تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ؛ آشنایی با انواع تحلیل برای معامله رمزارزها
0

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ؛ آشنایی با انواع تحلیل برای معامله رمزارزها

بازدید : 311

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال چیست؟ برای فعالیت در هر بازاری نیاز به استفاده از تحلیل‌هایی وجود دارد که مسیر درست معاملات را به شما نشان می‌دهند. با بررسی وضعیت بازار بنا به تحلیل‌های مختلف است که تصمیم‌های درستی از سوی معامله‌گران گرفته می‌شود. در این مقاله از فکت‌ کوینز می‌خواهیم از دو روش تحلیل بازار برایتان بگوییم. اگر قصد فعالیت در دنیای رمزارزها را دارید، حتما باید با این دو سبک از تحلیل آشنا باشید.

ماشین حساب ارز دیجیتال

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال چیست؟

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال
تحلیل فاندامنتال و تکنیکال چیست؟

هما‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، برای سرمایه‌گذاری در بازاری مانند ارزهای دیجیتال باید بدانید که اوضاع از چه قرار است. پس اجازه بدهید که در این قسمت برایتان از هریک از این تحلیل‌ها صحبت کنیم. ورود به بازار ارزهای دیجیتالی مستلزم شناخت این مفاهیم و راه‌کارهاست.

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis)

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی می‌خواهد به شما به عنوان سرمایه‌گذار کمک کند تا ارزش ذاتی دارایی‌ها را بشناسید. منظور از دارایی در بازار ارزهای دیجیتالی چیست؟ منظور رمزارزهایی مانند بیت کوین یا هم‌تایان دیگرش هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. با شناسایی ارزش آن‌هاست که امکان سرمایه‌گذاری درست را پیدا خواهید کرد.

برای رسیدن به اطلاعات دقیق درباره ارزش ذاتی دارایی‌ها چه باید کرد؟ واقعیت این است که عوامل بسیار متعددی می‌توانند روی ارزش دارایی‌ها اثر بگذارند. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری روی یک ارز دیجیتال را شروع کنید، باید به منشأ ظهورش، هدف تولیدش، حامیانش و عواملی از این دست دقت کنید. این‌ها روی ارزش ذاتی آن اثرگذارند.

تعریف مختصرومفید

پس تعریف مختصر و مفید تحلیل فاندامنتال می‌گوید: بررسی و تجزیه‌وتحلیل اطلاعاتی که درباره یک رمزارز وجود دارد. این اطلاعات و تحلیل‌ها ارزش ذاتی رمزارز در زمان حال را مشخص می‌کنند و نگاهی به تغییرات محتملش در آینده هم دارند.

هدف استفاده از تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ـ تحلیل فاندامنتال
هدف استفاده از تحلیل فاندامنتال

استفاده از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال می‌تواند راهی برای رسیدن به سود و سرمایه بیشتر در دنیای رمزارزها باشد. اما اجازه بدهید که در این بخش از هدف استفاده از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی برایتان بگوییم.

تریدرها (trader) یا همان معامله‌گران به‌کمک تحلیل فاندامنتال سعی دارند به این درک برسند که آیا ارزش رمزارز موردنظرشان بیشتر از ارزش واقعی‌اش عنوان شده یا کمتر. اگر آن‌ها به چنین تحلیلی برسند، تصمیم‌گیری درباره ورود/خروج به موقعیت‌های خرید/فروش برایشان ساده و معنادار می‌شود.

عوامل مؤثر در تجزیه‌وتحلیل فاندامنتال

عواملی که روی قیمت رمزارزها اثر دارند و در تجزیه‌وتحلیل فاندامنتال از آن‌ها استفاده می‌شود، به شرح زیر هستند:

  • ارزش کل بازار (Marketcap)؛ به مقدار کل سرمایه در حال گردش هر رمزارز گفته می‌شود. برای یافتن آن می‌توانید سری به سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap) بزنید. بالابودن ارزش کل بازار و خریدوفروش یک رمزارز روی معامله‌تان اثر می‌گذارد و اطلاعات خوبی درباره‌اش به شما می‌دهد.
  • حجم معاملات؛ حجم معاملات هم پارامتر مشخصی است که نشان می‌دهد، چه میزان از رمزارز موردنظر در بازار معامله می‌شود. بدیهی است که هرچقدر حجم معاملات بیشتر باشد، نقدشوندگی هم ساده‌تر خواهد شد. یعنی راحت‌تر می‌توانید رمزارز خریداری‌شده را بفروشید.
  • وایت‌پیپر (white paper)؛ وایت‌پیپر یا کاغذ سفید هم سندی است که درباره رمزارزها اطلاعاتی مطرح می‌کند. پس با بررسی آن ببینید که چه فناوری‌ها و ویژگی‌هایی برای ارز موردنظرتان به‌کار رفته است.
  • پارامتر ان‌وی‌تی (NVT)؛ این پارامتر ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش‌ها را مشخص می‌کند. NVT با تقسیم کل ارزش شبکه ارز دیجیتال بر حجم تراکنش‌های ۲۴ساعته آن به‌دست می‌آید.
  • بررسی هزینه‌های استخراج؛ ببینید که هزینه‌ استخراج رمزارز موردنظرتان با قیمتش تناسب دارد یا خیر. اگر تناسب وجود نداشته باشد، ماینرها به‌سراغ آن رمزارز نمی‌روند و رونقی هم در بازار پیدا نمی‌کند.
  • رقبا و پشتیبانان پروژه؛ شناسایی حامیان و رمزارزهای رقیب هم خیلی مهم است و ارزش ارز دیجیتال موردنظرتان را به شما نشان می‌دهد.

