سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی و کاربرد آن

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی و کاربرد آن
0
بازدید : 4224

ایده سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی ، این است که یک زنجیره بلوکی داشته باشیم که به موازات زنجیره اصلی اجرا شود. می توانید آنها را به عنوان افزونه هایی برای زنجیرهای بلوکی موجود تصور کنید که می تواند عملکرد آنها را افزایش دهد. در این مقاله، ما قصد داریم به چگونگی کار sidechain ها پرداخته و سپس چند مورد از مهم ترین sidechain هایی که در حال حاضر در بلاکچین Bitcoin اجرا می شوند را بررسی خواهیم کرد.

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی چیست؟

سایدچین ها یا زنجیره جانبی به دنبال حل مشکلاتی هستند که بسیاری از بلاکچین ها را تحت تأثیر قرار می دهد. برای دستیابی به این هدف ، آنها اجازه می دهند تا ویژگی ها و مشخصات اصلی این پروژه ها به سرعت و نسبتاً آسان گسترش یابد.

Sidechain
سایدچین (Sidechain) یا زنجیره جانبی

زنجیره جانبی یک زنجیره بلوک جایگزین است که برای بهبود عملکرد زنجیره بلوکی که از قبل وجود دارد استفاده می شود. این زنجیره بلاک جدید می تواند به زنجیره بلوکی موجود متصل شده و در تعامل باشد. این زنجیره جدید شامل برنامه نویسی و ویژگی های کاملا متفاوتی است ، اما با زنجیره ای که به آن می پیوندد سازگار است. در نتیجه ، هر دو زنجیره می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و یکدیگر را تکمیل کنند.

[irp posts=”9101″ name=”برنامه های توزیع شده (Dapps)”]

تصور کنید که یک توسعه دهنده می خواهد DApp ایجاد کند و آن را در بیت کوین گسترش دهد. دستیابی به این امر در حال حاضر به طور مستقیم از طریق بیت کوین بسیار پیچیده است. با این وجود ، می توان یک زنجیره جانبی ایجاد کرد که چنین عملکردی را به روشی ساده به بیت کوین اضافه کند. این زنجیره جانبی توانایی استقرار DAppها و تعامل دو طرفه با زنجیره بیت کوین را دارد. نتیجه این است که به لطف استفاده از آن می توان DApp هایی را که از پتانسیل بیت کوین (استخراج و سایر خصوصیات آن) استفاده می کنند ، تولید کرد.

سایدچین (Sidechain) یا زنجیره های جانبی چگونه کار می کنند؟

عملکرد یک زنجیره جانبی یا سایدچین آسان نیست. از نظر فنی این یک چالش بزرگ است که به سالها پیشرفت لازم دارد. اما به طور کلی ، عملکرد زنجیرهای جانبی به شرح زیر است:

ابتدا ارزهای رمزپایه به آدرس خاصی ارسال می شوند. در آنجا ، وجوه مسدود(frozen) می شود و هیچ کس نمی تواند آنها را کنترل کند. تنها راه دستیابی به چنین وجوهی نشان دادن این است که از چنین ارزهای رمزپایه ای در جاهای دیگر استفاده نمی شود. پس از تأیید اینکه چنین وجوهی در جای دیگری استفاده نمی شود . پیامی(notification) به زنجیره جانبی ارسال می شود. پس از آن ، زنجیره جانبی به طور خودکار دقیقاً همان تعداد دارایی ارز رمزنگاری شده را که حمل شده است ، ایجاد می کند. این کار با استفاده از توکنی که این زنجیره مدیریت می کند مشخص می شود.

C:\Users\MYAngel\Videos\Desktop\side.png
زنجیره های جانبی چگونه کار می کنند؟

کنترل این توکن ها کاملاً با خود شما خواهد بود. از این لحظه ، می توانید این توکن ها را مبادله کرده و انتقال داد تا از پتانسیل آن زنجیره جانبی استفاده شود. همه این امکانات به دنبال رهنمودها و پروتكلی است كه ارائه كرده است. به عنوان مثال ، ممکن است سرعت ایجاد بلوک در این زنجیره سریعتر باشد. یا ممکن است اسکریپتهای تراکنش در این زنجیره تورینگ کامل باشند.

عملکرد سایدچین ها به طور خلاصه:

در sidechainها، شما یک پل دو طرفه ایجاد می کنید، که باعث می شود کل این فرآیند برگشت پذیر باشد.

برخی از بیت کوین ها را به جای سوزاندن آنها قفل می کنید.

BTC را در جعبه هایی که به هیچ آدرس تعلق ندارند قفل می کنید .

پس از مسدود کردن BTC خود، مقدار مشخصی از توکن های تازه ایجاد شده در sidechain را دریافت می کنید.

