دیپر نتورک (Deeper Network) چیست؟ اینترنت امن‌تر و خصوصی‌تر
0

دیپر نتورک (Deeper Network) چیست؟ اینترنت امن‌تر و خصوصی‌تر

بازدید : 113

دیپر نت ورک ( Deeper Network) نخستین شبکه بلاکچین غیر متمرکز برای ارائه اینترنت امن، خصوصی و منصفانه است. شرکت دیپر نتورک ( .Deeper Network Inc ) در سال 2019 با هدف استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای بهبود شرایط کاربران اینترنت تاسیس شد. این شرکت علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های وب 3، می‌خواهد با ارائه درگاه، دسترسی همه کاربران به وب 3 را امکان پذیر کند. زنجیره دیپر (Deeper Chain) یک پلتفرم قرارداد هوشمند کاملا غیرمتمرکز است که بر اساس مکانیزم اجماع اثبات اعتبار اداره می‌شود. این پلتفرم، علاوه بر  امنیت و کارایی بالا، از لحاظ مصرف انرژی کم هزینه و مقرون به صرفه است. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد و مزایای Deeper Network با فکت‌کوینز همراه باشید.

معرفی دیپر نتورک (Deeper Network)

دیپر نتورک با هدف ایجاد یک شبکه همتا به همتای (P2P) جهانی به منظور تسهیل امور کاربران اینترنتی و ارائه نسل بعدی وب 3، دو موضوع؛ امنیت شبکه و اقتصاد اشتراک‌گذاری اطلاعات را با بلاکچین ادغام کرده است. در ادامه برخی فناوری‌های مورد استفاده دیپرنتورک به اختصار مرور و بررسی می‌شوند.

شبکه خصوصی غیرمتمرکز دیپر نتورک ( Decentralized Private Network )

DPN برگرفته از عبارت «Decentralized Private Network» و به معنای شبکه خصوصی غیر متمرکز است. DPN یک شبکه اشتراک‌گذاری پهنای باند غیرمتمرکز همتا به همتا (P2P) است. هدف این شبکه تضمین حریم خصوصی و جلوگیری از سانسور است.
در این شبکۀ بدون سرور و توزیع شده، داده‌های کاربر هرگز قابلیت ثبت، افشا، هک یا فراخوانی ندارند. همه اپراتورهای نودها می‌توانند یک کلاینت (مشتری) یا یک سرور باشند. اپراتورها در ازای تامین پهنای باند برای شبکه، پاداش استخراج دریافت می‌کنند. تعیین مشوق برای استخراج موجب قدرت بیشترِ شبکه در مقایسه با مدل‌های سنتی شبکه‌سازی P2P می‌شود.

شبکه خصوصی غیر متمرکز دیپر نتورک
شبکه خصوصی غیرمتمرکز ( Decentralized Private Network )

وب غیرمتمرکز دیپر نتورک (Decentralized Web)

دیپر نتورک ( Deeper Networ ) با استفاده از DNSهای غیرمتمرکز دیپر ( dDNS ) و CDN غیرمتمرکز دیپر (dCDN) سرویس‌های زیرساخت وب 3 را تشکیل می‌دهد. معماری DNS موجبِ ایمن‌تر شدن آدرس‌های IP و جستجوهای اینترنتی می‌شود. درحقیقت، معماری متمرکز DNS باعث آسیب‌پذیری اینترنت و پایدار در برابر سانسور و حملات می‌شود.

اما بالعکس سرویس‌های زیرساخت غیرمتمرکز DNS به دموکراتیک شدن و آزادی بیشتر اینترنت کمک می‌کند. از طرف دیگر، CDN با ذخیره محتوا در فضای ابری، سرعت مرور در وب را افزایش می‌دهد. CDNهای غیرمتمرکز، دسترسی سریعتر به محتوای فضای کش را امکان‌پذیر می‌کند.

