مقایسه انواع دفترکل توزیع شده (DLT)
0

مقایسه انواع دفترکل توزیع شده (DLT)

بازدید : 3190

بروزرسانی :دسامبر 2, 2020 @ 9:01 ق.ظ

در مطالب قبلی به صورت مجزا انواع فناوری های دفترکل توزیع شده (DLT) را بررسی کردیم.در این مقاله به مقایسه این ساختار ها می پردازیم.

مقدمه

بلاک چین برای اولین بار بلافاصله پس از بیت کوین، اولین ارز دیجیتال، محبوب و معروف شد. دهه گذشته شاهد تحولات جالبی است که در آن بلاک چین موارد دیگری را علاوه بر تأمین ارزهای رمزپایه، مورد استفاده قرار داده است.

با این حال، ناکارآمدی های سیستماتیک و مشکلات مقیاس پذیری منجر به این شد، که توسعه دهندگان به دنبال راه حل هایی خارج از بلاک چین باشند. به همین ترتیب، تحولات دیگری مانند Holochain ،(DAG) و هش گراف وجود دارد. هدف اصلی این فناوری ها این است که بلاک چین را در برابر مشکلات جدید و پیش بینی نشده حفظ کنند.

ظهور راه حل های جدید، که اساساً با بلاکچین مبتنی بر ساختار داده ها متفاوت است، بحث های اساسی و در عین حال قابل توجه دیگری را نیز در مورد بهترین شبکه ها ارائه داده است. از این منظر، این مقاله قصد دارد تا شبکه های مختلف را بررسی کرده و نقاط قوت و محدودیت های مختلف آنها را مطرح کند.

DLT های جدید به دنبال دستیابی به تراکنش های بالاتر در هر ثانیه (TPS) هستند.

دفترکل توزیع شده
دفترهای توزیع شده

دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟

DLT مخفف Distributed Ledger Technology است. همچنین به عنوان “دفترکل مشترک یا shared ledger ” یا دفترکل توزیع شده یا distributed ledger شناخته می شود.

دفترکل توزیع شده (DLT) یک سیستم دیجیتالی است که به کاربران و سیستم ها اجازه می دهد تراکنش های مربوط به دارایی را ثبت کنند. یک فناوری دفتر توزیع شده اطلاعات را در هر زمان مشخص در چندین مکان ذخیره می کند.

دفترکل توزیع شده (DLT)
نودها بدون نیاز به نهادی متمرکز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند

دفترکل، برخلاف پایگاه های داده سنتی، مکان مرکزی برای ذخیره اطلاعات ندارد. این همان ویژگی ای است که آن را از یک پایگاه داده سنتی متمایز می کند. ویژگی تمرکززدایی همچنین امنیت، شفافیت و اعتماد بهتری را در بین طرفین استفاده کننده فراهم می کند.

DLT از کجا سرچشمه می گیرد؟

در اصل، DLT از شبکه peer-to-peer (P2P) سرچشمه می گیرد. در هر شبکه P2P، نودها بدون نیاز به نهادی متمرکز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. از نظر فنی، یک فناوری دفتر توزیع شده از طریق شبکه همتا به همتا امکان پذیر است. از الگوریتم اجماع استفاده می شود تا نیازی به واحد مرکزی نباشد.

دفتر کل توزیع شده یک فناوری جدید نیست.

این فناوری مسیری طولانی را طی کرده است، که در حال حاضر اصلاحات و گزینه های دیگری از آن وجود دارد. بعلاوه، بلاکچین اولین DLT است که در فضای عمومی راه اندازی شده است. بلاکچین جایگاه اصلی در رقابت فناوری دفتر کل توزیع شده را به خود اختصاص می دهد.

ویژگی های اصلی دفترکل توزیع شده (DLT)

یک فناوری دفترکل توزیع شده دارای برخی از ویژگی های اصلی است که آن را در مقایسه با راه حل های دفتر مرکزی متمایز می کند.

