توکنایز کردن (Tokenize) در بلاکچین
0

توکنایز کردن (Tokenize) در بلاکچین

بازدید : 3320

توکن سازی یا توکنایز کردن (Tokenize) در بلاکچین،فرآیند تبدیل دارایی به دارایی های دیجیتال است.

[irp posts=”6596″ name=”تفاوت کوین و توکن در چیست؟”]

توکن چیست؟

توکن یکی از مهمترین ساخته های فناوری بلاکچین و ارزهای رمزپایه است که ویژگی های منحصر به فردی را در بر می گیرد . مفهوم توکن شاید یکی از مفاهیمی است که معمولاً در ادبیات ارزهای رمزپایه دیده می شود. دلیل این امر این است که این عناصر بسیاری از جنبه های ذاتی ارزهای دیجیتال را توضیح می دهند ، در عین حال جزئیات بسیار زیاد آنها را توضیح می دهند. یک تعریف ساده و تقریبی از توکن:

توکن ها اشیایی شبیه سکه هستند که توسط یک نهاد خصوصی برای استفاده خاص صادر می شوند .

یکی از ویژگی های مهم بلاکچین در رابطه با توکن ها این است که بر مشکل ” double-spend” غلبه می کند. قبل از بلاکچین ، هر دارایی دیجیتال مانند یک تصویر یا سند ، می تواند بی نهایت بار توسط هر کسی که به آن دسترسی دارد ، کپی شود.

[irp posts=”18205″ name=”بررسی حمله دوبار خرج کردن: گذشته، حال و آینده”]

tokenization
توکن سازی یا توکنایز کردن (Tokenize) در بلاکچین

ایجاد بیت کوین با استفاده از دفتر توزیع شده برای نگهداری سابقه ثابت و تغییرناپذیر تراکنش های بیت کوین بر این مسئله فائق آمد. هر بیت کوین یک توکن است و هر بار که تراکنشی با بیت کوین انجام می شود ، دفترچه به روز می شود تا هزینه را منعکس کند. بنابراین ، هیچ بیت کوین دو بار نمی تواند هزینه شود. غلبه بر مشکل دو برابر هزینه به این معنی است که با استفاده از بلاکچین می توان از توکن های دیجیتال استفاده کرد.

توکن رمزنگاری شده

توکنهای رمزنگاری ، که به آنها دارایی رمزنگاری نیز گفته می شود ، انواع خاصی از رمز ارزهای مجازی هستند که در بلاک چین های خود مستقر هستند و یک دارایی یا ابزار را نشان می دهند. بیشتر اوقات ، آنها برای جمع آوری کمکهای مالی برای فروش جمعی استفاده می شوند ، اما همچنین می توانند به عنوان جایگزین چیزهای دیگر استفاده شوند.

به عنوان مثال ، می توان یک توکن داشت که نشان دهنده x تعداد امتیازات وفاداری مشتری در یک بلاکچین باشد. این توکنهای رمزگذاری در بین شرکت کنندگان مختلف بلاکچین قابل معامله و انتقال است.

در اصل ، ارزهای رمزپایه و آلت کوین ارزهای مجازی خاصی هستند که بلاکچین اختصاصی خود را دارند و در درجه اول به عنوان واسطه ای برای پرداخت دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. از طرف دیگر ، توکن رمزپایه در بالای یک بلاکچین فعالیت می کنند که به عنوان واسطه ای برای ایجاد و اجرای برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند عمل می کند و از توکنها برای تسهیل تراکنشها استفاده می شود.

توکنهای رمزگذاری معمولاً از طریق فرآیند عرضه اولیه سکه (ICO) ایجاد ، توزیع و فروخته می شود و به گردش در می آید که شامل تأمین بودجه توسعه پروژه است.

این دارایی های رمزنگاری شده اغلب به عنوان واحدهای معاملاتی در بلاکچین هایی که با استفاده از الگوهای استاندارد مانند شبکه Ethereum ایجاد می شوند و به کاربر امکان ایجاد توکن می دهند ، عمل می کنند. چنین زنجیره های بلوکی بر روی مفهوم قراردادهای هوشمند یا برنامه های غیرمتمرکز کار می کنند ، جایی که از کد برنامه ریزی کننده و خود اجرا کننده برای پردازش و مدیریت معاملات مختلفی که در بلاکچین اتفاق می افتد استفاده می شود.

[irp posts=”10720″ name=”قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت چیست؟”]

یک ویژگی این توکنهای رمزنگاری این است که همه آنها مبتنی بر بلاکچین شخص ثالث هستند. اولین توکن های رمزنگاری در بلاکچین بیت کوین ساخته شده و Colored Coins نامیده می شوند. امروزه بلاکچین های زیادی وجود دارد که به شما امکان می دهد توکن ایجاد کنید. به عنوان مثال Waves ، TRON ، NEM ، Omni … اما بدون هیچ شک و تردیدی Ethereum یک بستر عالی است. زیرا این امکان ایجاد یک قرارداد هوشمند را برای ایجاد سریع و به آسانی توکن فراهم می کند. Ethereum به دلیل تعداد توکن هایی که در آن وجود دارد ، شاید پرکارترین بلاکچین باشد. اتریوم بیش از 180 هزار توکن ERC-20 متفاوت و بیش از 1300 توکن ERC-721 دارد.

