قانون گذاری nft ؛ راهنمایی برای ورود مبتدیان به بازار
0

قانون گذاری nft ؛ راهنمایی برای ورود مبتدیان به بازار

بازدید : 72

از سال ۲۰۲۱، رشد و رونق بازار توکن‌های غیرقابل معاوضه (Non-fungible token) که به nft معروف‌اند، رشد بسیار زیادی کرده است. در این سال، حجم بازار nftها حدود ۲۰هزار میلیارد دلار ارزش پیدا کرد. گفته می‌شود که این رقم تا سال ۲۰۲۵ دوبرابر هم خواهد شد. بازار nftها در سکوت و سایه به رشدی به این بزرگی رسید. اما قانون گذاری nft چگونه است؟ در این بستر شلوغ و پرطرفدار، پای قوانین هم به‌میان آمده است؟ در این مقاله از فکت کوینز برایتان درباره این موضوع بیشتر خواهیم گفت.

قانون گذاری nft ها و دنیای تازه‌ای در بستر شبکه‌های زنجیری

مقررات و قوانین nft

کسب‌وکارهایی از زمینه‌های مختلف مشغول استفاده از دنیای nft برای بالابردن آگاهی‌ها نسبت به برندشان هستند. در واقع می‌خواهند با ساختن nft برای برندشان تبلیغ کنند. کریپتوپانک، متاورس و حضور nba در این بازار همگی از نشانه‌های رشد و رونقی جذاب‌اند.

همین رشد و طرفداران پرشمار است که قانون‌گذاران و دولت‌ها را درباره nftها نگران می‌کند. چارچون قانون گذاری nft چیست؟ دنیای بی‌قانون این توکن‌ها می‌تواند خطرات و چالش‌های زیادی در پی داشته باشد.

هر توکن nft، راهی رمزگذاری‌شده و دیجیتالی برای اثبات و ابراز مالکیت دارایی‌هاست. این توکن‌ها مالکیت یک اثر هنری یا هر دارایی باارزش دیگری را نشان می‌دهند. هریک از این دارایی‌ها از کُدهایی هویتی و متادیتاهایی (metadata ) برخوردارند که آنها را از هم متمایز می‌کنند.

nftها منحصربه‌فرد هستند، غیرقابل‌جایگزینی و غیرقابل تقسیم‌اند و می‌توانند شامل هرچیز از شناسه‌ای برای مالکیت یک دارایی، حق معنوی اثر، عنوانی آکادمیک، اثری هنری، بازی یا… باشند. این‌ها هم مانند رمزارزهایی چون بیت کوین ضرب و استخراج می‌شوند. پای قراردادهای هوشمند به اینجا هم وارد می‌شود و به نسبت‌دادن مالکیت به توکن‌ها و شفاف‌سازی تراکنش‌پذیری‌ آنها کمک می‌کنند. لزوم قانون گذاری nft را احساس می‌کنید؟ در چنین بستری نیاز به قانون هست؟

قراردادهای هوشمند می‌توانند بخشی از توافق قانونی میان خریدار و فروشنده nftها باشند. این قراردادها مسیر و قواعد فروش را از طریق کد منبع تعریف می‌کنند. بنابراین، هر دو سمت معامله از روند معامله باخبر می‌شوند.

لینک مفید: نکات مهمی که باید برای انتخاب بهترین nft ها بدانید

خطرات nftها در مقابل فرصت‌هایشان

معاملات nft

سرمایه‌گذاران به nft‌ها به چشم دارایی‌هایی جذاب نگاه می‌کنند که امکان سودآوری و درآمدزایی خوبی دارند. اما باید قبول کرد که در این زمینه، چالش‌ها و خطراتی هم موجود است. برای کاهش ریسک‌ها، خریداران nft باید بدانند که چه توکن‌هایی بخرند و مطمئن شوند که قراردادهای هوشمند به‌درستی مقررات و حقوقی را نشان می‌دهند که به‌دنبالش هستند.

