ترون (TRX) چیست؟ راهنمای جامع آشنایی با شبکه ترون
0

ترون (TRX) چیست؟ راهنمای جامع آشنایی با شبکه ترون

بازدید : 363

ترون که در سال 2017 راه اندازی شده است، در طول مدت فعالیت خود توانسته تا سرمایه گذاران و توسعه دهندگان بسیاری را با خود همراه کند. از این رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا به معرفی پروژه ارز دیجیتال ترون پرداخته و تمامی جوانب و زوایای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

ارز دیجیتال ترون (Tron) چیست؟

ارز دیجیتال ترون که در زمان اوج بازار رمز ارزها در سال 2017 راه اندازی شده است، توانسته تا در طول مدت فعالیت خود، گروهی از سرمایه گذاران و توسعه دهندگان جهانی را در خصوص این که چگونه ارزهای دیجیتال می توانند اینترنت را دستخوش تغییر کنند، با خود همراه کند.

رمز ارز ترون
ترون در سال 2017 راه اندازی شده , توانسته تا سرمایه گذاران و توسعه دهندگان بسیاری را به سمت پروژه خود جذب کند. منبع: kraken

از طرفی، اگر فرض کنیم که هدف دیگر پروژه ‌هایی که در آن زمان راه ‌اندازی می‌ شدند نیز استفاده از بلاک چین جهت ایجاد یک وب توزیع‌ شده بود، وجه تمایز ترون با این پروژه ها در آن زمان این بود که حتی با وجود انتقاداتی که به ساختار فناوری آن وارد می شد، کماکان بر دستیابی به هدف خود اسرار می ورزید.

ترون از یک جهت با سایر پروژه های ارز دیجیتالی که در سال 2017 راه اندازی شدند متفاوت بود:

در عوض، بلاک‌ های اصلی اپلیکیشن های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند، توکن ‌ها و همچنین الگوریتم اجماع اثبات سهام ترون، پیش از این توسط پروژه‌ های پیشگام در این عرصه،  راه‌ اندازی شده بودند. ترون حتی تا آنجا پیش رفت که اجزای فناوری خود را با اتریوم (ETH) سازگار کرد و این موضوع جرقه اتهاماتی را برانگیخت که این ارز دیجیتال در ساختار خود بیش‌ از حد از سایر پروژه ها‌ کپی برداری کرده است.

همچنین بخوانید: همکاری شبکه TRONو Prosper

علاوه بر این، ترون با استراتژی ورود به بازار منحصر به فرد خود که بیشتر بر منطقه آسیا متمرکز بود، سعی داشت تا شدیدا به تبلیغ خالق خود، جاستین سان (Justin Sun) و همچنین ترجمه اسناد فنی پروژه خود به زبان ‌هایی متنوع ‌تر نسبت به دیگر پروژه ‌های ارزهای دیجیتال بپردازد؛ البته ترون در این زمینه بسیار موفق ظاهر شد و همین موضوع باعث تمایز این ارز دیجیتال نسبت به دیگر پروژه ها شد.

بیشتر بخوانید: جاستین سان توکن های غیرقابل‌معاوضه را به هنر پیکاسو تشبیه کرد

همچنین، ترون در سال 2018 و همزمان با خریداری پیشگام شبکه های همتا به همتای آن زمان یعنی بیت تورنت (BitTorrent) توسط بنیاد غیر انتفاعی توسعه دهنده این پروژه ارز دیجیتال توسعه آن، توانست تا توجه بسیاری از جریان های اصلی این حوزه را بیش از پیش به سمت خود جلب کند.

ترون و بیت تورنت
ترون در سال 2018 و همزمان با خریداری شبکه همتا به همتای BitTorrent، توجه بسیاری از جریان های اصلی این حوزه را به سمت خود جلب کرد.

البته لازم به ذکر است که این خرید، پیش از راه ‌اندازی توکن بیت تورنت در بلاک چین ترون در سال 2019 انجام شد؛ حرکتی که به ترون این قابلیت را داد تا بتواند یک ارز دیجیتال جدید دیگر را نیز، برای میلیون ‌ها کاربر فعال، بازاریابی کند.

