برترین قابلیت های فناوری بلاکچین
0

برترین قابلیت های فناوری بلاکچین

بازدید : 2705

1. تغییرناپذیری

تکنولوژی بلاکچین قابلیت های فوق العاده ی بسیار زیادی دارد اما از میان آنها قطعاً تغییر ناپذیری آن از همه مهمتر است. اما چرا فناوری بلاک چین هیچ عیب و نقصی ندارد؟ تغییر ناپذیری در لغت به معنای چیزیست که قابل تغییر و یا اصلاح نیست. این یکی از برترین ویژگی های بلاک چین است که وجودش مهر تأییدی بر باقی ماندن این تکنولوژی به همین شکلی که هست میباشد. شبکه ای دائمی و غیر قابل تغییر. اما چگونه؟

عملکرد تکنولوژی بلاک چین کمی متفاوت تر از سیستم بانکداری سنتیست. در این فناوری این نودها هستند که قابلیت های آن را تضمین میکنند نه مراجع متمرکز. یعنی کلاً بلاکچین بر هیچ مرجع متمرکزی متکی نیست.

هرکدام از نودهای شبکه یک کپی از دفتر کل بلاکچین را در اختیار دارند. و برای اضافه کردن یک تراکنش به این دفتر همه نودها موظفند صحت و اعتبار آن را تأیید کنند. اگر اکثریت نودهای شبکه به این نتیجه برسند، تراکنش به دفتر کل اضافه خواهد شد.همین فرآیند گواهی بر شفافیت و تغییرناپذیری فناوری بلاک چین است.

بنابراین در صورت عدم رضایت اکثریت نودها ، هیچ کس اجازه افزودن بلاک های تراکنش به دفتر کل را ندارد. به علاوه، زمانی که تراکنشی به دفتر کل اضافه شد ،دیگر قابل تغییر نیست. چرا که هیچ کس نمیتواند به اطلاعات قبلی دسترسی پیدا کند و آن را تغییر دهد.پس این هم دلیل دیگریست که باز مهر تأییدی بر این ویژگی بلاک چین خواهد بود.

2. غیر متمرکز

تاکنون در بسیاری از مقالات درباره غیرمتمرکز بودن شبکه بلاکچین خوانده ایم . اصلاً این غیر متمرکز بودن به چه معناست؟در اصل غیر متمرکز بودن به این معناست که هیچ مرجع خاصی مثل بانک و یک مؤسسه و یا حتی هیچ شخص خاصی چهارچوب این فناوری را کنترل نمیکند. بلکه نودهای شبکه هستند که در این غیر متمرکز ماندن سیستم بلاکچین دخیلند.

این ،یکی از بهترین و کارآمدترین ویژگی های بلاکچین میباشد.اگر بخواهیم این قابلیت را به زبان ساده تر توضیح دهیم، میتوان گفت از آنجایی که شبکه به هیچ مرجع نظارتی خاصی نیاز ندارد، کاربران مستقیماً از طریق وب به آن دسترسی دارند و میتوانند دارایی های خود را در آنجا ذخیره کنند. البته لازم به ذکر است که نه تنها میتوانید ارزهای دیجیتال خود را در بستر بلاکچین نگهداری کنید بلکه ذخیزه اسناد و مدارک ، قراردادها یا هر گونه دارایی دیجیتال در آنجا امکانپذیر میباشد. به لطف بلاکچین با استفاده از کلیدهای خصوصی خود میتوانید خودتان بدون هیچ واسطه ای دارایی های خود را مدیریت کنید. میبینید چطور ساختار غیرمتمرکز فناوری بلاکچین قدرت را به افراد عادی بازگردانده !!!!!

3. امنیت بسیار بالا در بلاکچین

از آنجایی که این سیستم نیاز به مراجع متمرکز را برطرف کرده ، هیچ کس قادر نیست ویژگی های بلاک چین را به نفع خودش تغییر دهد.همه اطلاعات موجود در بلاکچین رمزنگاری شده اند و همین امر لایه ی امنیتی دیگری به تکنولوژی بلاکچین اضافه کرده است.

