NFT تقسیم شده (FNFT) چیست ؟ آشنایی با مفهوم NFT با مالکیت اشتراکی
0

NFT تقسیم شده (FNFT) چیست ؟ آشنایی با مفهوم NFT با مالکیت اشتراکی

بازدید : 2098

NFT تقسیم شده همان NFT کامل است که به بخش‌هایی کوچک‌تر تقسیم شده و به تعداد بیشتری از کاربران اجازه می‌دهد تا مالک بخشی از آن باشند.

مقدمه

توکنهای غیرقابل تعویض (NFT)، شکلی جدید از دارایی‌های دیجیتال هستند که به شکل غیرمتمرکز و شفاف عمل می‌کنند. در حقیقت یکی از خصوصیات کلیدی که NFT ها به‌وسیله آن تعریف می‌شوند، مالکیت انحصاری تضمین‌شده این دارایی‌های دیجیتال است که با تکیه‌بر این قابلیت، یک NFT را نمی‌توان کپی یا جعل کرد؛ ازاین‌رو به این دارایی‌های دیجیتال، صفاتی مثل تعویض‌ناپذیر بودن و منحصربه‌فرد بودن اختصاص داده می‌شود.

از طرفی، این قابلیت باعث خواهد شد تا کاربردهای NFT و آن چیزی که دارندگان NFT ها می‌توانند با دارایی‌های خود انجام دهند، به‌شدت محدود شود. درواقع این قابلیت‌ها باعث شده تا توسعه‌دهندگان و مبتکران خلاق فعال حوزه رمز ارزها به دنبال این باشند تا با ایجاد تغییراتی در این دارایی‌های دیجیتال، کاربردهای این توکن‌ها را گسترش دهند و همین امر موجب ایجاد قابلیت جدیدی در NFT ها شده که به آن مالکیت تقسیم شده گفته می‌شود.

اساساً تقسیم یا فرکشن کردن (Fractioning)، این قابلیت را در اختیار سرمایه‌گذاران فعال در بازار رمز ارزها قرار می‌دهد تا مالک کسری از یک رمز ارز بزرگ شوند. درواقع این مفهوم، از بسیاری از جهات مشابه مالکیت سهام یک شرکت است که بر این اساس، به‌جای سرمایه‌داران کلانی که از حساب‌های بانکی با موجودی بالا برخوردار هستند، امکان مالکیت NFT ها، برای سرمایه‌گذاران خرد و متوسط فراهم می‌شود.

ازاین‌رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا به بررسی مفهوم NFT های تقسیم شده پرداخته و تمامی جوانب این قبیل دارایی‌های دیجیتال را موردبررسی قرار دهیم.

NFT تقسیم شده (Fractional NFT) چیست؟

اساساً یک NFT تقسیم شده، همان NFT کامل است که به بخش‌هایی کوچک‌تر تقسیم شده و به تعداد بیشتری از کاربران اجازه می‌دهد تا مالکیت یک قطعه از آن NFT را در دست داشته باشند. در حقیقت یک NFT به‌وسیله یک قرارداد هوشمند (Smart Contract) که مجموعه‌ای از توکن‌های غیرقابل تقسیم را تولید می‌کند، تقسیم می‌شود. درواقع این توکن‌های تقسیم شده، به هر فرد، مقداری (درصدی) از حق مالکیت آن NFT  را اعطا کرده و این مالکان قادر خواهند بود تا این مقدار از سهم مالکیت خود را در بازارهای ثانویه خریدوفروش کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت NFT به زبان ساده

به‌طور کلی، توکن‌های غیرقابل تعویض، توکن‌هایی با استاندارد توکن ERC-721 هستند که به‌وسیله یک قرارداد هوشمند غیرقابل تقسیم، بر بستر بلاک چین اتریوم ایجادشده‌اند. از طرفی، ازآنجاکه این توکن‌ها تقسیم‌ناپذیر بوده و کپی کردن آن‌ها کاری عملاً غیرممکن است، یک استاندارد عالی جهت ردیابی مالکیت معنوی افراد به‌حساب می‌آیند.

