NFT چیست ؟ ساخت NFT چگونه است؟

NFT چیست ؟ ساخت NFT چگونه است؟
2
بازدید : 5125

چند ماهیست که توکن های تعویض ناپذیر (غیر مثلی ) به داغترین ترند بازار تبدیل شده اند و ساخت NFT هم به پر طرفدارترین موضوعات. در حالی که بسیاری از پروژه های NFT از اوایل وجود خود جامعه کوچکی از علاقمندان را در بر داشتند، آغاز سال 2021  برای NFT ها با جلب حداکثری علاقمندان همراه بود. بسیاری فکر می کردند که DeFi موج اصلی را به فضای رمزنگاری وارد می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد درک ارزش پیشنهادی NFT ها برای افرادی که با فناوری بلاک چین درگیر نیستند، بسیار ساده تر است. به همین ترتیب حتی برخی از پروژه های NFT وارد جریان اصلی بازار شده اند.

کلاً در فضای ارزهای دیجیتال، توکن به رمزارزی گفته میشود که بلاک چین اختصاصی خود را نداشته باشد . یعنی بر روی بلاک چین یک ارز دیگر  اجرا شود .سال 2009 زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را خلق کرد،احتمالاً فکرش را هم نمیکرد که دنیا به سمت ارزهای دیجیتالی همچون CryptoKitties ، Punks ، Hashmasks یا celebrity music برود.

راه حل ساخت NFT

اگرچه همه موارد فوق از یکی از استانداردهای کاملاً جدید شبکه اتریوم استفاده کرده اند. این استاندارد که ERC-721 نام گرفته به عنوان راه حل ساخت NFT و انتقال توکن های غیرقابل تعویض شناخته می شود.قبل از اینکه به دنیای رمزارزها وارد شویم بیایید به تفاوت مثلی و غیر مثلی در دنیای واقعی بپردازیم. به‌طور کلی اسکناس‌ها در دسته دارایی‌های مثلی قرار دارند. یک اسکناس 5,۰۰۰ تومانی با یک اسکناس 5,۰۰۰ تومانی دیگر از نظر ارزش کاملاً برابر است. و هر دو می‌توانند با یکدیگر عوض شوند.

و اما وسائل غیر مثلی، اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید قطعاً تعداد زیادی  چیزهای غیر مثلی را میبینید. مثلاً همین لپ تاپ یا گوشی همراهتان جزء وسایل غیر مثلی هستند. چرا که تعویض ناپذیرند.اگر یکی از دوستانتان 5 هزار تومان از شما قرض بگیرد ،مطمئناً انتظار ندارید همان 5 هزار تومانی با همان شماره سریال را به شما پس بدهد. اما در رابطه با گوشی همراه یا لپ تاپ این طور نخواهد بود.

توکن غیر قابل تعویض یا NFT چیست؟

NFT را میتوان به عنوان یک توکن رمزنگاری شده که مختص به یک دارایی منحصر به فرد میباشد تعریف کرد. این توکن ها نه تنها میتوانند برای دارایی های دیجیتال به کار روند بلکه برای دارایی های موجود در جهان واقعی هم قابل استفاده هستند.

این امر بدان معناست که با وجود چنین توکن هایی نه تنها مالکیت این دارایی ها بلکه اعتبار و اصالت آنها هم قابل اثبات است. حتماً این سؤال برای شما پیش آمده که اصلاً چرا باید برای ثبت دارایی هایمان به چنین توکن هایی نیاز داشته باشیم؟ جواب این سؤال به اشکال توکن های ERC-20 بر می گردد.چرا که آنها قابل تقسیم و تغییر پذیرند.

یعنی شما میتوانید تصویر دیجیتالی و خودرو خود در جهان واقعی را به توکن های دیگر تبدیل یا اصلاً آنها را توزیع کنید. برعکس در رابطه با توکنهای غیر قابل تعویض چنین شرایطی فراهم نیست.چرا که شما قصد دارید هر توکن تنها به یک دارایی اشاره کند.به علاوه، اگر کپی برداری از توکن امکانپذیر باشد، پس دیگر منحصر به فرد و یونیک نخواهد بود.

