همه جا صحبت از NFTهاست ، اما اصلاً این NFT ها چه هستند؟
0

همه جا صحبت از NFTهاست ، اما اصلاً این NFT ها چه هستند؟

بازدید : 2399

توکن های تعویض ناپذیر (غیر مثلی )

چند ماهیست که توکن های تعویض ناپذیر (غیر مثلی ) به داغترین ترند بازار تبدیل شده اند.در این مقاله هر آنچه باید درباره ی NFT ها بدانید را برای شما فراهم آورده ایم.

سال 2009 زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را خلق کرد،احتمالاً فکرش را هم نمیکرد که دنیا به سمت ارزهای دیجیتالی همچون CryptoKitties ، Punks ، Hashmasks یا celebrity music برود.

اگرچه همه موارد فوق از یکی از استانداردهای کاملاً جدید شبکه اتریوم استفاده کرده اند؛ این استاندارد که ERC-721 نام گرفته به عنوان راه حل ایجاد و انتقال توکن های غیرقابل تعویض شناخته می شود.

قبل از اینکه به دنیای رمزارزها وارد شویم بیایید به تفاوت مثلی و غیر مثلی در دنیای واقعی بپردازیم. به‌طور کلی اسکناس‌ها در دسته دارایی‌های مثلی قرار دارند. یک اسکناس 5,۰۰۰ تومانی با یک اسکناس 5,۰۰۰ تومانی دیگر از نظر ارزش کاملاً برابر است و هر دو می‌توانند با یکدیگر عوض شوند.

و اما وسائل غیر مثلی، اگر نگاهی به اطراف خود بیندازید قطعاً تعداد زیادی  چیزهای غیر مثلی را میبینید. مثلاً همین لپ تاپ یا گوشی همراهتان جزء وسایل غیر مثلی هستند. چرا که تعویض ناپذیرند.

اگر یکی ار دوستانتان 5 هزار تومان از شما قرض بگیرد ،مطمئناً انتظار ندارید همان 5 هزار تومانی با همان شماره سریال را به شما پس بدهد. اما در رابطه با گوشی همراه یا لپ تاپ این طور نخواهد بود.

توکن غیر قابل تعویض (NFT ) چیست؟

NFT را میتوان به عنوان یک توکن رمزنگاری شده که مختص به یک دارایی منحصر به فرد میباشد تعریف کرد. این توکن ها نه تنها میتوانند برای دارایی های دیجیتال به کار روند بلکه برای دارایی های موجود در جهان واقعی هم قابل استفاده میباشند.

این امر بدان معناست که با وجود چنین توکن هایی نه تنها مالکیت این دارایی ها بلکه اعتبار و اصالت آنها هم قابل اثبات است. حتماً این سؤال برای شما پیش آمده که اصلاً چرا باید برای ثبت دارایی هایمان به چنین توکن هایی نیاز داشته باشیم؟ جواب این سؤال به اشکال توکن های ERC-20 بر می گردد.چرا که آنها قابل تقسیم و تغییر پذیرند.

یعنی شما میتوانید تصویر دیجیتالی و خودرو خود در جهان واقعی را به توکن های دیگر تبدیل یا اصلاً آنها را توزیع کنید. برعکس در رابطه با توکنهای غیر قابل تعویض چنین شرایطی فراهم نیست.چرا که شما قصد دارید هر توکن تنها به یک دارایی اشاره کند.به علاوه، اگر کپی برداری از توکن امکانپذیر باشد، پس دیگر منحصر به فرد و یونیک نخواهد بود.

استاندارد ERC-721

به همین دلیل ، توکن های غیر قابل تعویض روی کار آمدند تا راه حل چنین مشکلاتی باشند.یک توکن  ERC-20 معمولی با هر توکن  ERC-20 دیگری قابل تعویض است.اما توکن های ERC-721 مختص به یک دارایی متفاوت هستند که نمیتوانند با داراییهای دیگری عوض شوند.

در کل ، یک توکن غیرقابل تعویض می تواند یک دارایی مثل بازی ویدیویی ، یک اثر هنری ، یک کارت ،یک تصویر یا هر شی “منحصر به فرد” دیگری باشد که در بلاکچین ذخیره و مدیریت می شود.

برای اینکه این مطلب را به خوبی درک کنید بهتر است این مبحث را در قالب یک مثال توضیح دهیم. قابلیت تعویض پذیری بیشتر برای دارایی های دیجیتالی همچون بیت کوین حائز اهمیت است.همین مسئله باعث میشود که افراد به راحتی بتوانند بیت کوین را در ازای ارزهای دیگر معامله کنند و برای آنها اصلاً مهم نباشد که مالک کدام بیت کوین باشند.

با این حال ، هنگامی که قابلیت تعویض پذیری را به دارایی های دیجیتال اعمال می کنیم ، این بدان معناست که کاربران می توانند آزادانه آنها را معامله کنند. و ما نمی توانیم مالکیت دارایی را ثابت کنیم. زیرا مبادله آنها با دارایی های دیگر امکانپذیر است.

