آیا بلاک چین امن است؟ – بررسی امنیت بلاک چین
2

آیا بلاک چین امن است؟ – بررسی امنیت بلاک چین

بازدید : 2850

ناشناس بودن در بلاک چین

برای بسیاری از کاربران امنیت بلاک چین به عنوان یک مساله حیاتی مطرح می شود:

یکی از خصوصیات بلاک چین ناشناس بودن (Anonymity) است. ناشناس بودن، راهی کارآمد برای پنهان کردن هویت کاربران است و هویت آنها را خصوصی نگه می دارد.

اگرچه تراکنش های موجود در بلاک چین کاملاً ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی کاربران با امضای دیجیتالی آنها حفظ می شود.

ممکن است این سوال پیش آید که اگر نمی توان فهمید چه کسی بلاک هایی را به بلاک چین اضافه می کند. چگونه می توان به بلاک چین یا شبکه رایانه های پشتیبانی کننده آن اعتماد کرد؟ آیا امنیت بلاک چین تضمین می شود؟

بررسی امنیت و اعتماد در بلاک چین

فناوری بلاک چین مسائل امنیتی (security) و اعتماد را  به چند روش پاسخ می دهد. ما در ادامه به بررسی دو روش می پردازیم.

امنیت

برای حل مشکل امنیت بلاک چین به این مساله توجه داشته باشید که بلاک های جدید همیشه به صورت خطی و به ترتیب زمانی ذخیره می شوند. یعنی همیشه به انتهای بلاکچین اضافه می شوند.

اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید، می بینید که هر بلاک موقعیتی روی زنجیره دارد. این موقعیت ها «ارتفاع بلاک» نامیده می شوند. پس از اضافه شدن بلاک به انتهای بلاک چین، بازگشت و تغییر در محتوای بلاک بسیار دشوار است. به این دلیل که هر بلاک حاوی هش مخصوص به خود است که با هش بلوک قبلی همراه است.

کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود. این کدها اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود، کد هش نیز تغییر می کند. بنابراین ، برای تغییر یک بلاک واحد، یک هکر باید تک تک بلاک های موجود در بلاک چین را تغییر دهد.

آیا بلاکچین امن است؟
آیا بلاکچین امن است؟

اعتماد

برای حل مسئله اعتماد، شبکه های بلاکچین آزمایشاتی را بر روی رایانه هایی که می خواهند به آن بپیوندند و بلاک هایی را به زنجیره اضافه می کنند، اجرا کرده اند.

در این تست ها که «مدل های اجماع (consensus models)» نامیده می شوند، لازم است تا کاربران قبل از مشارکت در یک شبکه بلاک چین، خود را ثابت کنند. یکی از متداول ترین مثالها اثبات کار نام دارد.

اثبات کار ، حملات هکرها را غیرممکن نمی کند ، اما تا حدودی آنها را بی اثر می کند.

اگر یک هکر بخواهد به بلاک چین حمله کند، و امنیت بلاک چین را مختل کند، باید بیش از 50٪ از کل قدرت محاسباتی بلاکچین را کنترل کند تا بتواند سایر شرکت کنندگان شبکه را تحت فرمان خود قرار دهد. با توجه به اندازه فوق العاده بلاکچین بیت کوین، حمله به اصطلاح 51٪ تقریباً ارزش تلاش را ندارد و حد غیرممکن است.

کلام آخر

امنیت در بلاکچین یکی از مهمترین چالش ها رد مواجهه آغازین با این تکنولوژی جهان مدرن است. ایجاد بالانس میان تمرکز زدایی و امنیت، به منظور ایجاد شبکه ارزهای رمزنگاری شده موثر و قابل اعتماد، مهم است. می بینیم که بهره وری از بلاک چین به صورت مداوم گسترش می‌یابد، امنیت بلاک چین نیز به همین صورت رو به رشد و توسعه است تا همگام با پیچیده تر شدن دنیای کریپو پاسخگوی نیازهای جدید باشد.

1
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
حمید
2 سال ago

خلاصه، مفید و عالی

فرشاد کریمی
پاسخ به  حمید
2 سال ago

ممنون ، لطف دارین

بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

2
0
نظر خود را بنویسید !x