فناوری Taproot
0

فناوری Taproot

بازدید : 604

فناوری تپ روت به منظور ارتقا حریم خصوصی بیت کوین و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند پیچیده به کار میرود. به علاوه این فناوری برای بهبود مزایا و کمک به رشد هرچه بیشتر اکوسیستم شبکه بیت کوین هم کاربرد دارد.

میتوان گفت که تپ روت(Taproot) به نوعی یک سافت فورک پیشنهادیست که برای ارتقاء حریم خصوصی شبکه بیتکوین و قابلیتهای آن برای پردازش قراردادهای هوشمند درون بلاک چین به کار میرود. این یک پیشرفت احتمالی در شبکه است که به لطف درج امضاهای Schnorr در پروتکل بیت کوین رخ خواهد داد.

در صورتی که این طرح پیشنهادی به اجرا در بیاید،دیگر هیچ یک از تراکنش های انجام شده در بلاک چین بیت کوین قابل مشاهده نخواهند بود. پس در پی این اتفاق شبکه امنتر میشود و دیگر  اطلاعات مهم اینگونه تراکنش ها قابل روئیت نخواهد بود.

علاوه بر این ،اجرای این فورک به شبکه اجازه میدهد تا برای ایجاد قراردادهای هوشمند قابلیت چند امضایی را بهبود ببخشد. گرک مکس ویل در ژانویه سال 2018 این فناوری را معرفی کرد. و از آن زمان به بعد تپ روت در جامعه رمزارز به عنوان یکی از مهمترین اقدامات ،در جهت پیشبرد شبکه بیت کوین شناخته میشود.

نحوه فعالیت Taproot

تپ روت سعی دارد با حذف ضرورت شفاف بودن اطلاعات یا داده های موجود در اسکریپت های کامل، حریم خصوصی و اجرای اسکریپت های بیتکوین را بهبود ببخشد. بنابراین این فناوری تنها وضعیت تراکنش را در همان زمان اجرا نشان میدهد. برای درک بهتر اهمیت این پیاده سازی ، لازم است نحوه کار تراکنش ها و اسکریپت ها در شبکه بیت کوین را بدانیم.

قبل از ادامه مقاله ضروریست بدانیم که تراکنش های بیت کوین توسط مجموعه ای از اسکریپت ها یا شرایط پرداخت که به P2SH معروفند، تعریف میشوند. این شرایط چگونگی خرج کردن رمزارزها در تراکنش بعدی را نشان میدهند. به زبان ساده تر، تراکنش ها از طریق یک کلید عمومی محافظت میشوند. گیرنده در هنگام دریافت تراکنش با استفاده از این کلید تراکنش را امضا میکند. و از این طریق ثابت میکند که مالک آن کوین هاست. و بنابراین میتواند آن ها را خرج کند.

نحوه فعالیت Taproot
تپ روت

 

P2SH 

از طرف دیگر، اسکریپت های P2SH باید قابلیت اصلاح یا تنظیم عملکردشان را داشته باشند. یعنی  P2SH می تواند با ایجاد محدودیت های خاص   هزینه بیت کوین یا اقدامات درون بلاکچین را شرطی کند. شما میتوانید خودتان زمانی برای خرج کردن بیتکوین مشخص کنید. برای مثال میتوانید زمان دقیق یا ارتفاع بلاک را تعیین کنید. به علاوه در شرایطی که چندین کاربر صاحب یک کیف پول هستند، امکان اجرای قابلیت هایی همچون چند امضایی بودن فراهم است. پس به منظور اجرای یک تراکنش و تأیید آن چندین امضا مورد نیاز است.

تنها مشکلی که در این میان وجود دارد زمان انجام تراکنش است . زیرا زمانیکه کارمزد تأیید میشود ، همه شرایط بر روی شبکه ظاهر میشود، خواه تحقق یافته باشند یا نه. یعنی شرایط فعال شده به طور اتوماتیک همراه با سایر شرایط تثبیت شده آشکار می شوند.بنابراین همه کاربران میتوانند آنها را مشاهده کنند.

