استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج چیست؟
2
بازدید : 4330

در مقاله های قبلی به توضیح استخراج بیت کوین و اتریوم پرداختیم. حال وقت آن رسیده که به صورت کامل با مفهوم استخر استخراج (Mining Pool) آشنا شویم. تصور کنید در یک غار بسیار مخوف تنها با یک مشعل در تاریکی گیر افتاده اید و در تلاشید تا راه خروجی را پیدا کنید. در ان شرایط احتمال اینکه راه خروج را پیدا کنید بسیار کم است.

حال همان شرایط را در نظر بگیرید. با این تفاوت که این بار تعدادی از دوستان شما همراهتان هستند و آنها هم مشعل و نورافکن همراه داشته باشند. قطعاً این بار شانس بیشتری دارید که مسیر خروج را بیابید. از آنجایی که دوستانتان آتش دارند، منطقه بزرگتری در مسیرتان روشن می‌شود و راه را  راحتتر  پیدا می‌کنید.

استخر استخراج هم شرایط مشابهی دارد. اینجا هم تعدادی ماینر با توان محاسباتی متفاوت دست به دست هم میدهند و جواب معمای طرح شده را پیدا می‌کنند.( درست مثل پیدا کردن مسیر خروج) پاداش استخراج متناسب با توان استخراج هر فرد به طور متناسب بین اعضا تقسیم می‌شود.

استخر استخراج چیست؟

«استخر استخراج به بستری گفته میشود که در انجا ماینرها توان پردازش خود را از طریق شبکه با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند یک بلاک را پیدا و به شبکه اضافه کنند. شبکه بر اساس حجم فعالیت ماینرها پاداش مورد نظر را بین همه تقسیم می‌کند.»

استخر استخراج

قبل از اینکه به سراغ توضیح استخر برویم بهتر است با فرایند استخراج بیشتر آشنا شوید. کاری که ماینرها انجام می‌دهند، موجودیت بخشیدن به کوین هاست. اگر ماینرها تمام این ۲۱ میلیون بیت کوین را استخراج کنند دیگر بیت کوینی برای معامله وجود نخواهد داشت، مگر اینکه شبکه بیت کوین پروتکل عرضه‌اش را عوض کند.

در ازای تأیید تراکنش‌ها، حل بلاک‌ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین، به ماینرها پاداش اهدا می‌شود. نود، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا می‌کند وبا کمک این نرم افزار تراکنش‌ها و بلاک‌ها را تأیید می‌کند. از آنجا که شبکه بیت کوین غیر متمرکز است، همه این نودها مسئول تأیید تراکنش‌های معلق هستند.

ماینرها یک معمای پیچیده ریاضی که جزئی از برنامه بیت کوین است را حل کرده و سپس جواب آن را در بلاک قرار می‌دهند. جواب این معما یک عدد است، ماینرها این عدد را با داده‌های موجود در بلاک ترکیب کرده و پس از گذراندن آن از تابع هش به نتیجه دلخواه دست می‌یابند.این عدد نانس (nonce) نامیده می‌شود و مخفف “number used once ” است.

[irp posts=”8379″ name=”انواع استخراج ارز دیجیتال”]

عملکرد استخر استخراج

قبلاً فرآیند فنی استخراج بیت کوین را برایتان توضیح داده‌ایم. پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع پست‌های قبلی را مطالعه بفرمایید. اما در این مرحله درک نانس و برچسب زمانی (Timestamp) در محاسبه هش هدف (Target Hash) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در رابطه با استخر استخراج یکی از مهمترین سوالاتی که ماینرها با آن روبرو می‌شوند این است که آیا بهتر است به تنهایی استخراج کنند یا با استخرها همکاری کنند. فعالیت در استخرهای استخراج جنبه‌های مثبت و منفی زیادی دارد. اگر شک دارید که به یک استخر ماینینگ بپیوندید یا نه، بهتر است فکر کنید که در یک بخت آزمایی شرکت کرده اید که یا برنده می‌شوید یا بازنده.

اگر خودتان به تنهایی ماین کنید مجبور نیستید پاداشتان را با کسی قسمت کنید اما شانستان کم است ولی اگر به استخر بپیوندید اگرچه شانس برنده شدنتان زیاد است اما در آخر باید جایزه خود را بین اعضا تقسیم کنید. با پیوستن به استخر درآمد ثابتی خواهید داشت اگرچه در مقایسه با کل پاداش (6.25 بیتکوین)، این مبلغ بسیار ناچیز است.

هرچقدر سختی استخراج شبکه بیتکوین افزایش پیدا کند، ادامه فعالیت ماینرها به صورت فردی مشکل تر می‌شود. زیرا یافتن هش هدف برای آنها دشوارتر و وقت گیرتر میشود. اینجاست که اهمیت وجود استخر استخراج خودش را نشان میدهد.

