استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ استیبل کوین ها چه فایده ای دارند؟

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟ استیبل کوین ها چه فایده ای دارند؟
0
بازدید : 3342

به نظر می رسد همه در دنیای کریپتوکارنسی برای راه اندازی استیبل کوین خود عجله دارند. چرا؟ استیبل کوین ها به چه درد می خورند؟ استیبل کوین در قلب بزرگترین مناقشه ها در صنعت کریپتوکارنسی قرار دارد و هنوز تعداد روز افزونی از آنها همچنان در حال معرفی هستند. تقریباً به صورت هفتگی، شرکت ها و پروتکل ها اقدامات جدیدی مرتبط با استیبل کوین ها اتخاذ می کنند. بنابراین، حقیقت پشت این رونق چیست؟ استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که قصد دارد دارای قیمت ثابت یا نسبتاً پایدار باشد. این نوع ارز، معمولاً به ارزش ارز دولتی مانند دلار آمریکا وابسته است. بسیار جذاب است که شما در حالی که از نوسانات بیت کوین واهمه دارید، ولی بازهم وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید. اینطور نیست؟ استیبل کوین ها معمولاً به عنوان پلی برای تجارت و خروج از سایر ارزهای دیجیتال تلقی می شوند. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی استیبل کوین ها می پردازیم.

مقدمه

شناخته شده ترین استیبل کوین، تتر است که زمانی ادعا می کرد به صورت 100 درصدی توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود. اما اکنون ادعا می شود که توسط اسناد تجاری (commercial paper) و سایر دارایی های دیگر پشتیبانی می شود. تتر به دلیل پرسش های زیاد در مورد نحوه حمایت آن و ادعاهایی در مورد نحوه استفاده از آنها برای افزایش قیمت بیت کوین، یکی از بحث برانگیزترین پروژه ها در میان همه ارزهای دیجیتال است. سایر استیبل کوین های معروف عبارتند از USDC Circle و استیبل کوین غیر متمرکز DAI. امروزه جنگ استیبل کوین ها عمدتا بین دو رقیب – Tether و Circle – در حال انجام است. اما سایر بازیگران کلیدی نیز در حال ملحق شدن به آن ها هستند.

تتر، پادشاه بحث برانگیز استیبل کوین ها

تتر تا کنون بیشترین حجم دارایی مورد معامله در کل صنعت کریپتوکارنسی را به خود اختصاص داده است، حتی بیشتر از بیت کوین! شرکت تتر مدتهاست ادعا کرده است که استیبل کوینِ تتر می تواند با دلار آمریکا بازخرید شود. در نتیجه، تتر می تواند برای خرید سایر ارزهای دیجیتال با نوسانات بیشتری مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک منبع ثبات برای سرمایه گذاران عمل می کند. سخنگوی Tether به Decrypt این گونه اعلام کرد: «هیچ استیبل کوینی که به حجم معاملات 24 ساعته Tether نزدیک شود وجود ندارد، و این نشان دهنده اعتمادیست که تریدرهای تتر به آن دارند.»

اما این ادعای «اعتماد»، در قلب جدال بر سر تتر نهفته است. در ماه مه سال جاری، تتر تجزیه و تحلیلی از ذخایر خود را منتشر کرد که نشان داد کمتر از 3 درصد از تترها با پول نقد پشتیبانی می شوند. استوارت هوگنر (Stuart Hoegner)، مشاور عمومی تتر در آن زمان گفت که «تمرکز بر پول نقد، گمراه کننده است». علیرغم دفاع هوگنر، منتقدان تتر می گویند که تتر به طور مصنوعی قیمت بیت کوین را افزایش می دهد و اگر سرمایه گذاران تتر سعی کنند همه تترهای خود را بفروشند، دیگر هیچ پولی برای انجام این کار باقی نمی ماند. مسائل مربوط به تتر راه را برای Circle، شرکت حامی USDC، باز کرده است تا وضعیت موجود استیبل کوین را به چالش بکشد. تتر همیشه از این چالش‌ها استقبال می کند. سخنگو در گفتگو با Decrypt افزود: «تتر به عنوان بزرگترین استیبل کوین از رقابت استقبال می کند زیرا این واکنش، ایجاد ​مقررات عادلانه تری را در فضا به دنبال خواهد داشت.»