برای فعالیت در بازار رمزارزها باید با تحلیل فاندامنتال و تکنیکال آشنا شوید. از تحلیل فاندامنتال گفتیم. حالا می‌خواهیم به‌سراغ تحلیل تکنیکال برویم.

لینک مفید: عوامل موثر در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال قسمت اول

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال ـ‌ تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال یا فنی هم نوع دیگری از بررسی برای سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزهاست. این تحلیل کمی تجربی‌تر از تحلیل بنیادی است و یادگیری ابعاد و مسیرش سخت نیست. اما برای تصمیم‌گیری‌های درست با آن، نیاز به دیدی دقیق و تجربه وجود دارد.

در این تحلیل مانند تحلیل بنیادی کاری به عوامل خارجی مختلفی نداریم که روی قیمت رمزارز اثر می‌گذارند. در تحلیل تکنیکال روی نمودار قیمتی به بررسی وضعیت ارز می‌پردازیم.

تعریف مختصر و مفید

در تحلیل تکنیکال براساس داده‌های گذشته هر رمزارز و نمودار قیمتی‌اش تلاش می‌شود که به قیمت آن در آینده دست پیدا کنیم. در واقع، کار در این تحلیل چیست؟ بررسی روند حرکت قیمت دارایی در گذشته برای پیش‌بینی قیمتش در آینده.

شاخص‌های آماری مهم در تحلیل تکنیکال

از اندیکاتورها یا شاخص‌های آماری مهم در تحلیل فنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index)؛ این شاخص در واقع، ظرفیت بالقوه سهام برای رشد را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که یک رمزارز ظرفیت رشد بالا را دارد یا به‌دلیل نداشتن پتانسیل مناسب دچار افت می‌شود.
  • میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD)؛  این شاخص شتاب حرکات قیمت را مشخص می‌کند و دنبال‌کننده روندهاست.  از آن برای نمایش رابطه میان دو میانگین متحرک یک رمزارز استفاده می‌شود.
  • ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud)؛ این شاخص چند اندیکاتور را با هم ترکیب می‌کند. تعیین جهت روند آینده و حرکت بازار رمزارز با ابر ایچیموکو شدنی است.

لینک مفید: تحلیل تکنیکال : مفاهیم ابتدایی در معاملات رمز ارزها

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال؛ کدام یک بهتر است؟

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال
تحلیل فاندامنتال و تکنیکال؛ کدام یک بهتر است؟

نمی‌توان این دو تحلیل را از نظر خوب یا بدبودن مقایسه کرد. هر تحلیل مزایا و معایب خود را دارد. بهترین روش، این است که در کنار هم از این دو تحلیل بهره ببرید.

با کنار هم گذاشتن نتایج هردو تحلیل است که شما فکری باز برای تصمیم‌گیری درباره رمزارز موردنظرتان پیدا خواهید کرد. هیچ‌گاه نمی‌توان به هریک از این‌ها کاملا استناد کرد. هرگز هم نمی‌توان گفت که کدام‌یک بهتر است؛ این دو موضوع را به‌خاطر بسپارید.

لینک مفید: 3 روش برای آنالیز و تحلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

در آخر

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال دید خوبی برای معامله در بازار رمزارزها به شما می‌دهند. برای اینکه بتوانید در این زمینه قدرتمند و ماهرانه سرمایه‌گذاری و معامله کنید، لازم است که به‌طور دقیق و حرفه‌ای از انواع تحلیل‌ها باخبر شوید.

البته حواستان باشد که هیچ تحلیلی صدردصد نیست و نمی‌توان به تحلیل‌ها هم به‌طور کامل استناد کرد. در واقع، تحلیل‌ها دیدی برای تصمیم‌گیری و اقدامات به شما می‌دهند. اگر قصد ورود به دنیای رمزارزها را دارید، حتما با شاخص‌ها و تحلیل‌هایش هم آشنا شوید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x