همان‌طور که احتمالاً اطلاع دارید، پروژه‌های NFT در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰) و به لطف چندین مزایده موفق و رکورد شکن، توانستند افزایش چشمگیری را در بازار تجربه کنند. درواقع این دارایی‌های دیجیتال، طیف گسترده‌ای از هنر دیجیتال، آیتم‌های مربوط به داخل برخی از بازی‌های بلاک چینی، املاک مجازی و بی‌شمار موارد دیگر را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: پروژه‌های گیمینگ متاورس و NFT؛ ۴ نکته‌ مهم در مورد آنها

تا این لحظه، بزرگ‌ترین حراج آثار هنری دیجیتال، متعلق به هنرمند دیجیتال به نام بیپل (Beeple) است که این کلکسیون هنری، Everydays: The First 5000 Days نام دارد و در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ماه ۱۳۹۹) در وب‌سایت خانه حراج کریستی (Christie’s auction house) و باقیمتی در حدود شصت و نه میلیون دلار به فروش رسید. درواقع این فروش تاریخی، مسیر را برای چندین پروژه NFT دیگر مثل آواتارهای NFT  کریپتوپانکس (CryptoPunks) هموار ساخت.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانیم به مجموعه NFT باشگاه میمون کسل (Bored Ape Yacht Club) اشاره‌کنیم که برخی از توکن‌های آن، هم‌اکنون با قیمت‌های میلیون دلاری در بازارهای ثانویه معامله می‌شوند.

NFT تقسیم شده
این NFT که به وسیله Beeple ایجاد شده است، با فروش به قیمت 69,346,250 دلار در مارس 2021 (اسفند ماه 1399)، رکوردها را جابجا کرد. منبع: learn.bybit

دسترسی بیشتر به مالکیت NFT

اساساً به‌عنوان یک دارایی در حال رشد، در این چند وقت، محبوبیت NFT ها به شکل قابل‌توجهی افزایش پیداکرده است. در حقیقت برخی از مجموعهNFT ها، به‌قدری ارزشمند شده‌اند که جهت خرید یک NFT و کسب مالکیت آن، بایستی هزینه زیادی را متقبل شد. البته بااینکه تمامی مجموعه NFT ها نتوانسته‌اند تا جایگاه آثار هنری دیجیتالی مثل Beeple یا آواتارهای Bored Ape Yacht Club را کسب کنند، مجموعه‌های دیگری نیز وجود دارند که ارزش کل جمع‌آوری‌شده توسط آنها بسیار زیاد بوده و هم‌اکنون با قیمت‌های بالایی معامله می‌شوند.

البته که منحصربه‌فرد بودن  NFT ها نیز، کمک چندانی به این موضوع نمی‌کند؛ بلکه اساساً هرچه یک NFT گران‌تر باشند، میزان نقدینگی کمتری نیز در آن وجود خواهد داشت.

همچنین بخوانید: آیا ساخت nft رایگان امکان دارد؟ چگونه می‌توان nft رایگان ساخت؟

در حقیقت باوجود این موانع، تقسیم‌بندی یک راه‌حل بالقوه جهت برطرف ساختن تمامی این مشکلات خواهد بود. درواقع تجزیه یک NFT به قطعاتی کوچک‌تر، باعث می‌شود تا مفهوم دموکراسی وارد این بازار شده و به افراد علاقه‌مند با سرمایه محدود نیز اجازه داده خواهد شد تا باوجود دارایی‌های محدود خود، بر روی این رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنند.

به‌طور کلی، این کار نه‌تنها به نفع سرمایه‌گذاران خواهد بود، بلکه به‌صورت کلی نیز به نفع حوزه توکن های غیرقابل تعویض است؛ چراکه باعث می‌شود تا نقدینگی وارد بازار NFT ها شود. همچنین مفهوم NFT تقسیم شده ، باعث می‌شود تا تعداد کثیری توکن مقرون‌به‌صرفه نیز به این بازار تزریق شود و بدین ترتیب تعداد سرمایه‌گذاران در این بازار نیز افزایش پیداکرده و محبوبیت این حوزه نیز بیش‌ازپیش رشد کند.

درواقع، خریداران با سرمایه محدود نیز قادر خواهند بود تا NFT های تقسیم شده را جهت در اختیار داشتن بخش کوچکی از ارزش کل بازار، خریداری کنند. نتیجتاً اینکه، این امر این امکان را در اختیار چندین سرمایه‌گذار قرار می‌دهد تا هرکدام مالکیت جزئی بخشی از یک NFT را در دست بگیرند.

