اصطلاحات رایج در بازار کریپتو کارنسی

اصطلاحات رایج در بازار کریپتو کارنسی
0
بازدید : 3828

اصطلاحات رایج در بازار کریپتو
اصطلاحات رایج کریپتو کارنسی

آلت کوین (Altcoin)

بین اصطلاحات رایج کریپتو کارنسی، کلمه آلت کوین  از ترکیب دو کلمه “آلت” و “کوین” تشکیل شده و در واقع شامل همه کوین های جایگزین بیت کوین می شود.  آلت کوین Altcoin جز اصطلاحات رایج در بازار کریپتو کارنسی به حساب می آید و به کلیه رمزارزها به غیر از بیت کوین اطلاق می شود. طبق آخرین داده ها تا اوایل سال 2020 بیش از 5000 ارز دیجیتال به بازار معرفی شده است. طبق آمار کوین مارکت کپ ،آلت کوین ها 34درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را در فوریه 2020 به خود اختصاص داده اند.

اوج قیمت (All-Time High)

اوج قیمت یا All-Time High که به اختصار «ATH»، نامیده می‌شود، یکی از مفافهیم مهم در بازار کریپتو به حساب می آید.

بازار گاوی (Bull market)

بازار گاوی به بازاری گفته می‌شود که روند صعودیست. احتمالاً به این دلیل که در زمان بازار افزایشی کندل ها به سمت بالا هستند و شاخ گاو ها هو به سمت بالاست، چنین لقبی به بازار صعودی داده اند.

بازار خرسی (Bear market)

احتمالاً اصطلاح بازار خرسی از زمانی که عده‌ای دلال فروش پوست خرس که به «خرسی‌ها» معروف بودند با پیش‌بینی آینده قیمت‌ها که به احتمال زیاد روندی نزولی خواهند داشت، پوست‌ها را به قیمت روز می‌فرختند و هنگامی که قیمت‌ها کاهش می‌یافتند پولی کمتر به فروشندگان اصلی می‌پرداختند،در بازار مورد استفاده قرار میگیرد.

 اصطلاح FUD

اصطلاح FUD مخفف «fear, uncertainty and doubt» است و به معنای «ترس، عدم قطعیت و تردید» میباشد. این اصطلاح بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. به افرادی هم که FUD را گسترش می‌دهند گاهی اوقات اصطلاحاً Fudders گفته می‌شود.

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال مطالعه رفتارهای بازار با استفاده از نمودارها و با هدف پیش‌بینی آینده روند قیمت‌ها می‌باشد.

تحلیل کیفی (Fundamental analysis)

ذخیره سازی سرد (cold storage )

کیف پول های ارزهای دیجیتال به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می‌شوند. نوع اول به اینترنت متصل و آنلاین است و از آن با نام کیف پول “گرم” یاد می‌شود. دومین نوع والت، به اینترنت متصل نبوده ،آفلاین فعالیت میکند. و از آن با نام کیف پول “سرد” یاد می‌شود. برای مبالغ زیاد، کیف پول‌های سرد بهترین گزینه برای حفظ و نگهداری ارز دیجیتال هستند. اما کیف پول گرم روش ساده تر و معمول تری برای ذخیره سازی و نگه داری از ارزهای دیجیتال است.

بلاک چین (blockhain)

 بلاک چین در لغت به معنای زنجیره ای از بلاک های به هم متصل شده است و به دو منظور استفاده میشود.

 1. بلاکچین به عنوان یک روش برای ذخیره داده ها
 2. بلاکچین پروتکلی برای انتقال اطلاعات یا دارایی ها

در گذشته داده ها به صورت لیست یا فهرستی در فایل ذخیره می شد. اما این روش معایبی داشت ازجمله مدیریت دشوار در جستجو و بازیابی اطلاعات. پس از آن ساختارهای جدول به وجود آمد که دیتابیسهایی که بر این اساس کار می کنند بسیار قدرتمند هستند و می توانند داده ها را مدیریت می کند.

