معاملات اسپات (Spot Trading) در صرافی ارز دیجیتال چیست ؟
0

معاملات اسپات (Spot Trading) در صرافی ارز دیجیتال چیست ؟

بازدید : 3204
خرید و فروش OCO

قبل از اینکه وارد بحث معاملات اسپات در بازار ارز دیجیتال شویم باید بدانیم که اصلاً ترید به چه معناست؟ معامله یا ترید به فرآیند خرید و فروش یک دارایی با هدف کسب سود گفته می‌شود. این دارایی می‌تواند کالا، ارز، ملک یا رمز ارز باشد. فروشنده در قبال خرید این دارایی به خریدار مبلغی پرداخت می‌کند.

در حوزه بازارهای مالی دارایی مورد نظر ابزار مالی نامیده می‌شود. این ابزارها عبارت‌اند از: سهام، اوراق قرضه، جفت ارزهای معاملاتی ، قراردادهای آپشن، فیوچرز، فوروارد و اسپات. اما معاملات اسپات در صرافی ارز دیجیتال چیست ؟ در ادامه با ما در فکت کوینز همراه باشید تا ضمن آشنایی با این مفهوم انواع سفارشات این بازار را هم بشناسید.

معاملات اسپات

ابزارهای مالی که در بالا به آنها اشاره کردیم، در بازار اسپات به صورت «فوری» یا «آنی» معامله می‌شوند. خریدار در قبال پول نقد آن ابزار مالی خاص را آنی تحویل می‌گیرد. البته در اینجا برخلاف معاملات آتی (فیوچرز) قیمت فعلی دارایی در بازار، مبنای تسویه حساب معامله است.

در بازار رمزارزها به روش‌های مختلفی می‌توان کسب درآمد کرد. رایج‌ترین آنها معاملات اسپات یا Spot Trading است. معمولاً این نوع از معاملات در مقابل معاملات فیوچرز قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی مفهوم معاملات اسپات می‌پردازیم.

Spot trade چیست؟

اسپات ترید که به معاملات اسپات معروف است به معامله‌ای اطلاق می‌شود که خرید یا فروش ارز، کالا و یا ابزار مالی در همان زمان معامله صورت می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های مهم این‌گونه معاملات تحویل فوری دارایی مورد معامله است. اکثر قراردادهای اسپات به منظور تحویل فوری ارز، کالا و یا ابزار مالی خاصی بسته می‌شوند.

تفاوت اصلی قراردادهای فیوچرز در مقابل قراردادهای اسپات در این است که معامله اسپات زمان پرداخت را بر اساس نرخ بهره و زمان سررسید در نظر می‌گیرد. برای مثال در بازار رمزارز معامله اسپات بیت‌ کوین به گونه‌ای است که بیت‌کوین مورد معامله در همان زمان از حساب فروشنده به خریدار منتقل می‌شود.

بازار اسپات (Spot market)

بازار اسپات که به بازار فیزیکی (physical markets) یا بازار نقدی  (Cash markets)  هم معروف است، بازاری است که کاربران می‌توانند در آنها رمزارز را به صورت لحظه‌ای ترید کنند. فرآیند خرید و فروش رمزارز در این بازارها به گونه‌ای هست که رمزارز مورد معامله از کیف پول فروشنده ( یا از حساب صرافی) به کیف پول خریدار منتقل می‌شود.

همه صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران جزء این دسته هستند. اما صرافی‌هایی مثل Bitmex  یا بازارهای بورس شیکاگو اسپات نیستند و تنها انجام معاملات فیوچرز در آنها امکان‌پذیر است. از میان صرافی‌هایی که به هردو قابلیت مجهز هستند می‌توان به صرافی بایننس اشاره کرد.

مفهوم نرخ اسپات

نرخ اسپات (Spot Price) به قیمت فعلی دارایی گفته می‌شود. قیمت اسپات یک دارایی مدام در حال تغییر است. برای نمونه قیمت اسپات بیت‌کوین هم اکنون 19،100 دلار است.

انواع سفارشات در بازار اسپات

خرید و فروش در بازارهای مالی انواع متفاوتی دارند. در صرافی بایننس در قسمت orderبا گزینه‌های مختلفی روبرو خواهید شد.این بخش‌ها که در هر قسمت به توضیح آنها خواهیم پرداخت عبارت‌اند ازlimit order ،Market order ، stop limitو .OCO 

لیمیت اوردر (Limit Order) 

لیمیت اوردر ساده‌ترین نوع انجام سفارش خرید و فروش در این صرافی است. به عنوان مثال اگر قصد خرید 1 بیت‌کوین را به قیمت 19100 دلار را دارید، کافیست قیمت خرید را در قسمت price و مقدار خریدتان را در قسمت Amount وارد کنید.و نهایتاً با زدن دکمه Buy (خرید) یا Sell (فروش) سفارش شما تثبیت خواهد شد.

سفارش مارکت (Market order)

در این نوع از سفارشات کاربر فقط مقدار دارایی مورد نظرش را تعیین می‌کند. صرافی اجازه دارد این دارایی را به قیمت آخرین معامله در صرافی به فروش برساند و یا آن مقدار را بخرد.