سپس شما با این توکن های جدید با هر بلاکچینی تعامل خواهید داشت.

پس از انجام کار، می توانید توکن های باقی مانده را بسوزانید. و با بازگشت به مقدار معادل بیت کوین، به بلاکچین اصلی بازگردید.

پروژه هایی با فناوری زنجیره جانبی

توسعه فناوری زنجیره جانبی کار سختی بوده اما نتیجه خوبی داده است. از سال 2016 ، تا کنون چندین پروژه فناوری زنجیره جانبی کاربردی وجود دارد که پتانسیل این فناوری را نشان می دهد.از جمله این پروژه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Liquid Network

Liquid یک پروژه ایجاد شده توسط Blockstream ، یکی از بزرگترین شرکتهای ارز رمزنگاری شده در جهان است. Liquid Network یک زنجیره جانبی است که برای کار با بیت کوین طراحی شده است. هدف Liquid این است که با استفاده از ویژگی های آن تراکنش های سریعتر بین شرکت ها و افراد را امکان پذیر کند. برای این منظور ، Liquid دارای ارز بومی خود به نام Liquid Bitcoin (L-BTC) است .

Liquid Network
Liquid Network

RSK

RSK یک راه حل جانبی است که برای ایجاد توانایی تولید و اجرای قراردادهای هوشمند پیچیده بیت کوین طراحی شده است. به عبارت دیگر ، RSK یک زنجیره جانبی برای گسترش عملکردهای بیت کوین است. RSK از استخراج ترکیبی(merged mining) بیت کوین برای تامین امنیت شبکه سود می برد.

rootstock
rootstock

Lisk

Lisk یک پلتفرم سایدچین است که به توسعه دهندگان امکان پیاده سازی DApp ها در javascript را می دهد. Lisk پلتفرمی است که توکن اختصاصی خود را دارد و قادر است زنجیره های جانبی را برای هر زنجیره بلوکی که نیاز به تولید DApps دارد ، فراهم کند.

Lisk
Lisk

از همه مهمتر ، Lisk به دلیل پروتکل dPoS (اثبات سهام اعطایی) که سرعت بالایی به آن می دهد مقیاس پذیری بالایی ارائه می دهد. این امر ، همراه با انعطاف پذیری و پتانسیل توسعه بسیار زیاد ، Lisk را به یکی از شناخته شده ترین سایدچین ها تبدیل کرده است.

چرا سایدچین (Sidechain) یا زنجیرهای جانبی مهم هستند؟

زنجیره های جانبی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. زیرا اجازه می دهد تا به صورت منحصر به فرد عملکرد بلاکچین را پویا کنید. به عنوان مثال زنجیره های جانبی می توانند انتقال بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را به بلاک چین های دیگر امکان پذیر کنند. به این معنی که به لطف زنجیره جانبی امکان ارسال BTC به زنجیره جانبی وجود دارد که BTC گفته شده را به یک توکن مشخص تبدیل می کند و از آنجا به زنجیره بلوک اتریوم می رود.

به همین ترتیب ، زنجیره های جانبی می توانند با جلوگیری از مشکلاتی که در سایر پروژه های altcoinها رخ داده است ، ایمنی را افزایش دهند. همچنین از زنجیره های جانبی می توان برای اضافه کردن ویژگی های منحصر به فرد جدید به زنجیره بلوک بدون نیاز به تغییر پروتکل آن استفاده کرد.

از لحاظ تئوری ، زنجیره های جانبی می توانند عدم نقدینگی بیت کوین را برطرف کنند . نوسانات را کاهش دهند . امنیت را افزایش دهند ، یا از تقلبی که بعضاً با پروژه های altcoin مشاهده شده است جلوگیری کنند.

همه اینها اکوسیستم ارز رمزنگاری شده فعلی را بسیار بالا می برد و درهایی را برای استفاده های جدید باز می کند. به طور خلاصه ، آنها وسیله ای مناسب برای توسعه فن آوری های جدید هستند که می توانند با فن آوری های موجود ترکیب شوند. همه اینها بدون نیاز به ایجاد تغییرات اساسی و با امکان گسترش بیشتر پتانسیل آن رخ می دهد.

نتیجه مطلب

سایدچین یا زنجیره جانبی یک زنجیره بلوک جایگزین است. که برای بهبود عملکرد زنجیره بلوکی که از قبل وجود دارد استفاده می شود. این زنجیره بلاک جدید می تواند به زنجیره بلوکی موجود متصل شده و در تعامل باشد.استفاده از سایدچین ها این امکان را می دهد که عملکرد بلاکچین را بهبود ببخشیم.

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x