کمپانی سازنده تتر
تتر

سرکل (Circle)، بانک ذخیره استیبل کوین است؟

سرکل (Circle) مستقر در بوستون، یکی از اولین شرکت های صنعت رمز ارز، USD Coin (USDC) را به همراه صرافی کوین بیس (Coinbase)، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال مستقر در ایالات متحده، ایجاد کردند. سرکل (Circle) امسال حرکت های زیادی انجام داده است. در ماه مه، این شرکت برای تقویت پشتیبانی از USDC با صرافی FTX همکاری کرد. دو ماه بعد، Circle اعلام کرد که از طریق یک قرارداد SPAC به صورت عمومی عرضه می شود.

در این ماه ، جرمی آلیر (Jeremy Allaire)، مدیر عامل Circle اعلام کرد که هدف Circle تبدیل شدن به یک بانک ذخیره کامل است. این بدان معناست که شرکت مجبور است از لیست فزاینده مقررات پیروی کند، اما اگر Circle تغییر کار را کنار بگذارد، این بزرگترین گام در تلاش برای غلبه بر Tether به عنوان ارائه دهنده اصلی استیبل کوین در صنعت ارز دیجیتال است. با این حال، مانند Tether ، Circle نیز از بحث و جدل خالی نیست. اعلامیه جرمی آلیر پس از گزارشی منتشر شد که نشان می داد USDC، مشابه تتر، نه به طور کامل از طریق پول نقد، بلکه از طریق اوراق مشارکت و اوراق بهادار تجاری پشتیبانی می شود. این امر به ناچار منجر به انتقاداتی شد که اعلام می کرد USDC یک استیبل کوین قانونی نیست. بنابراین اگر Tether و Circle، دو شرکت پشتوانه دو تا از بزرگترین استیبل کوین های مرکزی در صنعت امروز، درگیر مناقشات حسابداری و نظارتی باشند، صنعت استیبل کوین از اینجا به کجا می رسد؟

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال | سود استخراج

Paxos، شرکت حامی پشت پرده PayPal

استیبل کوین پاکسوس (PAX) ، «دلار پاکس» (که قبلاً به عنوان کوین استاندارد پاکسوس شناخته می شد) یک رمز ارز ERC20 است که Paxos ادعا می کند به طور کامل توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود. پاکسوس (Paxos) شرکتی است که زیرساخت های سرمایه گذاری رمز ارز PayPal را نیز فراهم می کند. هنگامی که PayPal اعلام کرد دارندگان حساب در ایالات متحده قادر به خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق پلتفرم خود هستند، این غول پرداخت یکی از مشتاق‌ترین مشتریان Paxos شد. PayPal به جای ایجاد زیرساخت های اختصاصی برای تسهیل معاملات رمز ارز، برای مدیریت عملیات به Paxos مراجعه کرد.

از آن زمان به بعد، Paxos ظاهراً به قدرت رسید. در آوریل سال جاری، این شرکت با جمع آوری 300 میلیون دلار از طریق سرمایه گذاری، در سرتیتر خبرها قرار گرفت و در مجموع بیش از 500 میلیون دلار جمع آوری کمک کرد و به ارزش 2.4 میلیارد دلار در این روند رسید. در همان ماه، Paxos همچنین منشور بانکی فدرال را از دفتر کنترل کننده ارز (OCC) که ناظر بر صنعت بانکداری ایالات متحده بود، دریافت کرد. اگرچه این اولین شرکت ارز دیجیتال نبود که منشور دریافت کرد، اما به مشروعیت شرکت (و استیبل کوین) کمک کرد که سعی داشت از آن به عنوان راهی برای متمایز شدن از رقبا استفاده کند. با این حال، همه چیز برای استیبل کوین PAX ساده نبود. سال گذشته، شرکت تجزیه و تحلیل رمز ارز، Coin Metrics، گزارشی در مورد استیبل کوین ها و ارتباط آنها با فعالیت های غیرقانونی منتشر کرد. این گزارش نشان داد که تقریباً 40 درصد از کل حجم PAX، در آن زمان، به طرح های پونزی مرتبط بوده است.

