توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token) چیست؟
0

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token) چیست؟

بازدید : 2305

اگر مدتی فضای ارزهای دیجیتال را دنبال کرده اید ، حتما با Non-Fungible Token (NFT) برخورد کرده اید. ارزهای رمزپایه ، توکن های کاربردی ، توکن های امنیتی و سایر دارایی های دیجیتال و طبقه بندی آنها در کنار فناوری رمزنگاری و بلاک چین در حال پیشرفت است. توکن های غیرقابل تعویض (NFT) نمونه دیگری از تغییرات سریع در این صنعت است. در این مقاله به بررسی و تعریف توکن های تعویض ناپذیر خواهیم پرداخت.

[irp posts=”6596″ name=”تفاوت کوین و توکن در چیست؟”]

مقدمه ای بر توکن های NFT

NFT با ارز رمزنگاری شده متفاوت است. به این دلیل که توسط داده متایی(metadata) تعریف می شود که نقش ، تابع و ارزش منحصر به فرد آن را تعیین می کند. فراداده برای تعریف خصوصیات منحصر به فرد توکن استفاده می شود. به طور خاص، یک توکن غیرقابل تعویض می تواند یک دارایی مثل بازی ویدیویی ، یک اثر هنری ، یک کارت یا تصویر قابل جمع آوری یا هر شی “منحصر به فرد” دیگری باشد که در بلاک چین ذخیره و مدیریت می شود.

ایجاد توکن های غیر قابل تعویض با استفاده از فناوری بلاک چین باعث ظهور بازارهای جدیدی برای مالکیت اثبات دارایی های دیجیتال شد. این بازارها مانند بازارهای ارزهای رمزپایه بسیار سوداگرانه هستند. با این حال ، هیچ ابزاری برای نظارت بر روند این بازارها وجود نداشت. کاربران ، خریداران و بازیکنان راهی برای دانستن برآورد ارزش یک دارایی یا اینکه آیا نقدینگی کافی برای تحقق بخشیدن به درآمد بالقوه آنها وجود دارد ، ندارند.

Fungible به چه معناست؟

Fungible به معنای تعویض پذیر است. پول بهترین مثال برای کالاهای قابل تعویض است. به عنوان مثال، 5 دلار فارغ از شماره سریال یا صاحب آن در همه جا یکسان خواهد بود.می توانید آن را با 5 دلار دیگر عوض کنید.

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
دارایی های قابل تعویض

از طرف دیگر کالاهای غیر قابل تعویض، کالاهایی هستند که منحصر به فرد بوده و نمی توانند جایگزین شوند.

توکن های تعویض پذیر و تعویض ناپذیر

توکن ها یا ارزهای رمزگذاری شده انواع منحصر به فردی از توکن های مجازی هستند که در بلاک چین های مربوطه قرار دارند و یک دارایی دیجیتال را نشان می دهند.

توکن های رمزنگاری با استفاده از روش های مختلف مانند استخراج ، حراج ICO ، ایجاد ، توزیع و فروخته می شوند. به عنوان مثال ، یک ارز دیجیتال ممکن است نشان دهنده سهم شرکت یا امتیاز وفاداری باشد.

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
دارایی تعویض ناپذیر

تفاوت های زیادی بین توکن های Fungible و Non-fungible وجود دارد. توکن های غیرقابل تعویض، قابل تقسیم نیستند . به همان روشی که شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت و قابل بازخرید نیست.