ساخت NFT
توکن های NFT

نقش metadata در ساخت NFT

NFT با ارز رمزنگاری شده متفاوت است. به این دلیل که توسط داده متایی (metadata) تعریف می شود که نقش ، تابع و ارزش منحصر به فرد آن را تعیین می کند. فراداده برای تعریف خصوصیات منحصر به فرد توکن استفاده می شود .به طور خاص ، یک توکن غیرقابل تعویض می تواند یک دارایی مثل بازی ویدیویی ، یک اثر هنری ، یک کارت یا تصویر قابل جمع آوری یا هر شی “منحصر به فرد” دیگری باشد که در بلاکچین ذخیره و مدیریت می شود.

ساخت توکن های غیر قابل تعویض با استفاده از فناوری بلاکچین باعث ظهور بازارهای جدیدی برای مالکیت اثبات دارایی های دیجیتال شد. این بازارها مانند بازارهای ارزهای رمزپایه بسیار سوداگرانه هستند. با این حال ، هیچ ابزاری برای نظارت بر روند این بازارها وجود نداشت. کاربران ، خریداران و بازیکنان راهی برای دانستن برآورد ارزش یک دارایی یا اینکه آیا نقدینگی کافی برای تحقق بخشیدن به درآمد بالقوه آنها وجود دارد ، ندارند.

استاندارد ERC-721

به همین دلیل ، توکن های غیر قابل تعویض روی کار آمدند تا راه حل چنین مشکلاتی باشند.یک توکن  ERC-20 معمولی با هر توکن  ERC-20 دیگری قابل تعویض است.اما توکن های ERC-721 مختص به یک دارایی متفاوت هستند که نمیتوانند با داراییهای دیگری عوض شوند.

در کل ، یک توکن غیرقابل تعویض می تواند یک دارایی مثل بازی ویدیویی ، یک اثر هنری ، یک کارت ،یک تصویر یا هر شی “منحصر به فرد” دیگری باشد که در بلاکچین ذخیره و مدیریت می شود.پس پروسه ساخت NFT بر روی بلاک چین است.

ساخت NFT
استاندارد ERC-721

برای اینکه این مطلب را به خوبی درک کنید بهتر است این مبحث را در قالب یک مثال توضیح دهیم. قابلیت تعویض پذیری بیشتر برای دارایی های دیجیتالی همچون بیت کوین حائز اهمیت است.همین مسئله باعث میشود که افراد به راحتی بتوانند بیت کوین را در ازای ارزهای دیگر معامله کنند و برای آنها اصلاً مهم نباشد که مالک کدام بیت کوین باشند.

با این حال ، هنگامی که قابلیت تعویض پذیری را به دارایی های دیجیتال اعمال می کنیم ، این بدان معناست که کاربران می توانند آزادانه آنها را معامله کنند. و ما نمی توانیم مالکیت دارایی را ثابت کنیم. زیرا مبادله آنها با دارایی های دیگر امکانپذیر است.

Fungible به چه معناست؟

Fungible به معنای تعویض پذیر است.پول بهترین مثال برای کالاهای قابل تعویض است. به عنوان مثال ، 5 دلار فارغ از شماره سریال یا صاحب آن در همه جا یکسان خواهد بود.می توانید آن را با 5 دلار دیگر عوض کنید.

ساخت NFT
دارایی های قابل تعویض

از طرف دیگر کالاهای غیر قابل تعویض ، کالاهایی هستند که منحصر به فرد بوده و نمی توانند جایگزین شوند.

توکن های تعویض پذیر و تعویض ناپذیر

توکن ها یا ارزهای دیجیتال انواع منحصر به فردی از توکن های مجازی هستند که در بلاک چین های مربوطه قرار دارند و یک دارایی دیجیتال را نشان می دهند. توکن های رمزنگاری با استفاده از روش های مختلف مانند استخراج ، حراج ICO ، ساخته، توزیع و فروخته می شوند. به عنوان مثال ، یک ارزدیجیتال ممکن است نشان دهنده سهم شرکت یا امتیاز وفاداری باشد.