مطلب مفید: ترید ارز دیجیتال در صرافی OKEx ؛ آموزش کامل صرافی OKEx

همکاری بایننس برای راه اندازی BUSD با Paxos

پروژه استیبل کوین Paxos در PAX متوقف نشد. این شرکت با بایننس نیز همکاری کرد تا بتواند استیبل کوین BUSD صرافی را راه اندازی کند. استیبل کوین BUSD قرار است به دلار آمریکا بستگی داشته باشد، اما با توجه به نوسانات ان به نظر می رسد این وعده همیشه عملی نمی‌شود. استیبل کوین را می توان با برخی از بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان از طریق بازار، از جمله بیت کوین و اتریوم، معامله کرد و در اوایل سال جاری، بایننس، Coinbase Stock Token (COIN) را برای معامله در برابر BUSD لیست کرد. در ماه های اخیر، BUSD همچنین در برخی از پروژه‌های کوچک و البته پر جنب و جوش صنعت رمز ارز موج جدیدی ایجاد کرده است.

بایننس به همراه موزه دولتی هرمیتاژ (Hermitage Museum) در روسیه، حراج NFT را راه اندازی کرد که آثار برخی از مشهورترین هنرمندان جهان را در آن نشان می داد. پلتفرم فروش NFT در بایننس با نام Binance NFT Marketplace مجموعه های دیجیتالی شاهکارهایی را که شامل نقاشی «مدونا و کودک» (The Madonna and Child) که اثر لئوناردو داوینچی است به حراج گذاشت. هر NFT در حراج با پیشنهاد اولیه 10000 دلار آمریکا، نشان می دهد که استیبل کوین ها برای بازارهای خاصی مورد استفاده قرار گرفته اند و در کل ابزاری برای جریان اصلی صنعت رمز ارز هستند.

پاداش های فایل کوین (Filecoin) و استیبل کوین oneFIL

در واقع، استیبل کوین های سفارشی در حال تبدیل شدن به یک ترند هستند. اینکه فایل کوین (Filecoin) اخیراً استیبل کوین خود یعنی، oneFIL، را معرفی کرده است، نمونه ای گویا از این است که چرا بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال نیاز به توسعه استیبل کوین خود را احساس می کنند. با استفاده از استیبل کوین oneFIL، خریداران و ارائه دهندگان Filecoin به تخفیف ها و پاداش های موجود در اکوسیستم Filecoin دسترسی پیدا می کنند و بدین گونه فایل کوین یک گزینه استیبل کوین سفارشی را برای کاربران خود فراهم می کند.

هدف نسبتاً بلندپروازانه ICHI، پروتکل پشت استیبل کوین oneFIL، این است که ببیند استیبل کوین فایل کوین به مأموریت اصلی ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین، یعنی تبدیل شدن به یک «سیستم نقد الکترونیکی همتا به همتا» دست یافته است یا خیر. استیبل کوین OneFIL، دیفای (DeFi) را نیز هدف قرار داده است، تیم ICHI ادعا می کند که استیبل کوین می تواند برای «کسب درآمد در دیفای» مورد استفاده قرار گیرد. به طور خلاصه، oneFIL به عنوان یک رسانه مبادله مانند سایر استیبل کوین های دیگر طراحی شده است ، اما همچنین یک وسیله مبادله اختصاصی برای خود جامعه Filecoin است. این وسیله می تواند ابزاری برای همه چیز، از تراکنش های دیفای تا پرداخت هزینه سخت افزار و فضای ذخیره سازی باشد و اگر موفق شود، می تواند مشخص کند که استیبل کوین ها در آینده به کجا می روند.