خدمات وب غیرمتمرکز (Decentralized Web Services)

ساختار غیرمتمرکز DNS باعث شکل‌گیری یک اینترنت دموکراتیک‌تر می‌شود و از کنترل یا سانسور اینترنت جلوگیری می‌کند. از توکن DPR می‌توان برای خرید نام‌های دامنه غیرمتمرکز به صورت ناشناس در زنجیره دیپر (Deeper chain) استفاده کرد. مالکان دامنه به جای اجاره دامنه از طریق ICAAN، می‌توانند مالکیت کامل دامنه را بر عهده داشته باشند.

همچنین، صاحبان دامنه می‌توانند به منظور ثبت امضای دیجیتال از توکن DPR برای خرید کلیدهای رمزنگاری استفاده کنند. در این صورت، نیاز به استفاده از اشخاص ثالث از بین می‌رود. کاربران می‌توانند با استفاده از توکن DPR به ارائه دهنده منابع در شبکه غیرمتمرکز CDN تبدیل شوند تا به‌این‌ترتیب دسترسی سریعتری به محتوای ذخیره شده فراهم شود.

مطلب مفید: مزایای اصلی و عمده وب 3.0 ؛ بهترین توکن های وب 3 کدامند؟

وب غیر متمرکز دیپر نتورک
خدمات وب غیرمتمرکز (Decentralized Web Services)

ذخیره dAPPها و گیت‌وی غیرمتمرکز ( Decentralized Gateway and dAPP Store )

سخت‌افزار دیپر با نام دیپر کانکت ( Deeper connect ) یک درگاه غیرمتمرکز برای وب 3 است. تمرکززدایی به این معنا است که هیچ کس نمی‌تواند بر کل شبکه تسلط داشته باشد. کاربران سخت افزار دیپر کانکت ( deeper Connect  ) نه تنها می‌توانند به سرویس‌های مختلف این شبکه غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند، بلکه می‌توانند به طور یکپارچه به نرم‌افزارهای مختلف dAPP اشخاص ثالث از قبیل؛ سرویس‌های ذخیره‌سازی غیرمتمرکز در اکوسیستم پولکادات ( Polkadat ) یا دیفای ( DeFi ) هم دسترسی پیدا کنند.

آیفون برای کاربران موبایل یک درگاه 2.0 ارائه کرده است و دیپر کانکت قصد دارد درگاه وب 3 را در اختیار تمام کاربران سراسر جهان قرار ‌دهد.

زیرساخت وب 3  در دیپر نتورک
ذخیره dAPPها

شبکه خصوصی غیرمتمرکز- اشتراک‌گذاری پهنای باند P2P

کاربران این شبکه می‌توانند در ازای اشتراک‌گذاری پهنای باند، توکن‌های DRP را به دست‌آورند و بابت مصرف پهنای باند توکن‌ DRP پرداخت کنند. مدل‌های سنتی شبکه P2P به دلیل عدم ارائه مشوق‌های اقتصادی کارآمد نمی‌توانند عملا تعادلی میان استفاده از پهنای باند و مصرف برقرار کنند. دیپر نتورک در مقایسه با شبکه‌های سنتی همتا به همتا، کاربران را به تامین پهنای باند شبکه تشویق می‌کند. درنتیجه شبکه برای همه کاربران بهتر و کارآمدتر می‌شود.

مطلب مفید: پروتکل اینترنت کامپیوتر به دنبال ادغام با بیت کوین و اتریوم است

سرویس‌های امنیت سایبری غیرمتمرکز (Decentralized Cyber Security Servics)

هر نود، یک فایروال نسل بعدی (NGFW) است که از طریق اسکن شبکه مانع حملاتی از قبیل؛ حملات سرریز، حملات تزریق و حملات انکار سرویس می‌شود. در صورت لزوم، می‌توان از DPR برای خرید نودهای شبکه دیپر به عنوان فایروال ابری برای پنهان کردن آدرس IP و جلوگیری از حملات مختلف شبکه استفاده کرد.

وب‌سایت‌های مختلف می‌توانند بدون هیچگونه نگرانی در مواردی همانند؛ اسکن شدن، مسدود شدن یا قرار گرفتن در برابر حمله از هاست زیرساخت دیپر نتورک استفاده کنند و روی این شبکه قرار بگیرند. همچنین، از شبکه دیپر نتورک می‌توان برای به روزرسانی سیستم‌عامل AtomOS، آپدیت پایگاه تهدیدها و خدمات اشتراک امنیت استفاده کرد. از طرف دیگر، کاربران شبکه می‌توانند در ازای مشارکت در تامین امنیت شبکه مانند؛ کشف و گزارش رفتارهای مخرب، توکن DRP را به دست آورند.

