وب 3 و دنیای کریپتو ؛ چرا این رابطه مهم است؟
0

وب 3 و دنیای کریپتو ؛ چرا این رابطه مهم است؟

بازدید : 154

با ورود رمزارزهای مختلف و بلاک‌چین به دنیای فناوری همه شگفت‌زده شدند. بسیاری از افراد معمولی و سرمایه‌گذاران جذب بازارهای ارز دیجیتال شدند و همه در فکر این بودند و هستند که چطور از این دنیای تازه نفع ببرند. ابعاد ارتباطات و اقدامات مالی و اقتصادی تحت‌تأثیر دنیای رمزارزها و بسترهای غیرمتمرکز شدیدا در حال تغییر است. اما در این میان، پدیده دیگری هم در ارتباط با این فناوری‌های تازه در حال ظهور است که گفتن از آن خالی از لطف نیست: نسل تازه اینترنت. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم از وب 3 و دنیای کریپتو برایتان بگوییم؛ یعنی نسل تازه اینترنت در بستر پلتفرم‌های غیرمتمرکز.

وب 3 و دنیای کریپتو چه می‌گویند؟

وب 3 و دنیای کریپتو

وب تری (web 3.0) نسل تازه اینترنت است. منظور از نسل تازه چیست؟ قرار است که شبکه جهانی در بستری غیرمتمرکز و بدون نیاز به هسته‌های کنترلی و نظارتی به کارش ادامه بدهد؛ درست مانند ارتباطاتی که در بستر بلاک‌چین و شبکه‌های غیرمتمرکز مشابه‌اش شکل می‌گیرد.

در وب‌ 3، کاربران نگران امنیت و حفاظت از داده‌هایشان نخواهند بود. چرا؟ چون خبری از پایگاه‌های مرکزی نیست که اطلاعات را جذب می‌کنند و به آنها دسترسی دارند. شبکه‌ای مانند بلاک‌چین جایگزین اینترنت فعلی می‌شود و جریان گردش اطلاعات و شکل‌گیری ارتباطات میان کاربران به دست خودشان و به شکل همتا به‌ همتا پیش خواهد رفت.

با جایگزین‌شدن بسترهای غیرمتمرکز، دنیای کریپتو و رمزارزها هم تکانی جان‌دار خواهند خورد. آنها که از پیشگامان صنعت شبکه‌های غیرهسته‌ای و غیرمتمرکزاند، رشد و رونق بیشتری نسبت به گذشته پیدا خواهند کرد و از کجا معلوم؟ شاید اصلا به نقطه‌ای برسیم که دیگر رمزارزها به پول غالب دنیا بدل شوند و کارکردهای متنوع‌تری نسبت به اکنون پیدا کنند.

لینک مفید: پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال و بلاک چین در 2022 از زبان کارشناسان

وب تری دقیقا چیست؟

وب 3 و دنیای کریپتو

تمرکز وب تری به عنوان نسل بعدی اینترنت در دنیا بر ارائه بستری است که اطلاعات کاربران کاملا تحت مدیریت خودشان است. برای مثال، در دنیای تازه اینترنت دیگر موتورهای جست‌وجوی اطلاعات از تاریخچه گشت‌وگذارهای کاربران استفاده نمی‌کنند. دیگر خبری از حضور قدرتمند موتوری مانند گوگل نخواهد بود که همه‌چیز را تحت استیلای خودش درآورده است.

وب 3 و دنیای کریپتو توانایی ایجاد تغییراتی شگفت در دنیا را دارند. به‌واسطه نسل تازه اینترنت، حفظ امنیت داده‌ها به دست خود کاربران می‌افتد و هیچ هسته و ناظری مرکزی نمی‌تواند از داده‌های مربوط به آنها سواستفاده یا حتی استفاده کند.

با وجود وب‌تری(web 3) وابستگی و محصورشدن اطلاعات به مخازن مرکزی مانند پایگاه‌های داده موتورهای جست‌وجوی مطرح حذف می‌شود. همه‌چیز تحت نظارت کاربران خواهد بود و موتورهای جست‌وجو از حالت ماشینی خارج می‌شوند و با دقت انسانی بیشتری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

البته هوشمندی انسان‌مانندِ موتورها در گروی استفاده از فناوری‌های دیگری مانند هوش مصنوعی، بلاک‌چین و سمانتیک یا همان جست‌وجوی معنایی در وب‌تری نمایان خواهد شد.

لینک مفید: شبکه IPFS؛ با ستون فقرات Web3 بیشتر آشنا شوید

وب 3 و دنیای کریپتو چه ارتباطاتی با هم دارند؟

وب 3 و دنیای کریپتو

وب 3 و دنیای کریپتو می‌توانند جهان را دگرگون کنند. نسل تازه اینترنت طرفدار شفافیت است. بلاک‌چین هم همین ویژگی را دارد. در شبکه‌های بلاک‌چینی داده‌ها در قالب بلاک‌هایی سازماندهی می‌شوند که رمزنگاری‌شده هستند. این روند موجب غیرقابل‌ تغییربودن و امنیت داده‌ها می‌شود. چنین روندی درباره وب 3 هم وجود دارد. زمانی که این نسل از اینترنت پیاده‌سازی شود و به کار آید، با سیستمی منبع‌باز روبه‌رو خواهیم بود که از مخازن اطلاعاتی و پایگاه‌های داده متمرکز مستقل است، کلاه‌برداری و هک‌کردن در آن راهی ندارد و توسط خود کاربران چرخانده می‌شود.

