شبکه نقدینگی (Liquidity Network) چیست؟
0

شبکه نقدینگی (Liquidity Network) چیست؟

بازدید : 140

شبکه نقدینگی (Liquidity Network) یک راه حل لایه 2 است که بر اساس پروتکل NOCUST ساخته شده است ، یک commit-chain امن و مقیاس پذیر. یک commit-chain مانند یک زنجیره جانبی(side-chain) است ، اما به مکانیسم اجماع اضافی نیاز ندارد و فقط به امنیت زنجیره والد آن متکی است.

مقدمه ای بر لزوم زنجیره commit-chain

بلاک چین های فعلی از محدودیت های مقیاس پذیری رنج می برند. برای داشتن مقیاس پذیری بدون تغییر زنجیره بلاک اصلی ، یکی از راه ها این است که پول را در قراردادهای هوشمند بلاک چین (وثیقه) قفل کنید و تراکنش های خارج از بلاک چین را از طریق پیام های بین نودهای شبکه p2p انجام دهید. کانال های پرداخت یکی از این نمونه هاست . اما راه اندازی گران کانال و هزینه های پراکنده ، چالش های بیشتر ایجاد می کند.

ایجاد زنجیره commit-chain ، یک راه حل جدید برای مقیاس پذیری خارج از زنجیره برای بلاک چین های موجود است. به طوری که یک اپراتور از طریق بررسی های دوره ای به صورت ثابت ، وضعیت موجودی حساب کاربر را چک می کند. کاربران از طریق یک قرارداد هوشمند رفتار نامناسب اپراتور را گزارش می دهند.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

دو ساختار مبتنی بر حساب در زنجیره commit-chain پیشنهاد می شود:

  • NOCUST ، مبتنی بر یک مکانیزم مقرون به صرفه که بر اساس یک چالش مناظره یا سوال جواب است.
  • NOCUST-ZKP ، که عملکرد درست و قابل قبولی را از طریق اثبات دانش صفر فراهم می کند.

[irp posts=”4336″ name=”اثبات دانش صفر (ZKP) چیست؟ قسمت اول”]

این ساختارها ویژگی های صحت ، تأیید ، و کارایی برای تراکنش را ارائه می دهند .امنیت موجودی کاربران تضمین می شود یعنی هیچ کاربری سکه از دست نمی دهد.

زنجیره های commit-chain ، یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 برای Ethereum و سایر بلاک چین ها است.

به گفته ی ویتالیک بوترین “زنجیره های Commit-Chain ” برای بیت کوین و “پلاسما” برای اتریوم به کار می رود . زنجیره های Commit-Chain ، که بعضاً به عنوان زنجیره های جانبی غیرقابل حضانت نیز توصیف می شوند ، سازوکار اجماع جدیدی مانند زنجیرهای جانبی معرفی نمی کنند . آنها به اجماع بلاکچین والدین متکی هستند .که آنها را به همان اندازه زنجیره بلوک والدین امن می کند. در زنجیره های Commit-Chain ، اپراتورها ارتباط بین طرفین تراکنش را تسهیل می کنند. انتظار می رود اپراتور با ارسال به روزرسانی های دوره ای به زنجیره بلوک والدین ، وضعیت موجودی حساب کاربر را تایید یا Commit کند.

شبکه نقدینگی (Liquidity Network) چیست؟

شبکه نقدینگی یک شبکه پرداخت خارج از زنجیره است، که به منظور فعال کردن سیستم تراکنش های فوری در Ethereum ساخته شده است. که معادل همان شبکه Lightning Network برای اتریوم است ، با عملکردی کمی متفاوت اما با همان هدف: ارائه مقیاس پذیری بهتر.