توکن های Non-fungibleتوکن های Fungible
هر توکن منحصر به فرد استهمه توکن ها دارای خصوصیات یکسانی هستند
قابل تعویض نیستقابل تعویض(Interchangeable) با توکن های دیگر از همان نوع است
قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر نیست.کوچکترین واحد یک توکن است.قابل تقسیم به واحدهای کوچکتر است

مثلا اسکناس 10 دلاری را می توان به اسکناس های 10 تا 1 دلاری تقسیم کرد
نام دامنه ، شماره تلفن همراهمثال - فروشگاه پول ، شمش های طلا (همان وزن)

ویژگی های توکن های غیر قابل تعویض (NFT)

 • استاندارد سازی: یک NFT دارای برخی عملکردهای استاندارد است که شامل مالکیت ، انتقال و غیره می شود. این مورد برای همه توکن های غیر قابل تعویض است. هر توسعه دهنده ای می تواند برای ساخت NFT های خود این قابلیت را به ارث ببرد.
 • جهانی بودن: NFT همگانی است. به عنوان مثال، هر برنامه ای می تواند از آنها استفاده کند. چون بلاک چین ها به طور آشکار قابل دسترس اند و همه می توانند قراردادهای هوشمند مستقر NFT را بخوانند.
 • نقدینگی: بازار بزرگی در رابطه با دارایی های رمزنگاری شده وجود دارد. افراد به راحتی می توانند آنها را با پول واقعی یا ارزهای رمزپایه معامله کنند. بنابراین ، NFT ها به راحتی نقد می شوند.
 • تغییرناپذیری: NFT ها از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شوند. این باعث می شود NFT ها تغییرناپذیر باشند ، زیرا کاربر نمی تواند NFT خود را به NFT دیگری تغییر دهد. مالکیت NFT برای همیشه در Blockchain ثبت می شود مگر اینکه کاربر تصمیم بگیرد آن را به کاربر دیگری منتقل کند.
 • قابل برنامه ریزی: NFT از طریق یک قرارداد هوشمند اجرا می شود. می توان توکن های NFT را افزایش داد و سایر ویژگی های پیچیده را نیز به آن افزود.

استانداردهای توکن  تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)

 • ERC721: اولین بار توسط CryptoKitties ایجاد شد و همچنین اولین استانداردی است که دارایی های دیجیتال غیرقابل تعویض را نشان می دهد. ERC721 یک استاندارد قرارداد هوشمند سالیدیتی است. به راحتی می توان آن را از کتابخانه OpenZeppelin به ارث برد و از آن برای برنامه ریزی پروژه مبتنی بر NFT استفاده کرد.
توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
استاندارد ERC721
 • ERC1155: اولین بار توسط آنجین پیشگام شد. ERC1155 به جای داشتن دارایی های منحصر به فرد ، به شما امکان می دهد یک کلاس از دارایی های منحصر به فرد را داشته باشید. این دارایی ها با شناسه مرتبط هستند. به عنوان مثال ، یک شناسه می تواند 20 دارایی به نام “شمشیر” داشته باشد ، در حالی که شناسه دیگر می تواند 30 دارایی با عنوان “اسلحه” داشته باشد.
توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
استاندارد ERC1155

چگونه توکن NFT بخریم؟

توکن های غیرقابل تعویض در صرافی های رمزنگاری استاندارد خرید و فروش نمی شوند . در عوض در بازارهای دیجیتالی مانند Openbazaar یا بازار Decentraland LAND خریداری یا فروخته می شوند.

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)

موارد استفاده از NFT

اقلام کلکسیونی: NFT اولین بار در زمینه کالکتیبل از طریق CryptoKitties ساخته شد. پس از محبوبیت CryptoKitties ، NFT در بسیاری از زمینه های دیگر از جمله مجموعه های قابل جمع آوری مانند Axie Infinity به یک انتخاب محبوب تبدیل شد. مجموعه های CryptoKitties از اولین توکن های غیرقابل تعویض بودند. هر گربه مبتنی بر بلاکچین ،منحصر به فرد است. اگر CryptoKitty را برای شخصی بفرستید و CryptoKitty را از شخص دیگری دریافت کنید ، چیزی که دریافت می کنید کاملاً متفاوت از CryptoKitty است که ارسال کرده اید.

