بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاکچین
0

بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاکچین

بازدید : 274

اگر در استخراج ارز دیجیتال یا بیت کوین تازه وارد هستید ، احتمالاً اصطلاحاتی مانند بلاک کهنه(Stale) ، بلاک یتیم (Orphan Block) و بلاک Uncle را می شنوید. اینها برخی از انواع بلاک در بلاک چین است و این اصطلاحات فنی در بین استخراج کنندگان رایج است.

در این مقاله به معرفی بلاک های یتیم یا Orphan خواهیم پرداخت و توضیح می دهیم که چه اتفاقی برای این بلاک ها می افتد.

معرفی انواع بلاک در بلاکچین

در واقع سه بلاک Uncle ، Orphan و Stale ، بلاک های متروکه یا پذیرفته نشده در زنجیره اصلی هستند و هر شبکه بلاکچین آنها را به روشی دیگر توصیف می کند. به عنوان مثال در Ethereum به آن بلاک های Uncle ، در Monero به آنها بلاک های یتیم گفته می شود و در برخی دیگر بلاک های کهنه نام گذاری شده است. اما همه آنها یکسان نیستند.

در بلاک چین انواع مختلفی از بلاک ها وجود دارد که عبارتند از:

  • بلاک های یتیم (Orphaned Block)
  • بلاک های کهنه (Stale Block)
  • بلاک های Uncle
  • بلاک پیدایش(Genesis)

نحوه تولید بلاک در بلاکچین

برای درک بلاک های یتیم باید ابتدا نحوه کار بلاک چین ها و نحوه تولید بلاک ها را شرح دهیم. بلاکچین شکلی از زنجیره بلاک در حال رشد است که تراکنش های مختلفی را که در بلاکچین اتفاق می افتد ثبت می کند.

ابتدا تمام تراکنش های تأیید نشده به Mempool وارد می شوند. سپس ماینرها این تراکنش ها را انتخاب کرده ، آن را به بلاک بعدی اضافه می کنند ، استخراج می کنند و با بقیه شرکت کنندگان بلاک چین رقابت می کنند. ماینری که برنده می شود؛ کسی است که سریعتر راه حل اثبات کار را تولید می کند و بلاک خود را به زنجیره بلاک اضافه می کند. ماینر براساس این طرح پاداش می گیرد.

بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاک چین
نحوه تولید Orphan Block در بلاکچین

اگر دو یا چند ماینر همزمان یا تقریباً همزمان معما را حل کنند، چه اتفاقی می افتد ؟ دو بلاک مختلف که کاملاً معتبر هستند تا بلاک بعدی بلاک چین باشند. با این حال فقط یک بلاک پذیرفته می شود و دیگری باید کنار گذاشته شود. کدام یک از بلاک ها موفق خواهد بود و کدام بلاک کنار گذاشته می شود.

فقط به خاطر داشته باشید که طولانی ترین زنجیره در چنین شرایطی همیشه برنده می شود.

بلاک یتیم (Orphan Block)

همانطور که از نام آن مشخص است یتیم کودکی بدون پدر و مادر است. در بیت کوین یک Orphan Block، بلاکی است که مورد قبول نیست یا بخشی از طولانی ترین زنجیره نیست. و معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که دو یا چند استخراج کننده، بلاک را در یک زمان مشابه حل کنند. درست مثل هر بلاک دیگر، بلاک های یتیم مجاز ، تأیید شده ، معتبر هستند و در ابتدا در یک زمان توسط شبکه پذیرفته شده اند. اما از آنجا که آنها دیگر فعال نیستند ، از بلاکچین واقعی رد می شوند. بلوک Orphan را می توان به عنوان بلاک جداگانه نامید زیرا از شبکه اصلی جدا شده است.

بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاک چین
جدا شدن بلاک ها از زنجیره اصلی

شبکه چگونه تعیین می کند کدام بلاک معتبر و کدام یتیم است؟

بلاکی که اثبات کار بیشتری داشته باشد پذیرفته می شود و بلاکی که سهم کمتری از PoW دارد کنار گذاشته می شود. در نتیجه ماینری که مسئول بلاک یتیم است پاداش خود را از دست می دهد. در شبکه بلاک چین بیت کوین هر روز تعداد کمی از بلاک ها یتیم می شوند. همچنین توجه داشته باشید که یک شبکه بلاک چین با تعداد زیادی بلاک یتیم می تواند خطراتی مانند حمله 51 درصدی یا حمله دوبار خرج کردن را به همراه داشته باشد.

[irp posts=”8379″ name=”انواع استخراج ارز دیجیتال”]

پس بلاک یتیم ، بلاکی است که در شبکه بلاکچین حل شده است اما به دلیل تأخیر در خود شبکه پذیرفته نشده است. برای حل یک بلاک که بعداً تعیین می شود یک Orphan Block است ، هیچ پاداشی وجود ندارد.

بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاک چین
استخراج دو بلاک به صورت همزمان

در شکل بالا دو بلاک در یک تاریخ در زمان های بسیار مشابه ، 13:44:19 PM و 13:44:31 PM توسط استخرهای استخراج ساخته شده اند. با این حال ، از آنجا که AntPool مقدار بیشتری اثبات کار را در ایجاد بلاک خود صرف کرده است ، انتخاب می شود. علاوه بر این ، لازم به ذکر است که حتی اگر بلاک های یتیم طبق قوانین اجماع پروتکل بیت کوین معتبر باشند ، استخراج کنندگان پاداش بلاک دریافت نمی کنند.

نتیجه مطلب بلاک یتیم (Orphan Block)

در این مقاله انواع مختلف بلاک در بلاک چین را معرفی کردیم. به بررسی بلاک های یتیم پرداختیم.بلاک یتیم (Orphan Block) ، بلاکی است که در شبکه بلاک چین حل شده است اما به دلیل تأخیر در خود شبکه پذیرفته نشده است. و ماینر برای حل آن هیچ پاداشی دریافت نمی کند.

 

 

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x