ساخت NFT
دارایی تعویض ناپذیر

تفاوت های زیادی بین توکن های Fungible و Non-fungible وجود دارد. توکن های غیرقابل تعویض، قابل تقسیم نیستند . به همان روشی که شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت و قابل بازخرید نیست.
[table id=14 /]

ویژگی های توکن های تعویض ناپذیر یا NFT

 • استاندارد سازی: یک NFT دارای برخی عملکردهای استاندارد است که شامل مالکیت ، انتقال و غیره می شود. این مورد برای همه توکن های غیر قابل تعویض است. هر توسعه دهنده ای می تواند برای ساخت NFT خود این قابلیت را به ارث ببرد.
 • جهانی بودن: NFT همگانی است . به عنوان مثال ، هر برنامه ای می تواند از آنها استفاده کند. چون بلاکچین ها به طور آشکار قابل دسترس اند و همه می توانند قراردادهای هوشمند مستقر NFT را بخوانند.
 • نقدینگی: بازار بزرگی در رابطه با دارایی های رمزنگاری شده وجود دارد. افراد به راحتی می توانند آنها را با پول واقعی یا ارزهای رمزپایه معامله کنند. بنابراین ، NFT ها به راحتی نقد می شوند.
 • تغییرناپذیری: NFT ها از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شوند. این باعث می شود NFT ها تغییرناپذیر باشند ، زیرا کاربر نمی تواند NFT خود را به NFT دیگری تغییر دهد. مالکیت توکن غیر قابل تعویض برای همیشه در Blockchain ثبت می شود مگر اینکه کاربر تصمیم بگیرد آن را به کاربر دیگری منتقل کند.
 • قابل برنامه ریزی: ان اف تی از طریق یک قرارداد هوشمند اجرا می شود. می توان توکن های غیر قابل تعویض را افزایش داد و سایر ویژگی های پیچیده را نیز به آن افزود.

استانداردهای Non-Fungible Token

 • ERC721: اولین بار توسط CryptoKitties ایجاد شد و همچنین اولین استانداردی است که دارایی های دیجیتال غیرقابل تعویض را نشان می دهد. ERC721 یک استاندارد قرارداد هوشمند سالیدیتی است. به راحتی می توان آن را از کتابخانه OpenZeppelin به ارث برد و از آن برای برنامه ریزی پروژه مبتنی بر ان اف تی استفاده کرد.
 • ERC1155: اولین بار توسط آنجین پیشگام شد. ERC1155 به جای داشتن دارایی های منحصر به فرد ، به شما امکان می دهد یک مجموعه از دارایی های منحصر به فرد را داشته باشید. این دارایی ها با شناسه مرتبط هستند. به عنوان مثال ، یک شناسه می تواند 20 دارایی به نام “شمشیر” داشته باشد ، در حالی که شناسه دیگر می تواند 30 دارایی با عنوان “اسلحه” داشته باشد.

چگونه توکن NFT بخریم؟

پس از پروسه ساخت NFT خرید و فروش آن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توکن های غیرقابل تعویض در صرافی های رمزنگاری استاندارد خرید و فروش نمی شوند . در عوض در بازارهای دیجیتالی مانند Openbazaar یا بازار Decentraland LAND خریداری یا فروخته می شوند.

ساخت NFT

موارد استفاده از توکن های غیر قابل تعویض

اقلام کلکسیونی: NFT اولین بار در زمینه کالکتیبل از طریق CryptoKitties ساخته شد. پس از محبوبیت CryptoKitties ، NFT در بسیاری از زمینه های دیگر از جمله مجموعه های قابل جمع آوری مانند Axie Infinity به یک انتخاب محبوب تبدیل شد. مجموعه های CryptoKitties از اولین توکن های غیرقابل تعویض بودند. هر گربه مبتنی بر بلاکچین ،منحصر به فرد است. اگر CryptoKitty را برای شخصی بفرستید و CryptoKitty را از شخص دیگری دریافت کنید ، چیزی که دریافت می کنید کاملاً متفاوت از CryptoKitty است که ارسال کرده اید.

