مصاحبه سایت خبری کوین دسک با امید علوی
0

مصاحبه سایت خبری کوین دسک با امید علوی

بازدید : 753

ماینرهای رمزارز با وجود محدودیت ها به فعالیت خود ادامه میدهند

در سال ۲۰۱۶، امید علوی متوجه شد که برادرانش در خانه به استخراج بیتکوین مشغول هستند. آنجا بود که طرح فرصت شغلی جدیدی در ذهنش جرقه خورد. پس از آن به همراه برادرانش کمپانی وایرا ماینرVira Miner  را راه اندازی کرد. آنها فارم هایی مجهز به سیستم‌های ASIC Antminer  v9s  تأسیس کردند.

طبق گفته امید علوی در این مصاحبه ،قبلاً هیچ نظارتی روی عملیات استخراج نبود. و هزینه هر کیلو وات برق یارانه‌ای معادل ۰.۰۰۶ دلار بود. این مسأله باعث شد که ایرانیان با وجود نبود تجهیزات داخلی به سمت استخراج رمزارز هجوم بیاورند. تجهیزات مایننینگ معمولاً از چین به صورت قاچاقی به ایران وارد میشد.

او تا تابستان سال ۲۰۱۹ سرپرستی بیش از ۸ فارم استخراج را به عهده داشت. علوی معتقد است تا آن تاریخ همه چیز برای ماینرها بسیار خوب پیش میرفت.

«ایران بهشت ماینرها بود.»

ولی کم کم دولت متوجه مصرف بالای برق شد و فارم ماینرها از جمله فارم علوی شناسایی شد.سال گذشته همایون حائری معاون وزیر برق و انرژی اعلام کرد که ماینرها نباید از برق یارانه‌ای شهروندان عادی که هیچگونه مالیات یا هزینه اضافه‌تری برای آن پرداخت نمیکنند، استفاده کنند. در پی این اعلامیه، مقامات چند روز بعد دو دستگاه ماینر را خاموش کردند. و ۱۰۰۰ ماشین موجود در دو فارم متروکه را ضبط کردند.

با این حال در ژوئیه سال ۲۰۲۰، یعنی کمتر از ۱ ماه پس از این اتفاق، ایران استخراج بیتکوین را قانونی اعلام کرد.  این صنعت تحت نظارت وزارت صنعت و معدن درآمد. حائری اظهار داشت که دولت نرخ برق مصرفی ماینرها را عوض خواهد کرد.

علوی خاطر نشان کرد که دقیقاً یک ماه بعد، دولت بیش از ۶۰۰۰ عدد از دستگاه‌های او را ضبط کرد.  با این کار بیشتر از ۵ میلیون دلار خسارت به او وارد کرد. هم اکنون او در تلاش است تا با کمک یک سازمان بلاکچین غیردولتی بتواند دستگاه‌هایش را پس بگیرد .اگر چه میداند که ارزش این تجهیزات نسبت به آن زمان بسیار کم شده است.

Vira Miner

هم اکنون، Vira Miner  یکی از ۱۰۰۰ مجوز یا بیشتر مجوزهای دولت را برای راه اندازی فارم گرفته است. بر اساس گزارشات محلی، در حدود ۱۴ فارم با این مجوزها راه اندازی شده اند. اما به گفته علوی ماینرها برای شروع واقعی فعالیت خود نیاز به مجوز دومی دارند که او هنوز منتظر اولی است.

وی افزود حالا که استخراج قانونی شده مجبور است بیش از ۲۰ درصد از تعرفه گمرکی را برای واردات دستگاه ماینر پرداخت کند. از آنجایی که استخراج از برق یارانه‌ای استفاده میکند و تجهیزاتش گاهی به صورت قاچاقی به کشور وارد میشود، این فعالیت از سمت دولت جریمه میشود.

به گفته علوی، وزارت نیرو، برق را به ماینرها حدود ۵۰۰ برابر گرانتر از برقی که به نیروگاه‌های عادی میفروشد، ارائه میدهد. وی همچنین گفت که نرخ برق در حال حاضر برای ماینرها بیشتر است و برای هر کیلووات تا ۰.۰۹ دلار هزینه در بر دارد. در اوایل سال جاری، دولت به ماینرها ۱ ماه فرصت داد تا به منظور کاهش تجهیزات قاچاقی و استخراج غیرقانونی، در سامانه وزارت صنعت و معدن ثبت نام کنند تا از این طریق دستگاه‌هایشان احراز شود.

استخراج رمزارز در ایران
استخراج رمزارز

کمپانی ترکیه‌ای  iMiner

در آوریل سال ۲۰۲۰ دولت به یک کمپانی ترکیه‌ای به نام iMiner مجوز داد تا در ایران به استخراج بیتکوین بپردارد. گفته می‌شود این شرکت ۷.۳ میلیون دلار برای راه اندازی تأسیسات استخراج خود در این کشور هزینه کرده است.

اما یک گروه تلگرامی بابیش از ۸۱۰۰۰ عضو این شرکت را به اجرای طرح پانزی متهم میکند. به گونه‌ای که این شرکت بدون هیچگونه استخراجی سود سرمایه گذاران قدیمی را از سرمایه سرمایه گذاران جدید پرداخت میکند. فعالان حوزه رمزارز از جمله باباگل و علوی اخیراً به یک پنل مشاوره یوتیوب پیوسته‌اند. که آشکارا شرکت مورد تأیید دولت را به گمراه کردن سرمایه گذاران متهم کرده است.

علوی معتقد است: «در طی این یکسال اخیر ایران به جهنم ماینرها تبدیل شده است.»اگرچه ایران حدودا ۴درصد از هش ریت جهانی را در اختیار دارد اما هنوز هم استخراج به فعالیتش ادامه میدهد. و نیروگاه‌های برق ایرانی توان مازاد خود را به عملیات استخراج می‌فروشند.

فعالان باتجربه حوزه رمزارز مثل امینی و صدر شاهد این مسأله هستند که چقدر رمزنگاری دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. به گفته صدر این تحولات و پذیرش رمزارز خیلی آهسته در حال پیشرفت است.طبق گفته امینی وقتی افراد نتوانند یک VPN یا حتی یک کتاب ساده را خریداری کنند، به راحتی به جامعه رمزارز میپیوندند. وی در ادامه افزود:

«بیشتر مردم نه به خاطر تکنولوژی رمزارز بلکه بیشتر به خاطر اینکه گزینه دیگری ندارند به این جامعه پیوسته‌اند و ما این مسأله را به فال نیک میگیریم»

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x