و اما بلاکچین یک ساختار جدید داده برای ذخیره سازی ارائه می کند به این صورت که داده ها در بلاکهایی ذخیره شده و به صورت زنجیره ای به هم متصل هستند.بلاکچین در یک شبکه نظیر به نظیر کار می کند.

تفاوت اثبات سهام و اثبات کار (POW -POS)

الگوریتم توافق ” اثبات سهام یا دارایی” در سال 2011 در انجمن Bitcointalk برای حل مشکلات الگوریتم اثبات کار ارائه شد. در حالی که هر دو هدف یکسانی برای دستیابی به اتفاق نظر در بلاکچین را دارند ، روند رسیدن به هدف کاملاً متفاوت است.

در اثبات سهام ، نهادهایی به نام اعتبارسنج (Validator) وجود دارند که تراکنش ها را جمع آوری می کنند و بلاک های جدید ایجاد می کنند. در حالی که در اثبات کار ماینرها بلاک ها را استخراج میکنند. هرچه پول بیشتری در PoS سرمایه گذاری کنید ، شانس شما برای اعتبارسنجی یک بلاک جدید بیشتر است.

در  اثبات سهام، هیچ پاداش بلوکی وجود ندارد. انگیزه اعتبارسنج برای انجام اجماع صرفاً مبتنی بر جمع آوری هزینه های تراکنش هاست. در واقع در اثبات کار ماینر ها برای استخراج بلاک جدید باید انرژی مصرف کنند اما در اثبات سهام نودها برای تایید بلاک ها باید شرط بندی کنند .

در پروتکل اجماع PoW ، ماینر یک معمای رمزنگاری پیچیده را حل می کند تا فرصتی برای پیوست بلوک بعدی به بلاکچین و کسب پاداش کار انجام شده و انرژی مصرف شده داشته باشد. هر گره باید ثابت کند که کار کافی را برای ایجاد فرصتی برای پیوستن بلوک بعدی به زنجیره بلوک انجام داده است. بنابراین ، این مدل Proof-of-Work نامیده می شود.

کیف پول (Wallet)

قبل از خرید بیت کوین، شما نیاز به جایی دارید تا آن را ذخیره کنید. درست مثل دنیای فیزیکی که برای نگهداری و حمل پول کاغذی و سکه از کیف پول فیزیکی استفاده می‌کنید، برای نگهداری ارزهای دیجیتال هم به یک کیف پول دیجیتال (والت) که مخصوص ارزهای دیجیتالی است، نیاز دارید.

اصطلاحاتی چون والت دیجیتال، کیف پول دیجیتال، کیف پول بیتکوین، کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول بلاکچین، والت سخت افزاری و… همه اسامی والت‌های ارزدیجیتال هستند.

مطلب مفید: بیت کوین چیست؟

هولدر (Hodler)

از میان اصطلاحات رایج کریپتو کارنسی، HODL یکی از رایج ترین آنهاست . که در حقیقت از همان واژه انگلیسی HOLD می آید. و به معنی نگه داشتن است. در دنیای کریپتو به نگهداری طولانی مدت ارزهای دیجیتال هودل کردن می گویند. تریدرها و سرمایه گذاران معمولاً در شرایط نوسانات شدید بازار یا ریزش قیمت ها به یکدیگر پیشنهاد می کنند که هودل کنند.

اخیرا اصطلاح هودلر HODLER نیز مرسوم شده و بسیاری از افراد که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند و خرید و فروش لحظه ای انجام نمی دهند، خود را  هولدر معرفی می کنند.

 اصطلاح to the moon

در بازار کریپتو اصطلاح mooning یا  to the moon زمانی که ارزهای دیجیتال به اوج قیمت خود میرسند، به کار برده می شود. کعادل فارسی این اصطلاح در حوزه کریپتو قیمت رو به آسمان یا رو به اوج است.

