آیا استفاده از لجر کارکرده یا دست دوم امن است؟
0

آیا استفاده از لجر کارکرده یا دست دوم امن است؟

بازدید : 733

کلاهبرداری با دستگاه های دست دوم لجر  (Ledger)

از یکی از کاربران اخیراً در یک سایت تجاری آنلاین کلاهبرداری شده است. کاربر یک لجر نانو اس (Ledger Nano S) دست دوم خریداری کرده که قبلاً توسط فروشنده راه اندازی شده بود و در نهایت کوین های خود را از دست داد.

قبل از ادامه‌ی مطالعه این مقاله بهتر است برای آشنایی بیشتر با مفهوم کیف پول ارز دیجیتال مقاله زیر را مطالعه کنید:

کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال چیست؟ انواع کیف پول ارز دیجیتال

هنگامی که یک کاربر کیف پول لجر خود را دریافت می‌کند، همیشه باید ابتدا آن را با دنبال کردن این دو مرحله بررسی کند:

  • روشن کردن دستگاه
  • ایجاد پین کد توسط خریدار دستگاه
  • نکته‌: اولین شخصی که پین کد را تعریف می‌کند باید خریدار دستگاه باشد.

24 کلمه که در اصطلاح انگلیسی seed phrase و به فارسی عبارت بازیابی نامیده می‌شوند توسط دستگاه در صفحه نمایش داده می‌شوند. این کلمات را باید به ترتیب در صفحه بازیابی یادداشت کنید.

برای آشنایی با مفهوم و کاربرد عبارت بازیابی مقاله زیر از وب سایت فکت کوینز را مطالعه کنید:

عبارت بازیابی یا Seed Phrase در کیف پول

نکته: باید عبارت بازیابی را در جایی امن و به صورت خصوصی حفظ کنید. اگر کاربر آن را از گم کند، دیگر به کوین دسترسی نخواهد داشت.

 لجر کارکرده یا دست دوم
لجر کارکرده یا دست دوم

پس از راه‌اندازی اولیه دستگاه، کاربر می‌تواند با مراجعه به shop.ledger.com/pages/ledger-live و انتخاب برنامه‌هایی که می‌خواهد استفاده کند، دستگاه را پیکربندی نماید.

ما می‌خواهیم بر این واقعیت پافشاری کنیم که مستندات کیف پول‌های Ledger شامل هیچ کلمه اصلی یا کد پینی از قبل آماده‌ای نیست. اگر کاربری بخواهد دستگاهی را با عبارات بازیابی یا پین کد دریافت کند خطرناک است. زیرا این بدان معنی است که این دستگاه ممکن است قبلاً توسط شخص دیگری استفاده شده باشد. در این شرایط، کاربر ابتدا باید با دنبال کردن این فرآیند دستگاه را با عبارات بازیابی جدید تنظیم کند.

چگونه ممکن است از یک کاربر کلاهبرداری شود؟

فروشنده‌ای در سایت بازرگانی آنلاین دستگاه لجر را به همراه عبارت بازیابی بیست و چهار کلمه‌ای آن به کاربر مذکور فروخته بود. بنابراین کوین هایی که از طریق دستگاه مدیریت می‌شدند، نه تنها توسط کاربر خریدار دستگاه، بلکه توسط کسی که این دستگاه را راه اندازی کرده بود، قابل دسترسی بود. متأسفانه این کلاهبرداری‌ها تا کنون خسارت‌های مالی قابل توجهی را برای کاربران به همراه داشته است.

به محض اطلاع از این قضیه، بلافاصله هشدارهایی را در وب سایت پشتیبانی مشتری قرار داده شد. همچنین با کاربری که از او کلاهبرداری شده‌بود، تماس گرفته شد. به کاربر مذکور مشاوره حقوقی در مورد نحوه شکایت به مقامات محلی در کشورش ارائه داده شد. سرانجام لجر در حال حاضر تمام موارد قانونی را در اختیار وب سایت پشتیبانی قرار داده تا کلاهبردار را به صورت قانونی تعقیب شود.

 لجر کارکرده یا دست دوم
لجر کارکرده یا دست دوم

اگر قصد خرید کیف پول لجر را داشتید و متوجه شدید که این کیف پول قبلاً راه‌اندازی شده است، لطفاً بلافاصله از طریق پشتیبانی مشتری با اطلاعات فروشنده با وب سایت پشتیبانی مشتری تماس بگیرید. در این صورت از اقدامات قانونی مورد نیاز آگاه خواهید شد.