محتوا، کاربردهای مختلف و منابع نسل جدید اینترنت در اختیار همه خواهد بود. اما نقش رمزارزها در نسل جدید دنیای وب چه خواهد بود؟ بلاک‌ چین در حال هموارکردن راه وب 3 در سال‌های آینده است. اینترنتی با ویژگی‌های وام‌گرفته شده از بلاک‌چین می‌تواند حالت آزادتر و دموکراتیک‌تری داشته باشد. مکانیزم‌های قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های dapp در بلاک‌چین برای پیش‌برد دنیایی آزاد در نسل تازه اینترنت کاربردهای زیادی خواهند داشت.

لینک منبع: برنامه های غیر متمرکز(Dapps)

نقش وب 3 و دنیای کریپتو در تغییر روند سرمایه‌گذاری‌ها چه خواهد بود؟

وب 3 و دنیای کریپتو

با رونق‌گرفتن دنیای تازه اینترنت و افزایش کاربرد و کارکرد رمزارزها، پای ارزهایی به میان خواهد آمد که توجه همگان را برای سرمایه‌گذاری هم جلب می‌کنند. رمزارزهایی که در بسترهای غیرمتمرکز پرکاربردی مانند بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کنند هم بیش از پیش موردتوجه قرار خواهند گرفت. برای مثال، بلاک چین اتریوم از آن پلتفرم‌هایی است که به جان‌دادن به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و رشد دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال کمک شایانی می‌کند. بدیهی است که رمزارز اتر هم رشد بی‌سابقه‌ای را در سال‌های آینده تجربه خواهد کرد.

بار دیگر که کسی به شما گفت، بازار رمزارزها حبابی است که به زودی می‌ترکد، برایش از فناوری‌های در راه و نسل اینترنتی بگویید که می‌خواهد با حضورش در سال‌های آتی تمام معاملات و تفکرات منفی نسبت به دنیاهای تازه فناوری را از بین ببرد.

لینک مفید: تکنولوژی بلاک چین جهان را متحول خواهد کرد؛ بلاک چین در راه کمک به رشد اقتصادی

الگوریتم اثبات کار، NFTها و رمزارزها در دنیای تازه فناوری چه نقشی خواهند داشت؟

وب 3 و دنیای کریپتو

پیوند وب 3 و دنیای کریپتو شاید کمی طول بکشد؛ چون این فناوری‌ها پیچیدگی‌هایی دارند که برای پذیرش و توسعه به زمان نیاز دارند. بسیاری از بازیگران مهم در دنیای کریپتوکارنسی‌ها نظیر هلیوم، کادنا، فلاکس و… از وب 3 بهره می‌برند و در رشدش نقش‌های مهمی دارند.

از سوی دیگر، تازه‌های پرطرفدار دنیای رمزارزها مانند NFTها هم می‌توانند به رقم‌زدن سرعتی بیشتر برای رشد نسل تازه اینترنت کمک کنند. امکان پولی‌کردن و درآمدزایی از اشیا و رشد توکن‌های مختلف در بستر بلاک‌چین‌های گوناگون راه را برای ورود وب‌تری هم بازتر می‌کند.

لینک مفید: توکن غیرمثلی یا غیر قابل معاوضه (NFT) چیست و دقیقا به چه معناست؟

در آخر

باید با دیدی وسیع‌تر به رمزارزها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز نگاه کرد. وب 3 و دنیای کریپتو رابطه‌ای بسیار عمیق و جذاب دارند و در سال‌های آتی باید شاهد این باشیم که ارزهای دیجیتالی و شبکه‌های بلاک‌چینی چیزهایی بسیار فراتر از زمینه‌هایی برای تبادلات مالی و سرمایه‌گذاری باشند.

در واقع، رشد اینترنتی که پایه‌هایی شبیه شبکه بلاک‌چین دارد، همه‌چیز را در دنیا دستخوش تغییرات خواهد کرد. گوگلی در کار نخواهد بود، کاربران مدیریت داده‌ها و اطلاعاتشان را در دست خواهند گرفت و امکان توکن‌سازی و ایجاد مالکیت معنوی برای اشیا و آثار مختلف در سطح فضای مجازی وجود خواهد داشت.

در چنین دنیایی، پیچیدگی‌هایی رقم خواهد خورد که در عین حال سادگی هم به همراه دارند. جذاب نیست؟ به این جمله فکر کنید. نظرتان درباره‌اش چیست؟ انتظارتان از وب‌تری در سال‌های آینده چه خواهد بود؟ به نظرتان چالش‌های دنیای تازه‌ای که در انتظارمان است، بیشتر از زمان کنونی خواهد بود یا خیر؟

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x