ساخت NFT

اطلاعات منحصر به فرد یک توکن غیرقابل تعویض ، مانند CryptoKitty ، در قرارداد هوشمند آن ذخیره می شود و به طور غیرقابل تغییر روی بلاک چین ثبت می شود. CryptoKitties توکن های ERC-721 اتریوم هستند ، آنها از پروتکل های Ethereum و زنجیره بلوک Ethereum استفاده می کنند.

بازی: بازیکنان برای کسب جوایز درون بازی وقت می گذرانند ، اما نمی توانند از آن در خارج از بازی استفاده کنند. با این حال ، NFT مبتنی بر Blockchain این مشکل را حل می کند .

کاربرد NFT ها

NFT می تواند برای شناسایی مجوزهای منحصر به فرد مورد استفاده قرار گیرد. معمولاً گواهینامه های مبتنی بر NFT غیرقابل انتقال هستند. این گواهینامه ها در Blockchain ذخیره می شوند تا امکان تغییر در آنها وجود نداشته باشد. بیشتر استانداردهای NFT در حوزه رمزنگاری ظاهر می شود. آنها عملکرد خاص خود را دارند.

از دیگر موارد کاربردی و ساخت NFT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت کلکسیون های دیجیتالی یا رمزنگاری شده
 • مدیریت مالکیت موارد دیجیتالی در بازی های یکپارچه بلاکچین
 • اثبات مالکیت در هنر دیجیتال ، در حالی که به هنرمندان اجازه می دهد حق چاپ و IP خود را حفظ کنند
 • طراحی یک سیستم هویت دیجیتالی که به کاربران امکان می دهد داده های خود را از یک مکان کنترل کنند
 • اجازه مالکیت جزئی بر موارد با ارزش بالا ، مانند املاک و مستغلات

نحوه ساختن توکن غیر قابل تعویض

قبل از اینکه به ساخت NFT فکر کنید ، نیاز است برخی ضروریات برای اجرای آن را فراهم کنید. این موارد شامل :

 • راه اندازی والت اتریوم
 • خریداری مقداری اتر
 • اتصال والت به بازار NFT ها میشود.

علاوه بر آن باید در رابطه با انتخاب بلاک چینی که میخواهید اثر شما بر روی آن ثبت شود هم تصمیم گیری کنید. در حال حاضر بلاک چین اتریوم بستری پیشرو در این زمینه است. اما بلاک چین های دیگری هم وجود دارند که لیست کاملی از آنها رت برای شما فراهم کرده ایم:

ساخت NFT
نحوه ساختن توکن NFT
 • Binance Smart Chain
 • Flow by Dapper Labs
 • Tron
 • EOS
 • Polkadot
 • Tezos
 • Cosmos
 • WAX

بعد از مشخص کردن این موارد ، نوبت به فروشگاه هایی که از ان اف تی ها  پشتیبانی میکنند میرسد. پس از انتخاب فروشگاه باید والت خود را به آن متصل کنید. و فایل خود را در آن جا بارگذاری کنید. از میان این فروشگاه ها میتوان به OpenSea،  Rarible ،Mintable اشاره کرد.

مراحل ساخت NFT

مرحله اول

ساخت NFT

در مرحله اول باید در فروشگاه منتخب خود ثبت نام کنید. تا نام شما به عنوان یک هنرمند در آنجا ثبت شود. OpenSea ، Rarible و Mintable همه در گوشه بالا سمت راست یک دکمه “ایجاد” دارند. در ادامه نحوه کار این فرآیند در OpenSea  که در حال حاضر بزرگترین بازار NFT مستقر در Ethereum است توضیح داده میشود.

مرحله دوم

با کلیک بر روی دکمه “ایجاد” (آبی) به صفحه ای میروید که از شما می خواهد کیف پول مبتنی بر Ethereum خود را به فروشگاه متصل کنید. پس از وارد کردن رمز عبور کیف پول خود  این کیف پول به طور خودکار به فروشگاه متصل می شود. برای اثبات مالکیت آدرس کیف پول ممکن است مجبور شوید پیامی را به صورت دیجیتالی در کیف پول Ethereum خود امضا کنید .انجام امضای دیجیتالی ، هزینه ای در بر نخواهد داشت. این فقط برای این است که نشان دهید شما مالک کیف پول هستید. مرحله بعدی در OpenSea قرار گرفتن در بالای “ایجاد” در گوشه بالا سمت راست و انتخاب “مجموعه های من” است. همانطور که در زیر نشان داده شده است ، از آنجا روی دکمه آبی “ایجاد” کلیک کنید.