سفارش حد ضرر (Stop Limit)

سفارش حد ضرر  همان سفارش لیمیت است با این تفاوت که انجام این سفارش در گروء شرایطی از پیش تعیین شده است. اگر کمی در حوزه رمزارز فعالیت داشته باشید، حتماً این سوال ذهنتان را مشغول کرده که آیا تریدرهای حرفه‌ای همیشه جلوی سیستم‌های خود نشسته و در حال دنبال کردن قیمت‌ها هستند؟ ممکن است زمانی که قیمت رمزارزها افزایش یا کاهش پیدا می‌کند آنها خواب باشند یا حتی جایی باشند که به سیستم دسترسی نداشته باشند. پس آنها هم از بازار جا می‌مانند؟

باید بگوییم که خیر اصلاً این‌گونه نیست. اینجاست که استاپ لیمیت به کمک آنها می‌آید.

مطلب مفیدآموزش سایت بایننس (معاملات اسپات)

استاپ لیمیت
استاپ لیمیت

تریدرها یک‌بار روند قیمت رمزارزها را تحلیل کرده و به راحتی با استفاده از استاپ لیمیت سفارش خرید یا فروش خود را ثبت می‌کنند. اگر قیمت به نقطه X برسد سفارش به قیمت Y ثبت می‌شود. کاربر سفارشی بدین شرح تنظیم می‌کند: اگر قیمت بیت کوین به 19500 دلار یا بالاتر رسید، یک سفارش فروش با قیمت 19,۷۰۰ دلار ثبت کن.

    • استاپ (Stop): اگر قیمت به آن نقطه برسد، سفارش (خرید یا فروش) ثبت می‌شود.
    • لیمیت (Limit) قیمت سفارش
    • مقدار (Amount) تعداد واحدهای مورد نظر برای خرید یا فروش.
    • کل مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

سفارشات OCO

این نوع سفارش در صرافی بایننس ترکیبی از 2 سفارش قبل یعنی stop limit و limit میباشد. OCO برای خرید و فروش متفاوت است. تریدر باید در این سفارش 4 مؤلفه را تعیین کند. این نوع سفارش دارای Stop یا پیش شرط است.کاربر در بخش Amount مقدار سفارش خود را وارد می‌کند، مثلاً ۱ بیت کوین. Price قیمتی است که وارد Order Book شده و به محض رسیدن قیمت بیت کوین به این قیمت تعیین شده، سفارش انجام می‌شود.

در معاملات اسپات، لیمیت  (Limit)قیمتی است که تریدر قصد دارد دارایی مورد نظرش را به همان قیمت بخرد. قیمت وارد شده در Limit تنها در صورتی وارد Order Book می‌شود که شرط آن یعنی Stop فعال شود. در غیر این صورت این سفارش وارد دفترچه سفارش نخواهد شد. به عنوان مثال در شرایط فعلی که قیمت بیت‌کوین حول 19000دلار در نوسان است، اگر تریدر قصد فروش بیت کوین خود را داشته باشد سناریوی پیشنهادی به شرح زیر است:

تریدر می‌خواهد بیت کوین خود را به بالاترین قیمت مثلاً 20 هزار دلار به فروش برساند (Price ) . حال اگر قیمت ریزش کند و به منطقه حمایتی یعنی 17 هزار دلار برسد ( stop) سفارش خود را بر روی 16900 تنظیم می‌کند.(limit )

عکس این سناریو حالتی است که تریدر قصد خرید 1 بیت‌کوین را دارد. مثلاً اکنون قیمت بیت‌کوین 18 هزار دلار است و او می‌خواهد به کمترین قیمت ممکن خرید کند.(price=17000) در عین حال این تریدر نمی‌خواهد در صورت افزایش قیمت از بازار جا بماند. پس stop را بر روی 20 هزار دلار تنظیم می‌کند یعنی قراردادی تنظیم می‌کند که اگر قیمت افزایش پیدا کرد و به 20 هزار دلار رسید بیت کوین خود را به قیمت 21 هزار دلار به فروش برساند.

خرید و فروش OCO

خرید و فروش OCO

در این ویدئو روش‌های کار با صرافی بایننس و همچنین کاربرد قراردادهای اسپات به تفصیل توضیح داده شده. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با صرافی بایننس ویدئوهای آموزشی ما را دنبال کنید.

 

جمع بندی 

در این مقاله ضمن آشنایی با واژه معامله به معرفی معاملات اسپات پرداختیم.معامله اسپات به معامله‌ای گفته می‌شود که خرید یا فروش ارز، کالا و یا ابزار مالی در همان زمان معامله صورت می‌گیرد. صرافی بایننس ازجمله صرافی‌هایی است که علاوه بر شرایط معامله در بازار فیوچرز امکان ترید در بازار اسپات را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است.سفارشات در بازار اسپات بایننس بهlimit order ،Market order ،stop limit و OCO تقسیم می‌شوند که در طول این مقاله به صورت کامل به توضیح آنها پرداختیم.

سوالات متداول

سفارش بازار چیست؟

سفارش بازار (Market Order) سفارشی است که برای خرید یا فروش ارز دیجیتال با بهترین قیمت موجود در بازار استفاده می‌شود.

سفارش لیمیت چیست؟

سفارش لیمیت (Limit Order) سفارشی است که برای خرید یا فروش میزان معینی ارز دیجیتال در یک قیمت مشخص قرار می‌دهیم.

معاملات اسپات OTC چیست؟

معاملات اسپات می‌توانند بدون واسطه و مستقیم بین خریدار و فروشنده انجام شود که به آن‌ها معاملات فرابورس یا خارج از صرافی (Over The Counter) می‌گویند. در معاملات اسپاتی که خارج از صرافی صورت می‌گیرد، خرید و فروش بین دو طرف و با توافق قبلی انجام می‌شود.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x