شبکه نقدینگی (Liquidity Network)
شبکه نقدینگی (Liquidity Network)

سازندگان شبکه نقدینگی آن را به عنوان شبکه ای تعریف می کنند که کاربران می توانند فوراً و با نرخ کارمزد کمتر تراکنش های خود را انجام دهند. توسعه این شبکه توسط دکتر آرتور جرویس و رامی خلیل در سال 2017 آغاز شده است. این افراد بدنبال بهبود عملکرد شبکه لایتنینگ بودند. در واقع ، نقدینگی سازوکاری است که برای کار بر روی بلاک چین اتریوم طراحی شده است.

اجرای این شبکه پرداخت به دنبال تضمین سطح بالاتری از امنیت، شفافیت و مقیاس پذیری در شبکه اتریوم است. علاوه بر این ، امکان ارائه خدمات عالی به کاربرانی که مایل به استفاده از فناوری بلاکچین به عنوان وسیله ای برای پرداخت خود هستند ، را فراهم می کند.

راه حل مقیاس پذیری در بلاکچین

در حالی که بیت کوین ، Lighting Network (LN) را پیشنهاد می کند تا برخی از مشکلات مرتبط با مقیاس پذیری و هزینه های تراکنش را از طریق پرداخت های خارج از زنجیره حل کند . در Ethereum راه حلی که در حال حاضر ارائه شده، پرداخت های خارج از زنجیره شبکه نقدینگی است.

[irp posts=”9260″ name=”شبکه لایتنینگ”]

فناوری پیاده سازی شده توسط شبکه نقدینگی این امکان را فراهم می کند تا بارزترین ویژگی های فناوری بلاک چین دست نخورده باقی بماند و در این شبکه پرداخت وجود داشته باشد. اما در عین حال ، می تواند ویژگی هایی را که برای جامعه رمزنگاری و خود محیط مساعد نیستند ، بهبود بخشد. بنابراین با استفاده از شبکه نقدینگی ، کاربران می توانند تراکنش های مالی خود را در عرض چند ثانیه خارج از زنجیره ، بلافاصله و کاملاً امن انجام دهند. علاوه بر این ، شبکه همچنین اجازه می دهد چنین انتقالاتی با هزینه های بسیار کم ، بدون از دست دادن مالکیت کاربران بر دارایی های دیجیتال خود در هر زمان و بدون نیاز به اشخاص ثالث مورد اعتماد ، انجام شود.

شبکه نقدینگی چگونه کار می کند؟

ساختار شبکه نقدینگی ترکیبی از بهترین سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز است .که به عنوان یک راه حل لایه دوم مبتنی بر پروتکل های NOCUST Hub و Revive عمل می کند.

اول ، NOCUST Hub این یک زنجیره مقیاس پذیر است که امکان پرداخت از شخص به شخص دیگر را به طور مستقیم و بدون واسطه های قابل اعتماد فراهم می کند. بنابراین ، به کاربران اجازه می دهد تا همیشه مالکیت کلیدهای خصوصی خود و بنابراین دارایی های خود را حفظ کنند. علاوه بر این ، این پروتکل امکان تحقق پرداخت های خارج از زنجیره را نیز فراهم می کند . زیرا برای پردازش تراکنش ها و عملیات مالی با سرورهای متمرکز با اطمینان و قابل اعتماد کار می کند.

شبکه نقدینگی (Liquidity Network)
شبکه نقدینگی ترکیبی از بهترین سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز است

شبکه نقدینگی : تضمین امنیت ، مقیاس پذیری و اقتصادی بودن.

برای این فرآیند ، پروتکل NOCUST Hub از گره های جهانی استفاده می کند. که به کاربران امکان می دهد با دیگران که در هر جای دنیا هستند ارتباط برقرار کنند. امکان تحقق پرداختها و تراکنش های فوری و ایمن خارج از زنجیره ، و البته با هزینه کمتر نسبت به اینکه عملیات بصورت زنجیره ای رخ داده باشد.

پروتکل Revive ، به نوبه خود ، مکمل NOCUST Hub است که به شما امکان ثبت سریع ، امن و قابل اعتماد تمام تراکنش ها و عملیات انجام شده در خارج از زنجیره در شبکه بلاکچین را می دهد.