بیشتر بخوانید: نحوه فروش NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض

اساساً مکانیسم پشت تقسیم کردن NFT ها، بسیار ساده است. شما می‌توانید یک NFT کامل را برداشته و تعدادی سهم (از هزار عدد به بالا) از آن NFT را ایجاد کرده و هرکدام را باقیمتی ثابت به فروش برسانید. در حقیقت این سهام‌ها را می‌توان در بازارهای ثانویه و بدون هرگونه تأثیر بر ارزش NFT اصلی، خریدوفروش کرد.

NFT تقسیم شده
یک نمونه شناخته‌شده از تقسیم کردن NFT، اثر هنری دیجیتال Newborn 1 & 3

یک نمونه شناخته‌شده از تقسیم کردن در این فضا، فروش اثر هنر دیجیتال به‌وسیله نوازنده‌ای به نام گریمز (Grimes) است که نیوبورن شماره ۱ و ۳ (Newborn 1 & 3) نام دارد و در جولای ۲۰۲۱ (تیر ماه ۱۴۰۰) در بازار NFT اتیس (Otis) باقیمتی در حدود ده دلار به ازای هر سهم، به حراج گذاشته شد.

از طرفی، نمونه شناخته‌شده دیگر این توکن ها، فروش یک NFT از میم کوین نمادین کوین (Doge) است که منجر به ایجاد رمز ارز دوج کوین شد. در ژوئن ۲۰۲۱ (تیر ماه ۱۴۰۰)، یک NFT از این مجموعه توکن ها، باقیمتی در حدود چهار میلیون دلار به فروش رسید و هم‌اکنون نیز چند صد میلیون دلار ارزش دارد.

جدا از این، خریداری به نام  PleasrDAO نیز، NFT این مجموعه را به هفده میلیارد سهام یکسان تقسیم کرد و به هر فرد این امکان را داد تا بتواند هرچند سهم که مدنظر دارد را خریداری نماید.

همچنین بخوانید: پیشنهاد میلیون دلاری در مزایده مجموعه NFT های راس اولبریکت بنیانگذار سیلک رود

دارایی‌های تقسیم شده (Fractionalized Assets)

مالکیت جزئی دارایی‌ها، ایده جدیدی به‌حساب نمی‌آید. این مفهوم با موفقیت زیادی در بسیاری از صنایع گوناگون، از املاک و مستغلات گرفته تا پوشاک و مد و در خصوص بسیاری از دارایی‌های فیزیکی و غیر فیزیکی ازجمله سهام شرکت‌ها و دارایی‌های لوکس مثل قایق‌های تفریحی و جت‌های شخصی، به‌کار گرفته می‌شود.

Fractional NFT
Doge NFT که به 17 میلیارد توکن به نام DOG تقسیم شد

در خصوص عرصه املاک و مستغلات، مفهوم تقسیم‌بندی به‌طورمعمول به‌وسیله گروه‌هایی از افراد و به‌عنوان راهی جهت خرید خانه‌های ییلاقی و تفریحی باقیمتی مقرون‌به‌صرفه، مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت برخلاف زمان‌بندی که هرساله تنها مدت‌زمان مشخصی را جهت سکونت در یک ملک تضمین می‌کند، مالکانی که بخشی از یک ملک را خریداری می‌کنند، سندی به نمایندگی از میزان سهم خود دریافت می‌کنند.

اساساً مالکان تقسیم شده، از کلیه سود و ضررهای ناشی از تصرف دارایی تقسیم شده خود برخوردار خواهند بود. درواقع این‌چنین مالکانی، حقوق استفاده و دسترسی به دارایی مشترک را، متناسب با درصدی از دارایی که خریداری کرده‌اند، شریک می‌شوند. در حقیقت اگر کل ارزش خانه ییلاقی خریداری‌شده، در عرض یک دهه افزایش پیدا کند، ارزش سهام فردی آنها نیز افزایش خواهد یافت. البته این موضوع بدین معنا است که اگر ارزش ملک کاهش یابد نیز، ارزش سهام آنها به همین منوال کاهش خواهد یافت.

نحوه کارکرد NFT تقسیم شده (F-NFT)

NFT در حقیقت تنها یک توکن هستند که از استاندارد ERC-721 موجود در بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند. در حقیقت پیش از آنکه یک NFT تقسیم شود، ابتدا در یک قرارداد هوشمند قفل می‌شود. از طرفی، این قرارداد هوشمند نیز، صرفاً یک اپلییکیشن ذخیره‌شده در زنجیره بلاکی است که جهت اجرای خودکار، در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین‌شده، کدگذاری شده است.