مطلب مفید: تکنولوژی ترکیب اینترنت اشیا و بلاک چین

سرویس‌های غیرمتمرکز گیت وی و ذخیره dAPP ها

دیپر (Deeper) پلتفرمی برای ارائه نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است. توسعه دهندگان شخص ثالث برای آنکه بتوانند از هاست اکوسیستم Deeper برای نرم افزارهای غیرمتمرکزشان (dAPP) استفاده کنند، باید مقدار مشخصی از توکن‌های DPR را استیک کنند. در‌عین‌حال، نرم‌افزارهای غیرمتمرکز شخص ثالث باید با فراهم کردن شرایط، توکن DPR را به عنوان ابزار پرداخت بپذیرند.

توکنومیک دیپر نتورک

  • 60 % متعلق به جوایز استخراج توکن
  • 20% برای طرح‌های توسعه  
  • 5% متعلق به فروش عمومی
  • 5% برای فروش خصوصی
  • 10% برای تیم پروژه

مطلب مفید: آشنایی با مفهوم توکنومیک در حوزه کریپتوکارنسی ها

توکنومیک Deeper Network
توکنومیک Deeper Network

سیستم عامل AtomOS

AtomOS، نخستین سیستم عامل شبکه بدون قفل در جهان است که با محوریت دو فاکتور سرعت و امنیت ساخته شده است. این سیستم‌عامل برای پردازش از فناوری zero-copy استفاده می‌کند. به این ترتیب، بسته‌های داده به طور مستقیم از دستگاه‌های شبکه خوانده می‌شوند.

در نتیجه، در مقایسه با سیستم عامل‎های سنتی مانند لینوکس (Linux) و فیری‌بی‌اس‌دی (FreeBSD) سرعت ارسال بسته‌های دیتا چندین برابر می‌شود. همچنین، سیستم عامل AtomOS با ارائه یک فایروال 7 لایه، بر اساس نیازهای سخت‌افزاری، بسته‌های داده را با سرعت بالا فیلتر می‌کند.  

مطلب مفید: امنیت بلاک چین؛ مصاحبه ویدیویی با سید ضیا صدر، بیتکوینر و پژوهشگر حوزه بلاکچین

زنجیره دیپر ( Deeper Chain  )

یک بلاکچین عمومی غیرمتمرکز از طریق چهارچوب سابستریت ( Substrate ) پیاده‌سازی و اجرا می‌شود. زنجیره دیپر (  Deeper Chain) علاوه بر امنیت و کارآمدی بالا، مصرف انرژی پایینی دارد. دیپر چین ( Deeper Chain ) از دو لایه تشکیل شده است؛ لایه بالایی متشکل از صدها نود اعتبارسنج است و نودهای دیپر امنیت آن را تضمین می‌کنند. لایه پایینی به نام لایه دیپر (Deeper Layer) از نودهای دیپر متصل همتا به همتا تشکیل شده است.

نودهای دیپر یا همان ماینرها در ازای اشتراک‌گذاری پهنای باند در شبکه، پاداش استخراج دریافت می کنند. توزیع این پاداش منجر به مشارکت بیشتر و بهتر شدن شبکه می‌شود. تشکیل این حلقه بسته، موجب افزایش امنیت کل شبکه می‌شود. مکانیزم اجماع اثبات اعتبار ( PoC ) شبکه دیپر باعث تضمین امنیت در برابر تهدیدات رایج شبکه مانند؛ سیبل ( Sybil )، اکلیپس ( Eclips ) و حملات 51 درصدی می‌شود.

