کیف پول MPC چیست؟ محاسبات چند جانبه (multiparty computing) به چه معناست؟
0

کیف پول MPC چیست؟ محاسبات چند جانبه (multiparty computing) به چه معناست؟

بازدید : 2630

محاسبات چند جانبه یا MPC چیست؟

حروف MPC مخفف عبارت multiparty computing و به معنای محاسبات چندجانبه است. قبل از انتخاب کیف پول MPC، خوب است بدانید که MPC یا محاسبات چند جانبه دقیقاً چیست. MPC یا Multiparty Computing، مفهومی از امنیت رمزنگاری است. این مفهوم ایجاد شده است تا بتواند مدل‌های امنیتی‌ای را فراهم کند که در آن قطعات مختلف برای دسترسی به منابع یک سیستم لازم هستند. هر یک از طرفین یک کلید را نگهداری می کند که وقتی به بقیه متصل شود ، امکان باز شدن و کنترل دسترسی به سیستم وجود داشته‌ باشد. این کنترل بسته به سطح دسترسی اعطا شده می تواند کامل یا جزئی باشد.

کیف پول mpc
کیف پول mpc

آغاز طراحی این پروتکل ها به سال 1970 برمی گردد. و آنها تا جایی پیشرفت کردند که امروزه بسیاری از این سیستم ها حتی در تراشه های رایانه ای جاسازی شده اند تا به حفظ امنیت سیستم های رایانه ای کمک کنند.

جامعه رمزنگاری به دلیل امکانات فراوان، همچنان علاقه شدیدی به این نوع فناوری ها دارد. در واقع، دیوید چائوم(David Chaum) در سال 1988 ،  اثر مشهوری تحت عنوان «پروتکل های چند جانبه‌ی بدون قید و شرط» را ارائه داد. از طرف دیگر، نیک سابو(Nick Szabo)، در سال 1999، اثری مشهور به نام «پروتکل های خدا» (God’s protocols) را ارائه داد. وی همچنین امکانات MPC را در دنیای محاسبات و استفاده از آنها در سیستم های اقتصادی و مالی را توضیح داد. این مسئله ایده روشنی از اهمیت این پروتکل ها و ورود آنها به دنیای ارزهای رمزپایه به ما ارائه می دهد.

کیف پول MPC یعنی امنیت بالا

کیف پول های MPC یا کیف پول های محاسباتی چند جانبه ، که نام کامل این کیف پول ها است، نسلی از کیف پول های ارزهای رمزپایه هستند. هدف آن ها ارائه بالاترین استانداردهای امنیتی برای افراد و همچنین شرکت ها، بانک ها است. و مورد استفاده‌ی دولتهایی است که هدف آنها تبدیل ارزهای رمزپایه به دارایی مربوطه برای فعالیتهایشان میباشد.

اصولاً کیف پول MPC شبیه به هر کیف پول دیگری است. با این تفاوت که کلیدهای خصوصی و کنترل آنها بین چندین دستگاه تقسیم شده است. هر كدام از این دستگاه ها یك كلید را تحت كنترل خود دارند كه اگر به هم متصل شوند، استفاده از وجوه موجود در کیف پول امكان پذیر می‌شود. در نگاه اول، به نظر می رسد که در مورد کیف پول چند امضایی صحبت می کنیم چون تا حدودی ساختار یکسانی با کیف پول MPC دارد.

کیف پول MPC شامل قابلیت های بیشتری است. از جمله اینکه دستگاه های کنترل می توانند کلیدهای دینامیکی یکبار مصرف و انقضادار تولید کنند. علاوه بر این، کیف پولهای MPC می توانند از طرحهایی مانند ECDSA ، EdDSA ، سایر قالبهای امضای به روزتر مانند امضای آستانه، امضاهای Schnorr یا سایر طرحهای امنیتی دیگر استفاده کنند.

