اثبات کار چیست؟
1

اثبات کار چیست؟

بازدید : 312

اثبات کار (PoW) مفهومی است که از قبل وجود داشته است. ، ایده PoW برای اولین بار توسط Dwork و Naor در سال 1993 ارائه شد. آنها ایده استفاده از اثبات کار را برای مقابله با هرزنامه ایمیل(spam) مطرح کردند. طبق پیشنهاد آنها ، ارسال كننده ایمیل باید یك معمای ریاضی پرمصرف را حل کرده و راه حل آن را در ایمیل به عنوان اثبات انجام کار ، ارائه دهد. گیرنده ایمیل فقط در صورت تأیید راه حل ، ایمیل را می پذیرد. در محیط بلاکچین ، مفهوم مشابهی اتخاذ شده است.

فرآیند اثبات کار در ایمیل

پس از آن ناکاموتو مدل اولیه اثبات کار (PoW) را ارائه داد. که به طور گسترده ای در ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. pow یکی از روش های رایج اعتبار سنجی برای تأیید معاملات در بلاکچین است.

  اثبات کار چگونه انجام می شود؟

در پروتکل اجماع PoW ، ماینر یک معمای رمزنگاری پیچیده را حل می کند تا فرصتی برای پیوست بلوک بعدی به بلاکچین و کسب پاداش کار انجام شده و انرژی مصرف شده داشته باشد. هر گره باید ثابت کند که کار کافی را برای ایجاد فرصتی برای پیوستن بلوک بعدی به زنجیره بلوک انجام داده است. بنابراین ، این مدل Proof-of-Work نامیده می شود.

هر مکانیسم PoW به یک آستانه وابسته است ، که در بسیاری از سیستم های بلاکچین به عنوان پارامتر سختی شناخته می شود. سختی معمای رمزنگاری توسط فرآیند بلاکچین به صورت پویا کنترل می شود. اثبات کننده محاسبات را در چند دور انجام می دهد تا نتیجه با سختی تعیین شده مطابقت داشته باشد و هر دور به عنوان یک تلاش اثبات شده شناخته شود. PoW پرکاربردترین مکانیسم برای دستیابی به اجماع توزیع شده بین شرکت کنندگان در مورد ترتیب بلاک و وضعیت آن در بلاکچین است.

چرا ما به pow احتیاج داریم؟

در واقع اثبات کار تغییرناپذیری بلاکچین را امکانپذیر می کند. pow تغییر هر بلاک را غیرقابل اجرا می کند ، زیرا یک مهاجم مجبور است تمام کارهایی را که برای ساخت بلوک (ها) انجام شده دوباره انجام دهد و آن را اثبات کند.

یک اثبات کار خوب شامل چه مواردی است؟

  • برخی از معیارهای یک سیستم اثبات خوب کار در یک بلاکچین غیرمتمرکز عبارتند از:
  • نامتقارن باشد
  • الگوریتم های رایگان بهینه سازی داشته باشد.
  • پارامترهای قابل تنظیم برای تعیین سختی شبکه داشته باشد

برای اثبات کار به چه منابعی نیاز است؟

Proof of Work یکی از امن ترین سازوکارهای اجماع است اما تنها در صورت وجود میزان هش ریت کافی در شبکه امن است.

قدرت محاسباتی منابع موجود در بلاکچین مبتنی بر PoW است. برای استخراج ارز رمزنگاری شده نیاز به منابع دنیای واقعی ، یعنی سخت افزار و برق است. بلاکچین یک محیط کاملاً رقابتی است که در آن هر استخراج کننده دائماً می خواهد سهم خود را از توان محاسباتی یا نرخ هش افزایش دهد.

استخراج کنندگان به قدرت محاسباتی احتیاج دارند زیرا مسئله ای که سعی در حل آن دارند تنها با حدس تصادفی قابل حل است.

ماینری که معما را حل می کند  بلاک خود را به شبکه پخش می کند . و برای کار خود پاداش دریافت می کند. در بیت کوین هر 10 دقیقه این اتفاق رخ می دهد. شانس حل یک بلوک مستقیماً با توان محاسباتی یک ماینر متناسب است. اگر یک ماینر 10٪ قدرت محاسباتی شبکه را داشته باشد ، به طور متوسط هر ده بلوک را حل می کند.

pow به سه کلاس دسته بندی می شود:

اثبات کار Compute-bound:

این روش ، به عنوان CPU-bound PoW نیز شناخته می شود .در این نوع اثبات کار محاسبات علمی سنگین انجام شده که بیشتر زمان کامپیوتر صرف محاسبات CPU می شود .این مکانیزم وظیفه محاسباتی مورد نیاز را با استفاده از قابلیت های واحدهای پردازشی (به عنوان مثال CPU / GPU) ، بدون اتکا به حافظه اصلی سیستم انجام می دهد.

این مورد انتقاداتی را در میان علاقه مندان به ارزهای رمزنگاری به وجود آورده است. زیرا افراد عادی نمی توانند با رایانه های عمومی خود در فرآیند استخراج شرکت کنند. و فرآیند استخراج بیشتر در میان گروهی از ماینرهایی است که قدرت محاسبات بالاتری دارند.

اثبات کار Memory-bound:

برای رفع کاستی های اثبات کار Compute-bound ارائه شد.

اثبات کار Chained :

در این روش از  زنجیره ای از توابع هش که به صورت متوالی به هم متصل شده اند ، استفاده می کند.

 

1
1
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
کاظم
2 ماه ago

ممنون

محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

1
0
نظر خود را بنویسید !x