پامپ و دامپ (pump and dump)

اصطلاح مهم بازار کریپتو، پامپ و دامپ قیمت زمانی صورت میگیرد که افرادی به عمد و از روی غرض به صورت ناگهامی قیمت یک دارایی را بالا پایین میبرند. آنها زمانی که قیمت ها پایین باشد روی کالا و سهام سرمایه گذاری هنگفتی می کنند وبه شدت تبلیغات انجام می دهند، و از این طریق قیمت آن دارایی را افزایش میدهند.که به این کار اصطلاحاً “پامپ” نامیده می شود. برای مثال اقدامی که ایلان ماسک بر روی بیتکوین و دوج انجام داد مصداق همین قضیه است.  برعکس هنگامی که دامپ رخ دهد، افراد مورد نظر سهام خود را با بالاترین قیمت می فروشند. این کار معمولاً برای آنها سود به همراه دارد. اما باعث می شود که ارزش همان کالا بعد از مدتی پایین بیاید. ایناقدام اصطلاحاً “دامپ” نامیده می شود.

 فورک (Fork)

هارد فورک یک اتفاق منحصر به فرد در حوزه ارزهای دیجیتال است که یک دیدگاه دو قطبی را در جامعه ارزهای رمزپایه ایجاد کرده است. برخی استدلال می كنند كه هارد فورك ها نمایانگر یك نیروی منفی هستند كه باعث ایجاد تفرقه و هرج و مرج می شود .در حالی كه برخی معتقدند كه اینها نوعی نوآوری در ارزهای رمزنگاری شده را نشان می دهند.

هارد فورک به این معنی است که وقتی تغییری در زنجیره بلوک رخ دهد ، غیرقابل برگشت خواهد بود. معمولاً به این دلیل است که تغییرات با نسخه های قدیمی بلاکچین سازگار نیستند. در نتیجه ، هنگامی که به روزرسانی یا تغییر در بلاکچین اعمال می شود ، نسخه جدید از بلاکچین اصلی فورک می شود و در واقع دو بلاکچین فعال وجود دارد . نسخه اصلی و نسخه جدید که دارای قوانین جدید است هر کاربری که مایل به اتصال به شبکه تازه انشعاب شده باشد باید به نسخه جدید ارتقا یابد.

نهنگ (wale) 

اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال برای افراد یا سازمانی استفاده می‌شود که مقدار زیادی رمزارز داشته باشند. برخی معتقدند که یک نهنگ بیت کوین باید حداقل BTC ۱۰۰۰ داشته باشد.

فادستر (Fudster)

به نهاد ، سازمان یا حتی برنامه ای که باعث ایجاد ترس و دودلی در کاربران میشود فادستر گفته میشود.

Market cap

برای افرادی که به تازگی به حوزه رمزارز وارد شده اند درک معنای ارزش بازار (Market cap ) بسیار سخت است. Market cap یکی از اصطلاحات رایج در بازار کریپتو کارنسی و پر کاربرد است. هرچه قدر عرضه یک کوین کمتر باشد و در مقابل تقاضای مردم برای خرید آن بیشتر باشد، ارزش آن رمزارز بیشتر میشود.بنابراین، قبل از اینکه استخراج یک کوین را آغاز کنید یا تصمیم به خرید آن بگیرید، بهتر است کاملاً درباره آن تحقیق کنید و از حجم عرضه آن با خبر شوید.

معمولاً تعداد اکثر کوین های موجود در بازار محدود است. تنها تعداد کمی از کوین ها از این قائده مستثنی هستند و تعدادشان نامحدود است. از طرف دیگر کوین هایی هم هستند که تحت مدیریت و اداره یک شخص یا کمپانی خاص قرار دارند. این رمزارزها توسط شخص یا شرکتی قفل و سپس به بازار عرضه میشوند.(ICO) از این میان میتوان به XRP رمز ارز شرکت ریپل اشاره کرد. کل عرضه یک کوین از مهمترین عوامل مؤثر بر ارزش بازارش است و البته معیاریست که بسیاری از تازه واردان آن را اشتباه میگیرند.

