معاملات اسپات همراه با ویدئو
0

معاملات اسپات همراه با ویدئو

بازدید : 413

قبل از اینکه وارد بحث انواع معامله در بازار رمزارز شویم باید بدانیم که اصلاً معامله چیست؟ معامله یا تجارت به فرآیند خرید یا فروش یک دارایی گفته میشود. این دارایی میتواند کالا، ارز ، ملک یا رمزارز باشد.فروشنده در قبال خرید این دارایی به خریدار مبلغی پرداخت میکند. در حوزه بازارهای مالی دارایی مورد نظر ابزار مالی نامیده میشود. این ابزارها عبارتند از: سهام، اوراق قرضه، جفت ارزهای معاملاتی ، قراردادهای آپشن، آتی ، فوروارد و اسپات.

معاملات اسپات

ابزارهای مالی که در بالا به آنها اشاره کردیم، در بازار اسپات به صورت “فوری” معامله میشوند. خریدار در قبال پول نقد آن ابزار مالی خاص را فوری تحویل میگیرد.البته در اینجا برخلاف معاملات آتی قیمت فعلی دارایی در بازار، مبنای تسویه حساب معامله است.

در بازار رمزارزها به روش های مختلفی میتوان کسب درآمد کرد. معاملات در این بازار از راه های بسیار زیادی انجام میشوند. رایج ترین آنها معاملات اسپات یا spot trading است. معمولاً این نوع از معاملات در مقابل معاملات فیوچرز قرار میگیرند. قبلاً در مقاله ای مفصل در این باره صحبت کرده ایم.اما در این مقاله به بررسی مفهوم معاملات اسپات میپردازیم.

Spot trade چیست؟

اسپات ترید که به معاملات اسپات معروف است به معامله ای اطلاق میشود که خرید یا فروش ارز، کالا و یا ابزار مالی در همان زمان معامله صورت میگیرد. یکی از ویژگیهای مهم اینگونه معاملات تحویل فوری دارایی مورد معامله است. اکثر قراردادهای اسپات به منظور تحویل فوری ارز، کالا و یا ابزار مالی خاصی بسته میشوند.

تفاوت اصلی قیمت قراردادهای آتی یا فوروارد در مقابل قراردادهای اسپات در این است که اسپات زمان پرداخت را بر اساس نرخ بهره و زمان سررسید در نظر میگیرد. برای مثال در بازار رمزارز معامله اسپات بیتکوین به گونه ای است که بیتکوین مورد معامله در همان زمان از حساب فروشنده به خریدار منتقل میشود. این نوع معاملات را میتوان نقطه مقابل معاملات آتی و فیوچرز بیتکوین در نظر گرفت.

بازار اسپات Spot market

بازار اسپات که معمولاً به بازار فیزیکی “physical markets” یا بازار نقدی ” Cash markets ” هم معروف است، بازاری است که کاربران میتوانند در آنها رمزارز را به صورت لحظه ای ترید کنند. فرآیند خرید و فروش رمزارز در این بازارها به گونه ایست که رمزارز مورد معامله از کیف پول فروشنده ( یا از حساب صرافی) به کیف پول خریدار منتقل میشود.

همه صرافی های ارز دیجیتال در ایران جزء این دسته هستند. اما صرافی هایی مثل Bitmex  یا بازارهای بورس شیکاگو یا Bakt  اسپات نیستند و تنها انجام معاملات فیوچرز در آنها امکانپذیر است.از میان صرافی هایی که به هردو قابلیت مجهز هستند میتوان به صرافی بایننس اشاره کرد.

مفهوم نرخ اسپات

Spot price یا همان نرخ اسپات به قیمت فعلی دارایی گفته میشود. قیمت اسپات یک دارایی مدام در حال تغییر است. برای نمونه قیمت اسپات بیتکوین هم اکنون 19،100 دلار است.

انواع سفارشات در بازار اسپات

خرید و فروش در بازارهای مالی انواع متفاوتی دارند. در صرافی بایننس در قسمت orderبا گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد.این بخش ها که در هر قسمت به توضیح آنها خواهیم پرداخت عبارتند از: limit order ، Market order ، stop limit و OCO .

Limit order

لیمیت اوردر ساده ترین نوع انجام سفارش خرید و فروش در این صرافی است. به عنوان مثال اگر قصد خرید 1 بیتکوین را به قیمت 19100 دلار را دارید، کافیست قیمت حرید را در قسمت price و مقدار خریدتان را در قسمت Amount وارد کنید.و نهایتاً با زدن دکمه Buy (خرید) یا Sell (فروش) سفارش شما تثبیت خواهد شد.

Market order

در این نوع از سفارشات کاربر فقط مقدار دارایی مورد نظرش را تعیین میکند. صرافی اجازه دارد این دارایی را به قیمت آخرین معامله در صرافی به فروش برساند و یا آن مقدار را بخرد.

