استخر استخراج چیست؟
2

استخر استخراج چیست؟

بازدید : 571

در مقاله های قبلی به توضیح استخراج بیتکوین و اتریوم پرداختیم . حال وقت آن رسیده که به صورت کامل با مفهوم استخر استخراج آشنا شویم. تجسم کنید در یک قصر بسیار مخوف تنها با یک مشعل در تاریکی گیر افتاده اید و در تلاشید تا راه خروجی پیدا کنید. در ان شرایط احتمال اینکه راه خروج را پیدا کنید بسیار کم است.

حال همان شرایط را در نظر بگیرید. با این تفاوت که این بار تعدادی از دوستان شما همراهتان هستند.و آنها هم مشعل و نورافکن همراه داشته باشند. قطعاً این بار شانس بیشتری دارید که مسیر خروج را بیابید. از آنجایی که دوستانتان نورافکن دارند، منطقه بزرگتری در مسیرتان روشن میشود پس بهتر و راحتتر راه را پیدا میکنید.

استخر استخراج هم شرایط مشابهی دارد. اینجا هم تعدادی ماینر با قدرت محاسباتی متفاوت دست به دست هم میدهند و جواب معمای طرح شده را پیدا میکنند.( درست مثل پیدا کردن مسیر خروج) پاداش استخراج متناسب با توان استخراج هر شرکت کننده به طور متناسب بین اعضا تقسیم می شود.

استخر استخراج

ویکی پدیا استخر استخراج را اینگونه تعریف میکند:

“در زمینه استخراج رمزارز، استخر استخراج به منبعی گفته میشود که در انجا ماینرها توان پردازش خود را از طریق شبکه با یکدیگر به اشتراک میگذارند تا بتوانند یک بلاک را حل کنند. شبکه بر اساس حجم فعالیت ماینرها پاداش مورد نظر را بین همه تقسیم میکند.”

استخر استخراج
استخراج

قبل از اینکه به سراغ توضیح استخر برویم بهتر است با فرآیند استخراج بیشتر آشنا شوید. کاری که ماینر ها انجام می‌دهند، موجودیت بخشیدن به کوین هاست. اگر ماینرها تمام این ۲۱ میلیون بیت کوین را استخراج کنند دیگر بیت کوینی برای معامله وجود نخواهد داشت، مگر اینکه شبکه بیت کوین پروتکل عرضه‌اش را عوض کند.

در ازای تأیید تراکنش‌ها، حل بلاک‌ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین، به ماینرها پاداش اهدا می‌شود. نود، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا می‌کند وبا کمک این نرم افزار معاملات و بلاک‌ها را تأیید می‌کند. از آنجا که شبکه بیت کوین غیر متمرکز است، همه این نودها مسئول تأیید تراکنش‌های معلق هستند.

ماینرها یک معمای پیچیده ریاضی که جزئی از برنامه بیت کوین است را حل کرده و سپس جواب آن را در بلاک قرار می‌دهند. جواب این معما یک عدد است، ماینرها این عدد را با داده‌های موجود در بلاک ترکیب کرده و پس از گذراندن آن از تابع هش به نتیجه دلخواه دست می‌یابند.این عدد نانس (nonce) نامیده می‌شود و مخفف “number used once ” است.

[irp posts=”8379″ name=”انواع استخراج ارز دیجیتال”]

عملکرد استخر استخراج

قبلاً فرآیند تکنیکال استخراج بیت کوین را برایتان توضیح داده ایم.پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع پست های قبلی را مطالعه بفرمایید. اما در این مرحله درک نانس و برچسب زمان در محاسبه هش مورد نظر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در رابطه با استخر استخراج یکی از مهمترین سوالاتی که ماینرها با آن روبرو می‌شوند این است که آیا بهتر است به تنهایی ماین کنند یا با استخرها همکاری کنند. فعالیت در استخرهای استخراج جنبه‌های مثبت و منفی زیادی دارد. اگر شک دارید که به یک استخر ماینینگ بپیوندید یا نه، بهتر است فکر کنید که در یک بخت آزمایی شرکت کرده اید که یا برنده می‌شوید یا بازنده.

اگر خودتان به تنهایی ماین کنید مجبور نیستید پاداشتان را با کسی قسمت کنید اما شانستان کم است ولی اگر به استخر بپیوندید اگرچه شانس برنده شدنتان زیاد است اما در آخر باید جایزه خود را بین اعضا تقسیم کنید.با پیوستن به استخر درآمد ثابتی خواهید داشت اگرچه در مقایسه با کل پاداش(6.25) بیتکوین، این مبلغ بسیار ناچیز است.