این وضعیت با ایجاد استانداردهای ERC-20 و ERC-721 صورت گرفت. هر دو با ایجاد قراردادهای هوشمند ، امکان ایجاد سریع توکنها در بلاک چین Ethereum را فراهم می کنند.

انواع توکن رمزگذاری شده

  • Security Token: این توکن های رمزنگاری مشابه سایر توکن های شناخته شده هستند اما دارای امنیت و ویژگی های خاص هستند.
  • توکن کاربردی (Utility token): توکن های سودمند توکن های برنامه یا توکن های کاربر هستند. آنها اجازه دسترسی در آینده به محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت را می دهند. بنابراین ، توکن های سودمند برای سرمایه گذاری ایجاد نشده اند.
  • Equity token : نوع خاصی از توکن است که ارتباط نزدیکی با توکنهای امنیتی دارد. این توکن ها به عنوان یک دارایی سهام سنتی عمل می کنند. و نماینده مالکیت دارایی یا شرکت شخص ثالث هستند. بعلاوه ، ارزش آن با موفقیت یا عدم موفقیت آن دارایی مرتبط است.

سه نوع توکن ذکر شده در بالا به کاربران امکان می دهد از مجموعه ای از ابزارهای مالی متناسب با نیازهای خود استفاده کنند. در واقع ، به لطف چنین انعطاف پذیری و ادغام زیاد آن با فناوری بلاکچین ، برخی از پروژه ها تصمیم می گیرند که توکن هایی را برای تأمین مالی خود راه اندازی کنند و سپس آنها را به بلاکچین شخصی خود تغییر دهند.

توکن سازی

توکن سازی یکی از مهمترین پیامدهای فناوری بلاکچین است. این فرآیند، نویدبخش تبدیل جامعه به سمت چشم انداز مادی تر و تجاری تر است ، جایی که مردم بتوانند هر عنصر را بر اساس عرضه و تقاضای خود ارزش گذاری و مبادله کنند.

توکن سازی به معنای تغییر شکل و بازنمایی یک دارایی یا شی در داخل زنجیره بلوک است. برای دستیابی به این هدف ، توکن سازی شامل یک فرایند تحول است که ویژگی های شی گفته شده را می گیرد. این فرایند تحول شامل دیجیتالی کردن شی و آوردن تمام اطلاعات آن به یک بلاکچین است. پس از ثبت ، قابل تعویض یا ذخیره است. در طی این فرآیند ، به این شی توکن تعلق می گیرد که اجازه می دهد چنین شیئی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زنجیره بلوک گفته شده دستکاری شود.

tokenization
توکن سازی یا توکنایز کردن (Tokenize) در بلاکچین

توکن سازی بلاکچین را می توان تقریباً در هر چیزی اعمال کرد. از یک نوشیدنی ، دارایی ، اسناد ، هویت ، یک خانه گرفته تا هر کالایی که از یک خط تولید صنعتی خارج می شود. عملاً هر چیزی قابل توکنایز است.

این وضعیت می تواند فرایندهای مختلف ، از جمله زنجیره تأمین یا بازاریابی را به شدت دگرگون کند. رمزگذاری در یک زنجیره تأمین می تواند امنیت آن را بهبود بخشد . در حالی که شفافیت و قابلیت ردیابی باعث کاهش هزینه های واسطه ها می شود.

تغییر شکل و تحول در جهان

بدون شک ، فناوری بلاکچین درهایی را به روی مجموعه ای از امکانات ممکن باز می کند که قبلاً حل آنها دشوار یا پیچیده بود. این تحول در وهله اول از جنبه اقتصادی آغاز شده و علی رغم این ، همچنان در حال گسترش است. آنچه بیشترین توجه را در جهان به خود جلب کرده است دقیقاً واقعیت این است که از هر کجا می توان به اطلاعات ایمن دسترسی داشت.

token
تاثیر توکن سازی در جهان

مزایای توکنایز کردن (Tokenize)

توکن سازی دارایی بسیار محبوب شده است. روند توکن سازی دارای مزایای زیادی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توکن سازی علاوه بر باز کردن راه های جدید برای سرمایه گذاری ، نقدینگی جدیدی را در بازارهای دارایی های واقعی ایجاد می کند.

اجازه می دهد تا هر جنبه از واقعیت را در بلاکچین به صورت دیجیتالی نشان دهد.

می توانید توانایی قابلیت ردیابی را برای هر شی یا دارایی که دارای توکن است ، فعال کنید.

سیستم هایی را ایجاد کنید که می توانند به طور کامل یا به راحتی مورد ممیزی قرار گیرند و این کار را تسهیل کنید.

افزایش شفافیت و تحقق نیازهای امنیتی سیستم های رایانه ای.

