بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle در بلاکچین
1

بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle در بلاکچین

بازدید : 856

در مطالب قبلی در مورد انواع بلاک در بلاکچین و بلاک های یتیم صحبت شد.در این مقاله به بررسی بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle در بلاک چین می پردازیم.

[irp posts=”8568″ name=”بلاک یتیم (Orphan Block) در بلاک چین”]

بلاک کهنه ( Stale Block)

اکثر ماینرها تصور می کنند بلاک Stale و Orphan هر دو یکسان هستند. اما در واقعیت این دو بلاک متفاوت هستند. بلاک Orphan در زنجیره کوتاهتر قرار می گیرد. اما بلاک Stale کاملاً معتبر است و به صورت موفقیت آمیز استخراج شده است ولی فعال نیست و در زنجیره بلاک فعلی موجود نیستند.

بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle
بلاک های کهنه در بلاکچین

برای درک این موضوع باید این اصل اساسی را بدانید. اگر شبکه بیت کوین با 2 نسخه مختلف از بلاکچین ارائه شود ، طولانی ترین زنجیره نسخه معتبر است و کوچکترین زنجیره رد می شود. و این همان جایی است که اکثر ماینرها روی آن کار می کنند. در هر زمان ممکن است ماینرها یا استخرها ، در شبکه فورک ایجاد کنند و با قدرت هش بالاتر زنجیره اصلی را در دست بگیرند. ماینرهایی که به کار خود در زنجیره قدیمی ادامه می دهند ، در واقع مشغول استخراج بلاک کهنه هستند. بلاک های کهنه ، بلاک های قدیمی هستند که قبلاً کشف یا استخراج شده اند. بنابراین هرکسی که برای استخراج بلاک کهنه کار کند پاداش دریافت نمی کند.

بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle
بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle

Miner A و Miner B همزمان بلوک 101 را حل کردند. در این مرحله هر دو بلوک 101کاملا قانونی و معتبر هستند. پس از آن ، نودهایی که ماینر A را دنبال کردند ، 2 بلوک دیگر یافتند ، در حالی که نودهایی که ماینر B را دنبال کردند ، 3 بلوک دیگر پیدا کردند.

 کدام زنجیره معتبر است؟

راه حل ساده است. پیروان Miner B زنجیره طولانی تری دارند ، بنابراین معتبر هستند. متأسفانه ، پیروان A برای بلاک های یافت شده هیچ پاداشی دریافت نمی کنند.

در شکل بالا ، بلاک 101 توسط miner B به لیست اضافه می شود ، همچنین 3 بلوک بعدی 102 ، 103 و 104 اضافه می شوند. بلاک ماین شده توسط miner A نتوانست به فهرست برسد. این بلاک قطع می شود و بدون والدین باقی می ماند ، بنابراین به آن بلاک یتیم گفته می شود. خبر خوب این است که دارای 2 فرزند است ( دو بلاکی که بعد از آن پیدا شد
) . خبر بد این است که این بلوک ها بی فایده هستند ، بنابراین به عنوان بلوک های کهنه شناخته می شوند.

کاربران اغلب بلاک های یتیم و کهنه را اشتباه می گیرند. چرا که هر دو نوع بلاک برای استخراج کنندگان بیت کوین بی فایده است و هیچ سودی ندارد. این بلاک ها به عنوان رد شده یا rejected نیز شناخته می شوند.

بلاک Uncle

بلاک های Uncle در بلاک چین های مبتنی بر اتریوم ایجاد می شوند، و شبیه بلاک یتیم بیت کوین هستند.

نام ” Uncle ” بر اساس شباهت به خطوط موجود در شجره نامه انتخاب شده است. زنجیره بلوک را به عنوان یک شجره نامه در نظر بگیرید ، والدین و فرزندان همان بلاک های پذیرفته شده هستند که بلاکچین را تشکیل داده اند. عمو یا Uncle از نزدیکان خانواده هستند ولی در طولانی ترین زنجیر قرار نگرفته اند.

بلاک کهنه (Stale) و بلاک Uncle
بلاک Uncle

بلاک های Uncle به بلاک های یتیم در بیت کوین شباهت دارند اما برخلاف بیت کوین ماینرها برای بلوک های Uncle در سیستم Ethereum پاداش می گیرند، در حالی که بلاک های یتیم پاداش دریافت نمی کنند.

چرا اتریوم به ماینرهای بلاک آنکل انگیزه می دهد؟

این انگیزه به چند دلیل انجام می شود:

برای افزایش تعداد تراکنشها در بلاک چین، اتریوم امکان ایجاد بلاک های Uncle بیشتری فراهم می کند.

بلوک های معتبر Uncle پاداش می گیرند تا تأثیر تأخیر شبکه در توزیع پاداش استخراج را خنثی کنند.

امنیت کلی زنجیره را بهبود می بخشد.

سرانجام ، بلوک های Uncle با روشی به نام “GHOST: Greedy Heaviest Object Subtree” به طور هدفمند در روش اجماع اتریوم گنجانده می شوند.

 

 

3
1
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
aboli
2 ماه ago

awli bod

محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

1
0
نظر خود را بنویسید !x