عملکرد استخر استخراج

سختی شبکه

اگر ماینر بخواهد به تنهایی استخراج کند سختی شبکه عامل مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر سختی شبکه آنقدر بالاست که ماینینگ افنرادی اصلاً سود ده نیست مگر اینکه تعداد زیادی دستگاه آسیک (ASIC) داشته باشید. اگر مبتدی هستید، پیوستن به یک استخر راهی عالی برای به دست آوردن پاداش کم در مدت زمان کوتاه است. در واقع استخرها ماینرهای کوچک را به فعالیت تشویق می‌کنند.

[irp posts=”5349″ name=”سختی شبکه (difficulty) ،سیاستی از پیش تعیین شده!!”]

استخر مکانی مجازیست که تعدادی ماینر با قدرت محاسباتی متوسط در فرآیند استخراج به یکدیگر کمک می‌کنند. همانطور که قبلاً هم گفتیم همه تراکنش ها در محلی به نام ممپول (Mempool) در انتظار استخراج هستند. استخرهای استخراج ابتدا تراکنش هایی را انتخاب میکند که کارمزد بیشتری دارند. شبکه براساس تعداد هشی که هر شرکت کننده (ماینر) در یک ثانیه محاسبه کرده، تعدادی نانس در اختیارش قرار میدهد.

روش ماینینگ ترکیبی، استخراج را بسیار ساده کرده است. این روش برای سایر ارزهایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند هم مناسب است. ماینینگ ترکیبی درست مثل این است که مجموعه‌ای از اعداد را وارد بخت آزمایی کنیم.

هنگام انتخاب استخر باید مواردی مثل نحوه پرداخت و مقدار کارمزدی که آن استخر کسر می‌کند را در نظر بگیرید. مقدار کارمزدها از ۰ تا 10 درصد است. البته استخرهایی هم هستند که اصلاً این هزینه‌ها را کم نمی‌کنند.

خوب تا همین جا کافیست. بیایید بفهمیم که:

هر ماینر چگونه در استخراج همکاری می‌کند؟

 • تراکنش های انتخابی از سمت استخر به ماینرها داده می‌شود.
 • اطلاعات ثابتی که رمزگذاری(هش) می‌شوند، تراکنش ها و برچسب زمانی هستند.
 • هر ماینر مقدار عدد نانس را آنقدر تغییر می‌دهد تا هشی که محاسبه می‌کند به هش هدف نزدیک شود.
 • اگر آن ماینر موفق به یافتن این هش شود، پاداش استخراج و کارمزد آن به صورت نسبی یعنی به نسبت قدرت پردازشی که یک ماینر در اختیار استخر قرار می‌دهد، به او پرداخت می‌شود.
 • اپراتور استخر این عملیات را برای هر کدام از ماینرها ادامه می‌دهد تا پاداش هر ماینر به نسبت قدرتی که در اختیار استخر قرار داده پرداخت شود.

انواع پاداش دهی در استخرها

روش پرداخت پاداش در هر استخر از استخر دیگر متفاوت است. ابتدا بهتر است با مفهوم سپرده یا استیک (Stake) در زمینه استخر استخراج آشنا شویم. سپرده یا استیک به منظور تقلب نکردن ماینر ها در شبکه قفل می‌شود و باعث می‌شود پاداش استخراج عادلانه بین آنها تقسیم شود.

طرح‌های زیادی برای تقسیم پاداش بین ماینر ها وجود دارد. بیشتر آنها بر میزان “سپرده‌ای” که یک ماینر به عنوان گواهی کار خود (اثبات کار) به استخر ارسال کرده است، متمرکز شده‌اند. 

دو نکته را به خاطر داشته باشید: اولاً، استخراج، فرایندی برای حل معماهای رمزنگاری است. ثانیاً، ماینینگ درجه سختی دارد. هنگامی که ماینر بلاکی را حل می‌کند، نتیجه‌ای به دست می‌آید که باید به عنوان معیار کیفیت به آن نگاه کرد. عددی است که تعیین می‌کند افزودن یک بلاک جدید از تراکنش‌ها به بلاک چین، چه مقدار زمان می‌برد. میزان سختی شبکه بیتکوین هر ۲ هفته به روز رسانی می‌شود تا به صورت میانگین ۱۰ دقیقه زمان برای افزودن بلاک به بلاکچین صرف شود.

استخر استخراج چیست؟

اگر این سختی به دست آمده، از ۱ بزرگ‌تر باشد (در صورتی که بلاک‌ها سریع‌تر از حد انتظار استخراج شده باشند)، سختی افزایش می‌یابد. اگر این عدد از ۱ کمتر باشد (در صورتی که بلاک‌ها کند تر از حد انتظار استخراج شده باشند) سختی شبکه کاهش می‌یابد.

اگر ماینری بلاکی را که سختی آن بین سطح سختی استخر و سختی کوین است، برگشت دهد، آن بلاک به عنوان “سپرده” ثبت می‌شود. اگرچه این سپرده ها بلا استفاده می‌شوند، اما به عنوان گواهی کار ماینر ثبت می‌شوند. تا اثبات شود که ماینرها برای حل بلاک تلاش کرده‌اند. با این کار ماینرها نشان می‌دهند که نقش قدرت پردازش آنها در استخر چقدر خواهد بود.