همچنین بخوانید: شخصی به اشتباه یک NFT از مجموعه میمون های کسل را با قیمت 200 دلار فروخت

پس از این مرحله، قرارداد هوشمند ذکرشده، توکن ERC-721 را طبق دستورالعمل‌های ارائه‌شده به‌وسیله مالک آن NFT، به قسمت‌های متعدد (در قالب توکن‌های ERC-20) تقسیم می‌کند. حال اینکه، مالکین توکن‌های ERC-20 ایجادشده، قیمت، داده‌های کلان یا متا دیتا (Metadata) و دیگر ویژگی‌های آن‌ها را مشخص می‌کنند. نتیجتاً اینکه، هر بخش یا هر توکن ERC-20، نشان‌دهنده مالکیت جزئی از کل NFT اصلی است. در آخر نیز توکن های تقسیم شده، باقیمتی ثابت برای یک بازه زمانی مشخص یا تا وقتی‌که به فروش برسند، برای فروش قرار خواهند گرفت.

فرض کنید که بتوانیم توکن نقاشی معروف جیغ (The Scream)، اثر هنرمند نروژی به نام ادوارد مونک (Edvard Munch) را که در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) باقیمت صد و بیست میلیون دلار در حراج خانه چندملیتی ساتبیز (Sotheby’s) به فروش رسید را تقسیم کنیم. یک NFT که بیانگر این اثر هنری است، اساساً بسیار گران‌قیمت خواهد بود و تنها تعداد اندکی از سرمایه‌گذاران کلان هستند که توان خرید این NFT را خواهند داشت.

بااین‌وجود، اگر این NFT را به‌وسیله یک قرارداد هوشمند، به ده هزار توکن ERC-20 تقسیم کینم، آنگاه افراد عادی نیز می‌توانند کسری از این اثر هنری دیجیتال معروف را با تنها دوازده هزار دلار در اختیار داشته باشند که هم بسیار مقرون‌به‌صرفه تر است و هم به‌سادگی بسیاری از افراد را به سمت خرید آن جذب می‌کند.

البته توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که NFT ها و  F-NFT ها، تنها به بلاک چین اتریوم محدود نمی‌شوند. در حقیقت فرایند تقسیم کردن NFT، می‌تواند بر روی هر شبکه بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند و NFT ها پشتیبانی کند، انجام گیرد.

درواقع شبکه‌های بلاک چینی جایگزین مثل پالیگان (Polygon)، کاردانو (Cardano) و سولانا (Solana)، همگی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و می‌توانند فرایند ایجاد و انتقال NFT ها را آسان کنند. درواقع این شبکه‌ها از مزیت‌های دیگری نیز برخوردار هستند که ازجمله آنها می‌توانیم به تراکنش‌هایی سریع‌تر و عدم دریافت کارمزد گس (Gas Fee) اشاره داشته باشیم.

همچنین بخوانید: رکورد شکنی گس اتریوم در پی فروش مجموعه NFTهای Otherside

تفاوت میان NFT تقسیم شده و NFT های معمولی

NFT تقسیم شده، که اصطلاحاً F-NFT نامیده می‌شوند، نشان‌دهنده درصد مالکیت یا کسری از یک NFT کامل است. در حقیقت تفاوت میان این دو مفهوم، بسیار واضح است: یک NFT یک توکن کامل است؛ درحالی‌که  F-NFT ها، کسری از آن NFT کامل به‌حساب می‌آیند.

البته اشاره به این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که فرآیند تقسیم کردن را می‌توان معکوس نیز کرده و دسته‌ای از توکن های NFT تقسیم شده را به یک NFT کامل تبدیل کرد. درواقع قرارداد هوشمندی که NFT را تقسیم‌بندی می‌کند، معمولاً دارای یک گزینه خرید بوده که به سرمایه‌گذاران F-NFT ها اجازه می‌دهد تا تمامی قسمت‌ها را نیز خریداری کرده و NFT اصلی را بازیابی کنند.