اهمیت توالی اتصال در MPC

برای لحظه ای یک کیف پول را تصور کنید که به چندین ژنراتور کلیدی یکبار مصرف متصل شده. و آن‌ها در کنار هم به رمزنگاری های خود دسترسی پیدا می کنند. این واقعیت که ژنراتورها پویا و یکبار مصرف هستند، تضمین می کند که یک کلید هرگز تکرار نخواهد شد. و اگر توالی کامل نباشد، به راحتی نمی توانید به منابع مالی دسترسی داشته باشید. یعنی در حالی که می توانید به دستگاهی دسترسی پیدا کرده و بقیه کلیدهای کیف پول را کپی کنید، اگر آن کلیدها منقضی شده یا استفاده شده باشند، وجوه به حالت غیر قابل دسترسی نیستند. این سطح از امنیت باعث ایجاد موانعی می شود که هکرها به سختی می توانند از آنها عبور کنند. از بروز مشکلاتی مانند هک کردن Mt Gox یا حتی از دست دادن دسترسی به QuadrigaCX جلوگیری می کند.

نکته مثبت دیگر کیف پول MPC این است که مکانیزم کنترل به طور همزمان در چندین ارز رمزپایه قابل اجرا است. این مولفه مدیریت امنیتی توکن ها را بسیار آسان می کند.

ادغام سخت افزار و نرم افزار

نکته مهم دیگر کیف پول های MPC این است که می توانند بین سخت افزار و نرم افزاری که آنها را تشکیل می دهند ادغام بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، یک کیف پول MPC می تواند یک دستگاه جدا شده باشد که می تواند با دستگاه های امضا همگام سازی شود و این همگام سازی از طریق یک سیستم رمزنگاری فعال شده توسط ماژول ها اتفاق می افتد. HSM ماژول‌های امنیت سخت‌افزار باعث می شود بدینگونه وجوه از طریق حمله آنلاین عملاً غیرقابل دسترسی باشند. و از نظر هک از نوع آسیب ناپذیر باشد. اگر همگام سازی دستگاه مطابق انتظار نباشد، همگام سازی به سادگی اتفاق نمی افتد و از دسترسی به دستگاه جلوگیری می شود.

کیف پول چند امضایی
کیف پول چند امضایی

البته همه‌چیز قابل تنظیم است. به عنوان مثال، در مواقع اضطراری، می توان کیف پول را برای انجام «معامله بازیابی» تنظیم کرد. که وجوه را به متولی امن می فرستد، تا بتواند موجودی ها را بازیابی کند. این مورد باعث می شود که مثلاً پس از سرقت، از بین رفتن کلیدها یا دستگاه ها، وجوه موجود در کیف پول MPC به صورت مادام العمر نگهداری شود و امکان بازیابی آنها بدون مشکل را فراهم کند.

این آپشن ها باعث می شود که کیف پول MPC بسیار امن تر از کیف پول های معمولی یا حتی کیف پول های چند امضایی باشد. با این حال ، این امر باعث گران شدن آنها و دشوار بودن استفاده از آنها در محیطهای روزمره شود. از این رو این نوع فناوری برای شرکتها، صرافی ها یا افرادی که مقادیر زیادی ارزهای رمزپایه را کنترل می کنند و بالاترین امنیت را برای آنها می خواهند، طراحی شده است.

کیف پول MPC چگونه کار می کند؟

عملکرد کیف پول MPC بستگی زیادی به نحوه اجرای آن و سازوکارهای امنیتی موجود در آن دارد. اما اساسا عملکرد کیف پول MPC را می توان به سه قسمت تقسیم کرد:

تولید کلید

تولید کلید شامل کل مراحل تولید کلیدهای خصوصی و عمومی در کیف پول است. به این معنا که دستگاه های بازکننده قفل یک جفت کلید عمومی و خصوصی ایجاد می کنند. سپس به بقیه دستگاه ها متصل می شوند تا کلید خصوصی و عمومی کیف پول MPC را با آنها تولید کنند. مانند کیف پول چند امضایی، این طرح به منظور تقسیم کنترل کیف پول برای جلوگیری از دسترسی هکر یا بازیگر مخرب است که قادر نیست به راحتی آن را کنترل کند. علاوه بر این ، تولید این کلیدها توسط یک پروتکل بسیار خاص ارائه می شود. که توسط فرمول ریاضی زیر تعریف شده است:

F (d1, d2, d3) = max (d1, d2, d3)

این بدان معنی است که ؛ هر یک از شرکت کنندگان هرکدام یک داده خصوصی دارند. (که با d1 ، d2 ، تا dN مشخص می شوند).