هرچقدر سختی استخراج شبکه بیتکوین افزایش پیدا کند، ادامه فعالیت ماینرها به صورت فردی مشکل تر میشود. زیرا یافتن هش مورد نیاز برای آنها دشوارتر و وقت گیرتر میشود. اینجاست که اهمیت وجود استخر استخراج خودش را نشان میدهد.

استخر استخراج چیست؟
عملکرد استخر استخراج

سختی شبکه

اگر ماینر بخواهد به تنهایی ماین کند سختی شبکه عامل مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر سختی شبکه آنقدر بالاست که سولو ماینینگ اصلاً سود ده نیست مگر اینکه برای ماین تعداد زیادی دستگاه ASIC داشته باشید. اگر مبتدی هستید، پیوستن به یک استخر راهی عالی برای به دست آوردن پاداش کم در مدت زمان کوتاه است. در واقع استخرها ماینرهای کوچک را به فعالیت تشویق می‌کنند.

[irp posts=”5349″ name=”سختی شبکه (difficulty) ،سیاستی از پیش تعیین شده!!”]

استخر مکانی مجازیست که تعدادی ماینر با قدرت محاسباتی متوسط در فرآیند استخراج به یکدیگر کمک میکنند. همانطور که قبلاً هم گفتیم همه تراکنش ها در محلی به نام ممپول در انتظار استخراج هستند. استخرهای استخراج ابتدا تراکنش هایی را انتخاب میکند که کارمزد بیشتری دارند. شبکه براساس تعداد هشی که هر شرکت کننده (ماینر) در یک ثانیه محاسبه کرده، تعدادی نانس در اختیارش قرار میدهد.

روش ماینینگ ترکیبی، استخراج را بسیار ساده کرده است. این روش برای سایر ارزهایی که از همان الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند هم مناسب است. ماینینگ ترکیبی درست مثل این است که مجموعه‌ای از اعداد را وارد چند بخت آزمایی کنیم.

هنگام انتخاب استخر باید مواردی مثل نحوه پرداخت و مقدار هزینه‌ای که آن استخر کسر می‌کند را در نظر بگیرید. مقدار کارمزدها از ۰ تا 10% است. البته استخرهایی هم هستند که اصلاً این هزینه‌ها را کم نمی‌کنند.

خوب تا همین جا کافیست. بیایید بفهمیم که:

هر ماینر چگونه در استخراج همکاری می کند؟

 • تراکنش های انتخابی از سمت استخر به ماینرها داده میشود.
 • اطلاعات ثابت موجود در داده ای که به عملیات رمزگذاری( هش) وارد میشوند، تراکنش ها و برچسب زمانی هستند.
 • هر ماینر مقدار عدد نانس را آنقدر تغییر میدهد تا هشی که محاسبه میکند کمتر از هش مورد نظر باشد.
 • اگر آن ماینر موفق به یافتن این هش شود، پاداش استخراج و کارمزد آن به صورت نسبی یعنی به نسبت قدرت پردازشی که یک ماینر در اختیار استخر قرار می‌دهد، به او پرداخت میشود.
 • اپراتور استخر این عملیات را برای هر کدام از ماینرها ادامه میدهد تا پاداش هر ماینر به نسبت قدرتی که در اختیار استخر قرار داده پرداخت شود.

انواع پاداش دهی در استخرها

روش پرداخت پاداش در هر استخر از استخر دیگر متفاوت است. ابتدا بهتر است با مفهوم سهم در زمینه استخر استخراج آشنا شویم. سهم به روشی گفته میشود که برای حفظ صداقت ماینر ها به کار میرود و باعث میشود پاداش استخراج عادلانه بین آنها تقسیم شود.

برنامه‌های زیادی برای تقسیم پاداش بین ماینر ها وجود دارد. بیشتر آنها بر میزان “سهامی” که یک ماینر به عنوان “اثبات کار” به استخر ارسال کرده است، متمرکز شده‌اند. درک مفهوم “سهام “اصلا ساده نیست.

دو نکته را به خاطر داشته باشید: اولاً، استخراج، فرایندی برای حل معماهای رمزنگاری است. ثانیاً، ماینینگ درجه سختی دارد. هنگامی که ماینر بلاکی را حل می‌کند، نتیجه‌ای به دست می‌آید که باید به عنوان معیار کیفیت به آن نگاه کرد. عددی است که تعیین می‌کند افزودن یک بلاک جدید از تراکنش‌ها به بلاکچین، چه مقدار زمان میبرد. میزان سختی شبکه بیتکوین هر ۲ هفته به روز رسانی می‌شود، تا مطمئن شود که به صورت میانگین ۱۰ دقیقه زمان برای افزودن بلاک به بلاکچین صرف می‌شود.

