ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟
0

ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟

بازدید : 2226

پاتریک بیرن (Patrick M. Byrne)، مدیر عامل Overstock، در مورد اهمیت STO ها گفت: «شور و هیجان ICO در سال گذشته یک زباله سمی از دارایی های مالی ایجاد کرد. برای من، دنیای ICO مانند بودجه‌ی از میان‌برداری انباشته‌های مواد سمی است. آنچه ما در حال توسعه آن هستیم سازوکاری است تا راهی قانونی برای پیشبرد و ایجاد هرگونه زباله سمی جدید وجود نداشته باشد». حال، STO ها چیستند و چگونه کار می کنند؟ بیایید در این مقاله با مقایسه STO و ICO اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

مطلب مفید: عرضه توکن اوراق بهادار (STO) چیست؟

ظهور ICO ها

وقتی ICO برای اولین بار شروع به کار کرد، انقلابی در مفهوم تامین بودجه عمومی و فروش ایجاد کرد. معمولاً در IPO یا عرضه اولیه عمومی، یک شرکت باید مدارک زیادی را ارائه دهد تا واجد شرایط فروش عمومی باشد. با این حال، ICO با اجازه دادن به توسعه دهندگان برای جمع آوری میلیون ها دلار در ازای فقط یک وایت پیپر، این سیستم را دگرگون کرد.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

عملکرد ICO

ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟
ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟

مرحله 1: ایجاد شور و اشتیاق و ایجاد وایت پیپر

در مرحله اول، توسعه دهندگان قصد خود را از ایجاد این پروژه برای ایجاد هیجان و علاقه به پروژه اعلام خواهند كرد. این مرحله بسیار مهم است زیرا اولین تاثیر بسیار مهم است.

سپس، توسعه دهندگان یک وایت پیپر ایجاد می‌کنند.

وایت پیپر سندی است که توسط توسعه دهندگان صادر می‌شود و پروژه آنها و ویژگی‌های خاص آن پروژه را شرح می‌دهد. این اقدام، پروژه را برای سرمایه گذاران بالقوه جذاب می‌کند.

اگرچه درست است که قرار است وایت پیپر ابزاری برای فروش و بازاریابی باشد، اما به هیچ وجه به اندازه بروشور یا نامه فروش، نمیتواند جذاب باشد. وایت پیپرها به صورت آکادمیک نوشته می شوند و هدف خاص آن این است که سرمایه‌گذاران را با نشان دادن پتانسیل و ویژگی‌های پروژه ترغیب کنند. هدف آنها صرفاً ارائه‌ اطلاعات است.

پس از آن، آن‌ها وایت پیپر را از طریق اعضای برجسته جامعه بلاک چین اجرا می‌کنند تا از آن‌ها حمایت شود. دریافت این پشتوانه بسیار مهم است زیرا اینجاست که آن‌ها اعتبار مورد نیاز برای پیشبرد پروژه را کسب می‌کنند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

مرحله 2: تولید توکن

اکنون، آن‌ها باید توکن‌هایی را که می‌خواهند با بیت کوین یا اتریوم مبادله کنند، ایجاد کنند. توسعه دهندگان باید در مورد محدودیت تعداد توکن‌ها و مبلغی که می‌خواهند برای هر رمز دریافت کنند تصمیم بگیرند.

معمولاً در ابتدای ICO قیمت این توکن ها بسیار پایین است. تعیین محدودیت برای تعداد توکن‌ها ضروری است. زیرا داشتن عرضه محدود توکن به طور خودکار تقاضای آنها را افزایش می‌دهد (طبق قانون عرضه و تقاضا).

همراه با محدودیت تعداد توکن‌های صادر شده، توسعه‌دهندگان باید در مورد مدت زمانی که می‌خواهند ICO خود را نگه دارند تصمیم بگیرند. انتخاب زمان و مدت زمانی که برای آن اجرا می‌شود بسیار مهم است. در کنار آن، آن‌ها همچنین باید در مورد سقف مبلغی که در نظر بگیرند تصمیم بگیرند.

پس از تصمیم‌گیری درباره همه این موارد، توسعه دهندگان بستری را انتخاب می‌کنند که بتوانند ICO خود را تبلیغ کنند.

مرحله 3: فروش

ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟
ICO یا STO؟ عرضه توکن اوراق بهادار بهتر است یا عرضه اولیه سکه؟

اگر کسی بخواهد توکن‌ها را بخرد مقدار مشخصی اتر را به آدرس فروش می‌فرستد. وقتی تأیید کردند که این معامله انجام شده است، مقدار متناظر توکن دریافت می شود. از آن‌جا که همه چیز غیرمتمرکز است، ICO اگر توزیع مناسبی داشته باشد و اکثریت قسمت اصلی آن متعلق به یک نهاد نباشد، موفقیت محسوب می‌شود.