کیف پول چند امضایی
کیف پول چند امضایی

درج این داده های خصوصی امکان استفاده از یک تابع عمومی به نام F را فراهم می کند. با استفاده از آن ، مقدار داده های خصوصی محاسبه می شود. و سپس کیف پول فعال می شود. الگوریتم موجود در این حالت الگوریتم امضای رمزنگاری انتخاب شده است. که می تواند ECDSA ، EdDSA ، Schnorr یا هر الگوریتم سازگار دیگری باشد. در نتیجه، مجموع این داده های خصوصی اطمینان رمزنگاری لازم برای دسترسی به کیف پول را فراهم می کند.

تولید آدرس

در این مرحله ، کیف پول های MPC با کیف پول هایی که از قبل می شناسیم تفاوتی ندارند. تولید کلیدهای عمومی توسط هر یک از طرفین امضا کننده بدون مشکل قابل درخواست است. به این ترتیب می توان وجوه مورد نظر را از طریق آن آدرس دریافت کرد.

این مولفه به کمک رمزنگاری نامتقارن امکان پذیر است. استخراج کلید عمومی به قدری پیچیده است که انجام فرایند مخالف عملاً غیرممکن است. بنابراین تولید کلید عمومی برای هر شرکت کننده امکان پذیر است. و از این طریق می توان کلیدهای عمومی دیگری نیز استخراج کرد. که امکان تخصیص بودجه به کیف پول MPC را فراهم می کند. از این نظر ، هدف کیف پول MPC ، یعنی حفظ کنترل کلید خصوصی که به چندین دستگاه تقسیم شده است.

دسترسی به وجوه

مانند فرآیند تولید ، دسترسی به وجوه تنها درصورت وجود شرایط تعیین شده هنگام ایجاد کیف پول MPC امکان پذیر است. در این مرحله، محافظت از دستگاه ها ممکن است با سیستم های رمزنگاری، ماژول های امنیتی (HSM) یا سایر ویژگی های امنیتی باشد. حقیقت این است که فقط دستگاه های جفت شده اصلی قادر به دسترسی به کیف پول MPC و کنترل وجوه هستند.

پاسخ به یک سوال: 

آیا امنیت کیف پول های MPC کمتر از کیف پول های چند امضایی است؟
اصلاً اینطور نیست!
امنیت کیف پول MPC معمولاً هم تراز و حتی بالاتر از کیف پول چند امضایی است. زیرا کیف پول MPC اتحادی بین فناوری چند امضایی است که علاوه بر این توسط رایانه نیز هدایت می شود.

جدیدترین کیف پول‌های MPC

در حال حاضر چندین کیف پول MPC کاربردی وجود دارد که می توانید از آنها در دنیای رمزنگاری استفاده کنید.
سرویس Fireblocks یکی از مواردی است که کیف پول MPC را برای شرکت های مورد نیاز ارائه می دهد. Sepior ، سرویس دیگری از همان نوع و با اهداف کاملاً مشابه است. یکی دیگر از سرویس های شناخته شده Curv است که شاید یکی از بزرگترین سرویس های MPC در جهان رمزنگاری را داشته باشد.

یکی دیگر از کیف پول های معروف MPC که برای استفاده شخصی طراحی شده است zengo است. اگرچه به معنای دقیق کلمه کیف پول MPC محسوب نمی‌شود. در عوض، این یک سیستم دو بخشی است که تلفن هوشمند شما را با سرورهای ZenGo مرتبط می‌کند.

zengo
zengo

بنابراین، یک رمز به اشتراک گذاشته می شود و امضای معاملات با هم فعال می شود تا به شبکه ارسال شوند. این نمونه‌ای ایمن تر از کیف پول های وب است. با اینکه هنوز نقاط ضعف خود را دارد، اما هنوز هم یک فناوری چشمگیر است.

از طرف دیگر، یک نرم افزار رایگان وجود دارد که می تواند به شما در این زمینه کمک کند. این نرم‌افزار Blockchain Crypto MPC است. پروژه ای که توسط Unbound Tech آغاز شده و به شما امکان می دهد یک سرویس MPC متناسب با نیازهای خود ایجاد کنید.

3
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x