مطلب مفید: آشنایی با صرافی FTX؛ معرفی بازار مشتقه FTX

لیبرا دیم (Libem Diem) فیس بوک

بسیاری از کسانی که دو سال است سرفصل های پروژه ارز دیجیتال فیس بوک را دنبال کرده اند، ممکن است متوجه نشوند که محصول نهایی یک استیبل کوین خواهد بود؛ فیس بوک می گوید: «راه برای راه اندازی با موانع بسیاری همراه است». در اکتبر 2019 ، eBay ، Mastercard ، Stripe و Visa از انجمن Libra فیس بوک (همانطور که پروژه در ابتدا نامیده می شد) در همان روز پس از اینکه رگولاتورها برنامه های فیس بوک را کنترل کردند، خارج شدند. در دسامبر 2020، انجمن Libra اعلام کرد که ارز دیجیتال خود (که هنوز از نظر طراحی یک استیبل کوین نبود) به Diem تغییر نام داده است. این شرکت در آن زمان گفت: «تغییر نام تجاری هنگام جذب چندین متخصص و همزمان با پیشرفت مقررات برای راه اندازی، انجام شده است.»

یک ماه بعد، Diet testnet (یک شبکه آزمایشی که هنوز به صورت عمومی فعالیت ندارد) 50 میلیون تراکنش انجام داد. این اتفاق ممکن است چشمگیر به نظر برسد، اما تقریباً با 3 تراکنش در ثانیه، از سرعت تراکنش های رقبایی مانند بیت کوین و اتریوم عقب ماند. در ماه مارس، کوین ویل (Kevin Weil)، مدیر فیس بوک و رهبر Diem، این شرکت را ترک کرد. دو ماه بعد، فیس بوک اعلام کرد که یک استیبل کوین آمریکایی را به جای یک ارز دیجیتال جهانی راه اندازی می کند؛ درست همانطور که اولین بار در تابستان 2019 وعده داده بود. این اعلامیه همچنین منجر به تغییر اساس فعالیت های Diem Association از سوئیس به ایالات متحده شد.

علیرغم راه پر پیچ و خم، به نظر می رسد فیس بوک در نهایت به راه اندازی استیبل کوین خود نزدیک می شود. سپس دیوید مارکوس (David Marcus)، خالق Facebook Diem گفت که Novi، کیف پول استیبل کوین، آماده ورود به بازار است! مارکوس در آن زمان گفت: «ما یک چالش در صنعت پرداخت هستیم و برای افرادی که از کیف پول Novi استفاده می کنند، پرداخت های شخصیِ داخلی و بین المللی را به صورت رایگان ارائه می دهیم.»

مطلب مفید: کوین مارکت کپ چیست؟ معرفی و آموزش کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

جمع بندی – آینده استیبل کوین ها چیست؟

درحال حاضر تتر (Tether) و سرکل (Circle) سردمداران استیبل کوین ها هستند، اما همانطور که پروژه های دیگر نشان داده اند، استیبل کوین ها هرجا که تقاضا وجود داشته باشد ظاهر می شوند. برای مثال، السالوادور را در نظر بگیرید؛ اولین کشوری که بیت کوین را به عنوان وجه قانونی پذیرفته است. در ژوئیه سال جاری، روزنامه ال فارو (El Faro) گزارش داد که دولت رئیس جمهور نایب بوکله، قصد دارد برای تأمین اولین تلاش جهان در به رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان پول قانونی، یک استیبل کوین را نیز در نظر بگیرد. این رسانه در آن زمان در توییتی نوشت: «دولت بوکله قصد دارد یک ارز ملی جدید، نسخه دیجیتالی از کلون‌های سالوادور را معرفی کند. خبرگزاری ال فارو گفت که فیلم‌هایی از جلسات خصوصی بین برادران رئیس جمهور بوکله – که به طور مکرر به رئیس جمهور مشاوره می دهند – در جایی که استیبل کوین پیشنهادی مورد بحث قرار می گرفت، به دست آورده است. اگر فیلم ال فارو را باور کنیم، به این معنی است که راه اندازی استیبل کوین دیگری که زیرساخت های مالی کل کشور را مورد توجه قرار می دهد، برای آینده قابل پیش بینی است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x