اما چگونه بلاکچین در مقایسه با همه سیستم های موجود چنین امنیتی را برای شبکه به ارمغان می آورد؟ جواب این سؤال این است که تمام اطلاعات موجود در بلاک چین در قالب لباس مبدلی به نام رمزنگاری ارائه میشوند. زمانی که در یک سیستم قابلیت هایی همچون غیر متمرکز بودن و رمزنگاری در کنار هم مورد استفاده قرار میگیرند بدون شک لایه محافظ قدرتمندی برا ی کاربران این شبکه به ارمغان خواهند آورد.

4. دفتر کل توزیع شده

معمولاً دفتر کل موجود در این سیستم اطلاعات مربوط به تراکنش ها و البته طرفین معامله را در اختیار شما قرار میدهد. این دفتر در اختیار همگان قرار میگیرد و همه اطلاعات آن واضح و شفاف است. پس جایی برای پنهان کاری باقی نمی ماند. اگرچه داستان دفترکل های خصوصی و متحد متفاوت است، اما در آن موارد هم افرادی هستند که از هر آنچه در این دفترها اتفاق می افتد با خبرند.

5. الگوریتم اجماع

کلاً معماری سیستم بلاکچین بسیار هوشمندانه طراحی شده. که در مرکز این معماری الگوریتم های اجماع واقع شده اند. هر بلاکچین به جهت کمک به قدرت تصمیم گیری در شبکه از یک الگوریتم اجماع بهره مند است.

به زبان ساده ، اجماع به فرآیند تصمیم گیری گروهی از نودهای شبکه گفته میشود.در شبکه بلاکچین نودها برای تصمیم گیری و تأیید فرآیندی نسبتاً سریعتر از سیستم های سنتی به توافق میرسند. در نظر بگیرید در سیستمی که باید میلیون ها نود درباره صحت یک تراکنش تصمیم گیری کنند، ضرورت وجود قابلیت اجماع تا چه اندازه حیاتی خواهد بود. البته این الگوریتم به نوعی سیستم رأی دهی به حساب می آید. جایی که تعدادی از نودها پیروز میدان هستند و عده ای دیگر مجبورند از تصمیم آنها حمایت کنند.

6. تسویه حساب سریعتر بلاکچین

سیستمهای بانکداری سنتی کاملاً کند هستند. در این سیستمها گاهی فرایند انجام یک تراکنش 2 روز طول میکشد .به علاوه اطلاعات این تراکنش به راحتی قابل تغییر است. اما تراکنش ها و فرآیند تسویه حساب در بلاکچین بسیار سریع تر انجام میشود. به این ترتیب کاربر می تواند نسبتاً سریعتر پول انتقال دهد، که در دراز مدت بسیار در وقت صرفه جویی میشود.

قابلیت ها و خصوصیات بلاک چین زندگی را برای افرادی که در خارج از کشور مشغول به فعالیتند هم آسان کرده است. و همین امر اهمیت وجود بلاک چین را چند برابر میکند. افراد بسیاری هستند که در پی زندگی بهتر و شغلی ایده آل خانواده خود را ترک میکنند و به کشوری خارجی مهاجرت میکنند. پس دائم درگیر ارسال و انتقال پول برای آنها هستند و همین امر برای این افراد به خودی خود به فرایندی زجرآور تبدیل شده است.

در حال حاضر ، بلاکچین سرعت بسیار چشمگیری دارد. و آنها می توانند به راحتی از آن برای ارسال پول به عزیزانشان استفاده کنند. واقعیت جالب دیگر که این روزها از ان به عنوان یکی از مزایای فوق العاده بلاک چین یاد میشود ، سیستم قرارداد هوشمند است. که می تواند تسویه حساب سریعتر برای هر نوع قرارداد را امکان پذیر کند. عدم وجود شخص ثالثی در این میان هزینه ارسال پول را به حداقل رسانده.

حیرت انگیز است مگر نه؟؟؟؟

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x