ساخت NFT

مرحله سوم

پنجره ای ظاهر می شود که به شما می توانید آثار هنری خود را بارگذاری کنید ، نامی اضافه کرده و توضیحاتی را در آن بگنجانید. در این قسمت اساساً فقط شما یک پوشه ایجاد می کنید تا NFT های تازه ساخته شده شما وارد آن شوند.

ساخت NFT

مرحله چهارم

وقتی تصویری برای مجموعه خود در آنجا قرار دادید ، همانطور که در زیر نشان داده شده، دکمه ی (آبی) ظاهر میشود. سپس باید بر روی نماد مداد در گوشه بالا سمت راست (قرمز) ، کلیلک کرده و  یک تصویر بنر به صفحه اضافه کنید.

ساخت NFT

صفحه شما باید در نهایت چیزی شبیه به تصویر زیر باشد. اکنون آماده ساخت NFT خود هستید. روی دکمه “افزودن مورد جدید” (آبی) کلیک کنید و پیام دیگری را با استفاده از کیف پول امضا نمایید.

ساخت NFT

به پنجره جدیدی میرسید که می توانید تصویر ، صدا ، GIF یا مدل سه بعدی توکن غیر قابل تعویض خود را بارگذاری کنید. به علاوه در OpenSea و بسیاری از بازارهای دیگر ، شما می توانید ویژگی ها و ویژگی های خاصی را برای افزایش کمیابی و منحصر به فرد بودن ان اف تی خود در نظر بگیرید. سازندگان حتی این فرصت را دارند که محتوای قابل بازگشایی را که فقط توسط خریدار قابل مشاهده است ، قرار دهند. این می تواند از گذرواژه ها برای دسترسی به برخی خدمات تا کد تخفیف و اطلاعات تماس باشد.

ساخت NFT

پس از پایان کار ، روی “ایجاد” در پایین کلیک کنید و پیام دیگری را در کیف پول خود امضا کنید. تا ساخت NFT تأیید شود. سپس آثار هنری باید در مجموعه شما ظاهر شوند.

آینده NFT ها

پتانسیل NFT به طور قابل توجهی فراتر از بازی گسترش یافته است. مشاغل و پروژه ها در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه می توان از توکن های NFT برای هویت و همچنین گواهینامه ها ، بلیط فروشی و مالکیت جزئی اقلام دیجیتالی و دنیای واقعی استفاده کرد.

ساخت NFT

در حالی که NFT ها از نظر قابلیت همکاری و مقیاس پذیری هنوز با چالش هایی روبرو هستند . این فناوری کاربرد خود را در اثبات منحصر به فرد بودن ، کمبود و مالکیت دارایی های دیجیتال و دنیای واقعی نشان داده است. فناوری NFT که در حال حاضر یکی از اصلی ترین بازی های بلاکچین و کالاهای قابل جمع آوری است ، خود را به عنوان یک بخش بزرگ رشد در صنعت بلاکچین به اثبات رسانده .

توکن های تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)توکن های منحصر به فردی هستند که به سرعت در بین هنرمندان دیجیتال ، شرکت های بازی سازی و سرمایه گذاران محبوب می شوند.

NFT در ایران 

از اواسط سال 2020 جذابیت توکن های غیر قابل تعویض آنقدر زیاد شد که در ایران هم طرفداران زیادی را به خود جذب کرد. تا جایی که سلبریتی های ایرانی هم به این حوزه روی آوردند . همین فروردین ماه امسال (سال 1400) هیچکس ،رپر معروف ایرانی ، آلبوم اخیر خود که “مجاز” نام دارد را به صورت توکن غیر قابل تعویض در پلتفرم Opensea  به ثبت رساند.

ساخت NFT
NFT هیچکس

 5 پروژه NFT که باید بدانید!