به‌طور کلی، دارنده NFT تقسیم شده می‌تواند با انتقال تعداد مشخصی از توکن‌های ERC-20 از مجموعه‌ای به قرارداد هوشمند، فرایند خرید را شروع کرده تا حراج بازخرید خود را راه‌اندازی کند. البته این حراج فقط برای مدت‌زمانی ثابت اجرا خواهد شد. در حقیقت این کار به دیگر دارندگان NFT تقسیم شده زمان خواهد داد تا تصمیم قطعی خود را در این خصوص بگیرند. حال اگر خرید در آن بازه زمانی انجام گیرد، NFT های تقسیم شده به‌صورت خودکار به قرارداد هوشمند بازگردانده شده و خریدار، مالکیت کامل NFT را به‌دست خواهد گرفت.

علت ضرورت وجود NFT های تقسیم شده چیست؟

اساساً ۳ علت عمده جهت نیاز به NFT تقسیم شده وجود دارد که در ادامه به این دلایل خواهیم پرداخت.

دموکراسی سازی (Democratization)

قیمت‌های نسبتاً بالای برخی از NFT ها، می‌تواند مانع از مشارکت سرمایه‌گذاران خُرد در این دارایی‌های دیجیتال شود. ازاین‌رو، فرایند تقسیم‌بندی یک NFT گران‌قیمت، هزینه‌های مالکیت را کاهش داده و آن NFT را برای طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران خُرد نیز قابل‌دسترسی می‌کند. همچنین، ذکر این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که زمانی که قیمت یک NFT افزایش پیدا می‌کند، ارزش کلیه F-NFT های ایجادشده نیز به‌تناسب NFT اصلی، افزایش می‌یابد.

حال اگر ارزش NFT اصلی به‌طور غیرمنتظره‌ای کاهش پیدا کند (که این موضوع در بازار رمز ارزها، رویه‌ای بسیار رایج است)، ارزش تمامی F-NFT ها نیز کاهش شدیدی خواهند یافت.

یافتن قیمت

NFT های تقسیم شده می‌توانند مکانیسم‌های کشف قیمت را ارائه دهند. در حقیقت این مکانیزم‌ها تعیین می‌کند که یک NFT خاص، تا چه میزان ارزش دارد. البته ازآنجاکه توکن‌های تقسیم شده ERC-20 در بازار آزاد به فروش می‌رسند، قیمت آن‌ها می‌تواند منجر به ارائه یک ارزیابی معقول از قیمت دارایی تقسیم شده، کمک شایانی کند.

افزایش میزان نقدینگی

به‌طور کلی، اصلی‌ترین مزیت NFT ها این است که این دارایی‌های دیجیتال درواقع توکن‌های یکتایی هستند که نمی‌توان آن‌ها را کپی یا تقسیم کرد. در حقیقت این منحصربه‌فرد بودن  NFT ها، دسترسی به موارد ارزشمند را تنها برای تعداد محدودی از سرمایه‌گذاران ثروتمند میسر می‌سازد. حال اینکه باوجود F-NFT ها، این کمبود نقدینگی برطرف خواهد می‌شود؛ چراکه توکن‌های ERC-20 قادر هستند تا به‌سادگی در بازارهای ثانویه خریدوفروش شوند.

در حقیقت، در خصوص F-NFT ها، مالکان این دارایی‌های دیجیتال به‌جای آنکه هفته‌ها یا ماه‌ها منتظر بمانند تا توکن آنها به فروش برسد، باسیل گسترده‌ای سرمایه‌گذاران خُرد مواجه می‌شوند که تمایل دارند تا بخش‌های کوچکی از NFT اصلی آنها را خریداری کنند. درنتیجه، این موضوع باعث خواهد شد تا میزان نقدینگی موجود در بازار نیز به‌شدت رشد کند.

نحوه کسب سود توسط مالکان NFT تقسیم شده

اصلی‌ترین مزیت برای دارندگان NFT تقسیم شده این است که درصدی از NFT بزرگ‌تر و گران قیمت‌تر را در اختیار دارند. در حقیقت بسته به آن NFT و پلتفرمی که NFT تقسیم شده از آن خریداری‌شده است، فرد دارنده ممکن است از برخی از حقوق حاکمیت موجود بر روی پلتفرم مربوطه نیز برخوردار شود.

به‌عنوان نمونه، فقط ده هزار NFT کریپتوپانکس در دسترس است و به علت قیمت بسیار بالای این توکن ها، این NFT ها از فروش نسبتاً پایینی برخوردار هستند؛ به شکلی که در ماه آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ماه ۱۴۰۰)، مجموعه‌ای از پنجاه NFT کریپتوپانک، به دویست و پنجاه میلیون F-NFT تقسیم شد که هرکدام از آنها، بیانگر بخشی از مجموعه اصلی کریپتوپانکس بودند.

