فناوری Taproot چیست؟
0

فناوری Taproot چیست؟

بازدید : 2053

فناوری Taproot به منظور ارتقای حریم خصوصی بیت کوین و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند پیچیده به کار می‌رود. به علاوه این فناوری در بهبود مزایا و کمک به رشد هرچه بیشتر اکوسیستم شبکه بیت کوین هم کاربرد دارد.

می‌توان گفت که تپ روت (Taproot) به نوعی یک سافت فورک (Softfork) پیشنهادی است که به منظور ارتقا حریم خصوصی شبکه بیت کوین به کار می‌رود. این یک پیشرفت بالقوه در شبکه است که به لطف امضاهای اشنور  (Schnor) در پروتکل بیت کوین رخ خواهد داد.

در صورتی که این طرح پیشنهادی به اجرا در بیاید، دیگر هیچ یک از تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین بیت کوین قابل مشاهده نخواهند بود. پس در پی این اتفاق شبکه امن‌تر می‌شود و دیگر  اطلاعات مهم اینگونه تراکنش ها قابل روئیت نخواهد بود.

علاوه بر این، اجرای این فورک به شبکه اجازه می‌دهد تا برای ایجاد قراردادهای هوشمند قابلیت چند امضایی (Multisig) را بهبود ببخشد. گرک مکس ویل در ژانویه سال 2018 این فناوری را معرفی کرد و از آن زمان به بعد تپ روت در جامعه کریپتو به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در جهت پیشبرد شبکه بیت کوین شناخته می‌شود.

نحوه کار Taproot 

taproot سعی دارد با حذف ضرورت شفاف بودن اطلاعات یا داده‌های موجود در اسکریپت‌ها، حریم خصوصی تراکنش‌های بیت‌کوین را بهبود ببخشد. بنابراین این فناوری تنها وضعیت تراکنش را فقط در همان زمان اجرا نشان می‌دهد. برای درک بهتر اهمیت این آپدیت، لازم است نحوه کار تراکنش ها و اسکریپت‌ها در شبکه بیت کوین را بدانیم.

تراکنش‌های بیت کوین توسط یک سری اسکریپت یا شرایط پرداخت که به P2SH معروفند، تعریف می‌شوند. این شرایط چگونگی خرج کردن رمزارزها در تراکنش بعدی را نشان می‌دهند. به زبان ساده تر، تراکنش ها از طریق یک کلید عمومی محافظت می‌شوند. گیرنده در هنگام دریافت تراکنش با استفاده از این کلید تراکنش را امضا می‌کند و از این طریق ثابت میکند که مالک آن BTC هاست و بنابراین می‌تواند آنها را خرج کند.

نحوه فعالیت Taproot
تپ روت

P2SH 

از طرف دیگر، اسکریپت‌های P2SH باید قابلیت اصلاح یا تنظیم عملکردشان را داشته باشند. یعنی P2SH می‌تواند با ایجاد محدودیت‌های خاص هزینه بیت کوین یا عملیات داخل بلاکچین را شرطی کند. شما می‌توانید خودتان زمانی برای خرج کردن بیت‌ کوین مشخص کنید. برای مثال می‌توانید زمان دقیق بلاک یا ارتفاع بلاک را تعیین کنید. به علاوه در شرایطی که چندین کاربر صاحب یک کیف پول هستند، امکان اجرای قابلیت‌هایی همچون چند امضایی بودن فراهم است. بدین ترتیب به منظور اجرای یک تراکنش و تأیید آن چندین امضا مورد نیاز است.

تنها مشکلی که در این میان وجود دارد زمان انجام تراکنش است. زیرا زمانی که کارمزد تأیید می‌شود، همه شرایط بر روی شبکه ظاهر می‌شود، خواه محقق شده باشند یا خیر. یعنی شرایط فعال شده به طور اتوماتیک همراه با سایر شرایط تثبیت شده آشکار می شوند. بنابراین همه کاربران می‌توانند آنها را مشاهده کنند و اینجاست که Taproot به کار می ‌آید.