بیشتر بخوانید: توکن بیت تورنت ؛ نقشه راه آینده بیت تورنت چیست؟

خالق ارز دیجیتال ترون کیست؟

رمز ارز ترون در سال ۲۰۱۷ و به وسیله یک کارآفرین چینی به نام سان یوچن یا جاستین سان (Sun Yuchen) ایجاد شد. نکته قابل توجه در خصوص جاستین سان این است که وی دو مرتبه موفق به دریافت جایزه “۳۰ کارآفرین برتر زیر ۳۰ سال در آسیا” که توسط مجله معتبر فوربس انتخاب می شوند شده است.

سان یانچن، خالق Tron
سان یوچن یا جاستین سان (Sun Yuchen)؛ خالق ترون

از طرفی پیش از شروع فعالیت های سان به عنوان خالق ارز دیجیتال ترون، وی موفق شد تا اپلیکیشن محتوای صوتی Peiwo را پایه گذاری کند. او همچنین در سال 2015 به عنوان نماینده ریپل (Ripple)، شرکت انتفاعی توسعه دهنده رمز ارز XRP در کشور چین فعالیت می کرد.

همچنین بخوانید: کناره گیری جاستین سان از بنیاد ترون؛ مقصد بعدی وی کجاست؟

البته پیشینه فعالیت های تجاری جاستین سان بود که باعث شد تا سرمایه گذارانی از جمله تانگ بینسن (Tang Binsen)، بنیانگذار بازی کلش آف کینگز (Clash of Kings) و مدیر عامل استارت آپ اشتراک گذاری دوچرخه و موتورسیکلت OFO Dai Wei و … به همکاری با وی ترغیب شوند.

نتیجتا اینکه حضور چنین حامیانی، به نوبه خود باعث بیشتر دیده شدن عرضه اولیه سکه (ICO) این پروژه در ماه سپتامبر (شهریور ماه) شد و در نتیجه، چند میلیون دلار سرمایه جهت توسعه این توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم جمع آوری گردید. در آخر بد نیست بدانید که نسخه دوم وایت پیپر این پروژه ارز دیجیتال که بیشتر بر تشریح فناوری های ترون تمرکز داشت‌ نیز در سال 2018 منتشر شد.

ترون چگونه کار می کند؟

ترون که در ابتدای کار، فعالیت خود را در قالب یک توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم آغاز کرده بود، سرانجام در سال 2018 به شبکه منحصر به فرد خود مهاجرت کرد. در حقیقت طی این فرآیند مهاجرت، سرمایه‌ گذاران می بایست تا توکن‌ های اتریوم خود را با میزان معادلی از رمز ارز  TRX مبادله می کردند. همچنین، پس از این تبادل، کلیه توکن های اتریوم نیز متعاقبا از بین رفتند.

ترون
ارز دیجیتال ترون سرمایه گذاران و توسعه دهندگان جهانی بسیاری را در خصوص این که چگونه ارزهای دیجیتال می توانند اینترنت را دستخوش تغییر کنند، با خود همراه کرده است.

معماری عمومی

درست مثل اتریوم (ETH)، ارز دیجیتال ترون نیز از یک مدل مبتنی بر حساب استفاده می‌ کند؛ به این معنی که کلید های رمزنگاری شده ای که پروتکل این ارز دیجیتال صادر می‌ کند، قادر هستند تا دسترسی کاربران به موجودی توکن های TRX را کنترل کند. در واقع بلاک چین ترون تبادل چنین داده هایی را از طریق ۳ لایه منحصر به فرد کنترل می کند:

لایه هسته (Core Layer)

اساسا این لایه دستورالعمل های محاسباتی که در زبان های برنامه نویسی جاوا یا سالیدیتی (Solidity که یک زبان برنامه نویسی طراحی شده برای اتریوم است) نوشته شده اند را به وسیله ماشین مجازی ترون ارسال کرده و بدین ترتیب منطق موجود در شبکه این ارز دیجیتال را اجرا می کند.