 1. Beeple NFTs

شاید قبلاً در مورد این نوع فروش ان اف تی مطلبی شنیده یا مطالعه کرده باشید. این پروژه یکی از موارد کمیاب است که یک اتفاق بزرگ در جهان رمزنگاری تلقی می‌شود. هنرمند دیجیتال مایک وینکلمن معروف به Beeple، با فروش یک توکن غیر قابل تعویض به ارزش ۶۹ میلیون دلار، دنیای هنر را زیر و رو کرده است.این فروش توسط خانه حراج کریستی انجام شد.

Beeple قبلاً نسخه های چاپی را بیش از ۱۰۰ دلار فروخته بود و یک شبه به یکی از باارزشترین هنرمندان زنده در جهان تبدیل شد.Beeple پیش از این به خاطر مجموعه های اثر هنری خود طرفداران زیادی داشته است. عنوان این اثر هنری گران بها (Everydays – The First 5000 Days) است و یک کلاژ از آثار هنری او در ۵۰۰۰ روز اول پروژه است. فروش Beeple نقطه عطفی در جهان هنر دیجیتال است و نشان می دهد که پروژه های ان اف تی  تا چه حد سودآور هستند.

 1. NBA Top Shot

NBA یا لیگ بسکتبال آمریکا، معروفترین لیگ بسکتبال در جهان است. از مارس ۲۰۲۱ که این پروژه مطرح شد، NBA Top Shot یکی از موفق ترین پروژه های NFT در آمریکا است. طبق داشبورد اطلاعاتی(Block’s data) پروژه NBA Top Shot بیشترین کاربر را در بین پروژه های NFT دارد.  NBA Top Shot پروژه ای است که توسط آزمایشگاه Dapper انجام شده است.

کاربران در آن می توانند بسته هایی از آثار هنری منحصر به فرد دیجیتال را خریداری کنند که دارای لیبل معروف NBA به عنوان پروژه ای از توکن غیر قابل تعویض است. علت موفقیت آن چیست؟ برند NBA قطعا مورد مهمی است. صدور کالاهای جمع آوری شده مربوط به یک بازی که بسیاری از مردم از قبل به آن علاقمند بوده‌اند، فروش آسان تری نسبت به موارد دیجیتال دیگر است. همچنین NBA Top Shot به هیچ وجه احساس یک محصول بر پایه‌ ی بلاکچین را به دارندگان آن نمی دهد.

3. Cryptopunks

Cryptopunks یکی از اولین NFT های موجود در شبکه اتریوم است. این NFT ها سالها در دسترس بوده اند تا اینکه رونق NFT در سال ۲۰۲۱ به شکل عجیبی بیشتر شد. Cryptopunks  پروژه‌ای است که توسط آزمایشگاه لارو(Larva Labs) انجام شده است.

در هنگام راه اندازی ، هرکدام از توکن های غیر قابل تعویض ها با کیف پول اتریوم می توانند به طور رایگان مطالبه کنند. در سال ۲۰۱۸ ، می توانستید یکی از این NFT ها را با قیمت متوسط ۵۰-۱۰۰ دلار خریداری کنید. با این حال ، در سال ۲۰۲۱ ، قیمت ها افزایش قابل توجهی داشته اند. در مارس ۲۰۲۱ گرانترین Cryptopunks با قیمت ۴۲۰۰ ETH فروخته شده است.

ساخت NFT
 1. Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی مبتنی بر بلاکچین است که در آن شرکت کنندگان می توانند حیوانات خانگی مجازی بنام Axies پرورش دهند. می توانید این بازی را ترکیبی از Pokémon و CryptoKitties تصور کنید.

شرکت کنندگان صاحب این حیوانات اهلی هستند. و آنها را کنترل می کنند. یا می توانند آنها را با دیگر بازیکنان معامله کنند. بازیکنان می توانند با یکدیگر در حالت ماجراجویی با هیولاها نبرد کنند. یا در نبرد PvP (بازیکن در مقابل بازیکن) با یکدیگر روبرو شوند.

در زمینه فنی، Axies از استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم پیروی می‌کند. این بازی همچنین دارای مولفه‌هایی است که همه آنها توکن غیر قابل تعویض هستند. Axie Infinity یکی از محبوب ترین بازی های NFT در شبکه اتریوم است.