F-NFT
50 کریپتوپانک در Unicly به 250 میلیون یوپانک تبدیل شدند.

این NFT های تقسیم شده که توکن‌های یوپانک (uPunk) نامیده می‌شوند، در فوریه ۲۰۲۲ (بهمن ماه ۱۴۰۰)، از ارزش بازاری در حدود ۱۲٫۹ میلیون دلار برخوردار بودند. همچنین دارندگان توکن‌های یوپانک، قادر هستند تا برای هر کریپتوپانک موجود در مجموعه خود، پیشنهاد خرید یا فروش ثبت کنند. در حقیقت اگر پنجاه درصد از دویست و پنجاه میلیون رأی موجود، رأی به باز کردن قفل مجموعه دهند، هر یک از  NFT ها به بالاترین پیشنهاد ثبت‌شده تعلق خواهد گرفت.

جدای از این، تعدادی از پروژه‌های F-NFT، از قابلیت سهام گذاری یا استیکینگ (Staking) نیز پشتیبانی کرده و دارندگان این توکن ها را قادر می‌سازند تا جدا از حق رأی، از طریق دارایی‌های خود، یک درآمد غیرفعال نیز داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال، گربه‌های جهش‌یافته (Mutant Cats) مجموعه‌ای از ۹۹۹۹ آواتار NFT است که از بسیاری از جهات، مشابه پروژه Bored Ape Yacht Club است. در حقیقت، این پروژه دارای توکن های تقسیم شده بانام $FISH است که نشان‌دهنده مالکیت کسری از  NFT های اصلی این مجموعه است. همچنین، هر دارنده NFT گربه جهش‌یافته می‌تواند این F-NFT ها را در کسب روزانه ۱۰ $FISH، استیک کند.

همچنین بخوانید: نکات مهمی که باید برای انتخاب بهترین nft ها بدانید

علاوه بر این، دارندگان این توکن ها از حق دسترسی انحصاری به جامعه دائو (سازمان خودمختار متمرکز یا DAO) گربه‌های جهش‌یافته و همچنین حق رأی نسبت به دارایی‌های این دائو نیز برخوردار خواهند بود.

نحوه خرید NFT تقسیم شده

به‌طور کلی، در حال حاضر چندین پلتفرم وجود دارند که کاربران از طریق آنها می‌توانند اقدام به ایجاد و خرید NFT های تقسیم شده کنند. در ادامه به شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین این پلتفرم‌ها خواهیم پرداخت.

پلتفرم اتیس (Otis)

اتیس یک پلتفرم سرمایه‌گذاری NFT ها است که از طریق آن کاربران قادر خواهند بود تا بر مجموعه‌های NFT و دیگر آثار هنری دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده، سبد NFT خود را مدیریت کرده و از طریق اپلیکیشن اختصاصی این پلتفرم، در معاملات بلادرنگ (real-time trading) شرکت کنند. از طرفی، سرمایه‌گذاران می‌توانند از این پلتفرم جهت ایجاد و کسب F-NFT ها نیز استفاده کنند.

پلتفرم  یونیکلی  (Unicly)

اساساً یونیکلی مختص سرمایه‌گذارانی است که به دنبال تبدیل مجموعه NFT خود به دارایی‌هایی قابل معامله با نقدینگی تضمین‌شده هستند. درواقع سرمایه‌گذاران می‌توانند از این پلتفرم جهت توکن کردن  NFT ها و ایجاد مجموعه‌های قابل‌مبادله (با هراندازه‌ای) بهره ببرند.

پلتفرم فرکشنال آرت  (Fractional.art)

به‌طور کلی، فرکشنال آرت بستری است که از طریق آن سرمایه‌گذاران می‌توانند بخش‌هایی از  NFT ها را خریداری کرده، به فروش رسانده، ضرب یا مینت (Mint) کنند. در حقیقت دارندگان NFT می‌توانند از این پلتفرم جهت ایجاد NFT تقسیم شده یا مالکیت مجموعه‌های NFT تقسیم‌بندی شده‌ای استفاده کنند که پیش‌ازاین توانایی خرید آن را نداشتند.