همچنین بخوانید: ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) چیست؟

لایه اپلیکیشن (Application Layer)

این لایه توسط توسعه دهندگان ترون جهت ایجاد کیف پول و دیگر اپلیکیشن های کاربردی که بر اساس رمز ارز TRX کار می کنند و با دیگر نرم افزارها نیز سازگاری دارند، ایجاد شده است.

لایه ذخیره سازی (Storage Layer)

این لایه جهت تقسیم بندی داده های بلاک چین (تاریخچه سوابق بلاک چین) و داده های وضعیت آن (که وضعیت قرارداد های هوشمند را حفظ می کنند) طراحی شده است.

اثبات سهام واگذار شده (Delegated Proof-of-Stake)

اساسا ترون جهت دستیابی به اجماع در مورد دفتر کل خود، از سیستمی به نام اثبات سهام واگذار شده استفاده می کند که در آن یک نقش چرخشی وجود دارد که متشکل از 27 نماینده فوق العاده (super representatives) است که نقش اعتبارسنجی تراکنش ها و حفظ تاریخچه سیستم را بر‌ عهده دارند.

TRX
ترونیکس (TRX) ارز دیجیتالی است که ارزش بلاک چین ترون را در بازار تامین می کند.

در حقیقت این نمایندگان فوق العاده، هر شش ساعت یک بار توسط شبکه ترون انتخاب شده و در صورت انتخاب، این قابلیت را خواهند داشت تا رمز ارزهای TRX جدید تولید شده توسط پروتکل ترون را از آنِ خود کنند. در واقع، هر 3 ثانیه یک بار، بلاک هایی به بلاک چین اضافه شده و به افرادی که یک بلاک معتبر تولید کنند،  32 کوین TRX به عنوان پاداش توسط شبکه ترون تعلق می گیرد. نتیجتاً در مجموع بصورت سالانه، 336384000 کوین TRX به این نمایندگان ویژه اهدا می شود.

البته علاوه بر این نمایندگان فوق العاده، کاربران نیز می توانند ۳ نوع گره یا نود را در بلاک چین ترون اجرا کنند که عبارتند از گره های شاهد (Witness nodes)، گره های کامل (full nodes) و گره های سالیدیتی (Solidity nodes).

استیکینگ TRX بر بستر شبکه ترون

اساسا جهت رای دهی به نمایندگان فوق العاده در شبکه ترون، کاربران این شبکه به یک منبع شبکه نیاز دارند که اصطلاحا به آن توان ترون یا ترون پاور (Tron Power) گفته می شود. از طرفی، کاربران به ازای هر  ۱ کوین TRX که در اختیار داشته باشند، ۱ ترون پاور دریافت می کنند که این ترون پاور در حسابی که از خرج کردن رمز ارزها جلوگیری می کند، قفل می شود. از طرفی، با رفع مسدودیت رمز ارزهای قفل شده در این حساب، کاربران ترون پاور و توانایی رای خود را نیز از دست خواهند داد.

دقت داشته باشید که ترون پاورها را نمی توان مانند رمز ارز TRX یا سایر توکن های صادر شده در بستر بلاک چین ترون، معامله کرد. در واقع این فرایند مشابه با فرآیند استیکینگ بر بستر بلاک چین هایی مانند تزوس (Tezos) یا کازماس (Cosmos) عمل می کند؛ به نحوی که کاربران با قفل کردن وجوه خود، پاداش هایی دریافت می کنند.

چرا ترون (TRX) ارزشمند است؟

ترونیکس (TRX) ارز دیجیتالی است که ارزش بلاک چین ترون را در بازار تامین می کند؛ همچنین واحد کوچکتری از این رمز ارز نیز وجود دارد که پیرو نام خالق آن یعنی جاستین سان، سان (Sun) نامگذاری شده است.