مطلب مفید: اثبات اعتبار سهام (POSA) چیست؟

امکانات شبکه دیپر
زنجیره دیپر ( Deeper Chain  )

مکانیزم اثبات اعتبار ( Proof of Credit )

اثبات اعتبار در ارزهای دیجیتال، یک سیستم اعتباری است که از زندگی روزانه تقلید می‌کند. مکانیزم اثبات اعتبار، ضامن تمرکززدایی است چراکه تمام مشارکت کننده‌های شبکه فرصت برابری برای مشارکت و کسب پاداش دارند. اثبات اعتبار ( PoC ) شبیه به مکانیزم اثبات سهام (Proof of Stake ) است اما قدرت رای اعتبارسنج‌ها وابسته به تعداد توکن‌های استیک شده و امتیازهای اعتباری واگذار شده است.

به عبارت دیگر، تحت این شرایط شبکه در برابر سلطه نهنگ‌ها مقاوم می‌شود و از تسلط یک طبقه بر طبقه دیگر جلوگیری می‌شود. مکانیزم اثبات اعتبار این امکان را برای دستگاه‌های دیپر به وجود می‌آورد تا از طریق اشتراک‌گذاری پهنای باند و منابع محاسباتی کم هزینه، توکن‌های DPR را استخراج کنند. توان ماینرهای دیپر چین (Deeper Chain) 15 وات است که در مقایسه با ماینرهای سنتی مانند ایسیک و GPU به مقدار قابل توجهی پایین‌تر است.

پروتکل Trident

پروتکل Trident، یک پروتکل ارتباطی غیرمتمرکز و مشترک بر اساس بلاکچین است. این پروتکل موجب حذف سانسورها، امنیت انتقال داده، افزایش حداکثری استفاده از پهنای باند شبکه، کاهش تاخیر در پروسه انتقال بسته‌های داده می‌شود. این مزیت‌ها به لطف یکپارچه سازی کارآمد و موثر فناوری‌های شبکه ازقبیل؛ نفوذ اینترنت، رمزگذاری داده، کاموفلاژ پروتکل و کنترل ازدحام لایه حاصل شده است.

محصولات پلتفرم دیپر نتورک

Deeper Network سخت افزاری به نام دیپر کانکت ( Deeper Connect ) دارد. این سخت افزار را می‌توان یک راه‌حل همه‌کاره مبتنی بر بلاک‌چین دانست که به معنای واقعی آزادی اینترنت را فراهم می‌کند. این سخت‌افزار یک ریگ ماینینگ کارآمد برای توکن‌های DPR با حداکثر توان 15 وات است و به این ترتیب ماینرها می‌توانند با ماینرهای ASIC و GPU خداحافظی کنند.

مطلب مفید: بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین در سال 2022 کدام است؟

دیپر کانکت (Deeper connect)
محصولات پلتفرم deeper Network

نقشه راه Deeper Network

سه ماهه اول سال 2022:

  • آغاز رویدادهای آفلاین تبلیغات Deeper Connect، توسعه نودهای پایه و پیشرفته ماینینگ به Deeper Chain ، انتشار فرستنده و گیرنده وای فای، لانچ سرویس‌های بازار IP روی Deeper Chain.

سه ماهه دوم سال 2022

  • آغاز به کار اکوسیستم دیفای که شامل ییلدفارمینگ ( Yield Farming ) و مبادله NFT می‌شود. ادامه توسعه 200 درصدی نودهای دیپر چین و پشتیبانی از حالت روت وای فای.

سه ماهه سوم سال 2022

  • راه‌اندازی تبلیغات غیرمتمرکز روی Deeper Chain، ارتقا پروتکل نقطه‌به‌نقطه از طریق اترنت Ethernet برای پشتیبانی از روترهای وای فای و توسعه یک موتور تشخیص مزاحم با هدف افزایش امنیت شبکه.   

شرکا و همکاری‌ها با پلتفرم Deeper Network

شرکای دیپر نتورک
شرکا Deeper Network

همانطور که شاهده می‌کنید شرکای این پروژه برندهای به نام و مشهوری همچون کوین تلگراف و پولکادات هستند. نظر شما در مورد این پروژه چیست؟ نظرات و پیشنهادادتان در رابطه با تجربه خود از این پروژه کریپتویی را با ما در میان بگذارید.
اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x