بیشتر بخوانید: محدودیت مینت NFT اوپن سی برداشته شد

آیا سرمایه‌گذاری بر روی NFT تقسیم شده، گزینه مطلوبی است؟

NFT های تقسیم شده بدون شک سرمایه‌گذاری مطلوبی به‌حساب می‌آیند. در حقیقت این دارایی‌های دیجیتال به افزایش نقدینگی موجود در بازار  NFT ها کمک شایانی می‌کنند؛ این در حالی است که این توکن ها، درگیری و مشارکت در فضای پررونق NFT را نیز ارتقاء خواهند داد. از طرف دیگر، F-NFT ها با تکیه‌بر قابلیت‌هایی همچون جذب حجم بالایی از نقدینگی، یافتن قیمت و دموکراسی سازی، باعث گسترش فرصت‌های جدید در بازار NFT ها خواهند شد.

البته که  NFT های تقسیم شده بدون ریسک نیز نیستند. درواقع این توکن ها با تمامی مسائل یکسانی که به‌طورکلی  NFT ها با آن روبرو هستند، مواجه هستند. همچنین، درحالی‌که خریدوفروش NFT کامل به‌عنوان مجموعه‌های کلکسیونی دیجیتال، ممکن است قوانین سهام را با مشکلاتی جدی روبرو نکند، ولی F-NFT ها بیشتر با این احتمال مواجه هستند که با تنظیم‌کننده‌های مالی بازارهای مالی به مشکل بخورند؛ چراکه اساساً ایجاد این توکن ها می‌تواند به‌عنوان عرضه اولیه سکه های (ICO) غیرمجاز تلقی شود.

ازاین‌رو، در نشست مربوط به توکن های امنیتی که در سال ۲۰۲۱ برگزار شد، هستر پیرس (Hester Peirce)، عضو هیئت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) هشدار داد که این آژانس ممکن است NFT های تقسیم شده را به‌عنوان سهام یا اوراق بهادار در نظر بگیرد. بااین‌وجود، SEC تا این لحظه هیچ‌گونه دستورالعمل قانونی و نظارتی رسمی در خصوص NFT ها و F-NFT ها منتشر نکرده است.

بیشتر بخوانید: هستر پیرس: پروژه‌های غیرمتمرکز، قانون‌گذاری رمز ارزها را با چالش مواجه می‌کنند

نتیجتاً اینکه همزمان با رشد بازار NFT ها، عرصه F-NFT ها نیز روزبه‌روز در حال رشد بوده و قوانین حقوقی نیز در خصوص این قبیل دارایی‌ها رو به تکامل هستند. پس ضروری است که سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با NFT ها نیز بایستی از مسائل حقوقی که ممکن است با آنها روبرو شوند، آگاهی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: قانون گذاری nft ؛ راهنمایی برای ورود مبتدیان به بازار

سخن پایانی

بازار NFT ها کماکان ازنظر محبوبیت و حجم بالای تقاضاها، در شرف انفجار است و قطعاً با پیشرفت بیشتر فناوری بلاک چین، شاهد پیشرفت‌هایی بیشتر و کاربردهای جالب‌تر این حوزه نیز خواهیم بود.

در خصوص مفهوم NFT تقسیم شده نیز بایستی عنوان کنیم که این مفهوم روزبه‌روز در حال تکامل است؛ ولی به نظر می‌رسد که این دارایی‌های دیجیتال، روند بزرگ بعدی در عرصه در حال رشد رمز ارزها خواهند بود. در حقیقت تقسیم‌بندی NFT ها، باعث نقدینگی بیشتر و درنتیجه، امکانات بی‌پایان برای راهبُردهای سرمایه‌گذاری خواهد شد. درواقع این مفهوم، درب‌های جدیدی را بر روی مجموعه گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران بازکرده و تضمین می‌کند که موج بعدی کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال، به‌وسیله F-NFT ها تأمین خواهد شد.

FNFT چیست؟

اساساً یک NFT تقسیم شده یا FNFT، همان NFT کاملی است که به بخش‌هایی کوچک‌تر تقسیم شده و به تعداد بیشتری از کاربران اجازه می‌دهد تا مالکیت یک قطعه از آن NFT را در دست داشته باشند.

گران‌ترین NFT جهان کدام است؟

توکن Everydays: The First 5000 Days تا به امروز گران‌ترین ان اف تی جهان به شمار می‌رود. خالق این اثر گران قیمت، یک هنرمند به نام مایک وینکلمن (Mike Winkleman) ملقب به بیپِل (Beeple) است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x