بصورت کلی در مجموع، 100 میلیارد واحد از کوین TRX در زمان عرضه اولیه سکه ترون در سال 2017 ایجاد شد. با این حال در حال حاضر (اواسط اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) ترون با ارزش بازاری در حدود ۷.۷ میلیارد دلار، در رده 17 ام برترین ارزهای دیجیتال بازار قرار داشته و سهم ۰.۴۸ درصدی از کل بازار را در اختیار خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید: دائو ترون 39 میلیون دلار TRX برای پشتیبانی از استیبل کوین این شبکه خریداری کرد

همچنین هم اکنون قیمت ترون با رقمی در حدود ۰.۰۷۸۱۳۷ دلار معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن نیز ۲.۹۵ میلیارد دلار است. جدا از این، بالاترین قیمت ثبت شده برای ترون نیز مربوط به ۵ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۵ دی ماه ۱۳۹۶) است که TRX توانسته تا قیمت ۰.۳۰ دلار را ثبت کند.

قیمت رمز ارز TRX
در مجموع، 100 میلیارد واحد از کوین TRX در زمان عرضه اولیه سکه ترون در سال 2017 ایجاد شده است.

با توجه به این موارد، برخی تفاوت های ظریف در اقتصاد ترون وجود دارد که این رمز ارز را از سایز رقبای آن متمایز می کند. در حقیقت جهت تعیین اینکه آیا کاربران شبکه ترون برای یک تراکنش نیاز به پرداخت دارند یا خیر، این شبکه از سیستمی به نام نقاط پهنای باند (bandwidth points) استفاده می کند. در حقیقت نقاط پهنای باند زمانی مصرف می شوند که کاربر ترون تراکنشی انجام داده و به ازای هر بایت داده، 1 نقطه پهنای باند از حساب وی کسر می شود.

بطور کلی، هر حساب روزانه 5000 امتیاز پهنای باند رایگان دریافت می کند و اگر کاربری نقاط پهنای باند کافی برای اجرای تراکنش را نداشته باشد، به میزان 0.1 TRX در هر بایت داده، از دارایی های وی کسر می شود. ضمنا جریمه هایی نیز در شبکه ترون تنظیم شده اند که ممکن است میزان عرضه کوین TRX را کاهش دهد. به عنوان مثال، 9999 کوین TRX از حساب ‌هایی که خواستار تبدیل شدن به یکی از نماینده های فوق العاده هستند، سوزانده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: توکن سوزی چیست و چه کاربردهایی در بازار ارز دیجیتال دارد؟

البته تا ژانویه 2021 (دی ماه ۱۴۰۰)، هیچ کوین TRX جدیدی توسط این پروتکل عرضه نخواهد شد و تمام TRX های جدید از طریق فرایند تخصیص توکن ها به بنیاد ترون، به نمایندگان فوق العاده تعلق خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: 125 میلیون توکن TRX در شبکه ترون سوزانده شده است

سخن پایانی

اساسا جهت استفاده از اپلیکیشن های کاربردی در شبکه ترون، داشتن کوین TRX در حساب کاربری خود ضروری است؛ به این معنی که اگر به دنبال استفاده از یک بازی یا سرویس مبتنی بر رمز ارز ترون هستید، بایستی اقدام به خرید TRX کنید.

در حقیقت داشتن کوین TRX، یک پیش نیاز جهت شرکت در سیستم اجماع شبکه ترون است؛ این یعنی اینکه اگر قصد دارید تا کوین های ترونیکس خود را استیک کرده یا در سیستم رای دهی در مورد نحوه انجام عملیات پروتکل ترون رای دهید، نیز دارید تا TRX داشته باشید.

البته بسته به روش سرمایه گذاری، ممکن است تا معامله گران مختلف نیز تمایل داشته باشند تا TRX را به سبد سرمایه خود اضافه کنند. البته از آنجایی که پلتفرم ترون این توانایی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد تا اپلیکیشن ‌ها و توکن ‌های سفارشی منحصر به فرد و دلخواه خود را ایجاد کنند، تریدرهایی که به شدت به این بخش از حوزه رز ارزها نیز علاقه مند هستند نیز، احتمالا اقدام به خرید ترون خواهند کرد.

همچنین بخوانید: توکن سازی در بلاک چین چیست؟

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x