در سال 2017 ، ICO ها 5.6 ​​میلیارد دلار سرمایه جمع کردند در حالی که در سال 2018، بالغ بر 20 میلیارد دلار سرمایه شد.

مشکل ICO و برتری STO

جایی که دود هست آتش هم هست.

ICO ها آنقدر پول جمع کرده‌اند که به طور چشمگیری جذب بسیاری از کلاهبرداران نیز شده‌اند. در حقیقت‌، تعداد ICO های کلاهبردار و ساختگی آنقدر زیاد شده است که بر ارزش کلی بازار جهانی ICO تأثیر گذاشته است.

از آنجا که الزامات واقعی برای ایجاد ICO وجود ندارد، به معنای واقعی کلمه برای هرکسی بسیار آسان است که یک وایت پیپر جذاب ایجاد کند و میلیون‌ها دلار با کمترین پاسخگویی جمع کند.

بیشتر این کلاهبرداری ها در دسته های زیر قرار می گیرند:

  • Schemes Ponzi: بیتکانکت(‌ Bitconnect) یکی از بدنام ترین طرح‌های Ponzi در تمام دوران‌ها بود. طرح Ponzi مشابه یک طرح هرمی است که در آن برای سرمایه‌گذاران قدیمی بازدهی ایجاد می کند. مشروط بر اینکه سرمایه گذاران جدیدی را به دست آورند. نوید می‌دهد که نرخ بازگشت بالایی با ریسک کم و بدون خطر وجود دارد.

طرح Ponzi یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کلاهبرداری است. البته این طرح‌ها دیگر برای ما شناخته شده‌اند. با این حال سرمایه‌گذاران همچنان طعمه این طرح‌ها می‌شوند.

  • Running Front: در این حالت، یک شرکت یا فرد قبل از اینکه سرمایه‌گذار دیگری فرصت این کار را پیدا کند، سهم بزرگی از توکن‌ها را خریداری می‌کند. لحظه‌ای که قیمت توکن‌ها بالا می‌رود، آن‌ها بلافاصله کل سهم‌شان را می‌فروشند.
  • Pump و dump: این اتفاق زمانی می افتد که گروهی از تریدرها برای خرید یک توکن و پیشبرد فروش همه آن‌ها در صرافی‌ها، با هم درگیرشوند. این یکی از رایج‌ترین کلاهبرداری ها در دنیای رمزنگاری است که “Pump and dump” نامیده می‌شود.
  • Washed Trades: در این حالت ، گروهی از سرمایه گذاران برای ایجاد توهم نقدینگی دارایی، فقط توکن‌های تجاری را بین خود نگه می‌دارند.

در مجموع، دنیای ICO چیزی شبیه «غرب وحشی» بوده است. البته تا کنون ما داستان‌هایی از موفقیت‌های شگفت‌انگیزی مانند Ethereum ICO داشته‌ایم. در حالی که کلاهبرداری های صریح مانند Bitconnect را نیز تجربه کرده‌ایم.

با این حال، برای حفظ منافع سرمایه‌گذاران، مقرراتی وارد بازار شده است. این مقررات نوع جدیدی از توکن را ایجاد کرده‌اند تا صادرکنندگان توکن نسبت به عملکرد خود بیشتر پاسخگو باشند. این پیشنهادات به عنوان عرضه توکن‌های اوراق بهادار شناخته می‌شوند.

 STO ها

STO ها، مانند ICO ، ابزار جمع‌آوری کمک مالی هستند. با این حال، آن‌ها مقررات خاصی دارند که صادر کنندگان توکن را مسئول اقدامات خود می‌داند. برخلاف توکن‌های نرم افزاری عادی، STO ها «توکن‌های اوراق بهادار» تولید می‌کنند که دارایی های دیجیتالی در زمان واقعی هستند و در محدوده قانونی کار می‌کنند.

بنابراین، برای درک STO ها، باید بررسی کنید که توکن اوراق بهادار چیست.

هنگامی که انتظار سود از تلاش دیگران وجود دارد، یک توکن تحت عنوان توکن اوراق بهادار طبقه بندی می‌شود. اگر ICO از مقررات خاصی پیروی نکند، مجازات می‌شود. با این حال، اگر تمام مقررات به درستی رعایت شده باشند، این توکن‌ها موارد استفاده فوق العاده قدرتمندی دارند.