معاملات اسپات
لیمیت و مارکت اوردر

Stop Limit

استاپ لیمیت همان لیمیت اوردر ( سفارش محدود) است با این تفاوت که انجام این سفارش در گروء شرایطی از پیش تعیین شده است. اگر کمی در حوزه رمزارز فعالیت داشته باشید، حتماً این سوال ذهنتان را مشغول کرده که آیا تریدرهای حرفه ای همیشه جلوی سیستم های خود نشسته و در حال دنبال کردن قیمت ها هستند؟ ممکن است زمانی که قیمت رمزارزها افزایش یا کاهش پیدا میکند آنها خواب باشند یا حتی جایی باشند که به سیستم دسترسی نداشته باشند .. .. پس آنها هم از بازار جا میمانند؟؟؟؟؟

مطلب مفید: آموزش سایت بایننس (معاملات اسپات)

باید بگوییم که خیر اصلاً اینگونه نیست. اینجاست که استاپ لیمیت به کمک آنها می‌آید.

معاملات اسپات
استاپ لیمیت

تریدرها یکبار روند قیمتی رمزارزها را تحلیل کرده و به راحتی با استفاده از استاپ لیمیت سفارش خرید یا فروش خود را ثبت میکنند. اگر قیمت به نقطه X برسد سفارش به قیمت Y ثبت میشود. کاربر سفارشی بدین شرح تنظیم میکند: اگر قیمت بیت کوین به 19،500 دلار یا بالاتر رسید، یک سفارش فروش با قیمت 19,۷۰۰ دلار ثبت کن.

استاپ (Stop):  اگر قیمت به آن نقطه برسد، سفارش (خرید یا فروش) ثبت می‌شود.

لیمیت (Limit): قیمت سفارش

مقدار (Amount): تعداد واحدهای مورد نظر برای خرید یا فروش.

کل (total):  مبلغ پرداختی (برای خرید) یا کسب شده (از فروش)

OCO

OCO مخفف عبارت One cancle the other است.این نوع سفارش در صرافی بایننس ترکیبی از 2 سفارش قبل یعنی stop limit و limit میباشد.

OCO برای خرید و فروش متفاوت است. تریدر باید در این سفارش 4 مؤلفه را تعیین کند. این نوع سفارش دارای Stop یا پیش شرط است.کاربر در بخش Amount مقدار سفارش خود را وارد میکند، مثلاً ۱ بیت کوین. Price قیمتی است که وارد Order Book شده و به محض رسیدن قیمت بیت کوین به این قیمت تعیین شده، سفارش انجام می‌شود. Limit قیمتی است که تریدر قصد خرید این دارایی را به آن قیمت دارد. قیمت وارد شده در Limit تنها در صورتی وارد Order Book میشود که شرط آن یعنی Stop فعال شود. در غیر اینصورت این سفارش وارد اردر بوک نخواهد شد.به عنوان مثال در شرایط فعلی که قیمت بیتکوین حول 19000 دلار در نوسان است، اگر تریدر قصد فروش بیتکوین را داشته باشد سناریوی پیشنهادی به شرح زیر است:

تریدر میخواهد بیتکوین خود را به بالاترین قیمت مثلاً 20 هزار دلار به فروش برساند(Price ) . حال اگر قیمت ریزش کند و به منطقه حمایتی یعنی 17 هزار دلار برسد( stop) سفارش خود را بر روی 16900 تنظیم میکند.( limit )

عکس این سناریو حالتی است که تریدر قصد خرید 1 بیتکوین را دارد. مثلاً اکنون قیمت بیتکوین 18 هزار دلار است و او میخواهد به کمترین قیمت ممکن خرید کند.(price=17000) در عین حال این تریدر نمیخواهد در صورت افزایش قیمت از بازار جا بماند. پس stop را بر روی 20 هزار دلار تنظیم میکند یعنی قراردادی تنظیم میکند که اگر قیمت افزایش پیدا کرد و به 20 هزار دلار رسید بیت کوین خود را به قیمت 21 هزار دلار به فروش برساند.

معلملات اسپات
خرید و فروش OCO

در این ویدئو روش های کار با صرافی بایننس و همچنین کاربرد قراردادهای اسپات به تفصیل توضیح داده شده. پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با صرافی بایننس ویدئو های آموزشی ما را دنبال کنید.

 

جمع بندی مطالب

در این مقاله ضمن آشنایی با واژه معامله به معرفی معاملات اسپات پرداختیم.معامله اسپات به معامله ای گفته میشود که خرید یا فروش ارز، کالا و یا ابزار مالی در همان زمان معامله صورت میگیرد. صرافی بایننس از جمله صرافی هایی است که علاوه بر شرایط معامله در بازار فیوچرز امکان ترید در بازار اسپات را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است.سفارشات در بازار اسپات بایننس به limit order ، Market order ، stop limit و OCO تقسیم میشوند که در طول این مقاله به صورت کامل و واضح به توضیح آنها پرداختیم.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x