تعرفه گمرک دستگاه استخراج ارز دیجیتال در ایران | تعرفه گمرک ماینر
0

تعرفه گمرک دستگاه استخراج ارز دیجیتال در ایران | تعرفه گمرک ماینر

بازدید : 3553

تعرفه گمرک دستگاه رمز ارز در ایران

تا خرداد امسال، طبق اعلام معاون فنی گمرک تاکنون واردات حدود ۱۰.۲ میلیون دلار دستگاه استخراج بیت کوین با ردیف تعرفه مشخص در گمرک ثبت شده است.

طبق اخبار منتشر شده از ایسنا، از سال گذشته تاکنون حدود ۲۰ هزار دستگاه استخراج با مجموع وزن ۱۵.۲ تن در ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۲۰ وارد کشور شده است.

ارونقی با اعلام اینکه قیمت تمامی دستگاه‌های وارد شده حدود ۱۰.۲ میلیون دلار بوده. اضافه کرد که این دستگاه‌ها عمدتا از کشور چین وارد شده. و با ارز نیمایی از طریق حواله ارزی و بعضا برات تامین ارز شده. و دارای ثبت سفارش و کد تائید منشأ ارز هستند.

او ارزش گمرکی واردات این دستگاه‌ها را حدودا ۴۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

در همان زمان سردار محمدرضا مقیمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا، در مصاحبه خود اعلام کرد که از زمان مقابله با استخراج غیرمجاز تاکنون، بیش از 70,000 دستگاه استخراج رمز ارز در ایران کشف و ضبط شده است.

سال 1397 و 1398:

طبق بخشنامه صادره در سال ۱۳۹۷ و مصوبه هیات وزیران، فهرست ۳۲۴۳ ردیف تعرفه‌های کالایی ورود این کالاها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیاز به مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت نداشت. بر این اساس گمرکات ورودی نیز از این ردیف تعرفه‌ها از جمله ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ که دستگاه استخراج در آن طبقه بندی می‌شد. در هنگام ترانزیت خارجی به مناطق ویژه و آزاد، ثبت سفارش مطالبه نمی‌کردند. با توجه به این مسئله، تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر ردیف تعرفه مشخصی نداشتند.

تعرفه گمرک
تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر ردیف تعرفه مشخصی نداشتند

سال 1399:

تا پایان سال ۱۳۹۸ دستگاه‌های ماینر نیز در ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ قابل طبقه بندی بودند. به همین دلیل ورود آنها به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول ثبت سفارش نبود.

در ادامه گمرک ایران ردیف تعرفه مشخصی برای ماینرها تعریف کرد. از آن پس این دستگاه‌ها با ردیف تعرفه انحصاری ۸۴۷۱۹۰۲۰ ثبت شد. در نتیجه گمرک مقرر کرد که واردات دستگاه‌های استخراج با مأخذ حقوق ورودی 5% است. مشمول مفاد مصوبه هیات وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست. بنابراین از سال گذشته ترانزیت ماینرها در مناطق آزاد نیز نیاز به ثبت سفارش داشت.

معاون فنی گمرک ایران گفته بود:

 اینک ردیف تعرفه انحصاری و مذکور (۸۴۷۱۹۰۲۰) در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹ برای ماینرها تحت عنوان «دستگاه های استخراج رمز ارزها ( ماینر)» با مأخذ حقوق ورودی ۵ درصد ایجاد شده است. در این صورت، این ردیف تعرفه مشمول مفاد مصوبه هیأت وزیران و مصوبات اصلاحی آن برای عدم نیاز به ثبت سفارش برای ورود به مناطق ویژه و آزاد نیست.

در ادامه صحبت‌های ایشان آمده:

بر این اساس ورود ماینرها به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی صرفاً با اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش و رعایت کامل مقررات باید انجام شود. در این خصوص دفتر واردات گمرک ایران بخشنامه لازم را در این خصوص صادر و به گمرکات لازم به ذکر است. در ردیف گمرکی ۸۴۷۱۹۰۹۰، عمدتاً دستگاه‌های کارتخوان، پین پد یا رمزخوان‌ها و برخی دیگر از ابزارهای بانکی قرار می‌گیرند.

با این اوصاف، اینکه در سال‌های اخیر چه تعداد ماینر از ورودی رسمی و چه میزان به صورت غیر رسمی وارد شده مشخص نیست. همچنین تعداد دستگاه‌هایی که قبل از اعلام ردیف تعرفه مشخص برای دستگاه استخراج، در قالب ردیف‌های طبقه بندی دیگر وارد شده در ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است اخیرا در جریان قطعی‌های برق، استخراج بیت کوین و مصرف قابل توجه برق در این زمینه، از عوامل اصلی قطعی‌ها اعلام شده است.

سوالات متداول

  • جواز تاسیس ماینینگ (استخراج رمز ارز) را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کردیم. و قصد واردات ماینر (دستگاه استخراج رمز ارز) را داریم. تعرفه واردات ماینر (دستگاه استخراج رمز ارز) چقدر است؟

کد HS دستگاه بیت کوین ماینر ۸۴۷۱۹۰۲۰ است، که حقوق ورودی آن 5% ارزش و 9% نیز مالیات بر ارزش افزوده دارد. بر اساس ماده 43 قانون امور گمرکی بهتر است که رسماً از گمرک ایران (شهید بهشتی – روبروی پارکینگ مصلی – گمرک ایران – دفتر تعرفه) استعلام تهیه شود.

  • چگونه ماینر وارد کنیم؟

واردات دستگاه ماینر تفاوت خاصی با واردات دستگاه‌های صنعتی دیگر ندارد. به بیان ساده، با طی مراحل زیر میتوانید ماینر وارد کنید:

  • محصول مورد نظر را انتخاب کنید.
  • فروشنده یا تاجر مد نظر را انتخاب کنید.
  • مذاکره و مکاتبات؛
  • اعلام کردن مشخصات کامل خرید به وزارت صنعت
  • خرید کالای مورد نظر و حمل آن به داخل کشور
  • ترخیص کالا و استفاده

دقت کنید همانطور که گفته شد، با اینکه دستگاه‌های ماینر در گمرک ردیف اختصاصی خود را دارند. اما ترخیص آن‌ها منوط به در اختیار داشتن مجوز وزارت صنعت است. در نتیجه، حتما قبل از انجام واردات خود مکاتبات قانونی را به طور کامل انجام دهید. یا برای اینکار از یک شرکت با تجربه کمک بگیرید.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x