توکن اوراق بهادار= قرارداد سرمایه‌گذاری

در اصل، توکن اوراق بهادار یک قرارداد سرمایه گذاری است که نشان دهنده مالکیت قانونی دارایی فیزیکی یا دیجیتال مانند املاک و مستغلات ، ETF و غیره است. این مالکیت باید در بلاکچین تأیید شود.

پس از تأیید مالکیت، دارندگان توکن اوراق بهادار می‌توانند:

  • توکن‌های آن‌ها را برای دیگر استفاده کنند
  • از آن‌ها به عنوان وثیقه برای وام استفاده کنند
  • آن‌ها را در کیف پول‌های مختلف ذخیره کنند

ارزش واقعی توکن‌های اوراق بهادار در این است که چگونه آنها می‌توانند معنای «مالکیت» را به طور کامل بازتعریف کنند. آن‌ها می‌توانند دارایی‌ها را به صورت دموکراتیک بین مردم در سراسر جهان توزیع کنند.

جمع بندی – مقایسه نهایی STO و ICO

اگر تجارت خود را به طور موثر و از طریق بستر STO به بازار عرضه كنید، می‌تواند ابزاری فوق العاده قدرتمند و موثر برای جذب سرمایه باشد. اما برای ICO نیز همین است؟ بله، اما به این فکر کنید: از آنجا که STO باید قوانین زیادی را طی کند، مطمئناً می‌دانید که سرمایه‌گذاری شما در دستان شماست.

یک سرمایه‌گذار ICO از طریق استفاده از سیستم عامل شرکت یا افزایش ارزش توکن، سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود را بدست می‌آورد. با این حال، ارزش سرمایه‌گذاری یک سرمایه گذار STO مستقیماً با ارزش شرکت گره خورده است. آنها در آینده جریان نقدی کسب می کنند و سود سهام بالقوه یا هرگونه حق رأی بالقوه را که همراه با اوراق بهادار باشد به دست می‌آورند.

از آنجا که توکن‌های اوراق بهادار توسط دارایی های خارجی پشتیبانی می‌شوند، به محض صدور به آنها ارزش می‌دهد. از طرف دیگر، توکن‌های کاربردی با صرف سوداگری ارزش کسب می‌کنند. تا زمانی که بستر توسعه یافته بر پایه آن ساخته شود.

ICO بیشتر شبیه Kickstarter یا یک کمپین “Go fund me” است. در حالی که اوراق بهادار یا همان STO ها بیشتر به سهام حرفه‌ای شباهت دارند. وقتی که صحبت از سرمایه‌گذاری جمعی می‌شود STO می‌تواند به طور جدی تصویر بازار کریپتو را بهبود بخشد. آن‌ها می‌توانند لیست‌های سیاه و سفید اختصاصی ایجاد کنند که به کمک به مبارزه با پولشویی و نیازهای نظارتی مشتری شما کمک می‌کنند.

توکن‌های اوراق بهادار به اوراق بهادار واقعی متصل هستند. به همین ترتیب، آنها بسیار پایدارتر و معتبرتر از ICO هستند. از آنجا که توکن‌های اوراق بهادار هستند، در آینده از مداخله دولت لطمه‌ای نخواهند دید.

توکن اوراق بهادار چیست؟

توکن اوراق بهادار با توکنیزه کردن سهام یک شرکت، شکل دیجیتال اوراق بهادار سنتی را با استفاده از فناوری بلاک چین ارائه می‌کنند. لذا توکن اوراق بهادار نمایانگر سهام یک فرد در یک پروژه یا شرکت است.

ICO چیست؟

ICO روشی برای به دست آوردن سرمایه مورد نیاز توسعه پروژه‌های ارز دیجیتال و بلاک چین است. در این روش، تیم توسعه، توکن‌هایی را بر بستر یک بلاک چین ساخته و آن‌ها را با قیمتی نازل به سرمایه گذاران اولیه می‌فروشد.

STO چیست؟

STO ها، مانند ICO، ابزار جمع‌آوری کمک مالی هستند. با این حال، آن‌ها مقررات خاصی دارند که صادر کنندگان توکن را مسئول اقدامات خود می‌داند. برخلاف توکن‌های نرم افزاری عادی، STO ها «توکن‌های اوراق بهادار» تولید می‌کنند که دارایی های دیجیتالی در زمان واقعی هستند و در محدوده قانونی کار می‌کنند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x