از همین جا می‌توان دید که حریم خصوصی شبکه بیت کوین اشکال دارد. چرا که همه کیف پول ها از قابلیت چند امضایی و زمان دادن به بلاک بهره مند نیستند. بنابراین، اجرای Taproot به بهبود حریم خصوصی شبکه کمک می‌کند. این فناوری از افشای همه شرایط در طول عملیات انجام تراکنش جلوگیری می‌کند و در عوض، فقط وضعیت نهایی فعال شده تراکنش را نشان می‌دهد. در عین حال همه تراکنش ها را به عنوان تراکنش های عادی یا نرمال نشان می‌دهد که نمی‌توان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

Schnorr و MAST اجزای جدا نشدنی Taproot

به منظور اجرای این فناوری به ترکیب تکنولوژی‌های MAST و Schnorr نیاز است. به لطف این امضاها امکان اضافه کردن چندین امضا به تراکنش فراهم می‌شود و میتوان این امضاها را باهم یکی کرد.

Schnorr و MAST  اجزای جدا نشدنی Taproot
ادغام امضاهای Schnorr

این طرح با ترکیب کلیدهای عمومی با امضاها در یک تراکنش چند امضایی، کاربردهای گسترده تری خواهد داشت. پس این نوع تراکنش ها را نمی‌توان از تراکنش‌های عادی تمیز داد. امضاهای اشنور به خودی خود یکی از مطمئن‌ترین و معتبرترین نسخه‌های رمزنگاری منحنی بیضوی به حساب می‌آیند. علاوه بر این، تأیید این امضاها بسیار سریع است. بنابراین فرآیند تأیید تراکنش می‌تواند خیلی سریعتر انجام شود.

فناوری Taproot می‌تواند با استفاده از تکنولوژی MAST ، شرایط غیر مرتبط با تراکنش را پنهان کند. و در عوض، تنها آن شرایطی که در شبکه فعال هستند را نمایش بدهد. به مجموعه اسکریپت ها و نحوه تلفیق و چیده شدن آنها با هم MAST گفته می‌شود.

MAST برای بهبود P2SH با پنهان کردن شرایط اسکریپت برای یک تراکنش طراحی شده است. MAST شرایط اسکریپت تراکنش را پنهان می‌کند و تنها اولین شرط تحقق یافته را نشان می‌دهد.

MAST از درخت مرکل (Merkle Tree) استفاده می‌کند تا هرکدام از شرایط اسکریپت را هش کند. با این کار، یک مسیر Merkle می تواند تأیید کند که یک شرط معتبر بدون آشکار کردن سایر شرایط کدنویسی انجام شده است.

مزایای Taproot

  1. Taproot با همسان سازی تراکنش های عادی و پیشرفته، به بهبود حریم خصوصی شبکه بیت کوین کمک خواهد کرد.
  2. فناوری تپ روت به همراه راه کار MAST از ردیابی کاربران و تراکنش های آنها جلوگیری می‌کند.
  3. اجرای فناوری تپ روت و امضاهای Schnorr  با کاهش تقاضا برای فضای ذخیره سازی در بلاک ها به بالا بردن مقیاس پذیری شبکه بیت کوین کمک می‌کنند.
  4. تپ روت با کاهش زمان مورد نیاز برای تأیید تراکنش و تقویت قابلیت‌هایی همچون تبدیل پذیری به پذیرش هرچه بیشتر شبکه بیت کوین کمک می‌کند.

جمع بندی

همه ی مزایای Taproot در صورتیکه جامعه بیتکوین این سافت فورک را بپذیرد و به اجرا در بیاورد برای کاربران فراهم خواهد شد. افراد زیادی در انتظار این به روزرسانی هستند. آنها امیدوارند که Bitcoin Core تمام تغییرات لازم در جهت بهبود بیتکوین و تکامل اکوسیستم آن را به کار بگیرد.

تپروت بیت کوین چیست؟

تپ روت یک آپدیت برای بلاکچین بیت کوین است که هدف آن افزایش حریم خصوصی تراکنش‌های کاربران است.

تپ‌روت چه فایده‌ای برای کاربران بیت‌کوین دارد؟

تپ‌روت با کاهش کارمزد تراکنش‌ها، افزایش کارایی و حریم‌ خصوصی بیشتر، می‌تواند به ایجاد بستری برای عملکرد مؤثرتر شبکه‌ی بیت‌کوین کمک کند و نرخ پذیرش این شبکه پرداخت را افزایش دهد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x