شبکه نقدینگی (Liquidity Network)
معماری شبکه نقدینگی (Liquidity Network)

معماری شبکه نقدینگی

طراحی شبکه نقدینگی بر مفهوم هاب های جهانی متمرکز است. به همین ترتیب ، کاربری که به یک مرکز می پیوندد می تواند وجوه خود را با هر یک از اعضای دیگر معامله کند. این یک عملیات فوری و خارج از زنجیره ، با هزینه های قابل توجهی پایین تر از تراکنش های معمولی می باشد.

معماری این مرکز بدیع است. زیرا هیچ وجهی فقط برای مدت زمان مشخص بین دو کاربر قفل نشده است. در عوض ، بودجه برای هزاران کاربر دیگر در همان مرکز قابل دسترسی است. اما در عین حال ، وجوه توسط زنجیره بلوکی تأمین می شود . بنابراین سایر کاربران نمی توانند وجوه تخصیص یافته را از کاربران دیگر بدزدند. این شبکه بسیار متفاوت از شبکه رعد و برق است ، زیرا چنین فناوری نیاز به باز کردن مقدار زیادی کانال پرداخت دارد تا بتواند از این طریق کار کند.

اکوسیستم نقدینگی در حال حاضر برای Ethereum پیاده سازی شده است. و به میلیون ها کاربر و پردازنده پرداخت اجازه تبادل رمزنگاری را می دهد. از آنجا که شبکه نقدینگی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است ، از جامعه تحقیق و توسعه موجود بهره مند می شود. با طراحی بدیع ، ساختار شبکه نقدینگی چندین نکته مهم در طراحی کانال های پرداخت موجود را حل می کند. در عین حال ، نقدینگی ویژگی هایی را ارائه می دهد که آن را از لحاظ فنی برتر از Lightning می کند ، اما اجرای آن پیچیده تر است.

مزایای ارائه شده توسط شبکه نقدینگی (Liquidity Network)

مقیاس پذیری و اقتصاد

شبکه نقدینگی به رایج ترین مشکلاتی که توسط بلاک چین های سنتی مانند اتریوم و سیستم های پرداخت سنتی مانند Visa و Paypal ارائه شده است ، می پردازد.

اولاً ، بلاکچین های سنتی از نظر امنیت ، شفافیت و خودمختاری توانایی بالایی را نشان داده اند. اما وقتی نوبت به مقیاس پذیری می رسد ، تعداد تراکنش های پردازش شده در ثانیه در مقایسه با سیستم های پرداخت سنتی که می توانند هزاران تراکنش در ثانیه را بدون مشکل پردازش کنند ، بسیار کم است. ثانیاً ، کارمزدهای دریافت شده توسط این سیستم های پرداخت سنتی برای چنین تراکنش هایی می تواند از 10٪ مبلغ منتقل شده بیشتر باشد . چیزی که آنها را بسیار گران و ناخوشایند می کند.

عملیات فوری و ایمن

با استفاده از شبکه نقدینگی می توان مراکز پرداختی را که از طریق آن کاربران می توانند برای انجام عملیات و تراکنش های خود با اطمینان و امنیت کامل در خارج از زنجیره به آنجا بپیوندند ، بکار گرفت. از طریق مراکز پرداختی که توسط شبکه نقدینگی اداره می شوند ، کاربران می توانند وجوه خود را بصورت مستقل و کامل مدیریت کنند. با تضمین ارائه شده توسط شبکه ، بدون این که مرکز پرداخت بتواند وجوه یا دارایی شما را مسدود یا لغو کند.

بعلاوه ، از آنجا که این شبکه پتانسیل تمرکز و تمرکززدایی را در هم می آمیزد . می توان با استفاده از سرعت مبادلات متمرکز ، همراه با امنیت و اعتماد مبادلات غیرمتمرکز ، پرداختها را به صورت آنی انجام داد.