استخر استخراج چیست؟
انواع پاداش دهی در استخرها

اگر این سختی به دست آمده، از ۱ بزرگ‌تر باشد) در صورتی که بلاک‌ها سریع‌تر از حد انتظار استخراج شده باشند)، سختی افزایش می‌یابد (.اگر این عدد از ۱ کمتر باشد) در صورتی که بلاک‌ها کند تر از حد انتظار استخراج شده باشند (، سختی شبکه کاهش می‌یابد.

اگر ماینری بلاکی را که سختی آن بین سطح سختی استخر و سختی کوین است، برگرداند، آن بلاک به عنوان “سهم” ثبت می‌شود. اگرچه این سهم‌ها بلا استفاده می‌شوند، اما به عنوان اثبات کار ثبت می‌شوند. تا نشان دهند که ماینرها برای حل بلاک تلاش کرده اند. با این کار ماینرها نشان میدهند که نقش قدرت پردازش آنها در استخر چقدر خواهد بود.

هرچه قدرت هش ریت سخت افزار بالاتر باشد، سهام بیشتری تولید می‌شود.

ابتدایی‌ترین روش پرداخت “پرداخت به ازای هر سهم” (PPS) است. تفاوت این مدل‌ها در نرخ هر سهم می‌باشد. برای مثال:

 • استخرهای پرداخت نسبی (PM)

در این نوع استخرها، ماینرها به افزایش قدرت پردازش استخر کمک میکنند. و تا زمانی که استخر به استخراج یک بلاک مشغول است سهم خود را دریافت میکنند. بعد از اتمام حل بلاک ، ماینرها در ازای تعداد سهمی که دارند پاداش خود را دریافت میکنند.

 • استخرهای پرداخت به ازای هر سهم (PPS)

در این استخرها هم درست مثل مورد قبلی ماینرها در ازای کمک و همگاری در قدرت محاسباتی استخر سهام دریافت میکنند.با این تفاوت که در این نوع استخرها ، اپراتور دیگر منتظر نمیماند تا حل بلاک تمام شود. در لحظه سهم ماینر را پرداخت میکند.ماینر هر زمان که بخواهد میتواند سهم خود را مبادله کند.

 • استخر های همتا به همتا(PPM)

این نوع استخرها به استخرهای غیرمتمرکز معروفند. در این جا ماینرها هرمدان بر روی یک بلاکچین جانبی جداگانه فعالیت میکنند.زمانی که موفق به یافتن هشی کمتر از هش موردنظر شدند، این اطلاعات نه تنها در شبکه بیتکوین بلکه در زنجیره جانبی هم به روز رسانی میشود.این امر مانع از شکست و خرابی استخر و تقلب اپراتورها میشود.

 • (SMPPS) Shared Maximum Pay Per Share

از روشی مشابه PPS استفاده می‌کند با این تفاوت که هیچ مبلغی را بیشتر از درآمد به دست آمده از استخر استخراج بیتکوین، پرداخت نمی‌کند.

 • ( ESMPPS) Equalized Shared Maximum Pay Per Share

مشابه SMPPS است اما دستمزدها را به‌طور مساوی بین همه ماینرهای حاضر در استخر استخراج بیتکوین، تقسیم می‌کند.

 • (RSMPPS) Recent Shared Maximum Pay Per Share

استخرها ممکن است پرداخت‌ها را به نسبت اینکه کدام ماینر زودتر فرآیند استخراج را انجام داده ، اولویت بندی کنند. این مدل هم مشابه SMPPS است با این تفاوت که به آخرین ماینرهایی که بیتکوین استخراج کرده‌اند الویت می‌دهد.

جمع بندی مطالب

بر اساس اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار دهیم ، دیگر انتخاب بهترین استخر برای پیوستن به آنجا و به اشتراک گذاشتن قدرت پردازش ،آنقدرها هم سخت نخواهد بود. شما به راحتی می‌توانید لیست استخرهایی که رمز ارز مورد نظر شما را ماین می‌کنند پیدا کنید، خواه zcash، litecoin یا ethereum باشد. برخی از محبوب‌ترین استخرها عبارتند ازBTC.com، SlushPOOL، AntPoolو F2POOL.

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدام کوین را استخراج کنید و البته در کدام استخر، حالا باید در وب سایت استخر یک حساب کاربری درست کنید. که مراحل آن دقیقاً مانند ثبت نام در وب های دیگر است. پس از داشتن حساب، وقت آن رسیده تا “کارگر” (worker) ایجاد کنید. پیش فرض بیشتر استخرها این است که هر ماینر برای اسم خود یک عدد و برای رمز عبورش X انتخاب می‌کند. اما همه این موارد قابل تغییر هستند.

 

0
2
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
حمیدرضا
11 ماه ago

سلام تشکر فراوان

نیلوفر نکوفر
پاسخ به  حمیدرضا
10 ماه ago

سلام دوست عزیز، ممنون از همراهیتون.

محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

2
0
نظر خود را بنویسید !x