هرچه قدرت هش ریت سخت افزار بالاتر باشد، سهام بیشتری تولید می‌شود.

ابتدایی‌ترین روش پرداخت “پرداخت به ازای هر سهم” (PPS) است. تفاوت این مدل‌ها در نرخ هر سهم می‌باشد. برای مثال:

 • استخرهای پرداخت نسبی (PM)

در این نوع استخرها، ماینرها به افزایش قدرت پردازش استخر کمک می‌کنند. و تا زمانی که استخر به استخراج یک بلاک مشغول است سهم خود را دریافت میکنند. بعد از اتمام حل بلاک، ماینرها در ازای تعداد سهمی که دارند پاداش خود را دریافت میکنند.

 • استخرهای پرداخت به ازای هر سهم (PPS)

در این استخرها هم درست مثل مورد قبلی ماینرها در ازای کمک و همکاری در قدرت محاسباتی استخر سهم دریافت میکنند.با این تفاوت که در این نوع استخرها پ، اپراتور دیگر منتظر نمی‌ماند تا حل بلاک تمام شود و در لحظه سهم ماینر را پرداخت می‌کند. ماینر هر زمان که بخواهد میتواند سهم خود را مبادله کند.

 • استخرهای همتا به همتا (PPM)

این نوع استخرها به استخرهای غیرمتمرکز معروفند. در این جا ماینرها همزمان بر روی یک بلاکچین جانبی جداگانه فعالیت می‌کنند. زمانی که ماینرها موفق به یافتن هشی کمتر از هش موردنظر شدند، این اطلاعات نه تنها در شبکه بیتکوین بلکه در زنجیره جانبی هم به روز رسانی میشود.این امر مانع از توقف استخر و تقلب اپراتورها می‌شود.

 • (SMPPS) Shared Maximum Pay Per Share

از روشی مشابه PPS استفاده می‌کند با این تفاوت که هیچ مبلغی را بیشتر از درآمد به دست آمده از استخر استخراج بیتکوین، پرداخت نمی‌کند.

 • ( ESMPPS) Equalized Shared Maximum Pay Per Share

مشابه SMPPS است اما دستمزدها را به‌طور مساوی بین همه ماینرهای حاضر در استخر استخراج بیتکوین، تقسیم می‌کند.

 • (RSMPPS) Recent Shared Maximum Pay Per Share

استخرها ممکن است پرداخت‌ها را به نسبت اینکه کدام ماینر زودتر فرآیند استخراج را انجام داده ، اولویت بندی کنند. این مدل هم مشابه SMPPS است با این تفاوت که به آخرین ماینرهایی که بیتکوین استخراج کرده‌اند الویت می‌دهد.

جمع بندی 

بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار دهیم، دیگر انتخاب بهترین استخر برای پیوستن به آن و به اشتراک گذاشتن قدرت پردازش ، آنقدرها هم سخت نیست. شما به راحتی می‌توانید لیست استخرهایی که رمز ارز مورد نظر شما را ماین می‌کنند پیدا کنید، خواه zcash، litecoin یا ethereum باشد. برخی از محبوب‌ترین استخرها عبارتند ازBTC.com، SlushPOOL، AntPoolو F2POOL.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدام کوین را استخراج کنید و البته در کدام استخر استخراج فعالیت کنید، حالا باید در وب سایت استخر یک حساب کاربری درست کنید. که مراحل آن دقیقاً مانند ثبت نام در وب‌سایت‌های دیگر است. پس از ساختن حساب، وقت آن رسیده تا “کارگر” (worker) ایجاد کنید. پیش فرض بیشتر استخرها این است که هر ماینر برای اسم خود یک عدد و برای رمز عبورش X انتخاب می‌کند. اما همه این موارد قابل تغییر هستند.

 

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج پلتفرمی است که در آن ماینرها توان پردازشی خود را از طریق شبکه با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند یک بلاک را پیدا کرده و به شبکه اضافه کنند.

استخر استخراج چگونه کار می‌کند؟

استخر استخراج، مجموعه بزرگی متشکل از ماینرها است که همگی توان پردازشی خود را برای تایید تراکنش‌ها با یکدیگر ترکیب می‌کنند. استخر استخراج از اتلاف انرژی و زمان برای تولید هش‌ مشابه جلوگیری می‌شود. استخر استخراج پاداش اعضا را بسته به میزان سهم آنها توزیع می‌کند.

آیا استخر استخراج بیت کوین وجود دارد؟

بله؛ بسیاری از استخرهای ماینینگ بیت کوین زیادی وجود دارد که برخی از آنها رایگان هستند و حتی برای معاملات از کاربران خود کارمزدی نیز دریافت نمی‌کنند. اما اکثر استخرهای شناخته شده، کارمزد اعمال می‌کنند.

1
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  حمیدرضا
  2 سال ago

  سلام تشکر فراوان

  نیلوفر نکوفر
  پاسخ به  حمیدرضا
  2 سال ago

  سلام دوست عزیز، ممنون از همراهیتون.

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  2
  0
  نظر خود را بنویسید !x