نبود قانون گذاری nft به شکلی بین‌المللی چالشی است که ضمن داشتن مزایای مختلف، خطراتی هم به‌همراه دارد. پس هر کاربر قبل از ورود به دنیای سرمایه‌گذاری، باید درباره بازارهای معتبر اطلاعات داشته باشد و خریدوفروش nft را در همان بسترها پیش ببرد.

اگر قصد خرید توکن‌های nft را دارید، لازم است که حواستان به موضوعاتی مثل حریم خصوصی، ریسک‌های امنیتی، کپی‌رایت، حق مالکیت معنوی و پولشویی باشد. قانون گذاری nft چند حوزه قضایی مختلف را پوشش می‌دهد و ساماندهی به آن کمی دشوارتر از رمزارزهای دیگر به نظر می‌رسد.

لینک مفید: از NFT های خود کسب درآمد داشته باشید؛کسب درآمد غیرفعال در سولانا!

مسائل قانونی و خطرات در بازار nft

نظام بازار nft

یکی از اولین پرونده‌های حقوقی درباره nftها مربوط به مجموعه‌داری هنری به نام امیر سلیمانی بود. او شکایتی را درباره حراج توکن‌های بیپل (Beeple’s) علیه بازار نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway) تسلیم دادگاه عالی بریتانیا کرد.

از او خواسته شده بود که برای نسخه‌ای از اثر هنری پول بپردازد که در سفارش او موجود نبود. پس وقتی با پرداخت چنین مبلغی مخالفت کرده بود، نیفتی گیت‌ویز اقدام به مسدودکردن دارایی‌هایش کرده بود.

قانون گذاری nft ها از مجرای دولت‌ها و موسسات مشخص پیگیری نشده و همین نشان می‌دهد که بلوغ بازارهای این‌چنینی هنوز مسیری تا رسیدن به تکامل در پیش دارند.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) توکن‌های nft را برخلاف رمزارزها کلکسیون‌هایی قابل تمیزدادن از یکدیگر می‌داند. بنا به گفته‌های این کمیسیون ضدپولشویی، کابران باید قبل از خرید nft به طبیعت و کاربردش دقت داشته باشند. اگر قصد خرید دارید، لازم است بدانید که توکن موردنظرتان برای سرمایه‌گذاری کابرد دارد یا پرداخت.

لینک مفید: اوپن سی (OpenSea) چیست؟ با اولین و بزرگترین بازار NFT آشنا شوید

کپی‌رایت، حقوق معنوی اثر، حق مالکیت و قانون گذاری nft

به عنوان کاربری که قصد خرید nft دارید، باید بدانید که با مالکیت آن، صاحب چه حقوقی می‌شوید. گاهی‌اوقات، توکنی به یک خریدار فروخته می‌شود اما مالکیت معنوی‌اش همچنان در دست فروشنده باقی می‌ماند . برای مثال، ویدئوهای nftشده nba به طرفداران فروخته می‌شوند و آنها می‌توانند با توکن‌ها اقدامات مختلفی انجام بدهند. با این حال، کپی‌رایت همچنان متعلق به خود nba باقی می‌ماند.

پس همیشه در خرید توکن‌های nft باید به حقوق خود دقت کنید؛ قانون گذاری nft درباره توکن موردنظرتان چیست و پس از تملک آن چه حقوقی خواهید داشت. همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد، قراردادهای هوشمند بخش بسیار مهمی از معامله nftها هستند.

به رمزگذاری اختصاص‌ داده‌شده به nftها دقت کنید. حتما قوانین مربوط به هر معامله را بررسی کنید و بدانید که برای مثال، در فروش توکن، حقی برای کمیسیون‌گیری فروشنده اول هم لحاظ شده است یا خیر.

لینک مفید: لجر نانو ایکس بهترین گزینه برای نگهداری NFT بازیها

حریم خصوصی و قوانین حفاظتی

قانون گذاری nft

قوانین حفاظت از داده‌ها در اروپا به افراد اجازه می‌دهد که داده‌هایشان را از کسب‌وکارهای دولتی و خصوصی پاک کنند. ویژگی غیرقابل‌ تغییربودن بلاک‌چین‌ها چنین اجازه‌ای به کاربران نمی‌دهد. برای همین، حریم خصوصی کاربران با شرکت‌کردن در معاملات خرید و فروش nft نقض می‌شود.