به عنوان مثال هم اکنون ارزش بازار لایتکوین 12,044,207,170 دلار است که از این حجم تنها 66,245,618 لایتکوین در گردش است. در مقابل ،ارزش بازار بیتکوین 758,527,954,545 دلار و مقدار در گردش آن 18,596,062 بیتکوین است. حجم عرضه بیتکوین هیچگاه به مقدار حجم در گردش لایتکوین حتی نزدیک هم نمیشود. چرا که حداکثر عرضه بیتکوین محدود و تنها 21،000،000 واحد است. 21 میلیون بیتکوین بیشترین مقدار بیتکوینی است که تا ابد وجود خواهد داشت. در ادامه مقاله به تفاوت حجم در گردش و حداکثر عرضه یک رمزارز خواهیم پرداخت.

 ساتوشی (satoshi)

ساتوشی کوچک‌ترین واحدیست که در بلاک چین بیت کوین ثبت شده . یک ساتوشی یعنی 00000001 . به عبارت دیگر یک ساتوشی برابر است با: ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین یا ۸۱۰*۱.۰ BTC.درست است که satoshi هم از دیگر اصطلاحات رایج در بازار کریپتو است اما نام خالق این رمزارز هم ساتوشی ناکاماتوست.

ICO

تیم یا استارتاپ هایی که مایل به ارائه محصولات و خدمات هستند و به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد سکه ، برنامه یا سرویس جدید خود هستند ، ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی می کند.سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از این پیشنهاد استفاده کنند و ارز جدید ارائه شده توسط شرکت را دریافت کنند. این ارز ممکن است در استفاده از محصول یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد ، فایده داشته باشد یا فقط نمایانگر سهمی در شرکت یا پروژه باشد.

این فرآیند به عنوان مرحله سرمایه گذاری جمعی یا فاز crowdfunding عمل می کند و کاربران توکن هایی را دریافت می کنند که می توانند (بلافاصله یا در آینده) استفاده کنند ، و پروژه برای تأمین بودجه جهت توسعه اهدافش پول دریافت می کند.پس یکی دیگر از اصطلاحات رایج در بازار کریپتو ICO است.

ارز فیات (Fiat Currency)

  اکنون با نبود استاندارد طلا اعتبار تکه‌های کاغذ از کجا بود؟ اقتصاددانان چاره اندیشی کردند و به راه‌حلی به نام پول فیات رسیدند. پول یا ارز فیات یه واحد پولی گفته می‌شود که بدون هیچ پشتوانه (طلا یا نقره) به چاپ می‌رسد. ارزش این پول بر اساس اصل عرضه و تقاضا سنجیده می‌شود ولی در کنترل دولت ها میباشد و بر باور عموم از وضعیت اقتصادی مملکت استوار است.

پول فیات بعد از سقوط توافق برتون وودز رشد چشمگیری پیدا کرد و در قرن بیستم به اوج قدرت رسید. اما این نکته حائز اهمیت است که پول‌های با پشتوانه طلا از ثبات بیشتری برخوردار بودند تا پول فیات. چرا که زین پس قدرت به دست بانک‌های مرکزی افتاده. و آنها هستند که میزان اسکناس را کنترل و تعیین می‌کنند. یکی از خطرات محتمل چاپ بیرویه اسکناس ایجاد ابر تورم (Hyperinflation) خواهد بود.

 اصطلاح FOMO

از دیگر اصطلاحات رایج کریپتو کارنسی میتوان بهFOMO که مخفف عبارت “Fear Of Missing Out”است اشاره کرد . و به معنی ترس از دست دادن است. هنگامی که فردی دچار فومو می‌شود، به علت ترسی که بخاطر از دست دادن فرصت خیالی خودش دارد، اقدام به انجام یک کار هیجان زده می‌کند. این اضطراب و هیجان منجر  می‌شود که فرد به اقدامی عجولانه دست بزند.

ROI

ROI نسبتی است که سود حاصل از سرمایه‌گذاری را در قالب درصدی از هزینه‌ی اولیه محاسبه می‌کند. به عبارت دیگر این نرخ معادل درصد سود شما از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال انتخابی شماست. این نرخ به شما نشان میدهد که از هر 1 ریالی که در این حوزه سرمایه گذاری کرده اید ، چقدر سود کسب کرده اید.

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x