 1. Decentraland

Decentraland یک بازی واقعیت مجازی بر پایه بلاکچین است. بازیکنان می توانند LAND یا زمین مجازی را که توسط رمز ERC-721 نشان داده می شود، توسعه داده و معامله کنند. هر قطعه از LAND ها منحصر به فرد است و مالکان می توانند انتخاب کنند که با چه محصولی می خواهند زمین خود را پر کنند.

بازیکنان می توانند LAND را با رمز اصلی سیستم عامل MANA ، خریداری کنند. به تعبیری Decentraland روند اقتصادی خاص خود را دارد ، جایی که بازیکنان می توانند با روشهای مختلف با یکدیگر تعامل داشته و از این تعامل کسب درآمد کنند. برخلاف سایر بازی های مشابه واقعیت مجازی مانند Second Life ، بازی Decentraland کاملا توسط مجموعه ای از عوامل غیرمتمرکز کنترل می شود.

جمع بندی

توکن های تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)  یا ان اف تی حاوی اطلاعات شناسایی ثبت شده در قراردادهای هوشمند آنها هستند. این اطلاعات است که هر توکن را متفاوت می کند و به همین ترتیب ، نمی توان آنها را مستقیماً با ارز دیگری جایگزین کرد.

بیت کوین ارز مبتنی بر ارزش است. شما می توانید برای شخصی یک بیت کوین ارسال کنید و او هم می تواند یک بیت کوین به شما بدهد ، که ارزش آنها یکسان خواهد بود. این مقدار ممکن است بسته به زمان بین مبادله بیت کوین تغییر کند ، اما در اصل یکسان است. همچنین می توانید هر بخشی از بیت کوین را که در Satoshi اندازه گیری شده است ارسال یا دریافت کنید ، زیرا توکن های قابل تقسیم قابل تقسیم هستند.

توکن های غیرقابل تعویض، قابل تقسیم نیستند . به همان روشی که شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت و قابل بازخرید نیست.

سؤالات متداول

     1.پس از ساخت NFT ،این توکن به کسب و کار من چه کمکی میکند؟

با ساخت NFT از اثر هنری خود میتوانید منحصر به فرد بودن و مالکیت آن را به اثبات برسانید. این اثر هنری شما قابلیت معامله و انتقال بر روی بلاک چین را خواهد داشت.

   2. آیا ساخت NFT از یک اثر هنری هزینه ی زیادی در بر خواهد داشت ؟

هر شخصی میتواند یک اثر هنری خلق کند. و با تبدیل آن به NFT روی بلاکچین آن اثر را به فروش برساند.اما بی شک برای انجام این عملیات باید هزینه هایی را متقبل شود. از آنجایی که بیشتر ان اف تی ها بر روی بلاک چین اتریوم بنا میشوند و گس این بلاک چین هم قابل توجه است پس هزینهی ساخت یک NFT بسیار بالاست. در متن بالا به جزئیات ساخت یک ان اف تی اشاره شد.

   3.پس از ساختNFT ،کجا میتوان آنها را فروخت؟

از میان معروفترین فروشگاه‌های اینترنتی ان اف تی می‌توان به  ریربل (Rarible)، سوپر ریر (SuperRare)، نیفتی گیتوی (Nify Gateway)،زورا (Zora)، اوپن سی (OpenSea)     اشاره کرد.

    4. چه والت هایی از NFTها پشتیبانی میکنند؟

معروفترین والت‌هایی که برای NFT ها مناسبند: تراست والت (TrustWallet)، متامسک (Metamask)، مای اتر والت (MyEtherWallet) ، کوین بیس والت (Coinbase Wallet) هستند.

0
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  میترا
  9 ماه ago

  تصاویر ان اف تی ظاهرا در بلاکچین ذخیره نمیشه . پس کجا ذخیره میشه ؟؟؟؟؟؟

  پشتیبانی
  پاسخ به  میترا
  9 ماه ago

  سلام دوست عزیز
  این ویدئو را مشاهده کنید
  https://www.youtube.com/watch?v=Uz0WHDmYNmY
  ممنون از همراهیتون

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  2
  0
  نظر خود را بنویسید !x