از همین جا پیداست که حریم خصوصی شبکه بیت کوین اشکال دارد. چرا که همه کیف پول ها از قابلیت چند امضایی بودن و زمان دادن به بلاک بهره مند نیستند. بنابراین ، اجرای Taproot به بهبود حریم خصوصی شبکه کمک می کند. این فناوری از افشای همه شرایط ایجاد شده در طول عملیات انجام تراکنش جلوگیری می کند. و در عوض ، فقط وضعیت نهایی فعال شده تراکنش را نشان می دهد.  در عین حال همه تراکنش ها را به عنوان تراکنش های عادی یا نرمال نشان میدهد که نمیتوان آن ها را از یکدیگر تمیز داد.

Schnorr و MAST  اجزاء جدا نشدنی Taproot

به منظور اجرای این فناوری به ترکیب تکنولوژی های MAST و Schnorr نیاز است. به لطف این امضاها امکان اضافه کردن چندین امضا به تراکنش فراهم میشود. و گفته میشود که این امضا ها را میتوان باهم یکی کرد.

Schnorr و MAST  اجزاء جدا نشدنی Taproot
ادغام امضاهای Schnorr

این طرح با ارائه وضعیت ترکیب کلیدهای عمومی با امضاها در یک تراکنش چند امضایی، موارد کاربردی گسترده تری خواهد داشت. پس این نوع تراکنش ها را نمیتوان از تراکنش های عادی تمیز داد.امضاهای Schnorr به خودی خود یکی از مطمئن ترین و معتبرترین نسخه های رمزنگاری منحنی بیضوی به حساب می آیند. و در 340 BIP رمزگذاری شده اند. علاوه بر این ، تأیید این امضاها بسیار سریع است. بنابراین فرآیند تأیید تراکنش می تواند خیلی سریعتر انجام شود.

فناوری تپ روت میتواند با استفاده از تکنولوژی MAST ،شرایط غیر مرتبط با تراکنش را پنهان کند . و در عوض ، تنها آن شرایطی که در شبکه فعال هستند را نمایش بدهد. به مجموعه اسکریپت ها و نحوه تلفیق و چیده شدن آنها با هم MAST (درخت نحو انتزاعی مرکلیزه) گفته می شود.

MAST برای بهبود P2SH با پنهان کردن شرایط اسکریپت برای یک تراکنش طراحی شده است. MAST شرایط اسکریپت تراکنش را پنهان می کند و تنها اولین شرط تحقق یافته را نشان می دهد.

MAST از درخت مرکل استفاده می کند تا هرکدام از شرایط اسکریپت را هش کند. نه اینکه کل شرایط را هش کند. با این کار ، یک مسیر Merkle می تواند تأیید کند که یک شرط معتبر بدون آشکار کردن سایر شرایط اسکریپت نویسی انجام شده است.

مزایای اجرا

  1. Taproot با همسان سازی  تراکنش های نرمال و پیشرفته ، به بهبود حریم خصوصی شبکه بیت کوین کمک خواهد کرد.
  2. فناوری تپ روت به همراه راه کار MAST از ردیابی کاربران و تراکنش های آنها جلوگیری میکند.
  3. اجرای فناوری تپ روت و امضاهای Schnorr  با کاهش تقاضا برای فضای ذخیره سازی در بلاک ها به بالا بردن مقیاس پذیری شبکه بیتکوین کمک میکنند.
  4. تپ روت با کاهش زمان مورد نیاز برای تأیید تراکنش و تقویت قابلیت هایی همچون تبدیل پذیری به پذیرش هرچه بیشتر شبکه بیت کوین کمک میکند.

همه ی این مزایا در صورتیکه جامعه بیتکوین این سافت فورک را بپذیرد و به اجرا در بیاورد برای کاربران فراهم خواهد شد. افراد زیادی در انتظار این به روزرسانی هستند. آنها امیدوارند که Bitcoin Core  تمام تغییرات لازم در جهت بهبود بیتکوین و تکامل اکوسیستم آن را به کار بگیرد.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x