برخی از موارد واقعی توکنایز کردن (Tokenize)

اگرچه همه ارزهای رمزپایه یک توکن هستند ، اما مواردی از توکن سازی وجود دارد که فراتر از استفاده مالی یا اقتصادی است. برخی از این موارد واقعی و کاربردی توکن سازی به شرح زیر است:

Steemit

Steemit یک پلت فرم اجتماعی است که به کاربرانش امکان نوشتن و تعامل با یکدیگر را می دهد. نتیجه این کار پاداش دادن به آنها نه تنها به دلیل تولید محتوا بلکه به خاطر نوع آن است. برای ساخت آن ، Steemit از توکنایز تمام اقداماتی که کاربرانش در این سیستم عامل انجام می دهند مانند نوشتن مقاله استفاده می کند.

Maersk TradeLens

غول کانتینر جهانی دارای بستری به نام Trade Lens است. که یک پلت فرم بلاکچین است که به شما امکان می دهد هر کانتینر و محتوای آن را نشانه گذاری کنید تا ردیابی دقیق آن را در سراسر جهان انجام دهید.

Maersk TradeLens
Maersk TradeLens

این سیستم امکان ردیابی در زمان واقعی هر کانتینر و دسترسی به کلیه اطلاعات موجود در آن را فراهم می کند. این سیستم توسط Maersk و IBM طراحی شده است و تحت فناوری Hyperledger کار می کند.

بلاک چین Carrefour

یکی دیگر از نمونه های واقعی و بسیار نزدیک توکن سازی زنجیره بلوک کنترل مواد غذایی Carrefour است. هدف این بلاکچین این است که یک سرویس محدودیت برای پردازش مواد غذایی فراهم کند.

Carrefour
بلاک چین Carrefour

هدف از این توکن سازی مواد غذایی این است که به مصرف کنندگان امکان دسترسی به محل تولید محصولات و در نتیجه تضمین کیفیت آنها را بدهد. برای این کار ، کاربر فقط باید کد QR محصول را اسکن کند و به تمام این اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوک دسترسی خواهد داشت. سیستم کارفور با ابتکار IBM Food Trust ساخته شده است.

Tokenomics یا اقتصاد توکن

اقتصاد توکن ، مفهوم جالب و جدیدی است که ارتباط نزدیکی با رمزگذاری دارایی و فناوری بلاکچین دارد . هدف آن تغییر اساسی اقتصاد سیستم در سراسر جهان است. اقتصاد توکن یا توکنومیکس ، به دنبال ایجاد یک اکوسیستم اقتصادی پشتیبانی شده توسط توکنها است.

اکوسیستمی که در آن همه چیز با تعامل با توکن های گفته شده پایدار است. به این ترتیب ، اکوسیستم منحصراً از توکنهایی تشکیل شده است که نشان دهنده دارایی های واقعی هستند.

Token Economy
اقتصاد توکن

این دارایی می تواند هر چیزی باشد. یک اثر هنری ، یک کتاب ، یک پست وبلاگ ، یک آهنگ ، یک مطالعه علمی ، یک ملک ، یک ماشین و حتی دارایی های مالی که ما قبلا به آنها عادت کرده ایم . قدرت واقعی اقتصاد توکن این است که به ما امکان می دهد هر نوع ارزشی را از دنیای واقعی به دنیای مجازی منتقل کنیم. همچنین ، اقتصاد رمز به ما اجازه می دهد تا کنترل آن را غیرمتمرکز کنیم.

اولین قدم در ایجاد اقتصاد توکن ، داشتن جامعه ای است که از اصول و اهداف چنین توسعه ای پشتیبانی کند.

وقتی جامعه ای به توکن علاقمند شد ، لازم است که استفاده از آن را در بین آن انجمن گسترش دهید. این تنها در صورتی امکان پذیر است که توکن ها را برای استفاده از آنها بین جامعه مذکور توزیع کنیم. برای دستیابی به این هدف می توان اقدامات مختلفی را اجرا کرد. یکی روش ارائه عرضه اولیه سکه (ICO) ، ایردراپ یا سایر روش های توزیع توکن است. هدف این استراتژی دستیابی به بیشترین توزیع ممکن توکن ها ، عدم تمرکز قدرت توکن ها است.

یکی دیگر از جنبه های مهم اقتصاد رمز ، کاربردی است که این توکن در واقعیت دارد. پروژه ای که در دنیای واقعی محبوب می شود ، پروژه ای است که ارزش توسعه و سرمایه گذاری را دارد.

نتیجه مطلب

توکنایز کردن (Tokenize) دارایی شامل صدور یک توکن دیجیتال بر روی بلاکچین است. که به موجب آن توکن یک دارایی مشهود یا نامشهود اساسی را نشان می دهد. به این ترتیب ارزش اقتصادی دارایی در قالب توکن توزیع می شود. مالکیت دارایی با مالکیت توکن در بلاک چین نشان داده می شود.

از آنجا که در واقع هیچ محدودیتی برای دارایی سازی وجود ندارد ، توکن سازی دارایی های موجود در بلاکچین پیامدهای قانع کننده و گسترده ای را در بسیاری از بخشهای صنعت ارائه می دهد.

 

2
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x