دفترکل توزیع شده (DLT)
استفاده از رمزنگاری برای ایجاد ذخیره سازی تغییرناپذیر و ایمن
  • تغییرناپذیری (Immutable): دفتر توزیع شده از رمزنگاری برای ایجاد ذخیره سازی تغییرناپذیر و ایمن استفاده کرده است. این اطمینان می دهد که داده ها یک بار ذخیره شده و قابل تغییر یا اصلاح نیستند.
  • صرفا الحاقی(Append only): دفترهای توزیع شده Append only هستند. ساختار صرفا الحاقی آن فقط اجازه می دهد داده ها به پایگاه داده اضافه شوند. تغییر یا حذف داده های قبلاً وارد شده در بلاک های قبلی غیرممکن است.
  • توزیع شده(Distributed): یکی دیگر از ویژگی های اصلی دفتر ، ماهیت توزیع شده آن است. بله ، هیچ مکانی وجود ندارد که داده ها ذخیره شوند. هر نود در اکثر DLT های موجود نسخه ای از دفتر را در اختیار دارد. برخی از DLT ها مانند Corda داده ها را به روش های دیگر ذخیره می کنند.
  • اشتراکی(Shared): دفترکل با یک موجود واحد در ارتباط نیست .بلکه بین گره ها به اشتراک گذاشته می شود. بعضی از گره ها وظیفه دارند. یک نسخه کامل از دفتر ثبت کنند. در حالی که گره های دیگر فقط اطلاعات لازم را برای عملکرد و کارآیی بهتر نگه داری می کنند.

مقایسه انواع مختلف DLT

کلیه DLT ها از جنبه های مشترک شفافیت، اتفاق نظر ، معاملات ، توزیع ، نظیر به نظیر و انعطاف پذیر برخوردار هستند. با این حال ، اختلافات زیادی در سازوکار اجماع و ساختار داده ها در هر DLT ظاهر می شود.

Blockchain Hashgraph Holochain
زمان راه اندازی و پیدایش 2008 از 24 آگوست 2018 برای استفاده عمومی در دسترس است محصول آلفا 1 در تاریخ 26 مه 2018 منتشر شد
استخراج (Mining) شرکت کنندگان این توانایی را دارند که از طریق مکانیسم های مختلف اجماع ، توکن های جدیدی را بدست آورند گره ها از طریق رای گیری مجازی به توافق می رسند گره ها روی زنجیره های جداگانه کار می کنند از این رو استخراج کنندگان نیازی به تأیید تراکنش ها ندارند
تراکنش در هر ثانیه(TPS) از نظر مقیاس پذیری و TPS بسیار محدود است سازوکارهای اجماع منحصر به فرد باعث کاهش بار محاسباتی شده از این رو مقیاس پذیری بالا و TPS افزایش می یابد هر گره دفتر خود را پردازش می کند ، از این رو مقیاس پذیری و TPS نامحدود است
ساختار داده ها داده ها به ترتیب تراکنش هایی که توسط ماینرها در اکوسیستم تأیید می شوند ، به صورت بلوکی ساخته می شوند رأی دادن مجازی و شایعات درباره شایعات اطمینان از اعتبار سنجی معاملات توسط اکثریت افراد را تضمین می کند داده ها در بین گره های مختلف پلت فرم توزیع می شوند از این رو مشکلی برای ازدحام شبکه وجود ندارد
اعتبار سنجی معاملات ماینرها توانایی به تعویق انداختن معامله یا لغو کامل آن را دارند اعتبار سنجی معاملات طبق توافق صورت می گیرد گره ها دفترهای خود را پردازش می کنند بنابراین نیازی به استخراج کنندگان نیست
شبکه هایی که روی سیستم عامل در حال اجرا هستند بیت کوین و اتریوم محبوب ترین شبکه های ساخته شده بر روی بلاکچین هستند Swirlds و NOIA تنها شبکه های Hashgraph هستند شبکه Holochain شناخته شده ترین شبکه در این سیستم عامل است

نتیجه گیری

از مقایسه DLT ها، مشخص می شود که آینده DLT بسیار قدرتمند و مبهم است. جالب است که همانطور که بلاکچین موارد استفاده شگفت انگیزی را در صنایع مختلف پیدا می کند ، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. که نویدبخش انقلاب های بعدی است. به عنوان مثال، Holochain می تواند مفهوم اینترنت را به طریقی که قبلاً دیده نشده بود، به طور کامل اصلاح کند.

با این حال ، فناوری های جدید به دنبال حل موانعی هستند که مانع بلاک چین برای تمرکز زدایی کامل از فعالیت ها می شوند.

3
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x