پولشویی و کلاه‌برداری

پلتفرم‌های nft به‌شدت مشکوک به پولشویی هستند. حتی اگر در این زمینه فعالیت نکنند باز هم انگشت‌های اتهام به سمتشان روانه است. البته افزایش رونق و ارزش توکن‌های این‌چنینی هم راه را برای فساد و پولشویی خلافکاران باز می‌کند. درگیرشدن در چنین پروژه‌هایی از ریسک‌های بازار است و نیاز به قانون گذاری nft دارد.

ویژگی‌های مثبتی درباره بلاک‌چین‌ها وجود دارد و برای مثال، شفافیت و تغییرناپذیری تراکنش‌ها را به همراه می‌آورند اما همه این‌ها زمانی عملی و کاربردی است که داده‌ها در بستر شبکه‌های غیرمتمرکز رمزنگاری می‌شوند. در غیر این صورت، خطر دست‌بردزدن کلاه‌برداران و هکرها وجود دارد.

لینک مفید: NFT های برتر ۲۰۲۲؛ بهترین nftهای سال جدید میلادی کدام‌اند؟

امنیت

امنیت nft

فناوری مربوط به nft هنوز تازه است و برای همین از نظر امنیتی نیاز به رشد بیشتر دارد. از آنجایی که سرور بازار فروش و خرید nftها در وبسایت‌هایی به عنوان طرف ثالث قرار دارد، امکان هک‌شدن و حمله مهاجمان به دارایی کاربران زیاد است.

پلتفرم‌هایی مانند نیفتی گیت‌وی مالکیت کلیدهای خصوصی تمام دارایی‌ها را در اختیار دارند. بنابراین، امکان دارد که هکرها از نقاط ضعف بستر موجود استفاده کنند و دست به سرقت مقادیر زیادی nft بزنند. در معاملات توکن‌های nft نیاز به وجود سازوکارهایی هم هست که انتقال دارایی به خریدار را بدون نیاز به طرفی ثالث ممکن کند. در این صورت، امنیت تراکنش‌ها بالاتر می‌رود.

آثار زیست‌محیطی nftها

از نقطه‌نظر انرژی مصرفی برای تولید nftها نگرانی‌هایی وجود دارد. برخی مراکز و موسسات در پی فعالیت در این زمینه هستند اما به‌نظر نمی‌رسد که فعلا بتوان کاری در راستای کنترل انرژی مصرفی رمزارزها و nft‌ها صورت داد. الگوریتم‌های فعالیتی مانند اثبات کار و… ، انرژی زیادی می‌طلبند و همین موضوع از آثار منفی توکن‌ها و رمزارزها به‌شمار می‌رود.

مالیات

nft

فقدان قانون گذاری nft در ابعاد بین‌المللی باعث می‌شود که در زمینه مالیات هم سردرگمی‌هایی به‌وجود بیاید. به نظر می‌رسد که نظام‌مندکردن این توکن‌ها برای ورود به سیستم مالیاتی ممکن نیست. از طرف دیگر، بعضی از معاملات پرسود nft و تبدیل درآمد ناشی از آنها به ارز حقیقی می‌تواند برای خریداران همراه با اجبار برای پرداخت مالیات باشد. پس یکی دیگر از چالش‌های مهم این توکن‌ها مقوله مالیات است.

لینک مفید: کاهش علاقه سرمایه گذاران به کریپتو؛ همچنان NFT ها پرطرفدارند

در آخر

گفته‌ها خبر از این می‌دهند که توسعه nftها متوقف نمی‌شود. نه‌تنها قطار این توکن‌ها از سرعتش کم نمی‌کند بلکه شتاب بیشتری هم پیدا خواهد کرد و وارد زندگی روزمره کاربران عادی و مردم معمولی هم خواهد شد. قانون گذاری nft ها شدنی است؟ شما چه فکر می‌کنید؟

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x