توکن غیر قابل تعویض (NFT ) چیست؟
NFT

خصوصیات توکن های غیرقابل تعویض

خوب تا این جای بحث به اهمیت تعویض ناپذیری ان اف تی ها پی بردید. . اما از میان خصوصیاتی که آنها را مطلوب و پرطرفدار کرده میتوان به منحصر به فرد بودن، کمیاب و غیر قابل تقسیم بودن آنها اشاره کرد.

  • منحصر به فرد

NFT ها شرایطی را برای کاربران فراهم کرده اند که آنها میتوانند دارایی خود را با ارائه متادیتایی که آن دارایی را توصیف و درعین حال آن را از دارایی های دیگر متمایز میکند، منحصراً تعریف کنند.برای مثال پروژه ای همچون Decentraland قطعه مجازی از زمینها را به فروش میرساند. به منظور تعریف انحصاری هر قطعه از زمین ، فراداده ها اطلاعات خاصی مثل مختصات مجازی و درصد زمینی که چمن شده یا تعداد ساختمانهایی که دارد،را در بر دارند.

  • کمیاب

همین کمیاب بودن آنها را بسیار محبوب کرده است. توسعه دهندگان توکن های ERC20 آزادانه قادرند برای توکن ها محدودیت تعریف کنند.مثلاً شما مایلید از یک توکن 1 میلیون واحد داشته باشید. به راحتی امکان پذیر خواهد بود.حتی اگر مایل باشید تعداد آن را افزایش بدهید هم تنها کافیست توسعه دهندگان تعداد آن را در قرارداد هوشمند توکن افزایش دهند.

اما در رابطه با NFT ها داستان متفاوت است.گاهی از یک توکن NFT تنها یک واحد موجود است.قابلیت کمیاب بودن باعث میشود تا یک دارایی تنها یکبار در بلاک چین تعریف شود. شخص دیگری نمی تواند همان دارایی را برای بار دوم ثبت کند.اگر باز به مثال Decentraland برگردیم، شما واقعاً می توانید یک قطعه زمین را در یک بازی بخرید و درست مثل یک قطعه زمین واقعی آن را معامله کنید.

  • غیر قابل تقسیم

و نهایتاً اینکه شما نمیتوانید NFT خود را تقسیم کنید. به عنوان مثال ، اگر بیت کوین هم تقسیم ناپذیر بود، در چنین حالاتی شما فقط می توانستید یک بیت کوین کامل داشته باشید. اگرچه بیت کوین تقسیم پذیر است و کاربران به راحتی میتوانند آن را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنند و برای مثال یک ساتوشی از آن را بخرند. یا اینکه شما به عنوان یک توسعه دهنده مایل نیستید که کاربران تنها 10 درصد از یک قطار مسافربری را بخرند.

نحوه فعالیت توکن های غیر قابل تعویض

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم شبکه اتریوم در پی معرفی یک استاندارد جدید به نام ERC-721 برای توسعه دهندگان امکان معرفی انحصاری دارایی ها را فراهم کرده است.این پروژه در تاریخ 24 ژانویه 2018 نهایی شد و برای سازگاری قراردادهای اتریوم با آن ،موارد کاربردی را برای آنها مشخص کرد.اگرچه قرارداد متادیتای  ERC721 برای ما بسیار جذاب تر است .چرا که جادوی واقعی در این جا اتفاق می افتد.

ما به راحتی میتوانیم برای دارایی مورد نظرمان اسم و نماد تعریف کنیم.به علاوه ،  سپس یک URI ارائه میدهیم که به یک فایل JSON اشاره دارد. که این فایل خصوصیات منحصر به فرد NFT را توصیف می کند. درفایل JSON خلاصه ای از ویژگی هایی مانند نام ، توضیحات و URL تصویر NFT فراهم شده است.

ضرورت نیاز به NFT ها

NFT ها برای اقتصاد دنیای دیجیتال بسیار مناسب هستند. به عنوان مثال صنعت بازی بسیاری از اقتصادهای خرد را در خود جای داده است. فقط نگاهی به بازی هایی مانند CS: GO ، League of Legends یا Fortnite: Battle Royale بیندازید. هر یک از آن بازی ها میزبان یک اقتصاد از دارایی های درون بازی هستند. که می توانند بین بازیکنان معامله شوند. بازیکنان اغلب دارایی های درون بازی را در ازای برنده شدن در آن بازی دریافت می کنند.

علاوه بر این ، NFT ها به غیرمتمرکز کردن هرچه بیشتر دنیای واقعی هم کمک کنند. زیرا می توانید دارایی های فیزیکی مانند خانه یا اتومبیل خود را به هویت غیر متمرکز خود پیوند دهید. که این روش بهترین راه برای اثبات واقعی مالکیت است. چرا که بدون هیچ نگرانی و بدون اینکه نیاز داشته باشید به دیگران اعتماد کنید میتوانید دارایی هایتان را به سراسر جهان منتقل کنید.

توکن غیر قابل تعویض (NFT ) چیست؟
منبع: بازار CSGO

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x