فروشنده منفرد نماینده رسمی لجر نبوده و همچنین به Ledger نیز وابسته نبوده است. لجر نمی‌تواند مسئول سوءاستفاده از دستگاهی باشد که قبلاً خریداری شده است. لجر نانو اس همچنان یک روش ایمن برای مدیریت ارزهای رمزپایه است. این کیف پول به هیچ وجه قابل هک نیست مگر در شرایطی که در این مقاله به بررسی‌اش پرداختیم.

چگونه با خیال راحت Ledger Nano S دست دوم خریداری کنیم؟

خرید کیف پول سخت افزاری لجر یا مشابه آن یک روش عالی برای ذخیره ایمن و راحت ارزهای دیجیتال شما است. یافتن Ledger Nano S کارکرده کار سختی نیست: جستجوی سریع در Gumtree یا eBay لیستی از لجر نانو اس‌های کار کرده را به شما ارائه می‌دهد. بسیاری ادعا می‌کنند که این کیف پول‌های دست دوم برای دراز مدت استفاده نشده‌اند.

اقداماات لازم برای استفاده از لجر دست دوم

هنگام شروع کار دستگاه، صفحه خوش آمدید باید نمایش داده شود. اگر اینگونه نیست، باید دستگاه را بازنشانی یا ریسِت کنید.

هنگامی که لجردست دوم شما به دستتان رسید و آن را روشن کردید، نباید هیچ درخواستی برای پین وجود داشته باشد. بسته نباید حاوی عبارت بازیابی باشد، زیرا دستگاه باید توسط صاحب قبلی تنظیم مجدد می‌شد. اگر دستگاه پین ​​بخواهد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را ری‌سِت کنید. این کار کاملاً ضروری است. زیرا اگر قبلاً استفاده شده باشد، صاحب قبلی عبارت بازیابی را مشاهده کرده و احتمالاً آن را ذخیره کرده است.

آیا استفاده از لجر کارکرده یا دست دوم امن است؟
دستگاه لجر دست دوم یا مشکوک را ری ست(reset) کنید

این رایج ترین شیوه‌ای است که در هنگام خرید لجر دست دوم از مردم کلاهبرداری می‌شود. گستردگی کلاهبرداری به این شیوه تا حدی است که شرکت لجر در این باره هشدار داده است.

نکته مهم:  برای تنظیم مجدد دستگاه، سه بار پین تصادفی وارد کنید.

دستکاری را بررسی کنید

صرف نظر از اینکه دستگاه دست دوم باشد یا خیر، مهم است که شما یکپارچگی سخت افزار و نرم افزار لجر را بررسی کنید. زیرا ممکن است در آن دستکاری شده باشد.

نرم افزار: با اتصال دستگاه لجر به هر یک از برنامه‌های رسمی لجر، نرم افزار را بررسی کنید. هر کیف پول لجر در زمان ساخت دارای یک کلید مخفی است که توسط لجر وارد می‌شود. تنها در صورت ارجاع این کلید مخفی با سرورهای لجر، توسط برنامه‌های رسمی قابل شناسایی خواهد بود.

سخت افزار: اگر نگران دستگاهی نیستید که خریداری کرده اید، می‌توانید خودتان یکپارچگی سخت افزاری را انجام دهید. اما ما این کار را برای کاربرانی که تجربه کافی در کار با دستگاه های الکترونیکی کوچک را ندارند، توصیه نمی‌کنیم. شما باید در مورد باز کردن و ارزیابی بصری دستگاه لجر به این راهنمای رسمی مراجعه کنید.

لجر خود را به روز نگه دارید

این که لجر دست دوم خود را به روز نگه دارید، نکته خاصی برای لجر نیست ، اما همیشه مهم است که دستگاه خود را برای دریافت پشتیبانی‌‌های امنیتی و رفع اشکال به روز نگه‌دارید. اگر دستگاه شما با دریافت جدیدترین سیستم عامل هنگام دریافت آن کار نمی‌کند ، باید بلافاصله دستگاه را به روز کنید ، زیرا این روش دیگری برای اطمینان از عدم دستکاری در دستگاه است.

در پایان برای مقایسه انواع کیف پول می‌توانید مقاله زیر از وب سایت فکت کوینز را مطالعه کنید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x