بدون انسداد وجوه

یکی از قابل توجه ترین ویژگی های شبکه نقدینگی این است که وجوه منتقل شده توسط شبکه مسدود نمی شوند. بلکه به زنجیره بلوک اضافه می شوند و برای همه کاربران در دسترس هستند. با این حال ، هیچ کاربری توانایی تصاحب وجوه یا دارایی های متعلق به او را ندارد.

شفافیت در هر زمان

یکی از اصولی که شبکه نقدینگی حفظ می کند شفافیت در عملکرد خود است . همانطور که در بلاک چین Ethereum ارائه شده است. برای دستیابی به این هدف ، از پروتکل Revive استفاده شده است . که خلاصه تمام عملیات انجام شده در سیستم های متمرکز و خصوصی را به ثبت می رساند. و آن را در بلاکچین ثبت می کند. بطوری که توسط هر کاربری و در هر زمان قابل مشاهده و کنترل باشد.

پیاده سازی شبکه

  • کیف پول خارج از زنجیره

شبکه نقدینگی کیف پول ارز دیجیتال خاص خود را دارد. که با سیستم عامل های مختلف و دستگاه های تلفن همراه مانند Android و iOS سازگار است. این کیف پول در اواسط سال 2018 به عنوان کیف پول خارج از زنجیره عملیاتی در بلاک چین Ethereum راه اندازی شد. با استفاده از آن ، کاربران می توانند بین بلاک چین های پشتیبانی شده توسط شبکه انتقال رایگان انجام دهند.

  • صرافی غیرمتمرکز

یکی دیگر از اجرای شبکه نقدینگی ، بستر تبادل غیرمتمرکز است. جایی که کاربران قادر به انجام عملیات مالی خود بدون نیاز به انتقال مالکیت وجوه خود در هر مکان باشند. به گونه ای که تحت فناوری خارج از زنجیره ای کار کند ، و از امنیت بالایی برخوردار باشد.

توکن Liquid (LQD)

شبکه نقدینگی توکن ERC20 خاص خود را دارد. این توکن را می توان در خارج از زنجیره برای دسترسی به تمام عملکردهای ارائه شده توسط این شبکه پرداخت استفاده کرد. با این حال ، استفاده از این توکن ها برای کاربرانی که مایل به اجرای پرداخت ها و انجام تراکنش های استاندارد یا منظم در این شبکه هستند، اجباری نیست.

شکی نیست که اجرای شبکه نقدینگی راه حل های خوبی برای مشکلات مقیاس پذیری و هزینه های تراکنش ارائه می دهد. در عین حال ، مزایای متعددی برای جامعه Ethereum و به طور کلی برای جامعه رمزنگاری به همراه دارد. این شبکه موفق شده است بهترین کیفیت ها و ویژگی های دو جهان را یکی کند: تمرکز و تمرکززدایی..

چگونه می توانم از طریق شبکه نقدینگی سکه دریافت کنم؟

با واریز پول به قرارداد هوشمند NOCUST می توانید دارایی های ETH و ERC20 خود را به FETH یا fTOKEN تبدیل کنید . f مخفف دارایی های سریع و رایگان است . زیرا می توانند بلافاصله و بدون هزینه های بلاکچین ارسال شوند.

شبکه نقدینگی (Liquidity Network)
توکن LQD در شبکه نقدینگی (Liquidity Network)

آیا وجود یک اپراتور به معنای متمرکز بودن نیست؟

بله ، یک نمونه NOCUST متمرکز است . اما فاقد اختیار و حضانت است! این بدان معناست که اپراتور نمی تواند وجوه شما را سرقت کند یا از تبدیل commit-chain به دارایی های “عادی” جلوگیری کند.

سخن پایانی

شبکه نقدینگی یک شبکه پرداخت خارج از زنجیره است که به منظور فعال کردن سیستم تراکنش های فوری در Ethereum ساخته شده است. که معادل همان شبکه Lightning Network برای اتریوم است . با عملکردی کمی متفاوت اما با همان هدف: ارائه مقیاس پذیری بهتر.

 

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x