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)

اطلاعات منحصر به فرد یک توکن غیرقابل تعویض ، مانند CryptoKitty ، در قرارداد هوشمند آن ذخیره می شود و به طور غیرقابل تغییر روی بلاک چین ثبت می شود. CryptoKitties توکن های Ethereum ERC-721 هستند ، آنها از پروتکل های اتریوم و زنجیره بلوک اتریوم استفاده می کنند.

بازی: بازیکنان برای کسب جوایز درون بازی وقت می گذرانند ، اما نمی توانند از آن در خارج از بازی استفاده کنند. با این حال ، NFT مبتنی بر بلاک چین این مشکل را حل می کند .

گواهینامه ها: NFT می تواند برای شناسایی مجوزهای منحصر به فرد مورد استفاده قرار گیرد. معمولاً گواهینامه های مبتنی بر NFT غیرقابل انتقال هستند. این گواهینامه ها در بلاک چین ذخیره می شوند تا امکان تغییر در آنها وجود نداشته باشد.

بیشتر استانداردهای NFT در حوزه رمزنگاری ظاهر می شود. آنها عملکرد خاص خود را دارند.

از دیگر موارد کاربرد برای NFT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد کلکسیون های دیجیتالی یا رمزنگاری شده
 • مدیریت مالکیت موارد دیجیتالی در بازی های یکپارچه بلاکچین
 • اثبات مالکیت در هنر دیجیتال ، در حالی که به هنرمندان اجازه می دهد حق چاپ و IP خود را حفظ کنند
 • طراحی یک سیستم هویت دیجیتالی که به کاربران امکان می دهد داده های خود را از یک مکان کنترل کنند
 • اجازه مالکیت جزئی بر موارد با ارزش بالا ، مانند املاک و مستغلات

آینده NFT ها

پتانسیل NFT به طور قابل توجهی فراتر از بازی گسترش یافته است. مشاغل و پروژه ها در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه می توان از توکن های NFT برای هویت و همچنین گواهینامه ها ، بلیط فروشی و مالکیت جزئی اقلام دیجیتالی و دنیای واقعی استفاده کرد.

توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)
توکن تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)

در حالی که NFT ها از نظر قابلیت همکاری و مقیاس پذیری هنوز با چالش هایی روبرو هستند . این فناوری کاربرد خود را در اثبات منحصر به فرد بودن ، کمبود و مالکیت دارایی های دیجیتال و دنیای واقعی نشان داده است. فناوری NFT که در حال حاضر یکی از اصلی ترین بازی های بلاکچین و کالاهای قابل جمع آوری است ، خود را به عنوان یک بخش بزرگ رشد در صنعت بلاکچین به اثبات رسانده .

توکن های تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token) توکن های منحصر به فردی هستند که به سرعت در بین هنرمندان دیجیتال ، شرکت های بازی سازی و سرمایه گذاران محبوب می شوند.

نتیجه مطلب توکن های تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)

توکن های تعویض ناپذیر (Non-Fungible Token)  یا NFT حاوی اطلاعات شناسایی ثبت شده در قراردادهای هوشمند آنها هستند. این اطلاعات است که هر توکن را متفاوت می کند و به همین ترتیب ، نمی توان آنها را مستقیماً با ارز دیگری جایگزین کرد.

بیت کوین ارز مبتنی بر ارزش است. شما می توانید برای شخصی یک بیت کوین ارسال کنید و او هم می تواند یک بیت کوین به شما بدهد ، که ارزش آنها یکسان خواهد بود. این مقدار ممکن است بسته به زمان بین مبادله بیت کوین تغییر کند ، اما در اصل یکسان است. همچنین می توانید هر بخشی از بیت کوین را که در Satoshi اندازه گیری شده است ارسال یا دریافت کنید ، زیرا توکن های قابل تقسیم قابل تقسیم هستند.

توکن های غیرقابل تعویض، قابل تقسیم نیستند . به همان روشی که شما نمی توانید بخشی از بلیط کنسرت را برای کسی ارسال کنید. بخشی از بلیط کنسرت به تنهایی هیچ ارزشی نخواهد داشت و قابل بازخرید نیست.

 

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x