخص شده می‌رسد، به روز می‌شود. قیمت سفارشی که اخیرا اجرا شده، درواقع همان قیمتی است که پر نشده. سپس اوردرهای خرید یا فروش با توجه به پارامترهای تعیین شده دوباره پر می‌شوند، بنابراین تعداد لیمیت اوردرها در شبکه حفظ می‌شود.

 • Stop trigger  (اختیاری)

(بخش 12 تصویر)

کاربران می‌توانند به صورت دستی پوزیشن را ببندند یا استاپ تریگر (Stop Trigger) تنظیم کنند. استاپ تریگر یعنی وقتی قیمت بازار از استاپی که برای بالای لیمیت گذاشته شده، بالاتر می‌رود یا از استاپی که برای پایین لیمیت گذاشتید کمتر می‌شود، دیگر از روند نوسانی پیروی نمی‌کند، در نتیجه شبکه فعالیت خود را متوقف می‌کند.

 • Cancellation (لغو)

(بخش 13 و 14 تصویر)

پس از توقف شبکه، در این بخش کاربران می‌توانند تمامی اوردرها را به صورت دستی یا اتوماتیک کنسل کنند.

سه سناریوی اصلی معامله

باز کردن معاملات با استراتژی گرید، 3 سناریوی مختلف ایجاد می‌کند. که دو سناریو به نفع معامله‌گر است. اما سناریوی سوم برای معامله‌گر زیان‌آور است.

 • در اولین سناریو، بازار در جهت معاملات حرکت می‌کند. در نتیجه تمام دستورات حد سود فعال می‌شود. بعد از این فرمان، بقیه دستورات باقی‌مانده را به طور دستی بسته می‌شود.
 • در سناریوی دوم، پس از اجرای معاملات، با فعال شدن دستورات، حد سود بسته می‌شود.
 • در سناریوی سوم، پیش از اینکه معامله در سود بسته شود، بازار تغییر جهت می‌دهد. در نتیجه حد سود در برخی از معاملات عمل نمی‌کند و برخی معاملات باز می‌مانند و رفته رفته ضرر معاملات بیشتر می‌شود.

نتیجه گیری درباره استراتژی معاملات گرید:

از آنجایی که کاربرد اصلی این سیستم در بازارهای پر نوسان است، با اکثر متدهای معاملاتی تفاوت دارد. همچنین استفاده از این سیستم به مهارت خاصی برای تحلیل‌ نیاز ندارد. و در یادگیری الگوریتم سازی به معامله‌گران مبتدی کمک زیادی میکند. موثرترین استراتژی معاملاتی گرید، استراتژی است که اجازه می‌دهد تا یک رویکرد منعطف برای ارزیابی مجدد عرض کانال، بازه‌ها، قیمت پایه و حداکثر تعداد سفارشات ایجاد شود. هنگام استفاده از این استراتژی، رعایت قوانین مدیریت سرمایه اهمیت بالایی دارد.

 

 

9
1
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  بلیده یی
  9 ماه ago

  بسیارعالی

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  1
  0
  نظر خود را بنویسید !x